pravilna vzgoja

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti
Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Očka zgrožen: 'Njen otrok bi potreboval psihologa'
Vzgoja otrok je že od nekdaj občutljiva tema in ko se vprašamo, kakšna je pravilna vzgoja otrok, bomo dobili veliko različnih mnenj. Med starši tako velja tiho pravilo, da se vzgoje drugega ne kritizira niti se vanjo ne smemo vmešavati. A kaj, ko so pristopi starša vidno napačni? In ko je ta starš za nameček še naš prijatelj? Povedati, opozoriti ... ali ne?

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'
S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

WHO priporoča, da se malčke v vrtcih uči samozadovoljevanja
Pravilna skrb za vzgojo otrok vključuje tudi pravilno spolno vzgojo, a pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) so s smernicami in standardi za spolno vzgojo otrok v Evropi med starši in strokovnjaki vzbudili zgražanje. WHO namreč med drugim priporoča, da bi malčke morali poučiti tudi o samozadovoljevanju.

Javno sta priznala, da pretepata svoje tri otroke
Večina staršev današnjega časa je trdno prepričanih da šeškanje, udarci in ostalo fizično nasilje nikakor niso dopustni kot vzgojni ukrepi zoper otroka. Starši se vse bolj poslužujejo permisivnih vzgojnih načinov in sočutnega starševstva. Z otrokom se pogovarjajo, mu prisluhnejo, rešujejo težave na zrel in odgovoren način. Še vedno pa obstajajo tudi takšni, ki niso povsem prepričani, da je novodobna vzgoja pravilna in primerna.

'Ti si moje prvo ogledalo. Imel se bom rad, kot me boš imela rada ti'
Kako pomembno je, na kakšen način gledamo svojega otroka? Na kakšen način ga spodbujamo, se z njim pogovarjamo, ga pohvalimo in pocrkljamo? Mu damo vedeti, da je dober, da je čudovit, da je lep? Kako se naša dejanja in besede odražajo na otroku? Preverite.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Kako vzgojiti srečnega otroka?
Staršem je poleg otrokovega zdravja najbolj pomembna otrokova sreča. Pa vemo, kako vzgajati otroke, da bodo odrasli v srečne ljudi?

Pet večnih modrosti o vzgoji otrok
Večne modrosti o vzgoji otrok se prenašajo iz generacije v generacijo in nikoli ne zastarajo. Otroci si zaslužijo spoštovanje, tolažbo in razumevanje staršev in kar je najpomembneje – svobodo.

Pet večnih modrosti o vzgoji otrok
Večne modrosti o vzgoji otrok se prenašajo iz generacije v generacijo in nikoli ne zastarajo. Otroci si zaslužijo spoštovanje, tolažbo in razumevanje staršev in kar je najpomembneje – svobodo.

Tako bodo vaši otroci uspešni
Starši si želijo, da so njihovi otroci uspešni v šoli in da naredijo super stvari, ko odrastejo. Čeprav ne obstaja recept za uspešnost, pa vseeno izpostavljamo nekaj faktorjev, ki predvidevajo uspeh.

Pravila za prevoz dojenčkov in otrok v avtu
Poznate in upoštevate pravila za prevoz otrok v avtu? Še vedno je moč zaslediti številne voznike, ki najmlajših ne prevažajo v ustreznih zavarovalnih sistemih. Pa se slednji resnično zavedajo posledic nespametnega ravnanja?

Kako otroka naučiti, da se postavi zase?
Naloga je težka, univerzalnih pravil pa ni. Kako želimo, da se v določenih okoliščinah odzove, kako naj reče 'ne' in svoje potrebe sprejemljivo izraža? Ob vsem tem pa se moramo tudi starši postaviti zase, da lahko dajemo dober zgled.

Ups, situacije, ki vas spravijo v zadrego!
Včasih vas otroci spravijo v zelo neugoden položaj, ko bi se najraje pogreznili v zemljo. Starši zelo težko kaznujejo otroke za nepravilno vedenje, toda vseeno jim morate dovolj zgodaj razložiti, kaj je dovoljeno in kaj prepovedano.

Kako otroka vzgojite v prijaznega, strpnega in ljubečega človeka?
Najbrž se starši strinjamo, da vzgoja otrok ni enostavna. Ali je naša vzgoja pravilna? Ali storimo vse, da bo naš otrok dobro vzgojen? Si vzamemo zanj dovolj časa? Ponujamo vam nekaj nasvetov za lažjo vzgojo.

NUŠA DERENDA: Skupaj smo srečni!
»Vse je mogoče, če si resnično želiš in v to tudi verjameš,« pravi Nuša Derenda, energična pevka, žena in mama dvanajstletnega Matevža ter desetletnega Gašperja.