Bibaleze.si

prebavil

Recepti za malčke
18. 12. 2024 05.00

Živila, ki jih pediatrinje nikoli ne bi dale svojim otrokom

Ameriške pediatrinje so naredile seznam živil, ki se jim na splošno izogibajo, še posebej pa jih nikdar ne bi ponudile svojim otrokom. Preverite, za katera živila gre in zakaj jih ni dobro uživati.

Dojenček
15. 12. 2024 04.48

Najboljše naravne metode za lajšanje kolik pri novorojenčkih

Ena najpogostejših nadlog novorojenčkov in njihovih izčrpanih mamic in očkov so trebušni krči (infantilne kolike), ki se lahko pojavijo že v 15. dnevu življenja. Čeprav dojenčki najbolj jokajo v prvih mesecih življenja, je jok, ki spremlja krče, značilen in jasno kaže, da otrok trpi bolečine in nelagodje, zato mnogi starši raje posežejo po naravnih rešitvah. Kako učinkovite so?

Zanositev
28. 09. 2024 01.00

Ta metoda ima ključno vlogo pri ugotavljanju vzrokov neplodnosti

Neplodnost je izjemno težko stanje, ki prizadene številne pare po vsem svetu in ovira njihove sanje o starševstvu. V prizadevanju za diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti je napredek v medicini privedel do uporabe laparoskopije, minimalno invazivne kirurške tehnike, ki ponuja celovit pogled na reproduktivne organe.

Prehrana za dojenčke
20. 09. 2024 04.45

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?

Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Nega in zdravje
07. 01. 2024 05.00

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?

Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Zdrav otrok
09. 12. 2023 05.00

Prebavne motnje pri otroku: vzroki, znaki in pomoč

Pri otrocih se prebavni sistem še razvija, zato so bolj dovzetni za prebavne motnje, kot so zaprtje, driska, bruhanje in kolike. Preverite, zakaj se pojavijo, kako pomagati in kdaj je treba obiskati pediatra.

Prosti čas
20. 11. 2023 05.00

4 nasveti za pravilno čiščenje in razkuževanje igrač

Vzdrževanje igrač je lahko zelo zahtevno, še posebej, če so otroci majhni in še vse dajejo v usta. Kako pravilno očistiti in razkužiti otroške igračke? Za vas smo pripravili kratek vodič, ki vam lahko pri tem pomaga.

Zdrav otrok
22. 09. 2023 08.02

5 napačnih odločitev, kadar ima otrok vročino

O vročini govorimo takrat, ko izmerjena temperatura pod pazduho presega 37,2 stopinje, v ušesu 37,5 stopinje in v ritki 38 stopinj Celzija. Merimo jo v mirovanju, vsaj dve uri po zadnjem zaužitem obroku, medtem pa otroku ni priporočljivo dajati toplih napitkov.

Zdrav otrok
12. 04. 2023 09.08

Zato so sveže stisnjeni sokovi top izbira za otroke

Vsi imajo radi sok, še posebej otroci. Da pa bi jim ponudili zdravo različico te okusne pijače, je najbolje da pri tem uporabimo sveže stisnjene sokove, ki vsebujejo manj sladkorja in veliko več hranilnih vrednosti kot industrijski sokovi. Za kaj vse so sveže stisnjeni sokovi dobri? Preverite.

Dojenje
13. 03. 2023 08.02

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?

Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.

Malček
21. 12. 2022 08.00

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?

Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

Spanje in dojenje
14. 10. 2022 14.24

Zanimiva dejstva o dojenju

Kakšen čudež narave je to, da mama s svojim telesom ustvarja popolno hrano za svojega otroka. Mleko, ki je bogato z vsemi hranili in zaščitnimi snovmi, pa nima le funkcije hrane, pač pa se prek dojenja ustvarja tudi globok občutek varnosti, pripadnosti, povezanosti, ki so temeljni faktorji za razvoj zdravega otroka.

