povedi

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Kdo bi moral biti na prvem mestu – otrok ali partner?
Otroci so najsrečnejši takrat, ko so srečni njihovi starši. Kadar pa sta starša nesložna, se veliko prepirata in živita v viharnem razmerju, otroci to občutijo na svoji koži in nehote prevzamejo odgovornost za konflikte in nesrečo svojih staršev. Zato je ob vsej ljubezni, ki jo čutimo do otroka, treba najprej pomisliti, kako pomembno je, da ljubezen obujamo in negujemo tudi do partnerja.

Toksične povedi, ki jih stari starši govorijo svojim vnukom
Zdrav odnos, ki ga otrok vzpostavi s svojimi starimi starši, je zagotovo zelo dragocen in nanj lahko vpliva vse življenje. A mnogokrat imajo lahko stari starši kljub dobrim namenom slab vpliv. Tokrat bo beseda tekla o toksičnih povedih, ki jih dedki in babice pogosto govorijo svojim vnukom, pa bi bilo bolje, če jih ne bi.

To bi morali redno govoriti svojim otrokom
Ameriški psiholog in predavatelj dr. Paul Jenkins predlaga štiri fraze, ki bi jih otroci morali slišati vsaki dan.

15 povedi, ki bi jih morali govoriti svojim hčerkam
V svetu, ki mlada dekleta nenehno bombardira z mešanimi sporočili o tem, kdo bi morala biti, je bolj kot kdaj koli prej pomembno oblikovati povedi in misli, ki jih bodo skozi odraščanje ponotranjile. Kot starši in vzorniki imamo moč vplivati na to, kako naše hčerke vidijo sebe in svet okoli sebe.

Ne, prva beseda praviloma ni "mama"
Novopečeni starši komaj čakajo prve besede svojega malega zakladka. In čeprav mamice upamo, da bomo čim prej zaslišale "mama", praviloma to ni prva beseda. Pri nas so bile denimo "da, da", "ba, ba" in "ne, ne, ne".

6 stvari, ki bi jih starši morali govoriti najstnikom
Obdobje, ko otrok prehaja iz otroštva v svet odraslih, imenujemo najstništvo. Zaradi nihanja hormonov, želje po samostojnosti in neodvisnosti, pa tudi uveljavljanju, lahko pride med mladimi in starši do nekaterih trenj. A kako vzpostaviti zdrav odnos in komunikacijo? Preverite.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Mož iskreno: 'Ženo spodbujam, da si vzame čas zase in spomni kdo je'
"Če želite najboljšo verzijo sebe, morate poskrbeti zase, saj boste le tako lahko skrbeli tudi za druge. To je nekaj, kar sem vzel za življenjsko vizijo in nekaj, za kar želim, da bi izvajala tudi moja žena," je zapisal očka treh otrok.

Otroci, ki pogosto slišijo te povedi, postanejo srečni in samozavestni
Vsi starši si želijo, da bi bili njihovi otroci srečni in samozavestni. Nekateri otroci to lažje dosežejo, nekateri pa potrebujejo malo več podpore.

Prešernov dan in ideje za dejavnosti z otroki
8. februarja slavimo največji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan. Ta dan je odlična priložnost, da otrokom predstavimo največjega slovenskega pesnika, dr. Franceta Prešerna, in pomen slovenskega jezika, kulture in poezije. Kako? Za vas smo pripravili nekaj idej.

7 povedi, ki jih pred otrokom ne bi smeli govoriti partnerju
Zelo pomembno je, kako se vedemo pred otroki, a ravno tako pomembno je, kako se pred njimi izražamo. Strokovnjaki navajajo sedem na prvi pogled povsem nedolžnih povedi, ki pa jih pred otroki ne bi smeli izreči drug drugemu, saj lahko pustijo na njih trajne posledice.

Svetovno znana prihoterapevtka razkriva skrivnost srečnih otrok
Philippa Perry je britanska humanistična psihoterapevtka in pisateljica, ki je napisala svetovno znano knjigo o vzgoji otrok. Staršem pa svetuje, na kakšen način naj vzpostavijo dober in spoštljiv odnos z otrokom.

5 genialnih fraz, zaradi katerih me otroci ubogajo
Včasih starševstvo deluje kot večna bitka, da bi otroci upoštevali naša navodila, želje in napotke, ki delujejo v njihovo dobro. Ampak otroci ne bi bili otroci, če se ne bi vsemu upirali – kosilu na mizi, času za spanje in času za vstajanje ali igro. Vse to lahko privede do razdražljivosti na eni in na drugi strani ter slabe volje. A kako tovrstne prepire ublažiti? Poskusite z naslednjim pristopom.

