predsednik

Nobelov nagrajenec pri 57 letih izvedel veliko družinsko skrivnost
Nobelov nagrajenec je izvedel resnico o svojem poreklu šele pri 57 letih in še to po naključju. Takrat je odkril, da njegova sestra Miriam v resnici ni bila njegova sestra, temveč njegova biološka mati.

Kako simpatično: Nasmejana Tina Maze s hčerko v družbi Boruta Pahorja
Tina Maze in njen partner Andrea Massi svoje družinsko življenje skrbno varujeta pred očmi javnosti, enako velja tudi za njuno hčer, še posebej na družbenih omrežjih. Občasno pa le naredita izjemo, kot na primer ob zanimivem dogodku v družbi nekdanjega predsednika Boruta Pahorja.

13-letnik postal najmlajši častni agent tajne službe
Ameriški predsednik Donald Trump je med svojim govorom v ameriškem kongresu razkril najmlajšega člana ameriške tajne službe – 13-letnega Devarjaya "DJ" Daniela, ki se že šest let bori z redkim rakom možganov in hrbtenjače. Ta ganljivi trenutek je požel velik aplavz med zbranimi.

Odlog vpisa v osnovno šolo - da ali ne?
Februarja v osnovnih šolah potekajo vpisi v prvi razred. Šole same določijo dneve, ko bodo vpisovale otroke. Starši so obveščeni ali preko vrtca ali preko šole, v javnih objavah, praviloma pa dobijo obvestilo, vabilo na dom. Kaj pa če starši ne želijo, da gre otrok prehitro v prvi razred?

Razkošno življenje že od malih nog: vlažilna krema iz kaviarja
Najmlajši član slavne družine je užival v življenju, polnem razkošja. Od najprestižnejših šol do luksuznih daril in domače bowling steze, njegovo življenje je vse prej kot običajno.

Uganete, kdo je njen slavni in kontroverzni dedek?
Čeprav njeni osebni interesi niso osredotočeni v politične ambicije, je 17-letnica že večkrat pokazala v javnosti, da podpira svojega dedka, vključno s podporo na spletu, ko je zapisala: "Radi te imamo, dedek. Nikoli ne predaj boja."

V enem dnevu je izgubil ženo in hčerko, nato še sina, zdaj je dočakal pravnučka
Preživel je življenje, polno osebnih tragedij in izzivov, vendar je vsemu temu kljuboval z neomajno odločnostjo in ljubeznijo do družine. Njegova pot, zaznamovana z nenadno izgubo prve žene in hčerke ter kasnejšimi bolečimi izgubami, pa se je na srečo prepletala tudi s srečnimi trenutki, kot je nedavni prihod njegovega pravnuka.

14. decembra je dan prihodnosti za čebele
V soboto bomo v Sloveniji slavili dan prihodnosti. Ta spodbuja k odgovornemu ravnanju danes, da bo naš jutri lepši. Ustrezno se znova začenja družbeno odgovorna pobuda PRVA čebela, v kateri se povezujeta Čebelarska zveza Slovenije in PRVA. Namen je spodbujati znanje o čebelah med mladimi in ohranjati slovensko čebelarsko tradicijo. Odpira se nov javni razpis za čebelarska društva, ki s čebelarskim krožkom delujejo na osnovni ali srednji šoli. Do 20. maja prihodnje leto, ko slavimo svetovni dan čebel, bodo tri društva prejela učni čebelnjak, tri pa čebelarsko opremo za krožkarje.

Donald Trump je otrokom prepovedal le tri stvari
"Vem, da sem naporen, a to počnem iz ljubezni," je dejal Donald Trump o svoji vzgoji otrok.

To si o Trumpovem sinu mislijo univerzitetni kolegi
Najmlajši sin predsedniškega kandidata Donalda Trumpa ni več deček. Barron Trump je prvič volil, se vpisal na študij, vse od rojstva pa živi v zlati kletki.

Melania Trump se pri vzgoji sina drži petih pravil
Kot mati je Melania Trump pokazala svojo predanost ustvarjanju stabilnega in varnega okolja za sina Barrona, ki je bil zaradi staršev vedno v središču pozornosti. Prednost je dajala starševstvu, ki poudarja zasebnost, normalnost in predvsem zaščito otroka pred javnim nadzorom. To pa je pet pravil, ki se jih je kot mati držala.

Veselje v znani mariborski družini
Znana Slovenka se je razveselila svojega tretjega otroka, novico pa je z javnostjo delil ponosni dedek.

Monaška dvojčka na olimpijskih igrah
Tudi dež ni pokvaril veselja monaški princesi Charlene, njenemu možu princu Albertu II. ter njunima dvojčkoma – princu Jacquesu in princesi Gabrielli, ki so se udeležili otvoritvene slovesnosti OI 2024 v Parizu. Tako princesa kot njen mož sta nekdanja olimpijca in velika športna navdušenca.

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože
V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?
Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Roblox – sporne vsebine v priljubljeni spletni otroški igri
Priljubljeno otroško videoigro oz. spletno platform Roblox je ustanovil David Baszucki, ki je tudi izvršni direktor podjetja Robloc Corporation. Spletna stran Roblox vsak mesec privablja več kot 64 milijonov igralcev. Igro pa večinoma igrajo otroci, stari od 8 do 15 let, strokovnjaki in poznavalci ob tem opozarjajo na mnoge nevarnosti in sporne vsebine, ki v Robloxu prežijo nanje. Več v spodnjem prispevku.

