pozabimo

Nasveti za nosečnice v zimskem času
Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

To so najpogostejše napake novopečenih staršev
Biti starš je ena od najtežjih nalog življenja in vsekakor je normalno in običajno, da delamo napake, se motimo, učimo in zraven, no, morda vzgajamo tudi same sebe. Še posebej zahtevno nalogo imamo v prvih nekaj mesecih, ko v družino pride novo bitje. Kot je pojasnil pediater dr. Nelish Rao, je starševstvo učni proces, v katerem konstantno premagujemo ovire. Obstajajo pa najpogostejše napake, ki jih večinoma delajo vsi novopečeni starši.

To so zvezdniki, ki so pred slavo delali v slabo plačanih službah
Slavne včasih tako častimo, da pozabimo, da so pravzaprav le ljudje kot vsi ostali. Čeprav so mnogi znani posamezniki svojo kariero začeli že pri rosnih letih, so številni najprej delali v običajnih službah, da bi si zaslužili za preživetje, medtem ko so vztrajali pri svojih velikanskih sanjah.

Zakaj je za mnoge matere december eden najbolj stresnih mesecev leta?
Zadnji mesec v letu si pogosto predstavljamo kot čas veselja, druženja in številnih praznovanj. Pa vendar lahko nekaterim materam ta čas predstavlja tudi izjemen stres, saj poleg spretnega žongliranja med skrbjo za družino in obveznostmi na delu načrtujejo še družinska srečanja, nakupujejo darila ter postorijo še vse tisto nepredvideno, kar prinese vsakdan. A kdo pravi, da bi moralo biti vedno tako? S poglobljenim razumevanjem korenin tega stresa in usvajanjem učinkovitih strategij obvladovanja lahko ta čas preživite nekoliko lažje in bolj sproščeno.

Opozorilo ravnateljice v času praznikov
Prazniki naj bi bili čas radosti, povezanosti ter miru, a v božičnem času je mir še vedno marsikdaj uničen. Kajti še vedno se prepogosto dogajajo hrupni trenutki, ko preglasno odmeva pirotehnika. Za nekatere zabava, za mnoge pa tesnoba, strah ... 'Zabavne' minute se lahko spremenijo tudi v vseživljenjske posledice.

Kaj, če se z rojstvom otroka partnerski odnos poslabša?
Rojstvo otroka je trenutek spremembe odnosov, prevzemanja novih vlog, spreminjanja dinamike, kompromisov in prilagajanja. Par postane družina.

Generacija alfa: res tako nespoštljiva ali le narobe razumljena?
Pravijo, da so otroci generacije alfa, torej otroci, rojeni leta 2010 ali kasneje, veliko bolj nevljudni in neposredni kot otroci prejšnjih generacij. Po mnenju psihologinje Catherine Nobile je njihovo obnašanje verjetno posledica spreminjajoče se družbene dinamike in ne generacijske lastnosti.

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze
Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice
Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Mama iskreno o izkušnji poroda v porodnišnici Maribor
Vsak porod je edinstvena izkušnja in ljudje, ki nam takrat stojijo ob strani, imajo velik vpliv. Nekaterih ne pozabimo nikoli. Na nas se je obrnila bralka Ines Ketiš, ki je želela svojo srčno izpoved o izkušnjah poroda v porodnišnici Maribor deliti z nami. Pravi, da če bi z možem Tadejem še enkrat izbirala, bi izbrala to srčno in podporno osebje in okolje, ki je njuni deklici rešilo življenje. Njeno zgodbo si preberite v spodnjih vrsticah.

Recept za puhaste vaflje, ki jih otroci naravnost obožujejo
Preverite recept za preprosto sladico, ki jo otroci obožujejo, postrežete pa jo lahko s čimer koli želite: čokolado, javorjevim sirupom, koščki sadja, medom ...

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka
Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

5 čudovitih destinacij, ki so kot nalašč za družine
Že misel na počitnice nam nariše nasmeh na obraz, istočasno pa nas lahko mučijo številni pomisleki, skrbi ali dvomi, še posebej, če načrtujemo sproščen oddih z otroki. Eden najboljših nasvetov je zagotovo, da ne kompliciramo preveč, kar pa ne pomeni, da lahko popolnoma pozabimo na svojo odgovornost. Vsekakor je priporočljivo, da se kar vnaprej pozanimamo o samem letovišču in damo prednost predvsem tistim, ki so varna, imajo dobra priporočila in nasploh veljajo za družini prijazna.

V tem primeru je mazanje otroka s sončno kremo odsvetovano
Poletje je čas za preživljanje časa na prostem, družinske izlete in sproščanje ob vodi ali v naravi, prinaša pa tudi kopico nevarnosti in tveganj. V največji meri so jim izpostavljeni najmlajši, pa ne samo zaradi večje verjetnosti padcev in nesreč. Še veliko večjo nevarnost predstavljajo situacije, v katerih se bodo zagotovo znašli, a ne bodo niti vedeli, da lahko predstavljajo izjemno veliko tveganje. Za katere situacije gre?