Tri močne povedi, ki jih morate govoriti svoji hčeri
Kako vzgojiti pogumno, neustrašno in samozavestno dekle? Vsaj enkrat tedensko se spomnite svoji hčeri povedati eno izmed spodnjih močnih povedi.

Ideje za top rojstnodnevna darila za otroke
Je tudi vaš otrok večkrat povabljen na rojstni dan svojega prijatelja, pa nikoli nimate ideje, kaj bi otroku kupili in s čim bi ga lahko razveselili? Za vas smo pripravili nekaj idej.

To morajo vedeti vsi očetje deklic
Očetje v odnosu s hčerami pletejo posebne vezi in igrajo eno najpomembnejših vlog v njihovem življenju. Zato je pomembno, kako svoje deklice vzgajajo, kakšen občutek jim dajejo in koliko pozornosti jim nudijo.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

To Slovenci govorijo svojim otrokom
"Rada te imam. Nikomur te ne dam, ker rada te imam!" Mamica treh vsak dan vsakemu otroku posebej izreče navedeno pred odhodom v šolo in vrtec. "To je meni govorila moja mama in njej mogoče njena. Verjetno bodo to govorili moji otroci svojim," pravi. Preverite, katere pozitivne stvari bi morali vsak dan povedati svojim otrokom!

Alen Kobilica objavil nove družinske fotografije
Priljubljen slovenski parček, Alen Kobilica in Maja Prašnikar sta sledilce razveselila z novimi družinskimi fotografijami.

Mame dolgolascev: 'Dovolj imamo neželenih komentarjev!'
Prav neverjetno je, koliko polemik in debat lahko povzročijo dolgi lasje pri fantku. Veliko staršev dolgolascev se vsakodnevno srečuje z raznimi mnenji, predlogi in reakcijami ostalih, za katere sploh niso prosili. Zato je mama dolgolasega fantka zapisale spodnje besedilo.

Alen Kobilica: 'Maja izjemno uživa v vlogi matere'
Poklicali smo novopečena starša, Majo Prašnikar in Alena Kobilico, da bi ju povprašali, kako sta in kako se počutita v novih, starševskih vlogah. Simpatični parček nam je v prisrčnem pogovoru zaupal, da je šele zdaj spoznal brezmejno ljubezen, za katero je vredno tudi umreti.

7 najpogostejših stavkov, ki jih boste slišale kot novopečene mame
V današnjih časih družba bolj kot kdaj koli prej ocenjuje starševstvo. Na vsakem koraku lahko slišite nasvete, usmeritve, predloge, ki se tičejo v bistvu zgolj vas in vaše nove družinice. Pa vendar si ljudje enostavno ne morejo pomagati, da vas ne bi ogovorili, zato boste v prvih mesecih materinstva prav gotovo pogosto slišali ene in iste povedi.

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik
Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

'Poskusi udariti z nogo ob tla, ko si jezen.'
Med malčki zelo hitro pride do prepirov, tudi med igro, ko si želijo isto igračko ali iz kakšnega drugega razloga. Kako morajo ob takšnih priložnostih reagirati starši in vzgojitelji, smo se pogovarjali z Barbaro Holcman, zakonsko in družinska terapevtko stažistko. Navajamo tudi povedi, ki bodo pomirile besnega otroka in bo znal jezo usmeriti drugam.

Se spomnite slavne serije, ki je zaznamovala našo mladost?
KOLUMNA ''Se spomnite najboljše serije vseh časov?'' Tako se je te dni začel pogovor med 'bibami' ob jutranji kavici. In seveda se spomnimo. Vse smo se strinjale, da je to ameriška serija Beverly Hills 90210.

Kaj lahko pričakujete od otroka prva tri leta?
Razvoj otrokovega govora je izjemno pomemben, saj vpliva na otrokovo osebnost, samopodobo, delovno uspešnost in tudi na stike z vrstniki pri igri. Kako lahko tudi sami spodbudite njegov razvoj, pa si preberite v nadaljevanju.

Razvoj malčka: pet let
Petletnik zna kontrolirati svoja čustva, manj bo izpadov besa in jeze. V tem obdobju ne bo toliko prepirov, vedel bo, da kršenje pravil prinese posledice.

Razvoj malčka: štiri leta
Vaš otrok je dopolnil štiri leta in sedaj boste pogosto slišali povedi: ''Sam bom. Sam znam.'' Postal bo samostojnejši, vendar bo pri določenih opravilih še vedno potreboval vaš nadzor, recimo pri umivanju zob.

Tako bo vaš otrok še bolj motiviran
Otroško sobico lahko personalizirate ali polepšate tudi z izbranimi motivacijskimi napisi. Tako boste prikupno okrasili posamezne kotičke in hkrati otroka spodbudili k vztrajnosti in mu vlili poguma, da se bo svojih nalog loteval optimistično in z veliko entuziazma.