Bibaleze.si

povečana

Najstniki
02. 04. 2025 05.00

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta

V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Dojenček
31. 03. 2025 05.00

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni

Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Družina in odnosi
07. 03. 2025 05.00

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj

Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Zdrav otrok
26. 02. 2025 05.00

Znaki, da vaš otrok potrebuje pomoč

Odločitev, da se za pomoč poišče terapevta, ni enostavna, vendar je včasih v veliko pomoč. Obstajajo različni znaki, ki lahko nakazujejo, da otrok potrebuje strokovno pomoč pri spopadanju z anksioznostjo, depresijo ali drugimi čustvenimi težavami.

Najstniki
20. 02. 2025 05.00

Sindrom Romea in Julije pri najstnikih: intenzivna ljubezen in izzivi starševstva

Ste že slišali za fenomen Romea in Julije pri najstnikih? Kot že sam izraz nakazuje, gre za intenzivno in dramatično zaljubljenost v času pubertete, ki jo pogosto spremlja občutek, da je zveza ogrožena zaradi zunanjih okoliščin – največkrat je to nasprotovanje staršev ali družbe. Preverite psihološko ozadje tega fenomena in kako lahko starši pristopijo, ko imajo doma zaljubljenega najstnika.

Prosti čas
19. 02. 2025 05.00

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke

Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Zdrav otrok
15. 01. 2025 05.00

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?

Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

Nosečnost
15. 01. 2025 05.00

Zgodnji simptomi nosečnosti, ki jih mnoge ženske spregledajo

Vsi poznamo nekatere zgodnje simptome nosečnosti - izostanek menstruacije, slabost, bruhanje, ki nas lahko hitro opozorijo, da se nekaj dogaja in posežemo po testu nosečnosti, vendar obstaja še več zgodnjih simptomov nosečnosti.

Razvoj
06. 01. 2025 05.00

Senzorne težave: Kako vplivajo na otrokov razvoj

Senzorna integracija je skupek senzornih sistemov, ki služijo kot temelj za razvoj veščin, ki jih otrok potrebuje za življenje. Če ti temelji niso dovolj razviti, je lahko celoten razvoj slabši ali nestabilen. Pri večini otrok se senzorne informacije obdelujejo brez posebnosti, kar jim pomaga pri učenju, interakciji z drugimi in okoljem. Pri nekaterih otrocih pa se možgani trudijo ustrezno obdelati senzorične vnose, kar vodi do tako imenovane motnje senzorne integracije.

Družina in odnosi
20. 12. 2024 05.00

Zakaj je za mnoge matere december eden najbolj stresnih mesecev leta?

Zadnji mesec v letu si pogosto predstavljamo kot čas veselja, druženja in številnih praznovanj. Pa vendar lahko nekaterim materam ta čas predstavlja tudi izjemen stres, saj poleg spretnega žongliranja med skrbjo za družino in obveznostmi na delu načrtujejo še družinska srečanja, nakupujejo darila ter postorijo še vse tisto nepredvideno, kar prinese vsakdan. A kdo pravi, da bi moralo biti vedno tako? S poglobljenim razumevanjem korenin tega stresa in usvajanjem učinkovitih strategij obvladovanja lahko ta čas preživite nekoliko lažje in bolj sproščeno.

Intervju
19. 12. 2024 05.00

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester

Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Nosečnost
01. 11. 2024 02.15

Ali med nosečnostjo res rastejo stopala?

Izsledki raziskav so dokazali, da se v obdobju nosečnosti stopala res povečajo. Preverite, zakaj.

Očkov kotiček
28. 10. 2024 05.00

5 načinov, kako očetovstvo spremeni moškega

Prihod dojenčka zaznamuje tako mamo kot očeta. Obema se spremeni svet in oba se zaradi tega nezavedno spreminjata tudi sama. To je dejstvo.

Nosečnost
26. 10. 2024 02.00

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo

Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Vzgoja in vrtec
21. 10. 2024 02.00

7 znakov, ki kažejo, da otrok potrebuje več pozornosti

Otroci včasih na čudne načine pokažejo, da vas pogrešajo ali da potrebujejo več vaše pozornosti. Preverite, kateri znaki kažejo na to.

Nosečnost
03. 10. 2024 01.15

Je povečana količina plodovnice v nosečnosti lahko nevarna?

Presežek amnijske tekočine med nosečnostjo, znan tudi kot polihidramnij, je lahko zaskrbljujoče stanje za bodoče matere. Medtem ko so blagi primeri pogosto neškodljivi, lahko resnejši primeri predstavljajo tveganje za mater in otroka.

