pozne starosti

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati
Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Dolgotrajno gledanje zaslonov: Negativni vplivi na zdravje otrok
V poskusu analize vpliva družbenih medijev na otroke je spletna stran pozvala strokovnjake, naj poskusijo preveriti, ali obstaja povezava med slabšanjem duševnega zdravja otrok in številom ur, preživetih pred ekranom.

Kaj je biblioterapija za otroke?
Biblioterapija za otroke je oblika terapije, ki uporablja knjige in literaturo za pomoč otrokom pri soočanju z različnimi čustvenimi, socialnimi ali vedenjskimi težavami, ki jih morebiti doživljajo. Na kakšen način poteka, si preberite v spodnjem prispevku.

168 milijonov otrok prisiljenih v otroško delo. Rahimulah iz Afganistana: 'Ko dopolnimo pet let, začnemo delati'
168 milijonov otrok po vsem svetu je prisiljenih v otroško delo, ob mednarodnem dnevu boja proti tej problematiki opozarjajo strokovnjaki. Letošnji dan je osredotočen na učinek, ki ga imajo na otroško delo svetovni konflikti in naravne katastrofe. Zaradi njih starši namreč izgubijo službe, posledično so njihovi otroci edini vir preživljanja družine.

To morate naučiti otroke!
Kako pomembno je, da otrokom starši približamo vrtnarjenje in kuhanje, smo spoznali na posebnem dogodku v tematskem parku Minicity v Ljubljani. Polona Požgan iz oddaje Polona ga žge, Metka in Tina Ternjak iz oddaje Vrtičkanje so otrokom na zabaven način predstavile, kako iz navadnih semen zraste solata in jo nato lahko pojemo. Poglejte si posnetek, kako so otroci uživali!

Podatki so zaskrbljujoči
Danes obeležujemo svetovni dan zdravja. V Sloveniji, podobno kot v razvitih državah, narašča število ljudi s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi. So na prvem mestu po smrtnosti, povezane pa so z neustrezno prehrano in telesno nedejavnostjo. Kot opozarjajo na ministrstvu za zdravje, se te bolezni pojavljajo že celo pri otrocih.

Kako pravilno odstraniti klopa?
Klop pri ugrizu porine svoj "rilček" globoko v kožo in se tam zasidra z dvema kaveljčkoma. Prenašalci različnih bolezni so lahko zelo nevarni za vaše in otrokovo zdravje, zato preverite, kje se zadržujejo, kako se lahko zaščitite, katere bolezni prenašajo in kako jih pravilno odstranite.

Norice na pohodu!
Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

Slovenska zgodba: Zaljubila sem se v svojega brata
Minili so dnevi, ko sem bila bitko s svojim srcem in ljudmi, ki so naju obsojali. Danes sem sicer mirna, srečna in neobremenjena z mnenjem drugih, pa vendar čutim željo, da se izpovem.

Tudi spomladi zaščitite dojenčke pred soncem!
Naj vas pomlad s svojimi nežnimi sončnimi žarki ne pretenta. Tudi v tem letnem času je sonce lahko dovolj močno in vroče, da prizadene nežno in občutljivo kožo vašega dojenčka. Zato poskrbite za zaščito!

Zakaj si večina odraslih vrta po nosu?
Vas nekatere otrokove neprimerne navade spravljajo ob živce? Vrta po nosu, grize nohte, zadržuje dihanje … Strokovnjaki sicer zatrjujejo, da je to le prehodno obdobje, ki bo do šole minilo, a vendar nekatere razvade kar ne minejo. Zakaj?