postavljanje mej

Kako lahko kot sočuten moški pomagate tesnobni partnerki
Tesnoba lahko izrazito poseže v vsakdanje življenje, saj ne vpliva le na posameznika, temveč tudi na njegovo okolico, zlasti na bližnje odnose. Ko se moški znajde v vlogi partnerja ženske, ki se spopada s tesnobo, je ključno, da razume njeno stisko in ji nudi ustrezno podporo. Pomembno je, da ve, da tesnoba ni zgolj slab dan ali pretirana zaskrbljenost, temveč globlje stanje, ki lahko vpliva na njeno sposobnost spopadanja z vsakdanjimi izzivi.

Nespoštljiv odnos najstnika do staršev in preizkušanje meja – kako ravnati?
Najstniška kršitev mej in nespoštljivo obnašanje sta za obdobje pubertete precej normalna, saj se še sama struktura možganov ni dovolj razvila. Najstnik tako ne zmore obvladovati svojih impulzivnih čustev. Prav tako se občutek za odgovornost razvije nekje do 21. leta. Zaradi tega najstniki pogosto ne dojemajo popolnoma posledic svojih dejanj, so impulzivni in nagnjeni k nepremišljenemu vedenju.

Ali smete disciplinirati tujega otroka?
Na obisku imate otroka nekoga drugega, ki pa se grdo vede. Morda je udaril katerega od vaših otrok, uporabil grdo besedo ali v umazanih teniških copatih skočil na vaš novi kavč. Bi se morali odzvati in kako?

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev
Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

Dominantne in nadzorujoče tašče: kako se lotiti tega odnosnega in družinskega izziva
Dominantne, kritične in nadzorujoče tašče imajo velik vpliv na naše družinsko življenje, a z zavedanjem lastne vrednosti, trdnim odnosom s partnerjem in potrpežljivostjo lahko najdemo načine za premagovanje vseh večjih frustracij. V nadaljevanju preverite, kaj je značilno za takšno taščo, kaj se skriva v ozadju njenega vedenja in kako se spopasti s tovrstnim izzivom.

Kdo so toksični stari starši?
Klasična podoba starih staršev se običajno nanaša na prisrčne in modre ljudi, ki obožujejo svoje vnuke in vedno priskočijo na pomoč svojim otrokom, ko jih ti potrebujejo. No, vsaj tako jih orisuje filmska industrija in pravljice. Marsikdo ima tudi v resnici čudovite odnose s svojimi starši, ki pogosto prevzamejo pomembno vlogo v mladi družini, bodisi z varstvom, finančno pomočjo, koristnimi nasveti in drugimi načini podpore. A žal vsi niso te sreče. Za razliko od urejenih odnosov pa imamo na drugi strani tudi manipulativne, egoistične stare starše, ki netijo konflikte in v družinske odnose vnašajo razdor.

Zvezdnik priznal, da nima pojma, kako pravilno vzgojiti hčerko
Channing Tatum je delil svoje iskrene misli o očetovstvu in pomenu postavljanja meja svoji 10-letni hčerki Everly.

Kako permisivna vzgoja vpliva na delo vzgojiteljev in učiteljev?
Vpliv permisivne vzgoje lahko privede do izzivov v vrtcih in šolah, kjer okolje zahteva določeno mero discipline, upoštevanja pravil in navodil ter prilagajanja. Kako se lahko vzgojitelji in učitelji ter tudi starši soočijo z njimi, pojasnjuje redni profesor obče pedagogike in teorije vzgoje na ljubljanski Filozofski fakulteti dr. Robi Kroflič.

Ko je otrok razpet med dvema ognjema
V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?
Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Kako postaviti meje najstniku?
“To, da znamo otroku postaviti meje in pri tem dosledno vztrajati, je največja popotnica za njegovo življenje,” se strinjajo mnogi strokovnjaki. Toda katerih meja ni dobro pomikati in kdaj je bolje popustiti?