Prehrana v nosečnosti
24. 04. 2022 04.15

Živila, ki bi jih morali uživati v nosečnosti

Pravilna prehrana v obdobju nosečnosti je temelj za zdravje bodoče matere in otroka. Z uravnoteženo prehrano boste v času nosečnosti ostali zdravi, svojemu otroku pa boste na ta način nudili vsa hranila, ki jih potrebuje za razvoj.

Zdrav otrok
22. 03. 2022 04.00

Vse nevarnosti herpesa pri otrocih

Novorojenčkov ne smemo poljubljati na usta, saj se lahko herpes prenaša tudi takrat, ko ni viden. Kako nevaren je za otroke, kakšne posledice lahko povzroči ter kateri so bolj ranljivi za okužbo in najhujše posledice? Vse o herpesu pri otrocih je razložila specialistka dermatovenerologije in vodja otroške ambulante Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, Olga Točkova, dr. med.

Prehrana
21. 03. 2022 08.35

Pravila prehrane za male športnike

Otrok potrebuje za normalen razvoj primerno prehrano in gibalne aktivnosti. Če otroka vpišemo k dodatnim športnim aktivnostim pa moramo toliko več pozornosti nameniti temu, da se bo primerno prehranjeval. Za vas smo pripravili nekaj smernic.

Novice
14. 05. 2021 15.55

V vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok zaradi tega virusa

V zadnjih dneh v slovenskih vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok s podobnimi simptomi – kot so vročina, driska, bruhanje, nahod, kašljanje. Gre za obolenje z adenovirusi, ki povzročajo vnetja zgornjih in spodnjih dihal, očesnih veznic, vnetje prebavil, sečil. Preverite, kaj storiti v primeru okužbe.

Zdrav otrok
21. 09. 2020 08.11

Zakaj ne smemo dajati acetilsalicilne kisline otrokom, mlajšim od 12 let?

Acetilsalicilna kislina velja za eno najpogosteje uporabljanih zdravil, ki jih je mogoče dobiti tudi brez recepta. Zakaj pa je uporaba acetilsalicilne kisline absolutno prepovedana za otroke, mlajše od 12 let? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
24. 06. 2020 11.00

Kaj lahko otrok uživa pri okužbi prebavil?

Driska je zelo pogosto obolenje pri otrocih, do nje pride zaradi okužbe z bakterijami in virusi. Da ne traja predolgo, je treba otroku ponuditi pravilno prehrano. Ali je treba z njegovega jedilnika črtati zelenjavo?

Zdrav otrok
03. 01. 2020 06.00

Katere okužbe so najpogostejše te dni?

Prehlad, viroza, gripa – trojček, ki bo v prihajajočih zimskih mesecih praznil vrtce in šole, polnil pa čakalnice otroških ambulant ter belil lase staršem, ki bodo spet razpeti med skrbjo za otroka in službenimi obveznostmi. Z dr. Bredo Wedam Mozetič, spec. pediat. ter z vzgojiteljico Natašo Žele smo se pogovarjali o najpogostejših nalezljivih boleznih v vrtcu v zimskih dneh ter o meji, do kod lahko skrb za zdravljenje prevzame vzgojiteljica v vrtcu.

Zdrav otrok
12. 11. 2019 06.56

V našem vrtcu so se pojavile podančice

Na oglasni deski me je pričakalo obvestilo, da so se v vrtcu pojavile podančice in naj ob pojavu pri otroku ustrezno ukrepamo v skladu z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Še isti dan so me mame opozorile, da so tudi v njihovih vrtcih obesili takšno sporočilo. Vsem se je porajalo isto vprašanje, kaj so pravzaprav podančice, kako lahko preprečimo okužbo, če pride do nje, kaj lahko storimo, da se ne okužijo še drugi družinski člani.

Družina in odnosi
29. 10. 2019 13.00

Koliko let bodo živeli otroci, rojeni leta 2018?

Ob dnevu spomina na mrtve, 1. novembru, so na statističnem uradu pripravili nekaj podatkov iz statistike umrlih za lani. Tako kot leta 2017 je tudi lani v Sloveniji umrlo več kot 20.000 prebivalcev, število umrlih pa je preseglo število rojstev. Povprečna starost umrlih je bila za skoraj devet let višja kot pri umrlih pred 30 leti.