Zdrava nosečnica
22. 09. 2024 05.00

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda

Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Šola in splet
29. 08. 2024 02.15

Zaradi zgodnje izpostavljenosti zaslonom so otroci bolj jezni

Otroci, ki večino dneva preživijo pred ekrani, lahko zgodaj razvijejo slabe navade. Zgrbljenost, napetost v vratu in težave z očmi so pogoste fizične težave, ki jih povzroča prekomerno preživljanje časa pred ekrani. Nova raziskava pa razkriva tudi to, da lahko pogosta uporaba ekranov povzroči tudi pogoste izbruhe jeze pri otrocih.

Zdrava nosečnica
02. 08. 2024 05.00

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?

Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Družina in odnosi
30. 07. 2024 05.00

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu

Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Malček
18. 07. 2024 11.40

V tem primeru je mazanje otroka s sončno kremo odsvetovano

Poletje je čas za preživljanje časa na prostem, družinske izlete in sproščanje ob vodi ali v naravi, prinaša pa tudi kopico nevarnosti in tveganj. V največji meri so jim izpostavljeni najmlajši, pa ne samo zaradi večje verjetnosti padcev in nesreč. Še veliko večjo nevarnost predstavljajo situacije, v katerih se bodo zagotovo znašli, a ne bodo niti vedeli, da lahko predstavljajo izjemno veliko tveganje. Za katere situacije gre?

Malček
24. 06. 2024 09.19

Zato je kopanje v bazenu za dojenčka lahko nevarno

Večina otrok obožuje vodo, zato upravičeno komaj čakajo poletje in zabavne dogodivščine v bazenih ter morju. Pri tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom, je veselja precej manj: zaradi izrazito suhe in občutljive kože, nagnjene k srbenju in izpuščajem so namreč pogosto prikrajšani za tovrstne poletne radosti. Toda, ali res drži, da se otrok, ki ima atopijski dermatitis, ne sme kopati v bazenu?

Prosti čas
11. 06. 2024 03.15

Zakaj bi morali vsi otroci voziti kolo?

Kolesarjenje z otroki je lahko odličen vir zabave in fantastične vadbe za vso družino. Kolesarjenje namreč prinaša številne prednosti za zdravje in dobro počutje. Toda, ko kolesarite z otroki, je ključnega pomena, da ostanete čim bolj varni.

Zanositev
26. 04. 2024 04.15

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi

Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Spanje in dojenje
28. 03. 2024 02.30

Spoznajte 6 izjemnih koristi dojenja

"Materinstvo te za vedno spremeni," je stavek, ki ga sliši marsikatera bodoča mamica, a do njegovega resničnega spoznanja pride šele takrat, ko ga tudi zares izkusi. Materinstvo in z njim povezano dojenje zares spreminja možgane – strukturno, funkcionalno in v marsičem nepovratno, pri tem pa imajo veliko vlogo prav hormoni.

Po porodu
15. 03. 2024 04.15

Kako poteka okrevanje po carskem rezu?

Življenje doma po carskem rezu je lahko v prvih tednih precej zahtevno. Kaj lahko pričakujete?

Zdrav otrok
15. 03. 2024 02.30

Ste že slišali za miofunkcionalno terapijo?

Otroci s priraščenimi jeziki in orofacialnimi disfunkcijami imajo poleg težav z govorom lahko tudi težave na področju hranjenja, požiranja, nepravilno telesno držo in druge izzive. Gre namreč za motnje v funkciji mišic obraza ter ustne votline. O tem, na kakšen način jih lahko ublažimo ali odpravimo, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, IBCLC svetovalko za dojenje, magistrico zakonskih in družinskih študij ter stažistko zakonske in družinske terapije.

Nosečnost
18. 02. 2024 02.30

Zakaj se med nosečnostjo pojavi srbečica po telesu?

Med nosečnostjo lahko pride tudi do številnih kožnih sprememb, med katere spada tudi srbečica. Občutek srbeče kože je lahko izjemno neprijeten in nadležen. Kako si lahko pomagate?

Spanje in dojenje
01. 02. 2024 02.30

Kaj morate vedeti, če dojite v nosečnosti ali tandemu?

Dojenje zahteva veliko pozornosti in energije s strani mame. Še posebej pa, če še vedno dojimo prvega otroka, medtem ko smo noseči, ali pa če dojimo v tandemu, torej dva otroka istočasno. Več o teh dveh načinih dojenja pa bomo povedali v tokratnem članku.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863