povsod

Nevarnosti, ki jih ne smete spregledati
Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Slavni očka užaljen: Neprimerno vprašanje uradnika na letališču
Znane osebe pogosto uživajo privilegije, ko gre za prepoznavnost, saj jim ni treba vedno pokazati osebnih izkaznic, da dokazujejo svojo identiteto. Vendar to ne pomeni, da mora vsak poznati vse slavne osebe ali njihove otroke.

Tako je zvezdnica hčerkama razkrila, da ima njun oče HIV
Igralka Denise Richards je v nedavnem intervjuju razkrila, kako je svojim hčerkama povedala, da je njihov oče, Charlie Sheen, HIV pozitiven.

Zgodba majhne Nine brez svojega glasu
April je mesec, posvečen ozaveščanju o preprečevanju zlorabe otrok. Gre za pomemben mesec, v katerem se opominjamo, da so otroci najbolj ranljiva skupina v družbi, ki potrebuje zaščito, ljubezen in podporo, da lahko rastejo v zdrave in srečne posameznike.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Kot 13-letnik preživel hudo nesrečo z električnim tokom
Mislav Gverić je kot 13-letni deček, preživel hudo nesrečo z električnim tokom, ki je imela za posledico opeklino 65 odstotkov telesa. Zaradi resnosti poškodb so ga prepeljali v UKC Ljubljana, kjer so mu zdravniki in medicinsko osebje s pomočjo več kot desetih operacij rešili življenje. Po letih okrevanja Miroslav še vedno ostaja v stiku z zdravniki, ki so mu omogočili novo življenje.

Anamaria Goltes z močnim sporočilom
Anamaria Goltes, zaročenka slovenskega košarkarskega zvezdnika Luke Dončića, je na svojem družbenem omrežju delila simpatično sporočilo, ki ga bodo razumele vse mamice.

Kako je natakarica in samohranilka osvojila srce hollywoodskega zvezdnika
Hollywoodski igralec Matt Damon je že več kot dve desetletji srečen v zakonu z Luciano Barroso, natakarico, ki je bila pred tem samohranilka. Njuna ljubezenska zgodba, ki se je začela povsem nepričakovano, je še danes priljubljena tema, saj sta kljub začetnim izzivom zgradila močan in ljubeč odnos.

David Beckham o tem, kaj je pomembno pri vzgoji
David Beckham, eden najbolj prepoznavnih svetovnih športnikov, se je v svojem govoru dotaknil pomena preprostih vrednot, ki so mu jih vcepili starši in jih sedaj prenaša na svoje otroke. V času, ko so družbeni mediji vse bolj prisotni, Beckham poudarja, kako pomembno je, da v vzgoji ohranjamo osnovne principe spoštovanja in enakopravnosti.

"Imela sem 14 let, ko sem spala z očetovim prijateljem"
Zvezdnica Lily Allen je spregovorila o svojem otroštvu ter puberteti, tudi o tem, kako je njen oče načrtoval, da bo izsiljeval osebo, s katero je bila intimna.

Ko gre za zdravje, so nekatere igrače lahko bolj tvegane kot druge
Otroške igrače so sicer zasnovane tako, da so močne in vzdržljive, a če jih pogledate pobliže, je lahko količina umazanije, ki se na njih nabere, nekoliko skrb vzbujajoča.

Kako se spopasti z občutkom krivde ob vrnitvi na delo po porodniškem dopustu?
Vrnitev na delo po porodniškem dopustu je eden najtežjih trenutkov v življenju vsake matere. Po mesecih, preživetih s svojim novorojenčkom, se pojavijo občutki krivde in negotovosti. Kako uskladiti materinske obveznosti z delovnimi in kako ohraniti ravnotežje med obema vlogama je nedvomno pogosto vprašanje.

