postavitev

Telesna aktivnost kot temelj otrokovih zdravih navad
V današnji digitalni dobi otroci preživijo več časa pred zasloni, precej manj časa pa namenijo fizičnim dejavnostim. Ta sprememba v življenjskem slogu ima pomembne posledice za njihovo splošno zdravje in razvoj. Gibanje namreč igra ključno vlogo pri ohranjanju otrokovega telesnega, duševnega in čustvenega dobrega počutja. V nadaljevanju preverite, zakaj je pomembno otroka spodbujati h gibanju in kako zelo pomembno je to za njegovo prihodnost.

Starševske napake: zakaj nikoli ne smete reči otroku, da ga boste pustili samega
Ko otrok protestira in noče zapustiti igrišča ali drugega zabavnega prostora, je lahko naporno ostati miren. Čeprav je lahko mamljivo uporabiti grožnje, kot je "pustila te bom tukaj!", pa strokovnjaki opozarjajo, da take besede lahko povzročijo več škode kot koristi.

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu
Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Ta metoda ima ključno vlogo pri ugotavljanju vzrokov neplodnosti
Neplodnost je izjemno težko stanje, ki prizadene številne pare po vsem svetu in ovira njihove sanje o starševstvu. V prizadevanju za diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti je napredek v medicini privedel do uporabe laparoskopije, minimalno invazivne kirurške tehnike, ki ponuja celovit pogled na reproduktivne organe.

Čas gnezdenja – kaj morate vedeti o pripravah na dojenčka?
Že babice so govorile, da se v času, ko ženska začne gnezditi, telo počasi pripravlja na porod. Priprava na dojenčka je prijetna, vznemirljiva in edinstvena izkušnja. Dobro zasnovana otroška sobica ali kotiček za dojenčka pa ne zagotavljata le varnega in udobnega prostora za novega družinskega člana, temveč tudi pomagata ustvariti negovalno okolje, ki spodbuja njegovo rast in razvoj. A kako se lotiti priprav? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

5 idej za zabavno preživljanje časa z otroki
Iščete zabavne ideje za družinske dejavnosti z otroki? Za vas smo pripravili pet odličnih idej, ki bodo zagotovo poskrbele za zabavo in skupno ustvarjanje neprecenljivih družinskih spominov.

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?
Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem
Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Stara igra, ki se jo lahko igrate tudi doma
Letošnja Pratika, ki jo uporabljajo tekmovalci priljubljenega resničnostnega šova Kmetija, je tokrat še bolj obsežna in polna raznolikih informacij, ki bi jih poleg tekmovalcev Kmetije moral vedeti čisto vsak razgledan človek. Poleg tradicionalnih receptov, pesmi in bajk se v Pratiki tokrat skrivajo celo otroške igre.

Iščete modno idejo za darilo za svojega otroka? Preverite naše predloge
Otroci obožujejo darila in z njimi jim vedno znova prižgemo iskrice v očeh. Bodisi ko gre za rojstnodnevna praznovanja, praznično obdarovanje ali za nagrado za njihovo dobro opravljeno delo ali športne dosežke, je vedno znova potrebno razmisliti, katera darila jih bodo navdušila.

Kako opremiti sobo za odraščajočega najstnika?
Zadnji prispevek v seriji bo govoril o sobi za najstnike. Naši otroci so se iz nebogljenih dojenčkov razvili in zrasli že v prave male odrasle. Najstništvo je ranljivo obdobje, v katerem sploh potrebujejo svoje varen prostor, kamor se lahko umaknejo, kjer so lahko kreativni, kjer se družijo s sovrstniki. Izražati mora njihovo osebnost, drugače se v njem hitro počutijo tuje.

To so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma
Uživanje alkohola med nosečnostjo nosi številna tveganja, med katerimi velja še posebej izpostaviti spekter fetalnih alkoholnih motenj. Gre za krovni izraz več vrst motenj, ki so lahko blage ali hude, kažejo pa se v različnih prirojenih telesnih in duševnih okvarah pri novorojenem otroku. Motnje fetalnega alkoholnega spektra obsegajo: fetalni alkoholni sindrom, delni fetalni alkoholni sindrom, prirojene okvare, motnje nevrološkega razvoja ter vedenjske motnje, povezane z izpostavljenostjo alkoholu pred rojstvom.

Kaj je ta izboklinica na trebuščku?
Vsi se rodimo z diastazo rektusov in praviloma se mora razmik mišic na trebuščku zmanjšati do tretjega leta starosti otroka. Če se ne, je lahko marsikaj narobe. Preverite, katere vaje so in katere niso primerne ob razmaknjenih mišicah na trebuhu!

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Endometrioza je mnogokrat spregledana bolezen
Endometrioza se ne prenaša s človeka na človeka, tudi nalezljiva ni, a lahko prizadene ženske različnih starosti. Pojavi se lahko že ob prvi menstruaciji ali kadarkoli kasneje v času rodnega obdobja.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

NAJVEČJI BOŽIČNI SPEKTAKEL: ŽIVE JASLICE V POSTOJNSKI JAMI
Med 25. in 30. decembrom ne zamudite tradicionalnih Živih jaslic v Postojnski jami! Vrhunec čarobnega spektakla z nastopi Nuše Derenda, Luka Seška in Urške Kastelic.

