povišan

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Glavobol, ki lahko nakazuje alarmantno stanje
Simptomi, ki se zdijo neškodljivi, kot je na primer glavobol, so lahko znak za bolj resno stanje. Zato je pomembno, da nosečnice poslušajo svoje telo in se v primeru dvoma posvetujejo z zdravnikom.

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Prelomna študija: Nov način zdravljenja preeklampsije
Preeklampsija je nosečniško stanje, ki se kaže z visokim krvnim tlakom in lahko ogrozi zdravje matere in otroka. Nova študija tega stanja pa ima potencial, da revolucionira zdravljenje preeklampsije, in sicer s predstavitvijo novega pristopa zdravljenja, ki bi lahko spremenil način obravnave te nosečniške bolezni.

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Zaplet, pogostejši pri nosečnicah, ki so mlajše od 20 in starejše od 40 let
Molarna nosečnost, znana tudi kot hidatidiformna mola, je redek zaplet nosečnosti, ki se pojavi, ko pride do nenormalne rasti tkiva v maternici namesto normalne nosečnosti. V večini primerov povzroči izgubo nosečnosti.

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate
Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi
Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Mama iskreno o izkušnji poroda v porodnišnici Maribor
Vsak porod je edinstvena izkušnja in ljudje, ki nam takrat stojijo ob strani, imajo velik vpliv. Nekaterih ne pozabimo nikoli. Na nas se je obrnila bralka Ines Ketiš, ki je želela svojo srčno izpoved o izkušnjah poroda v porodnišnici Maribor deliti z nami. Pravi, da če bi z možem Tadejem še enkrat izbirala, bi izbrala to srčno in podporno osebje in okolje, ki je njuni deklici rešilo življenje. Njeno zgodbo si preberite v spodnjih vrsticah.

Kakšen je priporočljiv razmik med dvema nosečnostima?
Vsaka nosečnost je naporna za telo nosečnice, zato je pomembno, da si vzamemo dovolj časa za okrevanje, predvsem pa, da se popolnoma regeneriramo. Vsekakor je odločitev vaša, vendar pa je priporočljivo upoštevati tudi nasvete in mnenja strokovnjakov.

Nasveti za preprečevanje pregrevanja pri dojenčkih in malčkih
Poletje je polno zabave in druženja na prostem: od skoka do mestnega bazena in druženj na piknikih do uživanja na plaži. Prav tako pa poleti zunanje temperature dosegajo visoke vrednosti, zato je treba preventivno poskrbeti za starejše, še posebej pa za dojenčke in malčke. Tu je nekaj nasvetov, kako preprečiti pregrevanje otroka.

Zakaj v nosečnosti krvavimo iz nosu?
Preverite, ali je krvavitev iz nosu v nosečnosti nevarna in kako jo ustaviti.

Hiperemeza in druga bolezenska stanja v nosečnosti
Nosečnost lahko poteka brez vsakršnih zapletov, lahko pa se med nosečnostjo pojavijo določena bolezenska stanja, ki ogrožajo tako zdravje nosečnice kot še nerojenega otroka. Za vas smo pripravili sežetek nekaj najpogostejših bolezenskih stanj, ki se lahko pojavijo v tem občutljivem obdobju.

Kalcij – bistveno hranilo v nosečnosti
Kalcij je zelo pomemben mineral za trdnost kosti. Med nosečnostjo pa ga je za rast in razvoj dojenčka še posebej treba zagotoviti v zadostnih količinah. V katerih živilih ga najdemo?

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?
"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Kdaj kašelj nakazuje, da ima otrok astmo? Bodite pozorni na te simptome
Kako ločiti navaden kašelj od astme, kakšni so simptomi in kdaj je potreben pregled pri pediatru? Preverite v spodnjih vrsticah.

Ali je tek med nosečnostjo varen?
Tek med nosečnostjo je lahko varen in zdrav način za ohranjanje kondicije in dobrega počutja, vendar zahteva skrben premislek, prilagodljivost in velik poudarek na osebnem zdravju in udobju. Ženske, ki razmišljajo o teku med nosečnostjo, se morajo vedno posvetovati s svojim zdravnikom ter prisluhniti svojemu telesu. Vsaka nosečnost je edinstvena, prednostna naloga pa mora biti ohranjanje zdrave in udobne nosečnosti ob primerni telesni dejavnosti.

Nosečnostno sladkorno bolezen ima kar ena od sedmih nosečnic
V obdobju nosečnosti se lahko pojavi nosečnostna sladkorna bolezen, ki ima negativen vpliv na še nerojenega otroka, zato je pomembno, da vemo kaj več o tej pogosti bolezni, ki jo lahko ugotovimo šele z določitvijo koncentracije glukoze v krvi.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Toliko kilogramov bi smela pridobiti nosečnica v idealnem primeru
Nosečnico stehtajo na vsakem pregledu pri ginekologu. Ob tem pa se poraja vprašanje, koliko kilogramov bi smela pridobiti.

Najpogostejše fobije pri otrocih
Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Po 18-ih splavih znova zanosila in rodila zdravega fantka
Z Otoka prihaja zgodba, polna upanja. Govori o tem, da nikdar ne smemo opustiti upanja in da se je vredno boriti za tisto, česar si srčno želimo v življenju. Britanka po imenu Warneford je navkljub težkemu obdobju in borbi z neplodnostjo po 16-ih letih končno postala mama.

Za vse starše, ki letos prvič uvajajo otroka v vrtec ali v šolo
Ali gre tudi vaš otrok letos prvič v vrtec ali šolo? Gre za velik korak malega otroka, ki zdaj, še toliko bolj, potrebuje vašo ljubezen, skrb in pozornost.

'Strlo se mi je srce ob misli, da sta oba bolna. Bilo je hudo, z možem sva jokala in bila prestrašena'
Bila sva mlada in zaljubljena. Vse je začelo s selitvijo v najino prvo stanovanje in testom nosečnosti. Linija na njem je bila tako zelo blaga, da si moral z enim očesom zaškiliti, če si jo želel videti. Pa vendar je bila.

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?
Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Top ideje za izlete po Sloveniji
Zaradi vsakdanjega umirjenega ritma družinskega življenja le redko kdaj okusimo tisto vzhičenje in povišan srčni utrip, ki nam ga po žilah požene adrenalin. Če ste nekoliko bolj divjega duha, se z malčki v času šolskih počitnic odpravite na pravo adrenalinsko doživetje po Sloveniji.

Gremo s tokom po dolini Soče
O Soči, eni najlepših alpskih rek sveta, sanjajo aktivni počitnikarji po vsem svetu in gurmani, ki se želijo prepričati, kje je dolina, ki navdihuje krožnike chefinje Ane Roš. Slovencem prikrade iskrico v oči, saj je tako za domačine kot za druge skoraj mitološka reka, zaradi lepote in neukročenosti. Zdaj je čas, da jo letos poleti spet obiščete in se naužijete njene sveže energije.

Tudi nosečnica ima lahko hipertenzijo
Zarari hipertenzije ali visokega krvnega tlaka letno umre okoli 9,4 milijona ljudi. Glede na rast in staranje prebivalstva lahko pričakujemo še več smrti.

Če imate glavobol, lahko to nakazuje, da imate povišan krvni tlak
Na vsakem pregledu med nosečnostjo vam bodo izmerili krvni tlak. Vrednost bodo primerjali s tisto, ki so jo zabeležili na prvem pregledu. Zavedati se morate, da je izjemno pomembno, kako visok imate krvni tlak. Če je previsok, je lahko to znak za preeklampsijo.