pozitivna zgodba

'Moja koža je pretesna za moje telo': pogumen 12-letnik, ki premaguje redko bolezen
Harrison, 12-letni fant iz Avstralije, je kljub redki in življenjsko ogrožajoči bolezni sklerodermi postal svetovni socialni medijski zvezdnik in vir navdiha mnogim. Njegova zgodba ni le zgodba o preživetju, temveč o izjemnem pogumu, vztrajnosti in pozitivnosti, ki jo širi kljub številnim izzivom, s katerimi se vsakodnevno srečuje.

Lepa zgodba iz Celja: Policisti pomagali nosečnici
Na območju Celja se je odvil nenavaden, a hkrati izjemno srečen trenutek za bodočo mamico, očeta in vse, ki so jima priskočili na pomoč.

Ko se zgodi čudež: Sestrici, rojeni samo sedem mesecev narazen
Vsaka nosečnost ter porod sta posebna, a ko se zgodi nekaj tako neverjetnega, kot to, da se rodita dva otroka v razmiku le sedmih mesecev, meji na pravo čudežno zgodbo.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk
Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Zapustila moža in otroka z Downovim sindromom, ko je obogatel, se je vrnila
Pretresljiva zgodba prihaja iz Armenije. Mama se je želela po porodu odpovedati sinu z Downovim sindromom, a ker oče tega ni želel, se je odpovedala obema in ju zapustila. Pozneje, ko je oče s pomočjo dobrih ljudi zbral skoraj pol milijona evrov, se je vrnila. Sama zatrjuje, da denar ni botroval njeni vrnitvi.

'Kakšna mama pripelje na svet otroka, ki se morata boriti, še preden ju vzame v naročje?'
Petra Znoj se je po porodu spopadala s strahom ter občutki krivde in osamljenosti. Spraševala se je: "Kaj bi lahko storila drugače? Kako bi lahko preprečila prezgodnji porod? Kako bi lahko svojima dvojčkoma pomagala v borbi za življenje?" Njen vsakdan je bil poln negotovosti in skrbi za preživetje njenih nedonošenčkov. Ogromno moč je za njiju črpala iz sebe, največjo uteho pa je našla pri mamicah, ki so preživljale podobno. Takrat se je rodil projekt "Junaki prvega nadstropja" in z njim se zdaj širi glas, ki naj ga slišijo vse mamice nedonošenčkov. Tiste, ki so že, in tiste, ki še bodo.

'Čarobna palčka ne obstaja, na to me je ena mama še posebej opozarjala'
Sonce je počasi začelo sijati tudi v moje preluknjano srce. Mnogokrat so bili žarki ljudje, ki so se pojavili v mojem življenju in mi pomagali prebroditi kakšno nevihto. Hkrati pa sem tudi sama začela sprejemati in ponotranjati nov način življenja, ki me je oziroma nas je čakal.

Katja Gaspari Leben iskreno: Posvojitev iz Afrike ni lahka
Diagnoza – neplodnost in neizmerna žalost, ko nas preplavijo misli, da ne bomo nikoli v naročju držali svojega otroka, ki bi mu lahko dali ljubezen, ga crkljali in bili tam zanj kot njegovi starši. In tudi če hočemo, ne moremo kar tako pozabiti na svoje sanje o družini, ki je vključevala razposajen otroški smeh, medtem ko na vsakem koraku lahko vidimo nasmejane mamice, ki pred seboj potiskajo otroške vozičke, mini oblačila v izložbah trgovin in navihane poglede najmlajših, ko veselo stegujejo svoje male rokice proti sladkim pregreham na polici. Toda ni se nam treba sprijazniti s tem, da nikoli ne bomo starši, saj smo še vedno lahko. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Največja napaka, ki jo dela marsikateri starš
Vsak starš se v določenem obdobju sreča z vprašanjem, kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen. A univerzalnega odgovora in posploševanja v tem primeru ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Zagotovo pa je v tem obdobju pomembno eno, in to je, da smo maksimalno potrpežljivi in da ne prehitevamo.

'Šok, ko vidiš otroka ležati na mali bolnišnični posteljici, polni cevk in piskajočih aparatov'
Naj nadaljujem, kjer sem zadnjič končala. Z rojstvom Erazma Avelama Munde se je tok našega življenja prelil v nam povsem neznane vode ...