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati
Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

13-letna Sara ima srce parajočo zgodbo
Mamica Petra Vrankar nam je zaupala zgodbo o njeni 13-letni hčerki Sari, ki ima cerebralno paralizo. Deklica je njena princesa, ki vse okrog sebe uči, kaj je bistvo življenja, kako je treba biti hvaležen za najmanjšo stvar. Pozivamo vas, da srčni deklici pomagate tako, da se pridružite zbiralni akciji starega papirja ter ji omogočite nakup večjega vozička, s katerim se bi rada podala raziskovat lepote narave. ''Še vedno ne bo premagovala stopnic, bo pa lahko dejansko sredi gozda poslušala veter in ptice. Lahko bo šla na Menino planino h konjem na pašo. Klanci bodo veliko lažje premagljivi.''

Ali zategovanje nogic pomeni cerebralno paralizo?
Pozdravljeni, moj 5 mesečni sinek zelo rad izteguje nogice kadar leži na hrbtu, včasih tudi kadar sedi ampak jih samo izteguje in se ne odriva z ritko v zrak. Sem prebrala dosti o tem da so ravne in t...

Pleksiformni nevrofibrom
POZDRAVLJEN!HVALA ZA ODGOVOR IMAM ŠE ENO VPRAŠANJE MOJA 6 LETNA HČI JE BILA OPERIRANA NA ZG. VEKIH DIAGNOZA JE BILA PLEKSIFORMNI NEVROFIBROM POVEZAN JE Z NEVROFIBROMATZOZO TIPOM1 IN ME ZANIMA KOLIKO J...

Bil je na robu smrti. Poglejte ga danes!
Pred tremi leti bi na ulici zagotovo dočakal smrt. A rešila ga je danska prostovoljka, ki mu danes sporoča: "Ti si zmagovalec. Močan si in vem, da boš osvojil svet!"

Marjetka Vovk: To je prvi znak, da ima dober posluh
Z oddajo Slovenija ima talent smo imeli priložnost spoznati številne zelo mlade, a izjemno nadarjene pevce, ki so nas s svojim glasom osupnili. Zanimalo nas je, kako starši sploh prepoznamo, da je otrok resnično nadarjen za glasbo, in kako lahko ta njegov talent razvijamo, nadgrajujemo. Marjetka Vovk, pevka, učiteljica petja in zvezdniška žirantka v oddaji Slovenija ima talent, nas je popeljala po učni poti mladih glasbenikov.

Kam postaviti pisalno mizo za vašega šolarja?
Pravkar se je začel čas počitnic. Čas, ko bodo naši otroci ustvarjali spomine na oddihu ob morju, druženjih s prijatelji in dišečih družinskih piknikih. Kmalu za tem sledi vrnitev v šolo in s tem tudi pisanje domačih nalog. Da jih bo otrok vestno in z veseljem opravljal, mu moramo zagotoviti primeren delovni kotiček, pri katerem je najbolj pomemben element prav pisalna miza. Kam jo postaviti, da bo v prostoru dobro fuinkcionirala?

Spodbujanje javnega dojenja tudi v Sloveniji
Ljubljana in Ptuj sta kot prvi mesti v Sloveniji dobili klopce za dojenje in previjanje. Prvo so avgusta postavili v ljubljanskem živalskem vrtu, prejšnji teden pa še po eno v Arboretumu Volčji potok in ptujskem mestnem parku.

Za vse ljubitelje medvedka Puja
V muzeju Victoria & Albert za december napovedujejo odprtje velike razstave o medvedku Puju. Postavitev z naslovom Medvedek Pu - raziskovanje klasike bo prva, ki jo bodo v muzeju namenili družinam z majhnimi otroki. Na njej bo med drugim mogoče videti nekaj originalnih risb s svinčnikom E.H. Sheparda iz zbirke muzeja.

Za ljubitelje junakov Roalda Dahla
V Britanski knjižnici so na ogled portretne risbe nekaterih najbolj znanih junakov Roalda Dahla, ki jih je ob letošnji 100. obletnici pisateljevega rojstva narisal ilustrator Quentin Blake. Med drugim je mogoče videti portrete Matilde, Čarlija in Velikega dobrodušnega velikana (VDV).

Fantastični svet Harryja Potterja vsem na ogled
Prihodnje leto bo minilo 20 let od izida prve od sedmih knjig o mladem čarovniku izpod peresa britanske pisateljice J. K. Rowling, naslovljene Harry Potter in kamen modrosti. Ob jubileju bo Britanska knjižnica pripravila razstavo, ki bo obiskovalce popeljala v junakov čarobni svet, poroča britanski The Guardian.

Knjiga Joga mami in dojenček – prvi jogijski priročnik v Sloveniji za mamice
Joga za mamice z dojenčkom je vadba, ki je zasnovana za dobro počutje mamice in njenega otročka. Priporočljiva je za mamice, ki bi rade, poleg navzočnosti dojenčka, nekaj storile tudi zase in za dobro počutje malčka.