pravice otrok

Zgodba majhne Nine brez svojega glasu
April je mesec, posvečen ozaveščanju o preprečevanju zlorabe otrok. Gre za pomemben mesec, v katerem se opominjamo, da so otroci najbolj ranljiva skupina v družbi, ki potrebuje zaščito, ljubezen in podporo, da lahko rastejo v zdrave in srečne posameznike.

Padec zvezde: Od glamurja do boja za skrbništvo nad otroki
Zvezdnica se je znašla v osebnem in pravnem kaosu, ki je močno spremenil smer njenega življenja. Znana po svojem visokoletečem hollywoodskem življenju in tesnem prijateljstvu z največjimi hollywoodskimi zvezdami, kot je Taylor Swift, se Kingova zdaj sooča z bojem za skrbništvo nad otrokoma, obenem pa je izgubila svoj dom.

Toliko znaša dodatek za veliko družino, znan tudi datum izplačila
Dodatek za veliko družino bo letos izplačan 14. aprila. Gre za letni prejemek, ki je namenjen družinam s tremi ali več otroki.

Je Kanye West vpletel hčerko v škandal z Diddyjem?
Kim Kardashian naj bi bila obupana, potem ko je njen bivši mož Kanye West vključil njuno 11-letno hčerko North West v škandal, povezan z glasbenim mogulom Diddyjem.

Vlada Hrvaške izboljšala pogoje za posvojitelje
Vlada Republike Hrvaške je sprejela pomembno novost, ki bo izboljšala pogoje za posvojitelje v državi. S spremembami zakona o socialnem varstvu uvajajo novo pravico, ki bo posvojiteljem omogočila prejem enkratnega denarnega nadomestila.

Spoznal tudi Beckhama: slovenski srednješolec spreminja svet
Jane ni nikoli dovolil, da bi ga njegova invalidnost omejevala. Z neomajnim pogumom in izjemno energijo se je odločil, da bo premikal meje, tako aktivno sodeluje v različnih projektih, ozavešča ter opogumlja ljudi okoli sebe.

Tako se obnaša toksična mati
Na prvi pogled je lahko videti kot skrbna žena, mati in oseba, vendar pod površjem skriva obnašanje, ki pušča travme.

Ko babica prevzame vajeti: razburjenje zaradi prvega striženja las
Starši si pogosto želijo biti prisotni ob pomembnih trenutkih v življenju otrok, a kaj se zgodi, ko nekdo drug poseže v te odločitve? Tako je bilo tudi v primeru mame, ki je na spletu delila svojo jezo, ko je babica brez njenega dovoljenja postrigla njeno 20-mesečno hčerko. Ta dogodek je sprožil številne odzive, ki so razkrili, kako pomembno je spoštovati starševske meje pri odločanju o otrokovem življenju.

Severina razkrila svojo največjo željo za 2025
Ob koncertnem obisku Sarajeva je pevka Severina novinarjem zaupala, kakšno je bilo leto 2024. Razkrila pa je tudi, kaj si najbolj želi v prihajajočem letu.

Načrtovanje stroškov pred prihodom otroka
Sprejeti starševsko vlogo pomeni tudi sprejeti določeno mero odgovornosti. Pripravite se na otroka, na prihajajoče stroške in pravočasno načrtujte družinski proračun.

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv
''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Starši otrok z Downowim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka
Društvo Downow sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Kaj, če mamica, ki je še uradno poročena, zanosi z novim partnerjem?
Če partnerja v novem razmerju pričakujeta svojega otroka, mati pa je še uradno v zakonski zvezi in razveza še ni končana, velja za otrokovega očeta še vedno uradni mož (iz prejšnjega razmerja). Četudi se vsi strinjajo in med njimi ni spora, da je biološki oče novi partner, je treba vložiti tožbo.

Policija staršem: otroci naj nosijo kopalke
V Istri so letos aretirali že sedem oseb, ki so na skrivaj snemale otroke v kampih in na bazenih. V Rovinju so v enem dnevu v istem objektu pri snemanju ujeli kar dva tuja državljana. Veliko k odkrivanju storilcev prispevajo varnostniki in turistični delavci, ki jih policija vsako leto pred začetkom sezone izobražuje, kako prepoznati storilce teh nagnusnih kaznivih dejanj. Kljub temu pa policija opozarja starše otrok, naj imajo otroke ves čas pod nadzorom in naj jim oblečejo kopalke.

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?
Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Pismo mame samohranilke 'očetu, ki noče plačevati preživnine' postalo spletni hit
Objava "odprtega pisma očetu, ki noče plačati preživnine" je postala viralna, saj osvetljuje težave mamic samohranilk, na katere večina morda sploh ne pomisli.

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom
Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

'No, vidiš ... tega se tvoja mami boji. In to tako, prav zares'
Kako veliki so strahovi matere? S kakšnimi bojaznimi se spopada skozi odraščanje otroka? Majhni otroci, majhne težave. Veliki otroci, velike težave. Tako pravijo. Pa vendar, ko mamica začuti prvi otrokov utrip in še posebej ko ga prvič stisne k svojim prsim, začuti nepopisen strah, da bo del njenega srca za vedno hodil po svetu zunaj njenega telesa. O strahovih, s katerimi se lahko poistoveti vsaka mama, pa je tako lepo v svojem zapisu spregovorila tudi Daniela Bakić.

Zakaj otrok po ločitvi pripade očetu in ne mami?
Vsi mislijo, da je zakon vedno na strani matere, a to v resnici ne drži.

Ženska, ki je bila štirikrat nadomestna mati, je razkrila, koliko je zaslužila
38-letnica, ki je bila štirikrat nadomestna mati, je na Redditu delila podrobnosti svoje izkušnje. Zapisala je, da je bila trikrat gestacijska nadomestna mati, enkrat pa tradicionalna nadomestna mati. Razkrila je tudi, koliko je z vsemi štirimi nosečnostmi zaslužila.

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

7 povedi, ki jih pred otrokom ne bi smeli govoriti partnerju
Zelo pomembno je, kako se vedemo pred otroki, a ravno tako pomembno je, kako se pred njimi izražamo. Strokovnjaki navajajo sedem na prvi pogled povsem nedolžnih povedi, ki pa jih pred otroki ne bi smeli izreči drug drugemu, saj lahko pustijo na njih trajne posledice.

18 let je kralj ljubil njeno mamo, nato pa je zanikal očetovstvo
Izpoved slavne umetnice, ki je na sodišču dokazala, da je princesa in del kraljeve družine.

5 zvezdnic, ki imajo otroka z Downovim sindromom
Pet znanih zvezdnic, ki so postale mame otroku z Downovim sindromom ima dve skupni točki: strinjajo se, da se v ničemer ne razlikujejo od drugih mamic, hkrati pa imajo zaradi priljubljenosti ogromen vpliv na ozaveščanje o tej kromosomski napaki in sprejemanje le te v javnosti.

Ne pozabite svoji hčerki povedati teh stvari
Svoji deklici privzgojite zavedanje, da je vredna in da lahko v življenju doseže čisto vse, kar si želi. Ne pozabite pa ji povedati tudi to, da si lahko zaželi prav vse.

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?
Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Kako se na starševskem dopustu znajdejo očetje?
Švedska ob rojstvu otroka vsakemu izmed staršev dodeli 90 dni starševskega dopusta, za preostali del pa se starša lahko dogovorita med sabo, kdo ga bo koristil. Več dni, ko jih z otrokom preživita enakovredno, več prostih dni prejmeta. S tem spodbujajo, da bi z otroki dlje časa ostali doma tudi očetje.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.