poučevanje doma

Kako vzgajajo Rusi: Juha je obvezna, stari starši pa zakon
Ruska vzgoja otrok odraža mešanico tradicije, discipline in globoke naklonjenosti. Družbena struktura države in bogata ruska zgodovina poudarjata močne družinske vezi, izobrazbo in spoštovanje kulturnih vrednot. V Rusiji ima družina osrednjo vlogo pri vzgoji otrok. Starši so globoko vpleteni v življenja svojih otrok, prav tako pa tudi stari starši, ki pogosto živijo z družino ali blizu nje.

Kako otroke naučiti pravilnega ravnanja z denarjem?
Ko gre za razumevanje denarja, so otroci pametnejši, kot si mislite. Po raziskavi britanske vladne službe večina otrok do 7. leta starosti razume vrednost denarja in da jim lahko nekatere finančne odločitve v prihodnosti povzročijo težave.

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?
Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

'Obžalovala bi, če bi zamudila njuno otroštvo zaradi nečesa kvazi bolj pomembnega'
Znana slovenska igralka, ki ima vedno kopico obveznosti, je z nami spregovorila tudi o izzivih, ki jih prinaša usklajevanje materinstva in delovnih obveznosti ter kako zahtevno je dandanes biti "prisotna" mama.

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

Kdaj naj se otrok začne učiti tujega jezika?
Številne raziskave na temo učenja tujih jezikov so dokazale, da človeški možgani v obdobju prvih šestih let življenja dosegajo vrhunec razvoja. To pomeni, da so v tem obdobju možgani najbolj pripravljeni sprejemati nove jezike. Strah pred preobremenjenostjo otroka je torej popolnoma odveč.

Učiteljica Nina: 'Včasih se učitelji ne zavedamo, koliko je v naših rokah'
Tokrat smo se pogovarjali z Nino Oblak, ki je že kot majhna deklica vedela, da bo nekoč opravljala poklic učiteljice. Med največje in najlepše nagrade v svojem poklicu šteje nasmehe in objeme otrok. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru.

7 ustvarjalnih načinov za recikliranje starih in dotrajanih nogavic
Se tudi vam zdi, da se nekatere nogavice namerno skrivajo v kupu spodnjega perila, sušilniku ali pralnem stroju? Ali pa se ena nogavica vedno obrabi in dobi luknjo pred drugo?

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Glasbena šola za dojenčke po finski metodi
V najzgodnejšem življenjskem obdobju pridobimo prvo, najpomembnejše znanje in izkušnje o življenju. Vzpostavitev glasbe v zgodnjem otroštvu poleg razvoja glasbenih veščin in pridobivanja znanja vpliva tudi na oblikovanje celostne osebnosti posameznika. Glasbena vzgoja je vseživljenjski proces, nanjo pa vplivajo otrokove prve izkušnje. Glasbeno izobraževanje za dojenčke in malčke na Finskem je sestavni del ponudbe večine glasbenoizobraževalnih programov že več kot 50 let.

Učiteljica Nina Jelen gre po milijon ameriških dolarjev
Med petimi učitelji finalisti, ki so se potegovali na izboru za slovenskega predstavnika na svetovnem tekmovanju za najboljšega učitelja na svetu (Global Teacher Prize), je zmagala Zasavčanka Nina Jelen.

Nermin Bajramović: 'Maska naj bo le kos tkanine, ki nas opominja na situacijo, ne pa tudi nekaj, kar nam jemlje veselje'
O izkušnji z učenjem na daljavo v času koronakrize, o kreativnih pristopih učenja matematike, pričakovanjih za šolsko leto 2020/2021, ukrepih in marsičem drugem smo se pogovarjali z učiteljem matematike, Nerminom Bajramovićem, ki je med šolarji precej priljubljen in znan po svoji inovativnosti.

