potreba

Kako plišast zajček otroku okrepi občutek varnosti?
Otrokova temeljna potreba po varni navezanosti na njemu bližnjo ljubljeno osebo je pomemben dejavnik v razvoju otroka. Razvije se v prvih 18 mesecih in se odraža v močni potrebi iskanja bližine in stika z otroku bližnjo osebo (najpogosteje v zgodnjih razvojnih fazah z mamo). Zgolj če otrok v varni navezanosti razvije občutek, da so njegove čustvene in fizične potrebe prepoznane in ustrezno izpolnjene, bo lahko navezanost razvil v čustveno bližino in si dovolil ohranjati občutek lastne vrednosti v ljubečih, varnih odnosih.

Horoskop in vaša tašča: Katero znamenje vam lahko povzroči težave?
Tašča je lahko resnično kot druga mama, ki vam vedno nudi podporo, ljubezen in spoštovanje, vendar pa je lahko tudi prava nočna mora, ki se bo trudila na vsak način, da vam zaplete življenje in uniči vaš zakon. Ne morete vnaprej vedeti, kakšna bo vaša tašča, vendar pa vam zvezde ponujajo nekaj vpogleda v to, kaj lahko pričakujete od nje glede na njeno znamenje.

Obstaja igrača, ki se je otrok ne bo prehitro naveličal?
Zakaj otrok tako hitro dodaja nove in nove igrače na svoj seznam želja in zakaj mu uresničena želja, ko dobi nekaj, kar si je želel, predstavlja zgolj predmet kratkotrajnega zanimanja?

Zvezde in vzgoja: Katera astrološka znamenja so najzahtevnejša?
Vsak otrok je poseben, vendar nekateri otroci znajo biti izziv. Ste že kdaj pomislili, da bi lahko zvezde vplivale na otrokovo vedenje? Odkrijte, katera zodiakalna znamenja so najtežja za vzgojo.

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Rebekin sindrom – patološko ljubosumje na nekdanje partnerke svojega partnerja
Ljubosumje je čustvo, ki se običajno pojavi kot odziv na občutek strahu, da nekaj, kar pripada nam, uhaja drugam. V partnerskih odnosih so to čustven stik, pozornost, nežnost, telesni dotiki, prosti čas, ki jih partner lahko namenja drugi osebi. Ko pa ljubosumje postane burno, neracionalno, pretirano, se lahko razvije v patološko obliko, ki ima izrazito razdiralen vpliv na odnos. Retroaktivno ljubosumje ali Rebekin sindrom je izraz, ki ga uporabljamo za opis obsesivnega in prekomernega ljubosumja na nekdanje partnerke sedanjega partnerja.

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu
Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Sinovi narcisističnih očetov: ko je oče kralj lastnega sveta
Odraščanje ob narcisističnem očetu ima lahko zelo globok in trajen vpliv na sinov čustven in psihološki razvoj. Narcisizem, za katerega je značilno pomanjkanje empatije, nenasitna potreba po občudovanju, nezmožnost prenašanja kritike in manipulativno vedenje, izrazito vpliva na celotno družino, še toliko bolj na odraščajočega otroka. Slednji ima lahko težave z razvojem identitete, s samopodobo in čustvenim razvojem nasploh, saj se mora nenehno soočati z očetovo kritiko in nerealnimi pričakovanji.

7 znakov, ki kažejo, da otrok potrebuje več pozornosti
Otroci včasih na čudne načine pokažejo, da vas pogrešajo ali da potrebujejo več vaše pozornosti. Preverite, kateri znaki kažejo na to.

Junaška mati iz BiH skočila iz 3. nadstropja v hudournik in rešila hčerko
Ko začutijo, da je njihov otrok v nevarnosti, mamice dobijo neverjetno moč, mnoge pa to pripisujejo adrenalinu.

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?
Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Ti štirje znaki so očitni za narcistično mamo
Pogosto si zatiskamo oči pred dejstvom, da je naš starš oseba z manipulativnimi nagnjenji. A obstaja kar nekaj znakov, ki nakazujejo na to, da nas je vzgajala oseba z narcistično motnjo.