Prehrana
22. 10. 2019 07.31

To jedo slovenski otroci za zajtrk

Preverite, zakaj mora otrok zajtrkovati, kaj jedo slovenski otroci in kakšni so zdravi zajtrki (z recepti)! Pa tudi, česa otroci vsaj zjutraj ne bi smeli jesti!

Zdrav otrok
30. 09. 2019 08.04

Babica svetuje: spij čaj kamilice in boljše ti bo

Že babice so nam govorile, da čaj kamilice pomiri in se nato lažje spi. Prav tako so nam ga skuhale, ko nas je bolel trebuh oz. smo imeli težave s prebavo. Kaj vse se skriva v kamilicah, da so tako zdravilne? Koliko posušenih cvetov je potrebno za okusen kamilični čaj?

Bibini svetovalci
19. 04. 2009 19.47

Nezadovoljiv uspeh zdravljenja močenja postelje

Imam hčerko, ki je stara 10 let. Ima probleme z močenjem postelje ponoči. V Slovenj Gradcu se zdraviva že dve leti. Jemlje tablete Minirin. Problem pa se ne reši, saj še vedno ni čisto suha. Prosim za...

Zdrav otrok
14. 01. 2019 06.14

To morate vedeti o rotavirozi

Rotaviroza je črevesna nalezljiva bolezen, ki se pokaže z bruhanjem, drisko, bolečinami v trebuhu in povišano telesno temperaturo. Najpogosteje zbolijo otroci, čeprav se lahko pojavi tudi pri odraslih. Kaj moramo vedeti o okužbi z rotavirusi, smo povprašali pediatrinjo Vlasto Kunaver, dr. med.

Novice
18. 10. 2018 09.28

Meghan ogroža svoje in otrokovo zdravje?

Princ Harry in Meghan Markle sta na turneji po Avstraliji, obiskala bosta tudi državi Tonga in Fidži, kjer beležijo visoko nevarnost za okužbo z virusom zika. Mnogi se sprašujejo, ali slavna nosečnica tako ogroža svoje in otrokovo zdravje.

Zdrav otrok
27. 10. 2017 08.35

Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Preverite mite in resnice

Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Prej ali slej se z njimi ukvarjajo vse šole, vrtci, skoraj vse družine, ki imajo majhne otroke. Prav med malčki se namreč najbolj širijo. Ste jih  tudi vi odstranjevali z vsemi mogočimi sredstvi, pa so se vztrajno vračale? Ali veste, kako se gliste, uši prenašajo? Preverili smo, koliko držijo miti in resnice o teh, človeku komaj vidnih nadlogah. 

Novice
14. 11. 2016 15.13

V zadnjih 17 letih je največ novorojencev dobilo ime ...

Moških je v Sloveniji nekoliko manj kot žensk, v povprečju pa zaslužijo več kot ženske. V zadnjih 17 letih je največ novorojencev dobilo ime Luka. Najpogostejši vzrok smrti pri moških so rakava obolenja, so ob prihajajočem mednarodnem dnevu moških, 19. novembru, zapisali na Statističnem uradu RS (Surs).

Fit in zdravje
04. 01. 2016 08.11

Hujšanje, ki daje dolgoročne rezultate

Da se z odvečnimi kilogrami ne borijo le ženske, dokazuje vse več moških, ki želijo spremeniti svoje slabe prehranjevalne navade. Kaj morajo črtati s svojega jedilnika, koliko obrokov zaužiti dnevno, smo povprašali certificirano nutricistko Karlo Klander.

Novice
28. 12. 2015 06.30

Sok iz mangostina je več kot samo zgodba o zdravju

Eden od čudežev narave in velik zaveznik našega zdravja je skrit v čudovitem eksotičnem sadežu mangostinu, ki je edina in glavna sestavina v XAN-MAX 100% naravnem soku iz mangostina. Vsebuje več kot 40 kvalitetnih antioksidantov, absolutno brez dodanih konzervansov in sladkorjev.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855