Bibaleze.si

praksa

Problematični najstnik
31. 03. 2025 10.00

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine

Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Prehrana
21. 03. 2025 05.00

Nutricionistka svetuje: Pritisk pri obroku ni rešitev za izbirčne otroke

Starši se pogosto znajdejo v težavah, ko njihov otrok zavrne zdrav obrok, ki so ga z ljubeznijo pripravili zanj. V mnogih primerih začnejo uporabljati različne taktike, da bi otroka prepričali, da poje vse, kar je na krožniku. Pa je to dobra praksa?

Naslovnica
19. 03. 2025 11.27

Bizarne otroške kletke: Ko otrok za zdravje 'visi v zraku'

Predstavljajte si čas, ko so starši svoje dojenčke dobesedno obesili iz okna svojih stanovanj v posebnih kovinskih kletkah, prepričani, da svež zrak in izpostavljenost elementom izboljšata zdravje njihovih otrok. Ta nenavadna in nekoliko zaskrbljujoča praksa, ki se zdi bolj primerna za distopični roman kot za resnično življenje, je bila v 30. in 40. letih 20. stoletja včasih zelo priljubljena, vse v imenu izboljšanja zdravja dojenčkov.

Družinsko življenje
05. 03. 2025 05.00

Takšno je bilo otroštvo v Jugoslaviji. Je bilo res tako?

Otroštvo današnjih staršev, pa tudi starih staršev, se je močno razlikovalo od otroštva, ki ga danes živijo njihovi potomci in vnuki. Niso odraščali v konkurenčnem okolju, dnevi niso bili natančno določeni, večino časa so preživljali v iskanju lastnih iger in zabave. Kaj menite, je bilo nekoč res bolje kot danes?

Novice
25. 02. 2025 05.00

Vlada Hrvaške izboljšala pogoje za posvojitelje

Vlada Republike Hrvaške je sprejela pomembno novost, ki bo izboljšala pogoje za posvojitelje v državi. S spremembami zakona o socialnem varstvu uvajajo novo pravico, ki bo posvojiteljem omogočila prejem enkratnega denarnega nadomestila.

Razvoj otroka
14. 02. 2025 05.00

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?

Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Svet slavnih
12. 02. 2025 12.30

Zvezdnica z otroki v kopeli: Je to primerno?

Chrissy Teigen je delila fotografijo, na kateri se kopa skupaj z otroki, kar je sprožilo mešane odzive. Medtem ko so nekateri oboževalci navdušeni nad njenim prisrčnim družinskim trenutkom, so jo drugi kritizirali, da je kopanje s šestletnikom neprimerno.

Partnerski odnosi
28. 01. 2025 05.00

10 načinov, kako obdržati ljubezen svežo in živahno

Ne dovolite, da bi vajino razmerje zastaralo. Teh 10 edinstvenih in kreativnih idej vam bo pomagalo ohraniti iskrico in okrepiti povezanost s partnerjem.

Razvoj otroka
13. 01. 2025 05.00

Pozitivni učinki učenja inštrumenta na otrokov razvoj

Veste, koliko izjemnih koristi ima učenje inštrumenta na otrokov razvoj? Ne glede na to, ali gre za klavir, kitaro, violino ali bobne, učenje inštrumenta pomembno vpliva na otrokov kognitivni, čustveni in socialni razvoj. V nadaljevanju preverite, kako lahko spodbudite otroka k raziskovanju čudovitega sveta glasbe.

Nosečnost
15. 12. 2024 04.15

Nadomestno starševstvo skozi psihološko prizmo: čustveni izzivi za nadomestno mater in prejemnico otroka

Nadomestno starševstvo je zelo kompleksna in občutljiva tema, ki vključuje več plasti osebnih, etičnih, pravnih in psiholoških izzivov. Tokrat se bomo osredotočili predvsem na dinamiko med nadomestno materjo in prejemnico otroka, njune izzive in tveganja, saj vse lahko globoko in dolgotrajno vpliva na obe.

Malček
10. 12. 2024 04.34

Prednosti nošenja rabljenih oblačil za otroke

Recikliranje postaja vse bolj pomembno, saj si prizadevamo zmanjšati količino odpadkov in zaščititi okolje. Eno od področij, kjer lahko recikliranje pomembno vpliva na okolje, je svet otroških oblačil in izdelkov. Stara, rabljena oblačila pa pravzaprav ponujajo številne praktične prednosti za otroka.

Porod
06. 12. 2024 04.00

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?

Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Razvoj
03. 12. 2024 05.00

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost

Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Vzgoja in vrtec
18. 10. 2024 01.00

Tako se obnaša narcisoidna mama: 6 znakov, kako jo prepoznati

Narcistična motnja v psihologiji in psihiatriji velja za 'osebnostno motnjo'. Ta motnja vpliva na odnose, kariero in vsakdanje življenje. Oseba s to motnjo se nikoli ne bo in ne more spremeniti.

Šola in splet
05. 09. 2024 02.15

5 vprašanj, ki jih morate zastaviti, ko otrok pride iz šole

Spraševanje otrok o njihovem dnevu in kaj se je dogajalo v šoli, je več kot le priložnostni pogovor. Gre namreč za ključno stvar, ki je pomembna za njihov čustveni in kognitivni razvoj. Ponujamo vam pet vprašanj, ki so idealna za začetek pogovora z otrokom.