6 stvari, ki bi jih starši morali govoriti najstnikom
Obdobje, ko otrok prehaja iz otroštva v svet odraslih, imenujemo najstništvo. Zaradi nihanja hormonov, želje po samostojnosti in neodvisnosti, pa tudi uveljavljanju, lahko pride med mladimi in starši do nekaterih trenj. A kako vzpostaviti zdrav odnos in komunikacijo? Preverite.

'Bila sem tik pred izgorelostjo ...'
"Bila sem tik pred izgorelostjo in na srečo sem se ustavila v zadnjem hipu. Lani mi je po hudi, kruti in dolgotrajni bolezni umrla mama, za katero sem aktivno skrbela ob treh majhnih otrocih. Šele pred pol leta sem se znova začela sestavljati. Načrtno delam na sebi, si vzamem čas zase. Iščem staro mene," priznava mamica treh.

To je znak, da slabo opravljate starševsko vlogo
Uporaba mobilnikov za kratkočasenje, medtem ko ste v družbi otroka, je znak slabega starševstva. To so pokazali izsledki ene zadnjih študij, ki je obravnavala uporabo tehnologije med starši.

Zato je kopanje v bazenu za dojenčka lahko nevarno
Večina otrok obožuje vodo, zato upravičeno komaj čakajo poletje in zabavne dogodivščine v bazenih ter morju. Pri tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom, je veselja precej manj: zaradi izrazito suhe in občutljive kože, nagnjene k srbenju in izpuščajem so namreč pogosto prikrajšani za tovrstne poletne radosti. Toda, ali res drži, da se otrok, ki ima atopijski dermatitis, ne sme kopati v bazenu?

5 ključnih stvari, ki se jih bo vaš otrok spominjal iz otroštva
Čeprav smo bili vsi otroci, včasih enostavno pozabimo, da se najdlje spominjamo tistih spominov, ki nas vežejo na bližnje ljudi, starše, trenutke, ne pa na materialne stvari in velike in pompozne dogodke.

Super ideje za družinske izlete po slovenski obali
Starši vedno znova iščemo dobre ideje za najrazličnejše izlete, na katerih bi kakovostno preživeli čas s svojimi otroki, hkrati pa si želimo skupaj z njimi ustvarjati čudovite spomine, ki bi se jih z nasmehom spominjali tudi takrat, ko smo zasuti s številnimi obveznostmi. Včasih nam ni treba iti prav daleč, da bi pozabili na vsakodnevne skrbi, se malo odpočili ter skupaj z najmlajšimi uživali v tisoč in eni lumpariji.

Ideje, kako izkoristiti zadnje tedne nosečnosti
Začetek nosečnosti je razburljiv, nekje na sredi ujamemo ritem, konec nosečnosti pa se zdi, kot bi namesto tednov minevala leta. Zato smo za vas pripravili nekaj idej, kako preživeti zadnje tedne nosečnosti, da bo čas pričakovanja minil hitreje.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

To si želimo slovenske mamice za materinski dan
Slovenske mamice so iskreno razkrile, kaj si želijo za materinski dan. Želje so edinstvene, "klišejske", ljubezni polne, preproste, hecne, navihane, resnične ... Prav takšne, kot smo mame.

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

'Družina pomeni občutek varnosti'
Kakšna je bila vaša izvirna družina? Ste v njej kaj pogrešali ali imate na otroštvo najlepše spomine? Družina je najosnovnejša celica, ki predstavlja temelj za vse, kar sledi v življenju. Predstavlja varno bazo, odskočno desko in vir ljubezni. Je najpomembnejši in najbolj dragocen dar. Ne pozabimo, da smo mi tisti, ki otroku gradimo temelje za njegovo prihodnost.

Uresničite svoje sanje korak za korakom, kocko s kocko: Sprostite svojo ustvarjalnost z LEGO mojstrovinami
Ste že izbrali svoje božično ali novoletno darilo? Si boste letos dovolili obuditi otroka v sebi in privoščili Lego kocke, ne samo svojemu otroku ampak tudi vam samim? Dovolite si biti ustvarjali in se s svojim otrokom podajte na nepozabno pot Lego dogodivščin.

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'
O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'
Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Tri od štirih žensk pravijo, da se počutijo 'nevidne', odkar imajo otroke
Občutek, da vas ne cenijo, ne priznavajo, ne vidijo ... vam je poznan?

Obiski in novorojenček: 6 pravil izkušene mame in doule
Ko dojenček pride domov, je to nekaj najbolj razburljivega – ne samo za mamo ali očeta, ampak za vse ostale, ki jih imajo radi. Ker pa smo vsi ostali 'ujeti' v to srečo, zlahka pozabimo, da je to obdobje lahko precej težko, pa tudi zahtevno za novopečene starše.