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Takrat naj otrok dobi telefon
V zadnjem času, ko smo zasuti z moderno tehnologijo, se mnogi starši sprašujejo, kdaj je najbolj primeren čas, da otrok dobi svoj telefon. Najbolj enostaven odgovor je čim pozneje.

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši
Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Zaradi občutka slabe vesti delamo tudi napake
Želimo si biti najboljši starši, a včasih ne zmoremo vsega, kar smo si zadali, saj smo razpeti med tisoč in eno obveznostjo in časom, ki si ga želimo preživeti s svojim otrokom. Slaba vest je tako vedno prisotna, saj se nam zdi, da nikoli ne naredimo dovolj.

Zakaj otroka ne smemo fizično kaznovati?
Vzgojne metode so se skozi čas spreminjale in tista vzgojna klofuta že dolgo ni več na seznamu sprejemljivih metod, saj so posledice, ki jih z nasiljem lahko povzročimo otroku, preprosto prehude.

'Poskusi udariti z nogo ob tla, ko si jezen.'
Med malčki zelo hitro pride do prepirov, tudi med igro, ko si želijo isto igračko ali iz kakšnega drugega razloga. Kako morajo ob takšnih priložnostih reagirati starši in vzgojitelji, smo se pogovarjali z Barbaro Holcman, zakonsko in družinska terapevtko stažistko. Navajamo tudi povedi, ki bodo pomirile besnega otroka in bo znal jezo usmeriti drugam.

Tina Jereb, svetovalka za vzgojo predšolskih otrok, specializantka integrativne psihoterapije
Bibina svetovalka Tina Jereb je komunikologinja in specializantka intergrativne psihoterapije ter predavateljica in svetovalka za vzgojo predšolskih otrok.

Živahnost in moteče vedenje
Pozdravljeni, sin je star skoraj 3 leta, zelo je živ in nagajiv. Njegovo vedenje je postalo zelo moteče (skoraj neobvladljivo). Enostavno ne ugotovimo metode, s katero bi prekinili to vedenje, bes...

663.000 nas je!
V Sloveniji danes obeležujemo materinski dan, ob katerem je v ospredju izkazovanje pozornosti in hvaležnosti materam za njihovo poslanstvo. A dobra mama je tista, ki zna poskrbeti zase, saj šele, ko se sama počuti dobro, se lahko kakovostno razdaja otrokom in partnerju, je za STA povedala strokovnjakinja za partnerske odnose Melita Kuhar Pucko.

Kako otroka naučiti, da se postavi zase?
Naloga je težka, univerzalnih pravil pa ni. Kako želimo, da se v določenih okoliščinah odzove, kako naj reče 'ne' in svoje potrebe sprejemljivo izraža? Ob vsem tem pa se moramo tudi starši postaviti zase, da lahko dajemo dober zgled.

Vzgoja za samostojnost
Naši ptički bodo še prekmalu odrasli in odleteli iz gnezda. In v teh nekaj letih, ki so nam na voljo, jih moramo naučiti, da bodo sami skrbeli zase in spretno vijugali med vsakdanjikom in življenjskimi preizkušnjami.

SAŠA LENDERO: Hvaležna za čudež
Mala Aria, hčerka Saše Lendero in Miha Hercoga, je junija praznovala prvi rojstni dan. Nas je zanimalo, kakšno je življenje mlade družine po dobrem letu dni, Saša pa nas je razveselila z iskrenimi odgovori na vprašanja ...

VIOLETA TOMIČ: 'Nisem stroga mama!'
Gledališko igralko in režiserko Violeto Tomič poznamo z odrskih desk, kjer navdušuje občinstvo s svojim talentom. Mnogi otroci so zrasli ob njenem glasu, saj ga je posodila številnim risanim junakom. Violeta pa je bila tudi čarovnica, vsaj tako so jo videli odrasli …