povprečje

Neverjetna zgodba: zaradi redke bolezni rodila 44 otrok
Mariam je ženska z izjemno življenjsko zgodbo, ki je postala znana kot "Mama Uganda" zaradi svoje izjemne rodnosti. Preberite si, kako je uspela vzgojiti 44 otrok in kako se spopada z izzivi materinstva v takšnih okoliščinah.

Kdo je dula?
Dula je obporodna spremljevlka, ki spremlja nosečnico v obdobju pričakovanja otroka, med porodom in po njem. Ob njej je zato, da jo pripravi na vse, kar se bo dogajalo v tako posebnem obdobju, da jo seznani z vsemi spremembami, tako fizičnim kot tudi čustvenimi. Potrudi se, da vsem prisotnim ob porodu ostane ta izkušnja v lepem spominu.

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti
Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Kar 80 odstotkov mam zaposlenih za polni delovni čas
Statistika v Sloveniji je v primerjavi z ostalimi evropskimi državami izjemno dobra. Kar 80 odstotkov žensk z otroki je zaposlenih za poln delovni čas. A kljub temu ostaja splošno prepričanje, da je logično, da bo ženska poskrbela za dom in družino in vzela bolniško odsotnost za nego otroka. Logično je tudi, da ženske vzamejo celoten delež porodniške za skrb za dojenčka. Posledično moški napredujejo hitreje in lažje, imajo višje plače, pozneje višje pokojnine. Kako prekiniti začaran krog?

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni
Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog
Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

'Čeprav za koga pozno, sem postala mama pravi čas'
MaMaMija piše: "Zase vem, da ne bi imela otroka s komer koli in za vsako ceno. Očeta svojih otrok sem skrbno izbrala in ni mi žal. Ni nama šlo vedno vse kot po maslu, tudi sprla sva se, bile so krize in padci. A padcem so vedno sledili vzponi."

Ženske v Sloveniji rojevajo vedno kasneje, vsako leto so starejše
Podatki oddelka za demografske statistike in življenjsko raven Statističnega urada Republike Slovenije razkrivajo marsikatero zanimivost. Med drugim, da število živorojenih otrok v Sloveniji zadnjih deset let upada in da so slovenske porodnice z vsakim letom starejše.

V eni najbogatejših držav obljubljajo bonus za "korona dojenčke". Kaj pa pri nas?
V Singapurju država ponuja enkratno denarno pomoč državljanom, ki bodo imeli otroka v času pandemije covid-19. Vsak par, ki bo v prihodnjih dveh letih imel otroka, bo ob rojstvu prejel 3000 singapurskih dolarjev (1870 evrov). Preverite, kakšne novosti so predvidene za starše otrok, rojenih v Sloveniji po 1. januarju 2021!

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''
Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

Če ogromno učencev piše test negativno, ali je nujno ponavljanje?
Kaj se zgodi, če ogromno učencev piše test negativno? Preverite, kako je v osnovnih šolah in kako v srednjih šolah!

Osvojite zvezke Reka ljubezni!
Za vse zveste gledalce in ljubitelje Reke ljubezni, kateri se jeseni vračajo v šolske klopi, smo pripravili nagradno igro Nazaj v šolo. S sodelovanjem v njej se potegujete za paket, ki vsebuje zvezke in kemični svinčnik.

''Koliko nas bo stal nakup šolskih potrebščin za dijaka?''
''Sin gre letos v prvi letnik srednje šole. Kakšen finančni zalogaj nas čaka?'' je na nas naslovila vprašanje mama bodočega srednješolca.

Ginekologi: Premalo nas je! - Ministrstvo: Dovolj vas je!
Bo letos zaradi upokojevanja ostalo brez ginekologa na primarni ravni 300.000 žensk? Tako opozarjajo ginekologi. Na zdravstvenem ministrstvu trdijo, da je omogočeno nemoteno delo tako na primarnem kot tudi na sekundarnem nivoju.

V tej slovenski porodnišnici se dogajajo čudeži
"Verjemite v svoje male borce! Oni so dokaz, da se čudeži dogajajo.", "Na koncu bo vse dobro. Če še ni dobro, še ni konec.", "Majhni človečki z ogromno volje!", "Smo majhni, a veliki borci.", "Majhne nogice naredijo največje odtise." Nedonošenčki. V Sloveniji se jih rodi 1400 na leto.

Zanimiva raziskava o spanju
Tudi zdravi ljudje se med spanjem gibljejo, ugotavljajo znanstveniki z medicinske univerze v Innsbrucku. Do zdaj so domnevali, da mišice med spanjem mirujejo, a kakšnih deset manjših premikov je povsem normalnih, so pojasnili. Če jih je veliko več, je to lahko znak bolezni.

Hotelske cene na Hrvaškem in drugod za otroka
Tokrat smo vzeli pod drobnogled, koliko moramo odšteti, če se z otrokom odpravimo na morje v hotel. Izbrali smo najbolj popularne destinacije tega poletja.

