pragom

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?
Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Vsake stote ženske porod sploh ne boli
Kakšni spomini vas prevevajo, ko se spomnite na porod? Seveda tisti najlepši, ko v roke prvič dobite svojega otroka, a sam porod številne opisujejo kot izredno stresno in bolečo izkušnjo. Obstajajo pa srečnice, ki jih porod sploh ne boli. Strokovnjaki, ki so z novo raziskavo odprli vrata številnim novim možnostim v svetu farmacije, ta pojav opisujejo kot naravno epiduralno anestezijo, ki pa se sicer smatra kot napaka.

To pravi slavna ruska manekenka o svojem nekdanjem
Manekenka Irina Shayk ima z igralcem Bradleyjem Cooperjem šestletno hčerko, v intervjuju pa je spregovorila, kako se tako eden kot drugi znajdeta pri deljenem skrbništvu.

'Zakaj pa ti ne dojiš?'
Že ko sem bila prvič noseča, se mi je zdelo samoumevno, da bom otroka dojila. Nikoli nisem razmišljala o tem, nikoli nisem razmišljala o težavah. In jih tudi nisva imela. Tudi pri drugem otroku sem bila prepričana, da bom dojila. Pa sem se trudila, pa sem črpala in dodajala in se trudila še naprej, pa ni šlo. Takrat sem doživljala grozne občutke.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

"Otroci slišimo stvari, jih vidimo, novice, govorice, vse ...''
Ob svetovnem dnevu otroka sta poslanke in poslance nagovorila predsednik DZ Dejan Židan in junior ambasadorka Unicefa Arja Ela Hvala. V 30 letih po sprejetju konvencije o otrokovih pravicah se je marsikaj izboljšalo, a je po Židanovih besedah dela še mnogo. Mlada ambasadorka je poslance pozvala, naj pri grajenju sveta prihodnosti mislijo na otroke.

Da, dogaja se v Sloveniji. In to doživljajo starši in otroci
Na kupu je deset otrok. Igrajo se na šolskem igrišču. Na videz brezskrbno. Ampak vsaj eden od njih zjutraj ni dobil zajtrka. Mamica ni imela denarja, da bi kupila hrano. Doma nimajo hrane. Čeprav mamica skriva stisko pred njim, jo vidi. Jo pozna, čuti, občuti. In sanja. O polnem hladilniku. Verjetno še bolj srčno o brezskrbni, nasmejani mamici. Navzven ni videti nič narobe. Žalosti, stiske in solz ne pokaže. Skriva jih. Da, dogaja se v Sloveniji. Vsak dan.

Kakšna srčna gesta! Miha Zupan in ostali pomagajo. Preverite, kako
Neprecenljivo: lahko si zagotovite podpisane drese največjih slovenskih športnih zvezdnikov - Miha Zupana, Roberta Kranjca in Štefana Hadalina - in hkrati pomagate narisati nasmehe na obraze otrok, ki se žal skoraj nikoli ne smejijo. Preverite, kako!

Zelo veliko družin živi pod pragom revščine ali na njenem robu
Letošnji mednarodni dan družin, ki ga zaznamujemo danes, se osredotoča na 13. cilj trajnostnega razvoja – podnebne ukrepe. V Zvezi prijateljev mladine Slovenije so se dnevu pridružili že 25. leto zapored, v tem času pa so ga razširili na teden družin, ki bo potekal do 22. maja. Na pomen dneva družin so opozorili tudi v Slovenski karitas.

Obrabljenost kolka in telovadba
Lepo pozdravljena gospa Križaj! Sem 37-letna pacientka visoka 1,76 teška(preteška)85kg, in imam začetne degenerativne spremembe SIS bill. Bill.zožena sklepna špranja kolčnih sklepov, vendar so sklepn...

'Imeli smo kvas, pa nismo imeli moke'
Stanko se je moral z ženo in hčerko preživljati s 317 evri na mesec. "Če daš za hrano, nimaš za položnice. Če daš za položnice, nimaš za hrano." Prišel je trenutek, ko niso imeli kaj postaviti na mizo.

Z barvicami do nasmeha
V naši družbi je danes, vsemu izobilju navkljub, žal vse preveč otrok, ki živijo pod pragom revščine in si marsičesa, kar je drugim, srečnejšim, otrokom samoumevno, ne morejo privoščiti. Kakovostne nove barvice zagotovo spadajo v tovrstno skupino »luksuza« in ob zavedanju omenjenega, so se pri blagovni znamki Jolly odločili, da otrokom na obraz narišejo nasmeh. V sodelovanju s papirnicami Office&More ter ob podpori Zveze prijateljev mladine Slovenije bo v mesecu februarju zaživel projekt, v katerem bodo podarili večje število setov barvic Jolly.

V zadnjih 40 letih se je po vsem svetu število debelih otrok in mladostnikov povečalo za desetkrat
Delež prekomerno prehranjenih in debelih otrok in mladostnikov se v Sloveniji od leta 2011 znižuje, a pot do želenega uspeha je še dolga, navajajo raziskovalci ekipe SLOfit z ljubljanske fakultete za šport. Ti so sodelovali tudi v mednarodni študiji, ki so jo ob današnjem svetovnem dnevu debelosti objavili v znanstveni reviji The Lancet.

Revščina prisotna tudi v Sloveniji
Stopnja tveganja revščine je v Sloveniji, Avstriji in na Madžarskem primerljiva, v pragu tveganja revščine in materialni prikrajšanosti pa so velike razlike. V Sloveniji je relativno reven vsak sedmi prebivalec, v EU vsak šesti. Resno materialno prikrajšan pa je v Sloveniji vsak 19. prebivalec, so sporočili s Statističnega urada RS.

V Sloveniji je več kot pol milijona družin: 'Podpirati moramo različnost, ljubeče odnose in skrb za otroke'
Z Mednarodnim dnevom družin se začenja vseslovenska akcija Za družine brezplačno, v sklopu katere številni muzeji in druge institucije družinam omogočajo prost vstop. Poudarek letošnjega dneva družin je namenjen spodbujanju predšolskega izobraževanja. V zadnjih desetih letih se je število slovenskih otrok, vključenih v vrtce, povečalo skoraj za polovico.

Revščina je tudi v Sloveniji resen problem
Generalni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebic je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti revščini pozval k borbi proti vsem oblikam revščine in nepravičnosti. Predsednik Rdečega križa Slovenije Dušan Keber pa je opozoril, da je revščina tudi v Sloveniji resen problem. V svetu okoli 385 milijonov otrok živi v ekstremni revščini.

Nevladne organizacije pozivajo k izboljšanju razmer za otroke
Središče ZIPOM, ki je mreža več deset nevladnih organizacij s področja otrokovih pravic, v vmesnem alternativnem poročilu o uresničevanju konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah v Sloveniji navaja, da se stanje ne izboljšuje. Na nekaterih področjih se celo slabša, so opozorili in vladi predlagali spremembe.

FOTO: Otroci sonca in upanja
Peru je skrivnostna dežela potomcev Indijancev, skromnih in srčnih ljudi, je dežela, kamor odhaja vse več ljudi, ki iščejo višji smisel življenja. Žal pa v Peruju dve tretjini domačinov še vedno živi pod pragom revščine. Njene največje žrtve so otroci, ki končajo na ulici, prepuščeni samim sebi.