"No, mami, tako se prosjači!"
Hecni in iznajdljivi so naši otroci. Preden sem postala mama, sem bila prepričana, da ne morejo biti pametnejši od odraslih in da me moji ne bodo nikoli prinašali naokoli. Oh, kako zelo sem se motila.

Mami Sabina: 'Nihče te ne more pripraviti na takšen prizor'
Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah je Društvo Viljem Julijan z nami delilo zgodbo eno leto in pol starega fantka Maja, ki nam jo je zaupala njegova ljubeča mamica Sabina Vadnjal. S srčnimi zgodbami malih borcev v društvu povečujejo ozaveščenost o redkih boleznih in njihovi problematiki.

Nekdanja varuška nad Angelino z obtožbami
V javnosti je vedno videti, da Angelina Jolie kot mati šestih otrok vajeti povsem drži v svojih rokah in ima v vsakem trenutku vse pod nadzorom, vendar nekdanja varuška družine Jolie-Pitt zatrjuje, da se za zaprtimi vrati odvija povsem drugačna zgodba.

Kaj se zgodi, ko prenehaš jemati kontracepcijske tabletke?
BLOG: Veliko žensk po svetu se več let trudi zanositi in niti predstavljam si ne, kakšne travme preživljajo. Ne le zaradi sebe, tudi zaradi okolice, ki pritiska nanje z vprašanji v smislu 'kaj pa ti čakaš?'. No, moja zgodba je pravo nasprotje. Okolici sem že zelo zgodaj dala jasno vedeti, da otroci niso del mojega življenjskega načrta, zato me nihče nikoli ni spraševal o njih. Tudi potem, ko sem se poročila, ne. Ker res niso bili – vse dokler mi soprog ni povedal, da mi utegne biti nekoč žal za tako odločitev, a da bo takrat morda res že prepozno. In mi dal misliti. Morda si pa res želim postati mama. Morda, nekoč.

'Objemala in ljubčkala sva ga, potem pa sva se za vedno poslovila od njega'
Pisalo se je leto 2012, ko sem na eni izmed študijskih vaj na Fakulteti za zdravstvo spoznala sošolca in skozi prijateljstvo se je rodila ljubezen. Hitro sva spoznala, da želiva iz najine ljubezni nekaj več in tako sva po skoraj 3 letih zagledala prvi plus.

Resnična zgodba: 'Nosečnost sem preživela priklopljena na infuzijo ...'
Obe moji nosečnosti sta bili izjemno težki. Spopadala sem se namreč s stanjem hiperemeze, ki sicer prizadene od 0,5 do dva odstotka nosečnic in posledično te nihče ne razume in vsi mislijo, da hliniš slabosti in slabo počutje. Ti pa se zaradi tega počutiš še slabše.

Mamica Sonja: "Če bi nas opazovali površno, ne bi opazili, da je sin naglušen"
"Naglušnost ni tako strašna, kot se mnogim zdi. Midva svojega fantka ne želiva opredeljevati kot drugačnega. Tako ali tako je vsak otrok drugačen, poseben, edinstven. Najin ima neizmerno količino energije, je glasen in izjemno srčen in to je tisto, kar ga definira," so besede Sonje, mamice skoraj petletnega Lenarta, ki se je rodil z okvaro sluha.

Okrog polnoči je rodila hčerko s posebnim imenom
Moja porodna zgodba je tokrat v tretje zelo lepa, veliko lepša kot nosečnost, ki sem jo zaradi težav z rahlimi krvavitvami in močnimi otrdevanji trebuha pridno preležala. Začelo se je 12. 6., v sredo, ko sva z možem odšla na pregled le nekaj dni pred PDP.

Plemenita gesta grosupeljskih mamic
Razširilo se je mnenje, da je Grosuplje nogometno mesto, v katerem žoge ne brcajo samo fantje, temveč tudi dekleta. Mi smo se odpravili do mamice Darje Sekule Krstič, ki v prostem času kostim in balerinke zamenja za nogometni dres in kopačke. Toda Grosupeljčanke se po igrišču včasih podijo za žogo s posebnim poslanstvom. Tako so na materinski dan spoznale palestinske otroke iz taborišč in jim polepšale počitnice v Sloveniji ter jim pričarale nasmehe na obraz. Prav v četrtek pa bo mlade na Debelem Rtiču obiskal tudi minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Pikalo.

