Bibaleze.si

pred spanjem

Zdrav otrok
04. 04. 2025 05.00

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati

Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Šola za starše
28. 03. 2025 09.57

Kaj so temenice?

Ko na dojenčkovem lasišču opazite luskaste, drobne in rumene krastice, vedite, da so to temenice. Nastale so zaradi še vedno prisotnih materinih hormonov. Nekateri otroci pa imajo tudi pozneje te težave, temenice takrat nastajajo zaradi nenehnega potenja v glavo oz. čezmernega delovanja lojnic. Kako se jih znebiti?

Najstniki
25. 03. 2025 05.00

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?

Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Malček
18. 03. 2025 05.00

Nasveti za odvajanje vašega malčka od dude

Dude nudijo dojenčkom udobje in občutek varnosti, predvsem pa tolažbo v stresnih trenutkih. A slej ko prej pride čas, ko morajo starši svojim malčkom pomagati opustiti to pomirjujočo navado. Na kakšen način to storiti, da bo čim manj stresno za vas in otroka? Ponujamo nekaj predlogov.

Svet slavnih
19. 03. 2025 05.00

Zvezdnik o sinu z redko boleznijo: "Še vedno se borimo"

Zvezdnika poznamo predvsem kot igralca, o osebnem življenju pa ponavadi ne želi govoriti. Zaradi ozaveščanja pa je pred časom naredil izjemo in spregovoril o življenju s sinom, ki ima redko bolezen.

Nosečnost
04. 03. 2025 05.00

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno

Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Novice
03. 03. 2025 10.17

Umrl moški, ki je rešil več kot dva milijona otrok

Darovanje krvi je eno najpomembnejših dejanj solidarnosti, saj lahko ena sama enota krvi reši življenje. Kri je namreč ključna za zdravljenje številnih zdravstvenih stanj, kot so poškodbe, operacije, zdravljenje raka in druge bolezni, ki zahtevajo transfuzijo. Preberite si zgodbo Jamesa Harrisona, avstralskega darovalca, čigar kri je rešila življenja več kot 2 milijonoma dojenčkov.

Dojenček
03. 03. 2025 05.00

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?

Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

Dojenček
20. 02. 2025 05.00

Kaj otrokom pomaga pri boljšem spancu?

Kvaliteten spanec je izjemno pomemben za rast in razvoj otroka. Motnje spanja pa so v otroštvu precej pogosta težava, saj se pojavljajo pri približno četrtini otrok. S čim jim lahko pomagate, da bodo bolje spali?

Svet slavnih
18. 02. 2025 05.00

Tako velika je že hčerka teniške legende

Serena Williams, ena najbolj uspešnih teniških igralk vseh časov, je tudi ponosna mama dveh hčerk, Olympie, ki je stara sedem let, in Adire, ki je stara eno leto. Čeprav je njena kariera svetovno priznana, pa je ravno materinstvo njen največji vir sreče.

Malček
12. 02. 2025 05.00

Skandinavski trik za boljši spanec

Če iščete način, kako izboljšati spanec svoje družine, vam morda ta preprost trik s svežim zrakom resnično pomaga – za mirno noč in prijetno jutro.

Prehrana
07. 02. 2025 05.00

Za boljši spanec: teh 6 vrst sadja je dobro jesti pred spanjem

Za boljši in mirnejši spanec vaših otrok lahko pripomore tudi preprosta sprememba pri hrani. Nekatere vrste sadja so še posebej učinkovite pri spodbujanju kakovostnega spanca, zato preverite, katero sadje je najbolje ponuditi pred spanjem, da bo spanec vaših malčkov še boljši.

Dojenček
14. 01. 2025 05.00

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?

Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Dojenček
09. 01. 2025 05.00

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob?

Rast prvih zob spremljajo različni simptomi, nekateri dojenčki imajo plenični izpuščaj, drugi so sitni in ne spijo ponoči. Prve zobe dobijo okrog petega meseca, nekaterim pa ne zrastejo tudi do devetega.

Dojenček
06. 01. 2025 05.00

Kaj imata skupnega spanje in pasenje kravic?

Dolge neprespane noči so verjetno eden največjih izzivov v prvem letu z dojenčkom in včasih je res uganka, zakaj se dojenček zbuja sredi noči. A nekaj rešitev je, med njimi tudi pasenje kravic. Poglejte, zakaj ...

