predšolsko

Presenetljiva dejstva o dojenčkih, ki vas bodo navdušila
Prisrčni, ljubki in radovedni dojenčki so milo rečeno čudoviti že od rojstva. Dojenček vam lahko polepša dan in s svojim nasmehom stopi srce ter odpre popolnoma nov pogled na življenje. A o dojenčkih marsičesa verjetno ne veste in ta dejstva vas znajo presenetiti.

Znan je datum, kdaj bo vpis otrok v prvi razred ljubljanskih osnovnih šol
Starši morajo v 1. razred osnovne šole vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati šolo, dopolnili šest let. Otroku se lahko začetek šolanja odloži za eno leto na predlog staršev, zdravstvene službe ali na podlagi odločbe o usmeritvi Zavoda RS za šolstvo, če ugotovijo, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo.

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?
"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke
Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Vedenjski in čustveni odzivi otroka na ločitev staršev
Nihče se ne poroči z namenom, da bi se ločil, a žal se v življenju dogaja tudi to. Težko je videti, kako se družina spreminja, otrokom pa je še težje razumeti, kaj se dogaja. Ti lahko v tem obdobju izražajo različne vedenjske in čustvene odklone. Od žalosti, zaprtosti vase, povečanega iskanja stika, psihosomatskih težav do jeze in agresije. Vedeti je treba, da so to le načini, s katerimi otrok izraža stisko in bolečino, ki je še ne zna ubesediti. Pomembno je, da starša poslušata svojega otroka in mu stojita ob strani, v primeru večjih in dolgotrajnih stisk pa je koristno poiskati strokovno pomoč.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Nasveti, kako se brezskrbno vrniti v šolo, vrtec in službo
Vsi vemo, kako je, ko naši otroci še zadnjič obiščejo vrtce in šole ter se z največjim veseljem prepustijo brezskrbnosti poletnih dni. Med počitnicami jim starši veliko raje zamižimo na eno oko in pustimo, da resnično uživajo v vsem, kar poletje prinese. A vsega lepega je enkrat konec, tudi počitnic, ki tako hitro minejo. Znova se začnejo priprave na novo šolsko ali predšolsko leto in v tem času je pomembno, da družina spet vzpostavi dnevno rutino.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Koliko je bilo lani pri nas vrtčevskih otrok, učencev in dijakov?
V iztekajočem se šolskem letu je vrtce obiskovalo 86.000 otrok, šolo pa 177.000 učencev in 74.000 dijakov. Število osnovnošolcev se že nekaj let zvišuje, srednješolcev pa je z vsakim letom manj. Čeprav je število rojenih otrok v zadnjih treh letih začelo upadati, pa se število otrok v vrtcih še vedno zvišuje, so sporočili s statističnega urada.

Zasedenost slovenskih vrtcev
V predšolsko vzgojo in izobraževanje v vrtcih je bilo 30. septembra lani vključenih 83.700 otrok, to je 75,6 odstotka vseh otrok v starosti od enega do pet let. To je približno toliko kot v letu pred tem, tako da se je končalo obdobje nagle rasti vpisa otrok v vrtce, ugotavljajo v Statističnem uradu RS.

V vrtcih kar 83.000 otrok
V predšolsko vzgojo in izobraževanje v vrtcih in v vzgojno-varstvenih družinah je v tem šolskem letu vključenih nekaj več kot 83.000 otrok. To je 76,7 odstotka vseh otrok ustrezne starosti. Število v vrtce vpisanih otrok narašča, vendar ne v taki meri kot v preteklih letih, kažejo najnovejši podatki Statističnega urada RS.

Zavod za predšolsko vzgojo ZVEZDICA, Zasebni vzgojitelj Janja Podržaj
Pot ob Snežaku 20<br>1351, Brezovica pri Ljubljani<br>TEL: 070 842 034<br>

Pingvin - Zavod za kulturo, izobraževanje in predšolsko vzgojo
Popovičeva ulica 16<br>1000, Ljubljana<br>TEL: 01 566 12 20<br>FAX: 01 566 12 19

Kaj morate vedeti pred nakupom igrač?
Prihajajo praznični dnevi in nakupovanje daril za otroke. Naj vam osvežimo spoznanja o tem, kakšne igrače otrok pri določeni starosti potrebuje in na kaj naj bomo pri nakupih še posebej pozorni.

Bodo v ljubljanske vrtce še sprejemali otroke iz drugih občin?
MŠŠ je odredilo brezplačne vrtce, vendar niso prejeli nobenih dodatnih sredstev. V ljubljanskih vrtcih je nekaj več kot 15 % otrok iz drugih občin.

V vrtcih dovolj prostora za vse otroke?
Kljub črnogledim napovedim naj bi v slovenskih vrtcih zagotovili dovolj prostora za vse otroke.

Zasebni ali javni vrtec?
Je zasebni vrtec boljši od javnega? Je mnogo dražji? Če ste se znašli pred dilemo, vam ponujamo nekaj odgovorov.

Vrtec Ciciban je praznoval 60. rojstni dan
Hiša polna otrok, smeha, igrivosti in znanja je bila v tem tednu še posebej slavnostna, saj so praznovali rojstni dan vrtca.