13-letna Sara ima srce parajočo zgodbo
Mamica Petra Vrankar nam je zaupala zgodbo o njeni 13-letni hčerki Sari, ki ima cerebralno paralizo. Deklica je njena princesa, ki vse okrog sebe uči, kaj je bistvo življenja, kako je treba biti hvaležen za najmanjšo stvar. Pozivamo vas, da srčni deklici pomagate tako, da se pridružite zbiralni akciji starega papirja ter ji omogočite nakup večjega vozička, s katerim se bi rada podala raziskovat lepote narave. ''Še vedno ne bo premagovala stopnic, bo pa lahko dejansko sredi gozda poslušala veter in ptice. Lahko bo šla na Menino planino h konjem na pašo. Klanci bodo veliko lažje premagljivi.''

Tako prisrčen dojenček je bil znan Slovenec
Ko je bil star 16 let, je bil zaradi ločitve staršev jezen na ves svet. Moral je prehitro odrasti. Veliko časa je preživel na ulici, kjer ga je življenje vabilo na temačna pota, v svet nasilja, drog, kriminala. Zdaj želi s pridobljenimi izkušnjami in spoznanji mlade usmeriti na pravo pot, obenem pa jih spodbuja, naj izkoristijo svoje potenciale.

Pri štiridesetih prvič mama
Takoj ko sem zagledala plus, sem najprej začela študirati: ''Kako hudiča bom rodila?!'' Seveda sem bila prvi trenutek šokirana, kar nisem verjela, da je temu tako, zato sem seveda naredila še najmanj 10 testov, ki pa so pokazali vsi enako. Moram povedati, da je to moj prvi otrok. Pri štiridesetih letih.

Sporočila: 'Postali smo družina!'
Vsaka zgodba je zgodba zase. Vsaka ima svojo. Moja je bila dolga, a zame najlepša v življenju. Z njegovim rojstvom smo končno postali nerazdružljivi. Družina.

Polona ostala sama z majhno hčerko
Polona Polegeg je mama šoloobvezne Tjaše in v življenju ji ni bilo lahko. Ko je izvedela, da ima težko bolezen, jo je zapustil partner in s strtim srcem, v naročju z niti eno leto starim dojenčkom, je ostala z vsemi skrbmi sama. Namesto da bi obupovala, se je odločila, da bo močna in da se bo borila kljub vsem preprekam, ki jih ji bo zastavilo življenje.

Preminil deček, ki ga je poznal ves svet
Jonathan Pitre je bil vedno poseben fant – čeprav je zaradi bolezni vsak dan trpel neznosne bolečine, je vselej rad pomagal drugim, predvsem tistim s podobnim zdravstvenim stanjem, kot ga je imel sam. Bolehal je za bulozno epidermolizo, zaradi katere je že v zgodnjih najstniških letih vedel, da se ne bo imel priložnosti postarati. 'Mirno spi, Johnatan,' je fantova mama zapisala 3. aprila letos, ko je njen hrabri sin za vedno zaprl oči.

Drugič postala mama
Zoe Foster Blake je 36-letna blogerka in mama triletnega sina Sonyja in novorojenke Rudy. Pred kratkim je delila svojo zgodbo o porodu in o tem, kako se je morala znajti v novi vlogi.

Najpopularnejše risanke pri naših otrocih so ...
Čeprav marsikateri starši ne dovolijo svojim otrokom gledati risanke, ker gre za nekakovostno izkoriščen prosti čas, so strokovnjaki dokazali nasprotno. Animirane kratke serije pravzaprav na zabaven način tudi poučujejo. Katere risanke imajo naši otroci najraje?

Ko se odločite za varuško ...
Delati in študirati hkrati ni lahko, če imate pa še majhnega otroka, je to pravi izziv. To je znano 33-letni Katy Humphrey, kateri je varuška odpovedala in je morala otroka prinesti s sabo na predavanje.

'Sem mama in sem HIV pozitivna'
Danes 35-letna Sanne je bila sveže zaljubljena mama treh otrok, ko je pred sedmimi leti izvedela, da je HIV pozitivna. Takrat se je za njo začel boj za normalno življenje in ljubezen brez strahu – do otrok in do partnerja.