pravicami

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?
V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Kako se na starševskem dopustu znajdejo očetje?
Švedska ob rojstvu otroka vsakemu izmed staršev dodeli 90 dni starševskega dopusta, za preostali del pa se starša lahko dogovorita med sabo, kdo ga bo koristil. Več dni, ko jih z otrokom preživita enakovredno, več prostih dni prejmeta. S tem spodbujajo, da bi z otroki dlje časa ostali doma tudi očetje.

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?
Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Otroci si ne želijo, da bi starši objavljali njihove fotografije na spletu
Raziskava je pokazala, da si trikrat več otrok kot staršev želi, da bi obstajala jasna pravila o tem, kaj bi lahko starši delili na spletu in česa ne.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Slovenija ima posebno zaščito otrok tudi v ustavi
Nisem mogla verjeti, kako zelo lepo znata moja sedem- in skoraj šestletnik pospraviti sobo. Igrače, ki so bile prej nametane po celi pisalni mizi in tudi na tleh, sta pospravila v zabojnike, zložila sta knjige po velikosti, postala sta postelji ter celo pobrisala prah in posesala. Res da po mojih večkratnih pozivih, ampak sta na koncu vendarle jo. In že pred časom smo se dogovorili, da je pospravljena sobica njuna odgovornost in dolžnost.

Izjava, ki jo morajo podpisati vsi starši in dijaki
Bliža se konec šolskega leta in na mnogih šolah organizirajo izlete in ekskurzije po Sloveniji in tudi čez mejo. Na potovanjih otroke spremljajo učitelji in vodje, ti pa morajo, če gredo v tujino, imeti pri sebi osebni dokument in zdravstveno izkaznico. Nekaj dni pred odhodom (ali celo na začetku šolskega leta) pa dobijo v podpis posebno izjavo, ki jo morajo podpisati tako dijaki sami kot tudi starši. O kakšni izjavi je govora, smo povprašali ravnatelja gimnazije Celje - Center, profesorja Gregorja Deleja.

Pred 22 leti so vsi ponoreli za Harryjem Potterjem, danes pa ni nič drugače
Otroci in mladostniki se radi poistovetijo s svojimi priljubljenimi literarnimi in televizijskimi junaki in odkar je takrat neznana britanska pisateljica, J. K. Rowling, leta 1997 na police širom sveta poslala prvo knjigo v seriji Harry Potter, je staro in mlado ponorelo za vsem, kar je povezano z njim. Navdušenje ne poneha niti zdaj, ko je od izida zadnje knjige minilo že 12 let.

Grenko slovo od umrlih otrok
Ob mednarodnem dnevu umrlih otrok med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu vas vabimo, da se pridružite družinam, ki so se morale soočiti s takšno izgubo, v spominskih parkih.

Pesem Vse najboljše spesnila vzgojiteljica v 19. stoletju
Pesem Vse najboljše za te (Happy Birthday) je postala javno dobro. Losangeleški sodnik je namreč podpisal dogovor o poravnavi v tožbi proti založbi Warner/Chappell Music, ki je bila lastnica avtorskih pravic.

Izvedeli smo, kakšne mame so Slovenke!
Navdušenje nad kvizom Kakšna mama si? je fantastično. Na spletnem portalu Bibaleze.si smo izvedeli, kakšne mame se skrivajo po naših vaseh in mestih. Mislite, da tradicionalne? Motite se ...

To so pravice in dolžnosti učencev!
Obiskovanje pouka je po zakonskih določbah pravica in dolžnost učencev. Kakšne so posledice, če pouk zamudijo, so neupravičeno odsotni, motijo delo ali ne opravijo naloženih nalog, določi posamezna šola v svojih pravilih in vzgojnem načrtu. Pravice in dolžnosti imajo tudi učitelji, ti najpogosteje poročajo o kršitvi pravice do strokovne avtonomije.

Prižgite svečko za umrle otroke
15. oktober je mednarodni dan otrok, ki so umrli med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu. Prižgite svečko za male angele! ''Ko bolečina je prevelika, se tudi solza posuši; le srce nemo kliče, zakaj tebe med nami ni?''

Slovenija: Obetavne spremembe za otroke
Otrokom bodo pri varuhu kmalu namenili posebej zanje urejene prostore, je danes napovedala varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Odprtje prenovljenih prostorov, kjer bo tudi varna točka za otroke, bo po njenih besedah predvidoma čez mesec dni.

Ste vedeli?
Unicef Slovenija ob 20. novembru, svetovnem dnevu otrok, izpostavlja, da bi morali v Sloveniji imenovati namestnika varuhinje človekovih pravic, ki bi bil pristojen izključno za otrokove pravice. Predsednik republike Borut Pahor bo danes sprejel junior ambasadorje Unicefa, ki so ob svetovnem dnevu pripravili posebno sporočilo.

Zamenjava ginekologa med nosečnostjo
Mnogo nosečnic je prepričanih, da med nosečnostjo ni pravi čas – da bi kljub slabemu odnosu – zamenjale izbranega ginekologa. A pomislite – zdaj morda bolj kot kdaj koli prej potrebujete nekoga, ki mu boste popolnoma zaupale in ki vam bo znal pomagati, svetovati in podati odgovore na vsa vaša vprašanja.

Ste resnično pripravljeni na porod?
Biti pripravljen na porod ne pomeni samo to, da ima bodoča mamica pripravljeno torbo z vsemi potrebščinami, ki jih bo potrebovala v porodnišnici, ali da se bodoči oče v zadnjih dneh drži bolj doma ... biti pripravljen na porod pomeni zavestno in povezano preživljanje časa nosečnosti.

'Potrebujem samo toplo besedo in objem!'
Čeprav se v Sloveniji lahko pohvalimo z zadovoljivim odnosom do otrok, posamezni otroci še vedno nimajo vseh pogojev za uresničevanje pravic po Konvenciji ZN o otrokovih pravicah, opozarjajo v Slovenski fundaciji za Unicef ob 20. novembru, svetovnem dnevu otrok. Po njihovi oceni je treba storiti še veliko, tudi ustanoviti posebnega varuha.

RESNIČNA ZGODBA: Gejevska starša s hčerko
Slovenca, zakonca Danijel in Matjaž, živita v ZDA in sta starša 15-mesečne hčerke. Ane nista posvojila, rodila jima jo je nadomestna mati.

Nosečniški kažipot
V nosečnosti imate na voljo devet mesecev, da se pripravite na prihod otroka. Vmes pa se pojavi tisoč vprašanj, na katere želite odgovore, zato je prav, da se seznanite s pravicami, ki jih imate kot nosečnica.

INTERVJU: Slovenska gejevska starša s hčerko
Slovenca, zakonca Danijel in Matjaž, živita v ZDA in sta starša 15-mesečne hčerke. Ane nista posvojila, rodila jima jo je nadomestna mati.

Pomoč žalujočim staršem
Društvo Solzice preseneča z močno voljo in srčnim delovanjem. Bolečina staršev, ki so izgubili otroka, jih je tokrat pripeljala do odločitve, da jim pomagajo nekoliko drugače.

Društvo Solzice
Društvo Solzice pomaga staršem, družinam, prijateljem in vsem, ki se srečajo s smrtjo otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu. Nastalo je iz bolečine in potrebe žalujočih staršev.