Bibaleze.si

povzroči

Očkov kotiček
04. 04. 2025 14.13

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?

Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Dojenček
04. 04. 2025 05.00

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?

Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Zdrav otrok
04. 04. 2025 05.00

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati

Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Za mami
03. 04. 2025 10.59

4 stvari, ki jih mame po carskem rezu nočejo slišati

April kot mesec ozaveščanja o carskem rezu spodbuja odprto in iskreno razpravo o tem načinu poroda. Pomembno je, da so bodoče matere dobro informirane o vseh možnostih in da se odločijo za tisto, kar je najboljše za njih in njihove otroke.

Prehrana za dojenčke
03. 04. 2025 05.00

Alergije na hrano pri dojenčkih in otrocih: Praktični nasveti za starše

Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

Zdrav otrok
01. 04. 2025 11.59

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje

Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Zdrav otrok
31. 03. 2025 11.47

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?

Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

Dojenček
31. 03. 2025 05.00

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni

Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Malček
31. 03. 2025 05.00

Kako se kaže prezgodnja puberteta?

Puberteta je naraven proces, v katerem telo in um otroka prehajata v odraslo obdobje. Pri večini otrok se puberteta začne približno pri starosti 12 let pri dečkih in 10 let pri deklicah. Včasih pa se puberteta začne prej, kot je običajno. Ko se puberteta pri dečkih začne pred 9. letom starosti in pri deklicah pred 8. letom, govorimo o prezgodnji puberteti.

Prehrana za dojenčke
28. 03. 2025 10.03

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce

Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Porod
26. 03. 2025 09.27

Rodila pri 66 letih: Kakšno tveganje to prinaša?

Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie, Alexandra Hildebrandt, je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je rodila s carskim rezom.

Zdrava nosečnica
26. 03. 2025 08.39

Kdaj je izcedek v nosečnosti normalen in kdaj ne?

Mnoge ženske med nosečnostjo opazijo nenavaden izcedek, kar lahko povzroči strah, negotovost in zaskrbljenost. Da bi vam olajšali odločitev, kdaj k zdravniku, nam je ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine pomagal odgovoriti na nekaj vprašanj.

Nosečnost
25. 03. 2025 11.38

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati

Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Malček
18. 03. 2025 05.00

Nasveti za odvajanje vašega malčka od dude

Dude nudijo dojenčkom udobje in občutek varnosti, predvsem pa tolažbo v stresnih trenutkih. A slej ko prej pride čas, ko morajo starši svojim malčkom pomagati opustiti to pomirjujočo navado. Na kakšen način to storiti, da bo čim manj stresno za vas in otroka? Ponujamo nekaj predlogov.

Zdrava nosečnica
19. 03. 2025 05.00

Najpogostejše kožne spremembe v času nosečnosti

Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska mnogokrat sliši: O, kako lepo siješ! ali Saj kar žariš! Ne gre za mit, temveč za dejansko stanje nosečnice, pri kateri je zaradi vpliva nosečniških hormonov koža dodatno prekrvavljena, izločevanje maščobe pa se poveča.

Malček
21. 03. 2025 05.00

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...

Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Novice
21. 03. 2025 05.00

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo

21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Malček
19. 03. 2025 05.00

Moj otrok ima hudo tremo!

Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Nosečnost
18. 03. 2025 05.00

Zakaj se v nosečnosti pojavi vrtoglavica?

Nosečnost je za večino žensk čudovita izkušnja in lepo življenjsko obdobje, a za mnoge ima nosečnost tudi nekaj neprijetnih simptomov. Na primer, mnoge bodoče mame se soočajo z vrtoglavicami med nosečnostjo.

Dojenček
17. 03. 2025 05.00

To je najslabša hrana, ki jo lahko ponudite vašemu dojenčku

Dojenčki ne potrebujejo veliko kalorij, potrebujejo pa veliko hranljivih in zdravih sestavin. Vendar pa so nekatera živila, ki se običajno ponujajo dojenčkom, v bistvu nezdrava in imajo samo visoko vsebnost kalorij, sladkorja ali soli, hranil pa zelo malo.

Zdrav otrok
13. 03. 2025 05.00

Zakaj ima otrok pogosta vnetja ušes?

Ste tudi vi med starši, ki obupujejo zaradi številnih in ponavljajočih se vnetij ušesa pri otroku? Potem berite dalje ...

Svet slavnih
12. 03. 2025 05.00

Nič več strahu: Zvezdnica presrečna, da je zanosila

Veseli časi prihajajo za nekdanjo miss Amerike Olivio Culpo in njenega moža, igralca ameriškega nogometa Christiana McCaffreyja – pričakujeta namreč prvega otroka. Par se je bal, da bo pot do zanositve dolga in naporna zaradi igralkine bolezni.

Očkov kotiček
10. 03. 2025 05.00

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka

Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Družina in odnosi
07. 03. 2025 05.00

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj

Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Dojenček
07. 03. 2025 05.00

Presenetljiva dejstva o dojenčkih, ki vas bodo navdušila

Prisrčni, ljubki in radovedni dojenčki so milo rečeno čudoviti že od rojstva. Dojenček vam lahko polepša dan in s svojim nasmehom stopi srce ter odpre popolnoma nov pogled na življenje. A o dojenčkih marsičesa verjetno ne veste in ta dejstva vas znajo presenetiti.

Izleti in počitnice
07. 03. 2025 05.00

Kdaj je pravi čas, da gre otrok prvič na letalo?

Potovalne navade so se v zadnjih letih močno spremenile. Zaradi vse širše in bolj razvejane mreže letalskih povezav ter ugodnih nizkocenovnih letov se vse več ljudi odloča za potovanje z letalom. Med njimi je vse več družin z otroki, celo dojenčki, saj so letalske vozovnice zanje ugodnejše. Nobenega razloga torej ni, da bi se zaradi otrok odpovedali sanjam o sanjskem dopustu. Dobro pa je, da upoštevate nekaj praktičnih nasvetov, s pomočjo katerih bo pot prijetna tako za malčke kot ostale potnike na letalu.

Nosečnost
05. 03. 2025 05.00

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko

Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Družina in odnosi
05. 03. 2025 05.00

Strupeni družinski odnosi: Kdaj je čas, da rečemo 'dovolj'?

Družina naj bi bila naš varni pristan, prostor, kjer čutimo ljubezen, sprejetost in podporo. Vendar pa včasih, kljub temu, da so družinski člani pomemben del našega življenja, odnosi postanejo strupeni in škodljivi za naše duševno zdravje. Takšni odnosi lahko povzročijo dolgotrajen stres, anksioznost in celo depresijo.

Nosečnost
04. 03. 2025 05.00

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno

Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Resnične zgodbe
04. 03. 2025 05.00

'S to potezo je tašča uničila mojo poroko: še vedno sem v šoku'

Poročni dan je pogosto najpomembnejši dan v življenju mnogih ljudi. Vendar pa se včasih zgodi, da se pričakovanja in želje razlikujejo, kar lahko povzroči nepričakovano napetost in dramo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863