Prisrčen dojenček s frizuro vam bo polepšal dan
Prikupni malček z bujno frizuro je navdušil uporabnike družbenih omrežij in ukradel njihova srca.

Znamenite športne igre mladih prvič v Sloveniji
Letošnje leto so se vsi športni navdušenci razveselili novice, da se bo športno obarvan dogodek Plazma športne igre mladih prvič odvijal tudi v Sloveniji. Pri različnih športnih dejavnostih bodo lahko sodelovali otroci različnih starostnih skupin. Tako posamezniki kot ekipe. Prijavnina je brezplačna. Cilj pa je povezovanje, zabava in aktivno preživet čas.

Pisanka za Karolino, velikonočna zbiralna akcija za malo borko
Kot vsi drugi otroci tudi deklica Karolina v teh dneh že veselo pričakuje darilo velikonočnega zajčka. Največje in najlepše darilo za njeno pisanko pa je vsaka podarjena donacija za razvoj genskega zdravljenja za njeno smrtonosno in neizprosno prirojeno redko bolezen.

Novi učni čebelnjaki bodo spomladi razveselili nove osnovnošolce
Do 20. maja, ko praznujemo svetovni dan čebel, bodo nove štiri osnovne šole prejele svoj učni čebelnjak s čebeljimi družinami. Čebelnjaki so namenjeni učencem čebelarskih krožkov kot spodbuda pri učenju o čebelah, pridobitve pa se bodo tokrat veselili v občinah Črna na Koroškem, Kranj, Tabor in Zavrč. Skupaj z novimi postavitvami bo to pomlad po Sloveniji postavljenih že 20 učnih čebelnjakov, #PRVAčebela pa s tem utrjuje status ene najuspešnejših pobud za ohranjanje čebel in slovenske tradicije čebelarstva.

Družinski izlet v osrčje Slovenije
Ste že slišali za malo mestece, ki se rado pohvali, da ima več, kot imajo veliki? Slogan mesta Zagorje ob Savi se glasi tudi 'lepo, lepše, Zagorje' in marsikdo bi se s to trditvijo strinjal. Gre za manjše slovensko mesto, ki pa ponuja ogromno aktivnosti, športne dogodke, kulinarične festivale in kulturno-glasbene prireditve. V osrčju Slovenije boste z družinico prav gotovo uživali, saj tam živijo ljudje, ki se radi družijo in povedo tudi kaj o svoji knapovski dediščini.

Za deklico Karolino, ki ima redko bolezen, bo tekel tudi Borut Pahor
Karolina je zvedava in nagajiva štiriletnica, ki ima redko in smrtonosno bolezen, in sicer Cockaynov sindrom tipa B (CSB), ki povzroča pospešeno staranje. Izdelava genske terapije, ki bi lahko ustavila napredovanje bolezni, pa stane kar 2 milijona evrov. In ker starši tega denarja nimajo, v Društvu Viljem Julijan zbirajo denar, s katerim želijo deklici pomagati, da bi čim prej prejela novo gensko terapijo.

Slovenski pediater: 'Bolni otroci naj ostanejo doma'
Pediatri opažajo porast okužb s sezonskimi virusi pri otrocih. Ob tem pediater in predsednik sekcije za primarno pediatrijo Denis Baš opozarja, da naj bolni otroci ostanejo doma in s tem preprečijo širjenje okužb.

6 zanimivosti o oktobrčkih
Kar nekaj zanimivih teorij obstaja o oktobrskih otrocih. Ker je oktober mesec, ki ga povezujemo z rezljanjem buč, duhovi, čarovnicami in drugimi strašnimi rečmi, naj vas že takoj potolažimo, da je karakter oktobrskih otrok vse prej kot zastrašujoč.

'Odsev dejanj, ki jih napravijo otroci, je dostikrat odsev družbe'
V petek bo tudi v Sloveniji v znak solidarnosti zaradi dogodkov, ki so se v preteklem obdobju odvili v Srbiji, potekal dan nenasilja in strpnosti v šolah. Za javnost so spregovorili trije slovenski ministri: za šolstvo, zdravje in delo. Želeli so predati temeljno sporočilo, ki se glasi, da v Sloveniji velja ničelna toleranca do nasilja.

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave
Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Nogometna dražba za življenje malega Urbana
Triletni Urban je prvi otrok v Sloveniji, ki so mu diagnosticirali gensko bolezen, sindrom CTNNB1, zato nujno potrebuje našo pomoč.

Otroci težko pridejo do obravnav pri logopedu
Veliko otrok nima možnosti (rednih) logopedskih obravnav, saj logopedov primanjkuje. Predvsem otroci s težkimi motnjami težko pridejo do obravnav, ki so dovolj pogoste. Za otroke in njihove starše je to zelo pomembno, da lahko napredujejo, usvajajo nove veščine, dosežejo pomembne mejnike.

V teh slovenskih krajih je pustno dogajanje najbolj pestro
Oče nosi šelmo, kovinsko glavo, in purgergarda čuva povorko prezidija Prforcenhausa. Kurentom pomagajo zimo in zlo preganjati kurike in piceki, slamnata nevesta, nagajivi medved, ploharji in pokači, poberini medse ne sprejemajo žensk, laufarji tekajo gor in dol, Butalci pa so pač glupi in so si omislili PCT – Pust cel teden.