Otroci in zaslon: kdaj je pravi trenutek za pametni telefon?
Sodobna tehnologija je zasnovana tako, da je z nami povsod ter neprestano preži na našo pozornost in na nas je, da rečemo ne. Kako pa je pri otrocih? Mnogi starši pametni telefon otroku potisnejo že v voziček z izgovorom, da ga tako pomirijo. Toda strokovnjaki svarijo, da to nikakor ni dobro. Kdaj otroku kupiti pametni telefon?

Življenje brez bratov in sester: Kako edinci oblikujejo svojo prihodnost
Edinci pogosto uživajo v pozornosti staršev, vendar se včasih počutijo osamljene. So bolj zreli, preobčutljivi in navajeni na skrbnost. Prijatelje obravnavajo kot družino, želijo imeti več otrok, da preprečijo osamljenost, in so ponosni na svojo samostojnost ter umetniške sposobnosti. Preberite si še ostale stvari.

Opozorilo ravnateljice v času praznikov
Prazniki naj bi bili čas radosti, povezanosti ter miru, a v božičnem času je mir še vedno marsikdaj uničen. Kajti še vedno se prepogosto dogajajo hrupni trenutki, ko preglasno odmeva pirotehnika. Za nekatere zabava, za mnoge pa tesnoba, strah ... 'Zabavne' minute se lahko spremenijo tudi v vseživljenjske posledice.

Komentirati najstniku objave na spletu ali raje ne?
Ko smo bili sami otroci, tovrstnih težav nismo imeli, kajne? S prihodom digitalne dobe pa so se postopoma pojavile številne težave, dileme, ki se odražajo tudi v medosebnih odnosih. Ena sodobnejših so zagotovo družbena omrežja, ki jim danes ne gre ubežati, in prav v zvezi s tem se marsikateri starš sprašuje, kako ravnati. Slediti svojemu najstniku ali ne? Mu komentirati objave ali biti raje modro tiho? Morda celo slediti njegovim prijateljem? Dilem je veliko, zato smo se odločili, da odpremo še eno zanimivo temo, o kateri se premalo govori.

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost
Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Priljubljeni igralec postal očka
Veselo novico je na družbenem omrežju X objavil politik Đorđe Miketić, ki je skupaj s ponosnim očetom že začel proslavljati. Srbska igralka Jovana Stojiljković, partnerka hrvaškega igralca Gorana Bogdana, je danes v Beogradu rodila njunega prvega otroka.

To so darila, ki bodo razveselila prav vsakega otroka
Pred nami je praznični čas, ki ga zaznamujejo druženje z družino, vonj po domačih dobrotah in melodije božičnih pesmi. Prav posebno vzdušje ustvari praznično okrašena smrečica, pod katero se skrivajo skrbno izbrana darila. Za najmlajše je veselje ob odpiranju daril neizmerno, a izbira prave igrače ni vedno lahka naloga. Otroci imajo svoje sanje, želje in interese, zato se starši pogosto znajdejo pred izzivom, kako izbrati popolno darilo, ki bo razveselilo, zabavalo in hkrati spodbudilo otrokov razvoj. Da bo ta izziv letos manjši, smo za vas pripravili nekaj idej.

7 najboljših sobnih rastlin za otroške sobice
Da bi otroci dihali svež in zdrav zrak, lahko k temu pripomorejo tudi ustrezne sobne rastlinice, ki bodo lepo popestrile otroški prostor. Hkrati se bodo otroci lahko že majhni naučili skrbeti za rastline in z navdušenjem zalivali ter opazovali sobne rastlinice v svojem prostoru. Katere so po mnenju strokovnjakov tiste najbolj primerne za umestitev v otroške sobice? Preverimo.

Z otroki izdelajte čudovite listnate skodelice
Jesen kar kliče po ustvarjanju z otroki, ki jih vodi neomajna domišljija in želja po raziskovanju. Povsod opazijo priložnosti in znajo vseskozi iskati navdih. Najdejo ga v preprostih stvareh – v listih, kostanjih, storžih in tudi čisto navadnih drevesnih vejicah.

