povprečen

Presenetljiva dejstva o dojenčkih, ki vas bodo navdušila
Prisrčni, ljubki in radovedni dojenčki so milo rečeno čudoviti že od rojstva. Dojenček vam lahko polepša dan in s svojim nasmehom stopi srce ter odpre popolnoma nov pogled na življenje. A o dojenčkih marsičesa verjetno ne veste in ta dejstva vas znajo presenetiti.

Kaj, če se z rojstvom otroka partnerski odnos poslabša?
Rojstvo otroka je trenutek spremembe odnosov, prevzemanja novih vlog, spreminjanja dinamike, kompromisov in prilagajanja. Par postane družina.

Vsak četrti otrok ne živi skupaj z očetom
Po zadnjih statistikah vsak četrti otrok zahodnega sveta ne živi z očetom.

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze
Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Prednost brežiške porodnišnice predvsem zelo oseben pristop
Porodnišnica Brežice ima od leta 2011 certifikat "Novorojenčku prijazna porodnišnica", kar med drugim pomeni 24-urno sobivanje mame in novorojenčka oziroma tako imenovano "rooming in". Na ginekološko-porodnem oddelku letno pričakajo okoli 500 novorojenčkov, povprečen odstotek carskih rezov pa je približno 20 odstotkov.

Polovici mladih grozi naglušnost
Nova študija kaže, da je kar 1,35 milijarde mladih po svetu v nevarnosti, da bodo (vsaj delno) izgubili sluh zaradi 'nevarnega poslušanja' avdio zvoka.

Zato pomanjkanje železa bolj ogroža zdravje žensk kot moških
Mnoge ženske ne dobijo dovolj železa s svojo prehrano. Preberite, zakaj je zdravje žensk odvisno od rednega uživanja živil, bogatih z železom.

'Skupaj ostajava samo zaradi otrok'
''Skupaj ostajava zaradi otrok,'' mi včasih povedo nekateri starši, ko pripovedujejo o svojem hladnem partnerskem odnosu, ki pogosto spominja na eno samo pogorišče. Skoraj nič več ju ne druži in povezuje. O svojih čustvih (z izjemo jeze) sta se že zdavnaj prenehala pogovarjati in njun partnerski odnos vedno bolj spominja na odnos med dvema sostanovalcema, ki si delita življenjske stroške ter otroke.

Čudovita novica za vse, ki nameravate roditi v Ljubljani
Priprave na prihod novorojenčka so vsekakor eno najlepših obdobij v življenju. Večina že v prvem trimesečju kupi vsaj enega ali dva kompleta oblačil za dojenčka, v drugem sledi načrtovanje otroške sobice oziroma kotička za novorojenčka, v tretjem pa je čas za pripravo torbe za v porodnišnico. Ta mora vsebovati vse, kar je potrebno za čim boljše počutje mamice in novorojenčka. Ker pa se potrebe in želje bodočih mamic razlikujejo, je dobro vedeti, česa nikakor ne smete pozabiti in kaj lahko mirno 'pozabite' doma. Kar nekaj stvari vam namreč zagotovijo porodnišnice.

Kdaj prvič v kino?
Kadar razmišljamo o ogledu filmov ali risank skupaj z otroki, si po navadi želimo gledati kakovostne vsebine, primerne otroškim očem in skladne z našimi družinskimi vrednotami. Napovedniki in opisi filmov nas pri tem zlahka zavedejo. Kako se torej odločiti, kateri film gledati in kdaj otroku sploh predstaviti filmsko industrijo? O tem smo se pogovarjali z ljubiteljem in poznavalcem filmov Vidom Štehom.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

V prvem letu otrokovega življenja se povprečen par spre kar 2500-krat
Prihod novega člana v družino vsekakor precej spremeni ritem življenja in navade, ki sta jih imela pred tem kot par. Skrb in nega za otroka vzameta veliko časa, kratita spanec in rado se zgodi, da v vsem novem stanju pozabita negovati vajin odnos.

Alen Kaučič: 'Starševstvo je najlepša ter najzahtevnejša naloga na svetu'
Redki so moški, ki radi iz srca in iskreno spregovorijo o starševstvu, svojih izkušnjah in vsakdanjih opravilih, a vendar obstajajo. Eden izmed njih je Alen Kaučič, ki se je odločil, da bo ustanovil svojo stran na družabnih omrežjih, kjer bo delil svoje izkušnje, občutja in naloge starševstva. Na ta način želi spodbuditi tudi ostale očete, da se bodo več pogovarjali o tej temi, da si bodo izmenjavali mnenja, vprašali, če česa ne bodo vedeli in skupaj podebatirali o različnih temah.

Doma imata štiri otroke, ob tem pa sta prodrla še na avstralski trg
Pravijo, da ima dan pogosto premalo ur, s to trditvijo pa se zagotovo strinjajo vsi starši, ki imajo doma štiri otroke. Mi smo tokrat klepetali z Vanjo in Juretom Rainerjem, staršema, ki sta prav z namenom, da bi svojim otrokom pomagala pri težavah z atopičnim dermatitisom, doma začela razvijati kreme in šampone, danes pa sta prisotna že na številnih evropskih trgih, prodrla pa sta tudi v Avstralijo.

Ko moraš možu in otrokom vse 'narisati', da bi razumeli
Saj približno veste, kako poteka povprečen vsakdan mame? Pobiranje nogavic po tleh, zapiranje pokrova straniščne školjke, brisanje mokrih tal v kopalnici itd.