Družina in odnosi
20. 08. 2024 04.10

Najpogostejše napake, ki ubijajo otrokovo ustvarjalnost

Ste kdaj pomislili – dovolite svojemu otroku preprosto ustvarjati, zgolj zato, da bi ustvarjal, četudi ne bo nastalo nič novega, nič posebnega? Ustvarjanje in samoustvarjanje imata izjemen pomen za otrokov razvoj.

Družina in odnosi
16. 07. 2024 05.00

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Vzgoja in vrtec
31. 05. 2024 04.30

Dr. Rajović pojasnjuje, kako prepoznati posebno nadarjenega otroka

"Če vidite, da mu nekaj ni všeč, ga ne silite!" opozarja dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije. Hkrati pojasnjuje, kako lahko starši prepoznamo, da je otrok posebno nadarjen na določenem področju. Več pa v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
23. 10. 2023 05.00

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti

Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Vzgoja in vrtec
23. 07. 2023 05.00

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"

"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Problematični najstnik
24. 05. 2023 05.00

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?

Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Zdrav otrok
19. 05. 2023 05.00

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?

Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Partnerski odnosi
07. 05. 2023 05.00

Razbijamo mite: Ali 'možev šiv' res obstaja?

Ste že slišali za možev šiv? Izraz se nanaša na dodaten šiv, ki naj bi ga nekatere ženske dobile pri šivanju prerezanega presredka po vaginalnem porodu. Zanimivost tega malega vozlička pa je seveda ta, da presega to, čemur je namenjen. Domnevno naj bi bil namenjen možu, saj naj bi omogočil zožitev nožnice in s tem večji užitek v spolnosti. Čeprav gre za precej mejno teorijo, je treba poudariti, da možev šiv ni niti sprejeta praksa niti potrjen medicinski postopek. Raziskovalci so večino dokazov o njem zbrali iz pričevanja porodnic in zdravstvenih delavcev. Gre torej za mit, neslano šalo ali urbano legendo?

Družina in odnosi
14. 04. 2023 05.00

Kaj vse so počeli naši starši, kar danes velja za 'prepovedano'?

Kot novopečeni starši lahko večkrat od svojih staršev slišimo pripombe, da so nam dovolili mnogo reči, ki jih mi danes otrokom ne, pa smo 'preživeli'. Kaj vse so počeli naši starši včasih, danes pa bi jih isto početje spravilo v težave?

Nosečnost
12. 04. 2023 11.35

Kako je pri nas z zamrznitvijo jajčnih celic?

V Sloveniji lahko po zakonodaji jajčne celice zamrznejo zgolj ženske, ki jim grozi, da bodo zaradi nekaterih bolezni in zdravljenja s kemoterapijo ali radiologijo postale neplodne. Ali pa ženske, ki so že v postopku umetne oploditve. Zamrzovanja jajčec zaradi osebne volje zakon za zdaj ne dovoljuje.

Novice
20. 02. 2023 15.29

Slovenske porodnišnice obdarili z grelnimi gnezdeci in posteljicami

Na svetu se vsako leto prezgodaj rodi 15 milijonov otrok, v Evropi 500.000, v Sloveniji 1.400 (več kot 7%). Ti otroci na začetku svojega življenja potrebujejo veliko pomoči, razumevanja in topline. Slednjo jim nudijo tudi grelna gnezdeca, ki jim omogočajo, da gredo lahko hitreje v sobe k svojim mamicam.

Šola in splet
21. 11. 2022 05.00

Nevarnosti družbenih omrežij, ki jih kot starši morate poznati

Če v času našega otroštva ni bilo ne duha ne sluha o internetni povezavi, računalniki pa so bili šele v zametkih, v današnjem času otroci odraščajo v svetu sodobne tehnologije, kamor spadajo tudi družbena omrežja. Pritisk vrstnikov je vse večji in običajno otroci še pred dopolnjenim 13. letom (ki naj bi bila meja za ustanovitev profila) začnejo z uporabo Instagrama, Snapchata, Facebooka in ostalih priljubljenih platform. Kako? Tako da spretno zaobidejo pravila in podajajo lažne letnice rojstva. A vsi vemo, da je digitalni svet pogosto tudi svet zlorab, kibernetskih napadov in drugih tveganj, zato moramo kot starši poskrbeti za varnost svojih otrok, tako da se z njimi pogovorimo o pasteh prisotnosti na internetu.

Vzgoja in vrtec
08. 10. 2022 05.00

Takšna oblačila so primerna za vrtec

Jesen nam poleg nihanja temperatur prinese tudi muhasto vreme in takrat se mnogi starši, ki imajo še mlajše otroke, sprašujejo, kako naj jih oblečejo. Pomembno je, da je otrok zaščiten pred mrazom, a da mu ni vroče. Seveda morajo biti oblačila ustrezne velikosti in udobna, da bo v njih lahko tekal, plezal, skakal, se plazil ...

Vzgoja in vrtec
06. 10. 2022 05.00

Tako se otroci naučijo veščin, ki so bistvene za življenje

Vsak otrok si zasluži srečno otroštvo, žal pa je realnost ponekod precej drugačna. Zlorabe otrok, ki med drugim vključujejo tudi otroško delo, so po svetu še vedno velik problem.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863