pravila za mizo

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku
Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

Kako najstnikom omejiti čas pred zasloni?
Današnji najstniki preživijo velik del svojega časa pred zasloni – bodisi s pisanjem sporočil na pametnih telefonih, gledanjem videov na računalnikih ali igranjem igric. Povprečno pred njimi preživijo kar devet ur na dan. Kako to vpliva na njihovo telesno in duševno zdravje?

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Nasveti, kako biti dober starš
Materinstvo nas postavlja pred mnoge izzive in preizkušnje. Z materinstvom smo vstopili v prej neznane odnose, občutja in skrbi. In prav gotovo vsi stremimo k temu, da bi to poslanstvo opravljali kar se da dobro.

Kako skozi turbulentno obdobje (pred)pubertete?
Obdobje (pred)pubertete lahko za starše predstavlja velik čustveni napor. Nekateri otroci začnejo odraščati in dozorevati prej kot drugi. Pri približno 12 letih pa se lahko zgodi, da popolnoma spremenijo svoje vedenjske vzorce in se začnejo izogibati staršem. Kako ukrepati?

Napaka, ki jo babice rade ponavljajo
"Ne morem jim dopovedati, da imamo pri hrani svoja pravila," se pritožujejo mamice, ko beseda nanese na stare starše. Verjetno jih je malo takšnih, ki svojih vnučkov ne bi razvajali s sladkimi dobrotami, ko jih obiščejo. Babice in dedki že od nekdaj veljajo za nekakšen sinonim za vse, kar doma ni dovoljeno. S tem seveda ni nič narobe, če gre za majhne in občasne pregrehe, ki ne škodujejo nikomur. Je pa v nekaterih primerih vseeno treba ohraniti določene meje in jih spoštovati.

Pa pri vas? Se tudi jezite med "človek, ne jezi se"?
Naši deževni (popol)dnevi pogosto minevajo v znamenju namiznih iger in nikdar ni dolgčas. "Vojna" se lahko konča z vojno, med "človek ne jezi se" se običajno (u)jezimo in "osel" ne prizna zadnje črke "L".

"Da, res, sem kot moji starši ... ki jih čedalje bolj razumem"
Odkar imam otroke, veliko bolj razumem svoje starše. Še več – celo zelo se lahko poistovetim z njimi in pogosto se zavem, da izgovarjam enake besede, vidim, da podobno vzgajam in – priznam – "težim". Opažam, da pač ne gre drugače. Čeprav se še prav dobro spomnim, kako mi je šlo kot otroku marsikatero pridiganje izjemno "na živce".

Vse o kampiranju z otroki
Počitnice, lepo vreme, sproščeno vzdušje in narava, vse to in še več je dobra popotnica za nova doživetja in odmik od običajnega vsakdana. Kampiranje z otroki je lahko nadvse zabavna izkušnja, hkrati pa nam daje priložnost, da se odklopimo od sodobne tehnologije in se znova povežemo kot družina.

V restavraciji prepovedali vstop otrokom do 10. leta starosti
Veliko je restavracij, lokalov, hotelov in drugih kompleksov, ki se oglašujejo kot družinam ali otrokom prijazna mesta. A v eni izmed restavracij so se odločili ravno nasprotno – objavili so javni zapis, v katerem so dali svojim obiskovalcem vedeti, da je otrokom do 10. leta starosti vstop v njihove prostore prepovedan. Bi obiskali takšno restavracijo?

Super igre za otroško zabavo na noč čarovnic
Noč čarovnic je pred vrati. Mnogi se upirajo praznovanju tega čarovniškega praznika, a le tisti mladi po srcu se prepustijo vsakršni zabavi, igram in proslavljanju. Otroci so navdušeni nad maskiranjem, okraševanjem in preživljanjem časa na interaktiven in kreativen način. Zakaj jim ne bi pomagali organizirati najbolj super noč čarovnic doslej? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Tako lahko otroka na prijeten način navadite na opravila
Na kakšen način naj začnemo otroka privajati na gospodinjska opravila, da jih bo sčasoma usvojil in jih sprejel za svoje? Kakšne so prednosti, če otroka pravočasno začnemo navajati na gospodinjska opravila tako v odraščanju kot v odrasli dobi? Kakšne so posledice, če zamudimo ali otroka ne navadimo na gospodinjska opravila? Odgovarja družinski in zakonski terapevt, mag. Denis Ališić.

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Teh življenjskih veščin se otroci naučijo s hišnimi opravili
Otroke je treba vključevati v hišna opravila že od majhnega. Lep zgled smo jim starši, ki sodelujemo pri skrbi za dom in drug drugega. Z opravljanjem hišnih opravil pa se bodo otroci naučili marsikatere življenjske veščine.