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2025 05.00

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva

V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Zdrav otrok
24. 12. 2024 05.00

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka

Močan imunski sistem je ključnega pomena za zdravje otroka, saj omogoča telesu, da se bori proti okužbam, virusom in drugim boleznim. V obdobju, ko so otroci izpostavljeni številnim okužbam, bodisi v šoli bodisi v predšolskih ustanovah, je še posebej pomembno, da jih podprete pri gradnji in krepitvi njihovega imunskega sistema.

Zdrav otrok
11. 12. 2024 04.34

9 nasvetov izkušenih mamic za preprečevanje prehlada pri otroku

Zima je pred vrati in to pri mamicah vzbuja določeno mero skrbi in strahu – se bo s tem začelo tudi obdobje prehladov, gripe in različnih viroz, zaradi katerih bo otrok konstantno odsoten iz vrtca? Kaj lahko storimo, da bi okrepili otrokov imunski sistem in preprečili pogosta obolenja? Preverite, kaj svetujejo izkušene mamice.

Spanje in dojenje
04. 12. 2024 05.00

6 najpogostejših razlogov, da se vaši malčki zbudijo ponoči

Obdobje dojenčka je polno izzivov, ki vključujejo tudi prebujanje sredi noči. Nočne more se lahko pojavijo nenadoma in so naporne tako za otroka kot za starše. Ključno je, da se čim bolj držite določene rutine spanja.

Nega in zdravje
28. 11. 2024 04.00

Zato je kokosovo olje tako koristno za otroško kožo in lase

Ste vedeli, da je kokosovo olje glede na učinkovine, ki jih ima, dejansko podobno materinemu mleku? V tokratnem prispevku navajamo glavne značilnosti in razloge, zakaj je ta super sestavina še posebej uporabna za nego dojenčkove kože in las.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Novice
24. 11. 2024 02.00

Znana igralka zanosila v obdobju perimenopavze

Slavna Naomi Watts, igralka, nominirana za oskarja, je prekinila tišino in spregovorila o stigmi, s katero se sooča marsikatera ženska.

Družina in odnosi
23. 11. 2024 05.00

Otrok podeduje inteligenco po mami

Starši si želijo spodbuditi razvoj otroških možganov, kar je velik izziv v času sodobnih tehnologij, ki vedno več stvari naredijo namesto otrok.

Družina in odnosi
22. 11. 2024 18.35

Kako naravno izboljšati kakovost spanja

Dober spanec je ključen za vaše zdravje in dobro počutje.

Instagram
17. 11. 2024 02.15

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Naslovnica
07. 11. 2024 05.00

To je razlog, da se otroci tako težko umirijo

Raziskava kaže, da kar 67 odstotkov slovenskih otrok ponoči poišče zavetje pri starših. Vzpostavljanje rutine je za otroke izjemno pomembno, saj ključno vpliva na njihov razvoj in stabilnost. Marsikateremu staršu pa vzpostavitev redne rutine predstavlja izziv zaradi otrokove energije in radovednosti.

Spanje in dojenje
05. 11. 2024 01.00

Kaj je "rožnati šum" in kako lahko pomaga pri uspavanju?

Uspavanje dojenčka je za mnoge starše zahtevna naloga. Da bi jim to uspelo, starši eksperimentirajo z različnimi metodami, med najbolj priljubljenimi pa je noise method oz. uspavanje dojenčka s pomočjo določenih zvokov. Za beli šum ste gotovo slišali, kaj pa je roza ali rožnati šum?

Partnerski odnosi
24. 10. 2024 03.30

11 navad srečnih parov pred spanjem

Zelo pomembno je, kaj počneta s partnerjem pred spanjem. Preživita čas vsak po svoje ali ga namenita drug drugemu? Psihologi navajajo, kaj počnejo srečni pari, preden utonejo v spanec.

Šola in splet
11. 10. 2024 04.15

Koliko časa pred zasloni je preveč?

V današnji digitalni dobi so zasloni postali sestavni del življenja otrok. Od tabličnih računalnikov in pametnih telefonov do televizorjev in računalnikov. Vse te naprave ponujajo zabavo, izobraževalne vsebine in socialno interakcijo. Vendar se postavlja vprašanje, koliko časa pred zasloni je preveč in kje naj potegnemo črto varne uporabe zaslonov pri otrocih?

Malček
02. 10. 2024 05.00

Kako odpraviti prehlad in izboljšati imunski sistem?

Jesenski meseci poleg barvite narave prinašajo tudi nižje temperature, krajše dneve in sezono prehladov, kar pomeni, da je ključnega pomena poskrbeti za odpornost otrok. V tem obdobju jim bolezni še posebej rade pomešajo štrene, zato je pomembno, da jim starši pomagajo ohraniti močan imunski sistem.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863