Največja družina na Otoku nedavno dobila 20. otroka
V Sloveniji prevladujejo družine z enim otrokom - teh je kar 53 odstotkov. Družine s štirimi ali več otroki pa so po drugi strani že prava redkost. Popolnoma drugače je v Veliki Britaniji, kjer je družin s štirimi ali več otroki enkrat več. Med njimi izstopa družina Radford, največja družina na Otoku, ki je nedavno dobila že dvajsetega otroka.

V Sloveniji v primerjavi z drugimi državami več mladih zaključi srednješolsko izobraževanje
OECD je objavila mednarodni zbornik kazalnikov v izobraževanju Pogled na izobraževanje 2017. Na ministrstvu za izobraževanje iz poročila med drugim izpostavljajo, da je Slovenija med državami, ki so v obdobju po začetku gospodarske krize najbolj krčile proračun za izobraževanje. Obenem pa narašča delež mladih odraslih s terciarno izobrazbo.

Veliki dan za devetošolce
Učenci devetih razredov osnovnih šol se bodo danes seznanili z rezultati na nacionalnem preverjanju znanja (NPZ), ki je potekalo v prvi polovici maja. Svoj dosežek bodo lahko od 8. ure preverili na spletni strani Državnega izpitnega centra (RIC), z njim pa bodo seznanjeni tudi v šoli.

Zaščitimo malčke pred rotavirusnimi okužbami
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Z rotavirusi se okuži skoraj vsak otrok v prvih petih letih življenja, kar 80 % bolnikov je ob prvi okužbi mlajših od dveh let. Prav te otroke rotavirusne okužbe tudi najbolj ogrožajo, saj pri njih izguba tekočine zaradi bruhanja in driske, ki jo povzročajo rotavirusi, lahko zelo hitro vodi v izsušitev. Zaradi okužbe z rotavirusi bodo predvsem dojenčki in majhni otroci lahko potrebovali celo oskrbo v bolnišnici.

Iskreno o starševstvu
Roko na srce, starševstvo ne pomeni vedno nasmejane družine za skupno mizo, peke palačink in brcanja žoge na zelenici pred hiško. Partnerja se včasih prepirata zaradi stvari, o katerih se jima pred prihodom otroka še sanjalo ni.

Pomemben mesec za naše šolarje
V Sloveniji bomo tudi letos v februarju obeležili mesec varne rabe interneta. Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si bo v sodelovanju s slovenskimi šolami ob tem pripravila niz aktivnosti, namenjenih osveščanju o preudarni rabi novih tehnologij.

V Sloveniji umrljivost novorojenčkov najnižja
Skupno poročilo Evropske komisije in OECD o kazalnikih zdravja za leto 2016 kaže, da se Slovenija pri večini kazalnikov nahaja v povprečju držav EU, a z nekaterimi odstopanji. V Sloveniji je pričakovano trajanje življenja višje od povprečja EU, umrljivost novorojenčkov je najnižja, umrljivosti zaradi raka in samomora pa je višja od povprečja EU.

Na tekmovanju v hitrostnem reševanju Rubikove kocke zmagal Slovenec
Na mednarodnem prvenstvu v hitrostnem reševanju Rubikove kocke Ljubljana Open 2016, ki ga je minuli vikend gostil madžarski kulturni center Balassijev inštitut v Ljubljani, je zmagal Slovenec Staš Zupanc. Za rešitev klasične Rubikove kocke je potreboval 6,9 sekunde, povprečje petih poskusov pa je znašalo 8,55 sekunde, so sporočili z inštituta.

V zadnjih 17 letih je največ novorojencev dobilo ime ...
Moških je v Sloveniji nekoliko manj kot žensk, v povprečju pa zaslužijo več kot ženske. V zadnjih 17 letih je največ novorojencev dobilo ime Luka. Najpogostejši vzrok smrti pri moških so rakava obolenja, so ob prihajajočem mednarodnem dnevu moških, 19. novembru, zapisali na Statističnem uradu RS (Surs).

Mladi ostajajo pri starših
Hrvaška je na vrhu lestvice držav Evropske unije po deležu mladih med 18 in 34 letom, ki živijo pri starših. Kar 70 odstotkov mladih Hrvatov se ni odselilo od staršev, sledijo Slovaki, Italijani in Maltežani. Najbolj zgodaj pa gredo od doma mladi Danci, Finci, Švedi in Norvežani.

Najbolj priljubljena slovenska imena
V Sloveniji je višje in visoko izobraženih več žensk kot moških, a zaslužijo manj. Ženske živijo bolj zdravo in dlje, a so zlasti v mlajših letih zelo kritične do svojega zunanjega videza. Slovenski mladostniki so v evropskem merilu nadpovprečno zadovoljni z življenjem, je razvidno iz publikacije, ki so jo predstavili na Statističnemu uradu RS.