'Učenje na daljavo se težko primerja z učilnico'
Lansko šolsko leto je bilo zaradi globalne pandemije koronavirusa precej drugačno, kot smo ga bili vajeni doslej, številni pa se zdaj z negotovostjo že spogledujejo s pričetkom novega. Čeprav je šolska ministrica že sporočila, da se naslednji torek v šolo vračajo vsi učenci, je še vedno prisoten strah, da se lahko ob poslabšanju razmer to hitro spremeni, večji pa je tudi strah pred potencialnimi okužbami. Učitelji se medtem že pripravljajo na novo realnost, mi pa smo klepetali s Petro Zore, pevko skupine Bomb Shell, ki smo jo lani spoznali v šovu Znan obraz ima svoj glas, sicer pa tudi učiteljico 4. razreda v eni izmed ljubljanskih osnovnih šol.

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa
Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Kate Middleton si pri poučevanju otrok pomaga z lažmi
Tako kot v Sloveniji tudi ostali starši širom sveta med globalno pandemijo koronavirusa svoje otroke učijo kar doma. Prav nič drugače ni v Angliji, kjer se s povsem enakimi težavami spopada tudi eden izmed najpriljubljenejših kraljevih parov, princ William in Kate Middleton. Ta pa je zdaj izdala skrivnost.

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''
Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Šolanje na daljavo – enim je super, drugim ne. Niso vsi na istem, a vsi smo skupaj v tem
Šolanje na daljavo. Staršev niti učiteljev nihče ni pripravil nanj, ni bilo vaje, tako kot so bile denimo letno evakuacijske in požarne. Dejstvo je, da gre enim "kot po maslu", drugim malo manj. Eni starši ob vsem še delajo, fizično hodijo v službe. Ni lahko, ampak ni dvoma, da ne bi zmogli. Skupaj smo v tem.

Zato Mateja poučuje svoja otroka doma
Gita Mateja de Laat je po uspešno zaključenem študiju v Ljubljani odšla na Nizozemsko, kjer je spoznala moža. Vrnila sta se v Slovenijo in si ustvarila družino. Imata tri otroke, najstarejšo hčerko ter srednjega sina že od samega začetka šolata na domu. To jo je spodbudilo, da se je vpisala na doktorski študij, program edukacijske vede, v okviru katerega poglobljeno raziskuje pojav šolanja na domu.

Težavno vedenje
Pozdravljeni! imam 4 leta starega sina ki je postal neobladljiv.pred enim letom sva se z njegovim očetom razšla ampak takrat je bilo še vse v redu.poiskala sem si službo in živiva doma pri mojih ...

'Mami in oči, dobil sem slabo oceno. Imamo problem!'
Dobro je, da veste, kaj se dogaja v šoli z vašim otrokom tudi v najstniških letih, nikakor pa ne smete odgovornosti za vse njegove slabe ocene, neupravičene izostanke od pouka ... sprejeti nase. Zavedati se mora, da je izobraževanje njegova obveznost in ko doživi kakršen koli neuspeh, je prav, da mu prisluhnete in stojite ob strani. Kako to storiti, je razložil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Vsi imamo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega
Vsi ljudje imajo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega. Morda je vaše malčke melodija že začarala in že prav spretno ponavlja zvoke, melodije. Je vpis v glasbeno šolo dobra izbira?

Raba računalnikov v šolah – boljši učni rezultati
Slovenski 15-letniki pri pouku uporabljajo splet v povprečju 28 minut na dan, kaže poročilo OECD o uporabi računalniške tehnologije med mladimi v procesu izobraževanja. Kot navaja, pa večja raba računalnikov pri pouku ne vodi nujno k boljšim učnim izidom. Pravi prispevek IKT k učenju je treba še v celoti izkoristiti in uresničiti.

Pri devetih letih uči svoje učitelje
Marko Čalasan je najmlajši računalniški inženir na svetu. Deček je star komaj devet let, prihaja iz Makedonije in je pravi čudežni otrok, ki poučuje tudi svoje učitelje!

LUCIJA ĆIROVIĆ: Teta, kakršnih ni!
Le kdo se ne spominja čistilke Fate? Znana in priljubljena igralka Lucija Ćirović pa ni samo to. Med drugim je tudi teta trem simpatičnim nagajivčkom.