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Kako reagirati na otrokovo 'žuranje'?
Povsem normalno je, da želi v najstniških letih otrok več časa preživeti skupaj s svojimi prijatelji na različnih zabavah. Prav je, da mu poveste, do katere ure je lahko zunaj. Kaj pa, če se ne drži dogovora s starši? Je takrat ustrezno kaznovanje? To temo nam je s koristnimi nasveti pomagal predstaviti zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?
Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti
Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora
Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

To so posledice 'gaslighting starševstva'
'Gaslighting' je subtilna in prikrita oblika psihične zlorabe, ki vključuje ponavljajoče se poskuse vplivanja na osebo, da ta sčasoma začne dvomiti v svojo presojo, spomin, razum – vase. V tem kontekstu starš, ki pri svoji vzgoji uporablja 'gaslighting', dosledno zanika ali oporeka otrokovemu doživljanju in izkušnjam ter s tem spodkopava njegov občutek za resničnost. V nadaljevanju preverite, kakšne so lahko posledice za otroka.

Anja Kastelic: 'Najhujša bolezen te kulture je osamljenost'
Plemenita gesta minoritskega samostana svetega Maksimilijana Kolbeja v središču Ljubljane, da obolelim za rakom in staršem otrok, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, odstopijo štiri urejene sobe samostana, je ganila uporabnike družbenih omrežij, ki so njihovo objavo delili dalje. Kaj ponujajo, od kod ideja in koliko ljudi poseže v resnici za njihovo pomočjo, pa nam je v pogovoru pojasnila Anja Kastelic, posvečena sestra iz skupnosti Na tvojo Besedo, ki je tudi odgovorna za samostanske prostore.

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?
"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

7 vrst sadja, ki bi ga morale jesti v nosečnosti
Kako zelo pomembna je zdrava in uravnotežena prehrana v času nosečnosti, nam verjetno ni treba posebej poudarjati. Vsebovati mora veliko sveže zelenjave in sadja, ki vsebuje vitamine, minerale in vlaknine. Katero sadje je v nosečnosti najbolje uživati, razkrivamo v nadaljevanju ...

Kako otroka navajati na samostojno učenje in pisanje nalog?
Otroka je potrebno že od malega začeti privajati na določeno merico samostojnosti in neodvisnosti. Starši s pomočjo starševskega čuta in znanja o življenju skušamo predati določene informacije otrokom in jih naučiti, kje so meje, kakšna so pravila, kako delovati v svetu in kako se vesti. Ob vsem tem pa jih učimo tudi povsem enostavnih reči, kot so tudi, kako jesti, se obleči, stuširati in navsezadnje iskati pravilne informacije.

Kako z realno pohvalo in realno kritiko vzbujati občutek lastne vrednosti pri otroku?
Si najlepša punčka na vsem svetu, tvoj izdelek je nekaj najlepšega, kar sem videl. ... S takšnimi in podobnimi sporočili pogosto želimo izraziti navdušenost nad otrokom, da se bo počutil nekaj posebnega. Pa smo s takšnimi sporočili iskreni?

Zakaj otroci tako radi igrajo videoigre?
Znano je, da otroci obožujejo videoigre in da so zmožni v tem vzporednem svetu preživeti ogromno časa, ne da bi se sploh zavedali občutka časa in prostora. A igranje iger skriva zelo kompleksen psihološki mehanizem, ki lahko vodi v odvisnost. Igre namreč pomagajo zadovoljiti osnovno potrebo po občutku svobode, namenu, napredku in socialni povezanosti.

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci
Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe
Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

Kje smo v času 'epidemije' izgubili otroke?
V času epidemije s koronavirusom smo stik z otroki v veliki meri začeli izgubljati s prekomerno uporabo pametnih telefonov in zaslonske tehnologije. Posledično otroci vse prepogosto na spletu iščejo vzornike, ideale in lahko se zgodi, da jih najdejo v spletnih nerealnih vsebinah influenserjev.

Tako lahko spodbudite nastajanje mleka
Zdrava in uravnotežena prehrana mamice je še posebej pomembna med dojenjem, saj vse, kar zaužije, pride tudi v njeno mleko. Z določenimi živili pa lahko na naraven način spodbudite tudi nastajanje mleka, če imate občutek, da vam ga primanjkuje.