Bibaleze.si

predsednica

Novice
08. 04. 2025 11.18

Počitnice za vse: Kako lahko skupaj uresničimo sanje otrok v stiski

Serija Skrito v raju in Zveza Anita Ogulin skupaj za dober namen. Serija Skrito v raju gledalcem na POP TV pričara čarobnost poletja. Odpelje nas v čas brezskrbnosti, veselja in prvih simpatij. A žal za številne družine počitnice ne predstavljajo oddiha, temveč dodatno stisko. Prav zato so se na POP TV povezali z Zvezo Anita Ogulin in organizirali srčno dobrodelno akcijo, katere cilj je podariti brezskrbne počitnice tistim, ki jih najbolj potrebujejo.

Svet slavnih
08. 04. 2025 05.00

Najstnica že prerasla svojo slavno mamo

15-letna Lou, hči Heidi Klum in Seala, se večinoma drži stran od medijskih luči, zato njena pojavnost v javnosti vedno pritegne pozornost. Mnogi so bili presenečeni, kako visoka je že najstnica. Bo tudi ona šla po maminih stopinjah.

Svet slavnih
21. 02. 2025 05.00

Poglejte, kako veliko družino ima Nataša Pirc Musar

Ste vedeli, da Nataša Pirc Musar prihaja iz velike družine? Njena mama ima namreč kar 12 sorojencev.

Prosti čas
11. 02. 2025 05.00

Otroci na ledu: hokej, umetnostno ali rekreativno drsanje?

Drsanje je priljubljena zimska aktivnost, ki združuje zabavo, gibanje in razvoj številnih veščin. Mnogi starši se sprašujejo, ali naj svojega otroka vpišejo na hokej, umetnostno drsanje ali ga preprosto spodbujajo k rekreativnemu drsanju. Preverite, kako lahko otroci uživajo na ledu in kakšne prednosti prinaša določena oblika drsanja!

Novice
13. 12. 2024 05.00

14. decembra je dan prihodnosti za čebele

V soboto bomo v Sloveniji slavili dan prihodnosti. Ta spodbuja k odgovornemu ravnanju danes, da bo naš jutri lepši. Ustrezno se znova začenja družbeno odgovorna pobuda PRVA čebela, v kateri se povezujeta Čebelarska zveza Slovenije in PRVA. Namen je spodbujati znanje o čebelah med mladimi in ohranjati slovensko čebelarsko tradicijo. Odpira se nov javni razpis za čebelarska društva, ki s čebelarskim krožkom delujejo na osnovni ali srednji šoli. Do 20. maja prihodnje leto, ko slavimo svetovni dan čebel, bodo tri društva prejela učni čebelnjak, tri pa čebelarsko opremo za krožkarje.

Porod
06. 12. 2024 04.00

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?

Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Novice
11. 11. 2024 08.19

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi

Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Novice
29. 07. 2024 05.00

V olimpijski vasi bo prvič v zgodovini na voljo tudi otroški vrtec

Težko je verjeti, a olimpijska vas še nikoli v vsej svoji zgodovini, odkar te igre obstajajo, ni ponujala dnevnega varstva. Organizatorji letošnji olimpijskih iger v Parizu so se odločili, da to spremenijo in športnikom, ki so tudi starši, ponudijo možnost, da svojega otroka za nekaj ur dnevno pustijo v vrtcu.

Novice
16. 07. 2024 11.13

Poslovila se je Anita Ogulin: 'Smo srečni ljudje, ker so z nami srečni otroci'

V 73. letu starosti se je po boju z zahrbtno boleznijo poslovila Anita Ogulin. Humanitarka in prostovoljka se je več desetletij spopadala in reševala stiske najšibkejših, zadnji dve leti pa je bila svojo največjo osebno bitko, ki ji je žal podlegla. A za njo bo ostala zapuščina, ki je nikoli ne bomo pozabili.

Intervju
12. 06. 2024 05.00

Zato je pomembno otroke učiti o pomenu čebelarstva

"Ko bo izginila zadnja čebela z obličja Zemlje, bo človek preživel le še štiri leta, kajti če ne bo čebel, ne bo opraševanja, ne bo rastlin, ne bo živali, ne bo ljudi ..." je že leta 1949 opozarjal Albert Einstein. Kako zelo pomembno je negovati čebelarsko tradicijo, učiti otroke o pomembnosti teh krhkih in delovnih bitij ter na kakšne načine lahko to storimo, smo vprašali učiteljico Nevenko Urbanija, ki vodi čebelarski krožek na osnovni šoli Toneta Okrogarja v Zagorju ob Savi.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč

V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Družina in odnosi
09. 04. 2024 12.23

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih

Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

Novice
07. 03. 2024 05.00

Novi učni čebelnjaki bodo spomladi razveselili nove osnovnošolce

Do 20. maja, ko praznujemo svetovni dan čebel, bodo nove štiri osnovne šole prejele svoj učni čebelnjak s čebeljimi družinami. Čebelnjaki so namenjeni učencem čebelarskih krožkov kot spodbuda pri učenju o čebelah, pridobitve pa se bodo tokrat veselili v občinah Črna na Koroškem, Kranj, Tabor in Zavrč. Skupaj z novimi postavitvami bo to pomlad po Sloveniji postavljenih že 20 učnih čebelnjakov, #PRVAčebela pa s tem utrjuje status ene najuspešnejših pobud za ohranjanje čebel in slovenske tradicije čebelarstva.

Novice
26. 02. 2024 09.42

Ti otroci bodo kuhali v novi sezoni oddaje Mali šef

Oddajo Mali šef si boste lahko prvič ogledali že v nedeljo, 10. marca, ob 18.10 na POP TV!

Vzgoja in vrtec
19. 02. 2024 02.30

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke

Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Nosečnost
22. 12. 2023 12.02

Bodoči starši bi morali misliti tudi na to!

Čakanje na prihod dojenčka je eno najbolj razbruljivih obdobij v življenju. Na začetku se nam zdi, da je devet mesecev več kot dovolj za sproščeno in umirjeno pripravo na prihod dojenčka, na koncu pa moramo običajno kar hiteti, da se v porodnišnico odpravimo res pripravljeni – kolikor smo pač lahko. Na nekatere stvari, kot so priprava torbe za v porodnišnico, se namreč lahko pripravimo, na druge, med katere sodi tudi potek poroda, pa nimamo vpliva. Prav zato je pomembno, da izbiri porodnišnice namenimo vsaj toliko pozornosti kot porodni torbi.

Po porodu
15. 12. 2023 05.00

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja

Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Novice
16. 10. 2023 08.47

Podjetnica, ki je bila kruta do žensk z otroki, po porodu priznala napako

"Še vedno me je sram, ko pomislim na to," svojo izpoved začne Katharine Zaleski, danes predsednica organizacije PowerToFly, ki išče službe za ženske, predvsem matere.

Spanje in dojenje
19. 09. 2023 05.00

S temi izzivi se sooča na milijone novopečenih mamic

Kateri položaji za dojenje so najbolj priporočljivi takoj po porodu, ob bolečih bradavicah in ob dvojčkih? Ali je od položaja odvisen pritok mleka in ali velikost prsi vpliva izbiro položaja? Na vprašanja je odgovorila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC) in predsednica Unicefovega Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja (NOSD).

Novice
14. 09. 2023 08.41

Kriminalisti preiskujejo smrt novorojenčka med porodom na domu

Porod na domu naj bi se končal tragično. Kriminalisti preiskujejo smrt novorojenčka.

Za mami
11. 04. 2023 08.18

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'

V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Najstniki
06. 10. 2022 05.00

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro

Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Zdrav otrok
06. 09. 2022 10.56

Zato tudi za dečke priporočajo cepljenje proti HPV

Z novim šolskim letom so proti virusu HPV začeli cepiti tudi slovenske dečke. Cepljenje je prostovoljno in brezplačno, za mlajše pod 15. let je potrebno soglasje staršev. Čeprav okužbe največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, pa povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških.

Novice
12. 08. 2022 05.00

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe

"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Novice
12. 07. 2022 04.15

Tuš v 20 letih pričaral skoraj 10.000 otroških nasmehov

V jubilejnem letu bo nepozabne poletne počitnice na Debelem rtiču ponovno doživelo 500 otrok iz socialno deprivilegiranih okolij iz vse Slovenije.

Prehrana za dojenčke
11. 01. 2024 12.51

Znaki, s katerimi dojenček kaže, da je lačen

Mamice se predvsem v prvih mesecih sprašujejo, ali je dojenček popil dovolj, se je nasitil, ali na splošno pri dojenju dobiva dovolj. Obenem jih skrbi, da ni kljub dojenju morda še lačen in ali imajo res dovolj mleka. No, pri polnem dojenju je mleka, kolikor ga dojenček potrebuje, saj povpraševanje narekuje ponudbo, samo vztrajati je treba brez stekleničke. Kakšni pa so sicer znaki, da je dojenček lačen in je čas za nov podoj, je razložila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije ter tudi strokovnjakinja in svetovalka za dojenje.

Problematični najstnik
16. 12. 2021 19.01

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog

Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863