pove o starših

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'
O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Sam doma ali v varstvu - kako poskrbeti za otrokovo varnost v času počitnic?
Počitnice so namenjene počitku od obveznosti v šoli ter početju drugačnih stvari, kot jih je otrok navajen čez leto. Otrok tako dobi ponoven zagon za novo šolsko leto, ki tako za starše kot za otroke pomeni številne napetosti, borbe za ocene in vsakodnevne naloge. V današnjem času, ko družine niso več razširjene, se med počitnicami mnogo staršev sooča s težavo, kaj storiti z varstvom otroka, medtem ko so starši v službi. Kako izbrati ustrezno osebo za varstvo? Kdaj je lahko otrok sam doma? Kaj lahko starši storijo, da omilijo morebitne otrokove stiske?

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?
Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši
Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Nasveti terapevtke, kako bo starševstvo lažja naloga
V vašem domu je še en družinski član, ki - roko na srce - zahteva, da zanj ves čas skrbite, ga negujete in ga imate radi. Naloga resnično ni preprosta, toda mi verjamemo, da ji boste kos. Preberite si, kaj novopečenim staršem svetuje psihologinja in družinska ter vedenjska terapevtka.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Znana Slovenka o nosečnosti in porodu med koronakrizo
Ko se je ves svet v začetku marca popolnoma ustavil, so si številni končno vzeli čas zase in si odpočili, druge pa je stiskala skrb, kako naprej. Med slednjimi so bile zagotovo tudi številne nosečnice, ki pogosto vse do zadnjega niso vedele, v kakšnem okolju bodo rodile, kdo bo takrat z njimi, še pogostejši pa je bil strah, ali bo vse v redu. Mi smo klepetali s Karmen Meze, polovico zmagovalnega in simpatičnega dua La Popsi, ki je s svojimi sladolednimi palčkami osvojila naziv hit produkt v 3. sezoni oddaje Štartaj Slovenija.

'Srečni starši so boljši starši!'
Eva Hrovat Kuhar razkriva, kako se mladim mamicam po porodu ne cedita med in mleko, da je poporodna depresija bolezen, da je treba jokajočega dojenčka brez slabe vesti potolažiti, ljubezeni pa ne moremo enačiti z dojenjem.

Biba sprašuje: 'Odkar se nam je pridružil novorojenček, ima starejši ves čas izpade'
Pred dobrimi tremi meseci se nam je pridružil novi družinski član, z njim pa so prišle tudi težave s starejšim sinom, ki je januarja dopolnil 4 leta. Od takrat imamo težave z njim, saj se zelo grdo obnaša, trmari, kriči in ne popusti. Če ni po njegovo se mu dobesedno „utrga“, loputa z vrati in ko mu rečem naj se umiri v sobi in naj pride ven, ko bo premislil, je malo boljše, a za minuto vse po starem. Težko mi je, ker se tako obnaša in tudi nikamor ne „upam“ več z njim, ker nima do nikogar spoštovanja in se mi zdi da me vsi obsojajo. Naj omenim, da živi v enem gospodinjstvu 8 ljudi in da velikokrat išče potuho pri starih starših. Naš mali škrat me tudi potrebuje, saj se pogosto dojiva, spi mi samo na prsih podnevi in mi je zelo težko, saj malega težko umirim za spanje, ker se veliki pridere v sobo. Posledično moram malega jovo na novo uspavati. Veliki je v vrtcu in pravijo, da je tam zelo miren, tih in da ne govori grdo. Zelo sem obupana, saj se velikemu posvetim, koliko se le lahko, partner non stop dela, kolikor mi pomaga moja mama. Tudi ven ga komaj spravim, ker bi on cele dneve gledal televizijo. Prej pa takšen dobrovoljček z malo trme. Nasvet? A je to obdobje? Kako ga naj umirim? Zelo sem žalostna, ker se počutim nemočno. Ne pomaga, da gre na stopnice, v sobo, da mu kaj prepovem ...

Tega nikar ne počnite, ko ima otrok izpad jeze
Ko otrok joka, kriči, se meče po tleh ... to v starših izzove nemoč, toda lahko vnaprej razmišljate in mogoče celo preprečite takšen izpad. Strokovnjakinja Tovah Klein je prepričana v to, če pa vam vseeno ne uspe, navaja sedem stvari, ki jih takrat ne smete početi, če ne želite situacije še poslabšati.

Živahnost in moteče vedenje
Pozdravljeni, sin je star skoraj 3 leta, zelo je živ in nagajiv. Njegovo vedenje je postalo zelo moteče (skoraj neobvladljivo). Enostavno ne ugotovimo metode, s katero bi prekinili to vedenje, bes...

Kaj otrokovo ime pove o starših?
Ime, ki ga starši izberejo svojemu otroku, več pove o starših samih, kot pa o tistem, ki mu je ime namenjeno. S seboj nosi podatke o družbenem položaju, okusu staršev in njihovi preteklosti.

KOLUMNA: 'Malega psa lahko tudi brcneš …'
“… velikega pa raje ne, ker te lahko ugrizne,” je neka mama poučila svojega malčka. Le kaj to otroku pove o pravilnem ravnanju z živalmi?

Kaj otrokovo ime pove o starših?
Ime, ki ga starši izberejo svojemu otroku, več pove o starših samih, kot pa o tistem, ki mu je ime namenjeno. S seboj nosi podatke o družbenem položaju, okusu staršev in njihovi preteklosti.

Najlepše darilo
Ljudje imamo radi praznike in darila, presenečenja. Že na začetku prazničnega decembra po navadi načrtujemo, kje in kako bomo preživeli božič in novo leto. Kaj pa, če nam nekdo 'pokvari' načrte, a dobimo najlepše darilo?