Če dojenček neutolažljivo joka, preverite njegove prstke
Če uporabljate družabna omrežja, ste prav gotovo naleteli na zgodbo o tem, da si dojenčki navijajo lase okoli prstov. Na srečo v večini primerov staršem uspe odstraniti dlako brez večjih težav, včasih pa lahko pride do hude reakcije. Ob neutolažljivem joku zato vedno preglejte tudi prstke na rokicah in stopalih.

'Kaj?! Sinu si dala ime po hrani?'
"Aja, sina si poimenovala po hrani? Jaz ga ne bi nikoli," mi je po rojstvu prvorojenca dejala znanka. Čeprav je nisem vprašala za mnenje. In še vedno sem prepričana, da imajo naši najlepša imena. Vsaj zame.

Kako uporaba telefona vpliva na otroka
V današnjem času, ko so pametni telefoni in druge naprave stalni spremljevalci našega vsakdana, je izziv čas in pozornost povsem posvetiti otroku brez distrakcij. Čeprav se popolnemu izogibanju tehnologije težko izognemo, je ključno, da ostanemo pozorni in zavestni pri njeni uporabi, saj lahko močno vpliva na otrokov razvoj.

Stare knjige, ki bi jih moral prebrati vsak otrok
Strast do branja je eno najlepših daril, ki jih lahko podarite svojemu otroku na začetku njegove življenjske poti. Skupne bralne urice so priložnost za povezovanje, razvoj otrokovih bralnih veščin, domišljije in osebnosti. Prave knjige pa lahko vse to še dodatno poglobijo. Obstajajo namreč brezčasne zgodbe in klasike, ki ste jih brali že vi in imajo zaradi tega moč, da vas popeljejo v brezskrbno otroštvo. Čeprav so stare, imajo moč, da otrokom predajo dragocene življenjske lekcije, ki bodo ostale z njim do konca življenja. Preverite nabor 5 otroških knjig, ki se že leta prenašajo iz generacije v generacijo in še dolgo ne bodo šle v pozabo.

Kdo je dula?
Dula je obporodna spremljevlka, ki spremlja nosečnico v obdobju pričakovanja otroka, med porodom in po njem. Ob njej je zato, da jo pripravi na vse, kar se bo dogajalo v tako posebnem obdobju, da jo seznani z vsemi spremembami, tako fizičnim kot tudi čustvenimi. Potrudi se, da vsem prisotnim ob porodu ostane ta izkušnja v lepem spominu.

6 stvari, ki jih današnji otroci nikoli ne bodo videli ali doživeli
Otroci imajo danes svet na dosegu roke. Internet je skupaj s hitrim tempom inovacij omogočil stvari, o katerih so prejšnje generacije lahko samo sanjale. Predstavljamo šest stvari, ki so bile našim staršem in starim staršem samoumevne, naši otroci pa jih ne bodo nikoli zares videli in doživeli.

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

V tem primeru je mazanje otroka s sončno kremo odsvetovano
Poletje je čas za preživljanje časa na prostem, družinske izlete in sproščanje ob vodi ali v naravi, prinaša pa tudi kopico nevarnosti in tveganj. V največji meri so jim izpostavljeni najmlajši, pa ne samo zaradi večje verjetnosti padcev in nesreč. Še veliko večjo nevarnost predstavljajo situacije, v katerih se bodo zagotovo znašli, a ne bodo niti vedeli, da lahko predstavljajo izjemno veliko tveganje. Za katere situacije gre?

5 nasvetov, kako med poletnimi počitnicami otroke spodbuditi k branju
Za otroke je pomembno, da med poletnimi počitnicami preživijo kakovosten čas s knjigo v rokah, tako da bodo, ko se jeseni ponovno začne šolsko leto, pripravljeni, na vse nove izzive, ki jih čakajo! Hkrati pa se bodo na ta način odmaknili od zaslonov.