predsodki

Slovenska igralka: Ganljiva pot do hčerke iz Nepala
Maruša Oblak, slovenska igralka, je svojo željo po materinstvu uresničila na edinstven način – s posvojitvijo deklice Ajušri iz Nepala. Njena pot do materinstva ni bila enostavna, od birokratskih ovir do dolgotrajnega čakanja, a na koncu je bila nagrajena s čudovito hčerko.

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost
Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

'Odšla sem na božično noč, ko sem bila pretepena kljub prisotnosti dveh malčkov'
Okoli nas je ogromno tragičnih zgodb, ki jih nikdar ne bomo prepoznali ali spoznali. Za nasmehi, krasnimi fasadami in fotografijami srečnih družin se lahko skriva marsikaj. Svojo zgodbo o peklu, ki se je odvijal v zlati kletki, nam je zaupala 27-letna Ana, ki se ji je uspelo izviti iz okovov in zaživeti polno življenje mlade mamice dveh otrok.

Slavna igralka pričakuje otroka s 15 let mlajšim
Sienna Miller in glasbenik Oli Green pričakujeta prvega otroka, igralka pa je med intervjujem pomotoma izdala tudi spol.

Četrti otrok je 'čudežna' številka, ki pomeni manj stresa
Morda se mame z veliko družino naučijo bolje soočati s stresom in se ne obremenjujejo z nepotrebnimi malenkostmi. Morda pa se ženske, ki se lažje borijo s stresom, odločajo za več otrok. A zdi se, da je četrti otrok magična številka, ki za mamo pomeni manj stresa.

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave
Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Gwyneth Paltrow: 'Otroci nepotizma morajo delati dvakrat bolj'
Medtem ko se nekateri ne bojijo trgovati s svojim slavnim priimkom, se drugi zelo močno trudijo, da bi prikrili svojo pravo identiteto, saj si želijo na ta način dokazati, da so uspeli povsem samostojno in s pridnim ter trdim delom. Biti otrok slavnih staršev namreč prinaša marsikateri izziv. Ne glede na vložen trud in čas za uspešno kariero, ljudje vedno šušljajo, da za uspehom stojijo starši in privilegiji, ki pridejo s slavo. Pa je temu v resnici tako?

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Kako otroke učiti strpnosti in sočutja?
Verjetno si vsak starš želi, da bi bil njegov otrok do vrstnikov sočuten in strpen. Ni pa ravno skrivnost, da moramo biti za vzgojo sočutnega otroka takšni najprej starši. To je osnova, temeljni kamen vsega. Otrok se namreč ne rodi nestrpen ali sovražen, ampak se nestrpnosti nauči. Na enak način otroke učimo razumevajoče drže, strpnosti, senzibilnosti in sočutja do drugih, ki predstavljajo ključne elemente kakovostnih odnosov in uspešnejšega življenja.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Moje telo, moja izbira: Je prav, da se mama odloča namesto otroka?
Nekateri pravijo, da je človeško telo sveto, 'nedotakljivo' in zgolj last človeka samega, kar tudi spoštujejo. Spet drugi zavoljo tradicij in običajev ali kulture posegajo v telo otroka, še preden se lahko on sam o tem odloča. Kaj je prav in kaj ne?

Kako lahko navdušimo mladostnike za branje?
"Menim, da se v debatah o primernosti in neprimernosti skriva dvoje: knjigo lahko nadziramo v primerjavi z digitalnimi mediji, ki so odraslim ušli izpod nadzora; drugi razlog pa je želja, da bi otrokom v zamaskirani podobi prikazovali življenje, ki ni ravno prijazno," o "primernih" in "neprimernih" knjigah pravi dr. Andreja Erdlen. Razložila je tudi, ali so stripi kakovostno branje.

Luka Dončić podaril podpisani dres za bolne otroke. Dražite lahko tudi vi!
V Skladu Viljem Julijan poteka posebna licitacija lastnoročno podpisanega dresa izjemnega košarkarja Luke Dončića. "Licitacijo bova spremljala in želiva, da se izpelje čim bolj uspešno," je povedala njegova mama Mirjam Poterbin.

Recimo STOP sovražnemu govoru!
Društvo Parada ponosa v okviru mednarodnega partnerstva Outside in - Transforming hate izvaja po Sloveniji usposabljanja o prepoznavanju in naslavljanju sovražnega govora in sovražnih dejanj med mladimi. Prepričani so, da je vsakršno izražanje mnenj in idej, ki so ksenofobična, diskriminatorna, rasistična ali homofobna, nesprejemljivo.

Osebe z epilepsijo niso bolniki
Letošnji mednarodni dan epilepsije bo potekal pod geslom Epilepsija niso le napadi. Ljudje z epilepsijo se srečujejo tudi s čustvenimi, umskimi in socialnimi posledicami te bolezni, zato je te treba preprečevati s širjenjem vedenja ter tako z odpravljanjem strahov, je poudaril predsednik društva Liga proti epilepsiji Slovenije Matevž Kržan.

Oče javno spregovoril o tem, kaj njegov sin doživlja vsak dan
Reilly Stephenson je star šest let in ima avtizem. Njegov oče Shane se bori s predsodki, s katerimi se njegov sin srečuje vsak dan.

Imata šest hčerk, na poti pa je še ena
Jessica Martin-Webber in njen mož Jeremy imata šest hčerk. Kmalu bosta dobila sedmega otroka in tudi tokrat bo deklica.

Predsodki že od otroštva
Študija, objavljena v časopisu Frontiers In Psychology, navaja, da otroci zaupajo ljudem, ki so lepši. Se pravi, da imajo že otroci predsodke, da so lepi ljudje tudi vedno dobri.

Devet zanimivih dejstev o edincih
O edincih obstajajo številni stereotipi in predsodki, toda številne so sčasoma ovrgli. Navajamo nekaj takšnih, ki so ves čas v središču pozornosti in preučevanja.

Kaj se zgodi, če otrok pogosto uživa antibiotik?
Če otrok ali odrasla oseba dolgo časa uživa antibiotik, lahko pride do pomanjkanja vitamina K, ki sodeluje pri strjevanju krvi, mineralizaciji kosti in rasti celic. To pomanjkanje imenujemo tudi hipovitaminoza. Koliko ga pravzaprav potrebuje dojenček, otrok ali odrasla oseba? V katerih živilih se skriva?

Ali je znanstvenica lahko tudi mama?
Ženske že dolgo časa ne vihtijo samo kuhalnice in menjavajo plenice, na mnogih področjih so moškim najmanj enakovredne. Matere tudi poklicno zasedajo pomembne položaje v naši družbi.

EKSKLUZIVNO: DEBRA PASCALI BONARO O PORODIH NA DOMU
Avtorica dokumentarnega filma Orgazmičen porod, Američanka Debra Pascali Bonaro, je mati petih otrok, zadnjih šestindvajset let dela kot doula. Ker se je v zadnjem času pri nas precej razvnelo vprašanje poroda na domu, smo jo poprosili za intervju.