"Kdaj ste pa vi pogledali film do konca? V enem kosu mislim!"
Ej, veste tisto, ko se utrujen uležeš na kavč, si prižgeš televizijo in si v miru pogledaš film? No, jaz tudi ne. Že skoraj devet let.

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika
"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

Poučna življenjska zgodba: Boj med dvema bratoma
Predstavljamo vam življenjsko zgodbo orisano v nekaj likih, ki vam bodo morda pomagali razumeti odnose med bratoma z drugega zornega kota. Spori, nesoglasja in napetosti med brati nam namreč večkrat niso razumljivi in včasih je potrebna pomoč odrasle osebe, da bi se strasti nekoliko umirile.

Na Danskem znova odprli vrtce. A vmes se je veliko spremenilo
Na Danskem in na Norveškem so se znova odprli vrtci. A vmes se je ogromno spremenilo – veljajo nova stroga pravila: otroci si med seboj denimo ne smejo posojati igrač in starši nimajo vstopa v vrtec. Nekaj mamic in očkov se sprašuje, ali so njihovi otroci poskusni zajčki. Pristojni v Sloveniji zagotavljajo, da se bodo vrtci odprli šele, ko bo varno.

4 najboljše starševske strategije
Otrokova trma je vsak dan na urniku. Ne želi takoj vstati in pohiteti v šolo? Sitnari in se obira pri oblačenju? Ne drži se postavljenih pravil? Psihologi pravijo, da tudi za to obstaja zdravilo.

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?
Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Slovenija ima posebno zaščito otrok tudi v ustavi
Nisem mogla verjeti, kako zelo lepo znata moja sedem- in skoraj šestletnik pospraviti sobo. Igrače, ki so bile prej nametane po celi pisalni mizi in tudi na tleh, sta pospravila v zabojnike, zložila sta knjige po velikosti, postala sta postelji ter celo pobrisala prah in posesala. Res da po mojih večkratnih pozivih, ampak sta na koncu vendarle jo. In že pred časom smo se dogovorili, da je pospravljena sobica njuna odgovornost in dolžnost.

Postavljanje meja
Pozdravljeni.Sem mamica štiri leta starega fantka.Rodil se je v 30 tednu nosečnosti in ima različne zdravstvene težave.Največja težava pa je njegova hiperaktivnost.Saj jaz rečem tako,čeprav zdravniki ...

To morate naučiti otroka, da se bo lepo vedel za mizo
Imeti otroka je zagotovo nekaj najlepšega, ampak včasih tudi pravi izziv, še posebej, ko skupaj sedemo za mizo. Otrok verjetno še ni osvojil bontona ali pa ga ne upošteva tako, kot bi si želeli. Veliko bolj zabavno je prirediti predstavo s špageti ali narediti umetnino s kakšno barvito omako na bližnji steni. Torej, da bo mali »Picasso« svoje umetnine raje ustvarjal z drugimi pripomočki, smo za vas pripravili nekaj nasvetov, da bo skupni čas za mizo prijetnejši.

'Imeli smo kvas, pa nismo imeli moke'
Stanko se je moral z ženo in hčerko preživljati s 317 evri na mesec. "Če daš za hrano, nimaš za položnice. Če daš za položnice, nimaš za hrano." Prišel je trenutek, ko niso imeli kaj postaviti na mizo.

Prigrizki za rojstnodnevno zabavo v vrtcu
Ob rojstnih dneh je za vzdušje malih slavljencev poskrbljeno po dolgem in počez. Malčki želijo veselje ob praznovanju deliti tudi s svojimi prijatelji v vrtcu, a z malo drugačnim jedilnikom.

Organizirajte dom pred začetkom šole
Poletne počitnice se približujejo koncu in družine morajo počasi začeti razmišljati tudi o tem, kako bodo organizirale dom, da bo vse teklo kot po maslu. Da zjutraj pred šolo in službo ne bo stresnih situacij, organizirajte svoje stanovanje tako, da boste imeli vse pri roki.

Iskreno o starševstvu
Roko na srce, starševstvo ne pomeni vedno nasmejane družine za skupno mizo, peke palačink in brcanja žoge na zelenici pred hiško. Partnerja se včasih prepirata zaradi stvari, o katerih se jima pred prihodom otroka še sanjalo ni.

Tri zlata pravila, kako biti srečna družina
Včasih pridejo trenutki, ko je težko uskladiti svoje potrebe, zahteve z družinskimi. Navajamo tri zlata pravila, kako boste srečna družina.