Koliko let bo živel deček, rojen lani?
Povprečen moški v Sloveniji, ki verjetno v resničnem življenju ne obstaja, je Franc, star 42 let in je tri leta mlajši od povprečne ženske. Na splošno ima nižjo izobrazbo kot ženske, njegova povprečna mesečna bruto plača za lani pa je bila višja od plače žensk, je za STA sporočil državni statistični urad ob 19. novembru, mednarodnem dnevu moških.

Znan Slovenec iskreno o družini, v kateri kraljujejo ženske
V 5. sezoni šova Znan obraz ima svoj glas, ki se na POP TV vrača naslednjo nedeljo, 22. septembra, ob 20.00, med nastopajočimi najdemo kar nekaj staršev. Poleg Srđana Milovanovića, s katerim smo o vzgoji že govorili, pa je oče tudi Matic Supovec, zato smo tokrat preverili, kako izgleda povprečen dan pri Supovčevih, kjer kraljujejo ženske.

Brez Photoshopa: ima strije in je ponosna na njih!
Rachel Hollis je zelo uspešna pisateljica in blogerka ter tudi mama trem navihančkom. In tri nosečnosti, trije porodi so pustili posledice na njenem telesu. Na strije, celulit in smejalne gubice je ponosna in jih ne skriva.

Vanja in Jure sta naredila kreme za njune 4 otroke z atopičnim dermatitisom
Pogosto se zgodi, da si želimo nekaj, kar ne obstaja. Potem so tisti, ki zato jočejo, in drugi, ki to naredijo. Odličen primer zadnjega sta tudi zakonca Rainer, Jure in Vanja, ko sta zaradi težav z atopičnim dermatitisom svojim otrokom začela izdelovati kreme doma. Ponudbo izdelkov 4kidsandus sta kmalu razširila, zdaj pa se v oddaji 'Štartaj, Slovenija!' predstavljata z naravnimi šamponi za lase.

Fotografije brez Photoshopa razkrivajo pravo resnico
Mnoge mamice na družbenih omrežjih objavljajo fotografije, na katerih so videti prekrasno po porodu, popolnoma spočite, brez podočnjakov, brez strij, celulita. Dejansko pa so brez Photoshopa fotografije takšne ...

Toliko povprečno stane slovenski šolar
Starši šestletnika, ki bo prvič prestopil šolske duri, bodo samo za zvezke, barvice, svinčnike in ostale potrebščine odšteli vsaj 40, 50 evrov. Po nakupu vsega za šolo pa je znesek znatno višji.

Slovenija: pomembna informacija za vse, ki se vračajo v šolo
"Opazila sem, da so na seznamu šolskih potrebščin navedene določene barvice, zvezki in nekatere druge potrebščine. Ker so dražje, me zanima, ali moram res kupiti navedene znamke?" sprašuje bralka.

'Tako je videti moj trebuh uro po porodu'
Pogosto novopečene mame objavljajo prečudovite fotografije takoj po porodu. Videti so vitke, trebuh je popoln, nimajo strij, celulita ... Vendar v resnici ni tako, ženska zaradi čišče nosi vložek, trebuh kar nekaj časa potrebuje, da se vrne v prvotno stanje. Da je tako, dokazujejo nekatere blogerke. Bravo za pogum, mamice!

Polona ostala sama z majhno hčerko
Polona Polegeg je mama šoloobvezne Tjaše in v življenju ji ni bilo lahko. Ko je izvedela, da ima težko bolezen, jo je zapustil partner in s strtim srcem, v naročju z niti eno leto starim dojenčkom, je ostala z vsemi skrbmi sama. Namesto da bi obupovala, se je odločila, da bo močna in da se bo borila kljub vsem preprekam, ki jih ji bo zastavilo življenje.

Resnice in neresnice o telesu po porodu
Po porodu telo potrebuje kar nekaj časa, da si opomore. O tem krožijo različne resnice in neresnice, zato jih bomo tokrat ovrgli ali potrdili.

Študenti se večinoma učijo iz zapiskov in gradiv v digitalni obliki
Natančnega podatka o tem, koliko študenti koristijo različne oblike študijskega gradiva, ni. Pregled izposoje knjižničnega gradiva v slovenskih visokošolskih knjižnicah kaže trend padanja izposoje v tiskani obliki, kar je posledica dostopnosti vedno večje količine gradiva v digitalni obliki, pa tudi padanja števila študentov, so prepričani v Nuku.

Pred 60 leti v naših šolah
Pred 60 leti je bilo v šoli marsikaj drugače. Pouk se je začel 15. septembra, končal pa 26. junija. Pred kurilno sezono so učenci namesto telovadbe nosili drva v klet šole. Prvi športni dan je bilo običajno pobiranje krompirja za kmečke zadruge. Odnos do šolske lastnine je bil v 92 odstotkih dober, so zapisali na Statističnem uradu RS (Surs).

Znano: 5 najpogostejših imen za dečka
Moški v Sloveniji imajo v primerjavi z ženskami nižjo izobrazbo, verjetno bodo dočakali nižjo starost, so na splošno manj zadovoljni s svojim življenjem in so manj izpostavljeni tveganju revščine, pred dnevom mučenikov ugotavlja Statistični urad (RS) Surs. Povprečen slovenski moški je star 41,1 leta, visok je 178 centimetrov in tehta 85 kilogramov.

Čudež novega življenja
Poglejte si 4-minutni posnetek, ki se po dolgem času zopet širi po družbenih omrežjih. 3D vizualizacija spremlja dogajanje v maternici od začetka do rojstva in nam na prekrasen način da vpogled v najlepši življenjski dogodek.