predstojnik

To so novorojenčki v letu 2025, prvi je bil deček z zanimivim imenom
Prva novorojenčka v letošnjem letu sta se rodila v porodnišnici v Ljubljani. Oba sta dečka, prva deklica letos pa se je rodila v Novem mestu.

Hrvatica rodila kar v dvigalu, pomagal ji je mož
Dve uri pred tem so jo poslali iz bolnišnice domov, saj takrat še ni imela popadkov.

V ljubljanski porodnišnici so se rodili četverčki
Štirje bratci so z rojstvom navdušili tako mamico kot zaposlene, ki so bili prisotni pri porodu v ljubljanski porodnišnici. Matej (1.450 g), Luka (1.030 g), Marko (1.420 g) in Jovan (1.280 g) so na svet prišli s carskim rezom v 31. tednu nosečnosti.

Kateri izcedki v nosečnosti so nevarni?
Vaginalni izcedki so v nosečnosti popolnoma običajni in večinoma niso nevarni. Vseeno pa je nekaj kazalcev, da lahko vendarle nakazujejo težave. Kdaj se je smiselno posvetovati z ginekologom in poiskati zdravniško pomoč, sta pojasnila predstojnik Oddelka za perinatologijo UKC Maribor, izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med., specialist ginekologije in porodništva ter mag. Branislav Reljić, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.

Znano je, kdo je bil osemmilijardti prebivalec sveta
Po izračunih Združenih narodov je svetovno prebivalstvo dne 15. 11. 2022 preseglo simbolično mejo osem milijard ljudi. Zdaj so razkrili tudi, kateri dojenček je bil izbran za osemmilijardtega prebivalca Zemlje.

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

To je do sedaj znano o covidu-19 v nosečnosti
V slovenskih porodnišnicah je rodilo že več sto nosečnic, ki so bile bodisi okužene z novim koronavirusom bodisi so prebolele koronavirusno bolezen. Covid-19 lahko v redkih primerih povzroči hude zaplete pri porodu in konec decembra 2020 je tudi v Sloveniji žal umrla nosečnica, otročka pa so rešili s carskim rezom. Čeprav gre za novo bolezen, o kateri še zbirajo podatke, pa je doslej znano, da večina nosečnic preboleva okužbo z blagimi znaki in brez večjih težav. Tudi dojenčki, ki so se rodili nosečnicam, pozitivnim na novi koronavirus, so načeloma dobro, težave imajo morda le zaradi prezgodnjega poroda.

Otroci in covid-19: kaj je doslej znano?
Otroci praviloma redkeje obolevajo v primerjavi z odraslimi, če pa že, je pri njih običajno blažji potek koronavirusne bolezni. Vseeno pa so pri sicer v osnovi zdravih otrocih že zabeležili zdravstvene posledice po preboleli okužbi.

Tako potekajo porodi v času epidemije v slovenskih porodnišnicah
V slovenskih porodnišnicah veljajo podobni postopki pri poteku poroda, pridobivanju dovoljenja za prisotnost spremljevalca in obravnavi po porodu. Doslej so že imeli nekaj porodov porodnic, ki so bile okužene z novim koronavirusom. Vse pa še posebej prosijo, naj ne zamolčijo morebitnih simptomov, tveganih stikov in potrjene okužbe.

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Zato je priporočljiva biopsija horionskih resic
V Uradnem listu Republike Slovenije je zakonsko določeno, da ima nosečnica po 37. letu pravico do kariotipizacije (horionske biopsije ali amniocenteze). Kako poteka biopsija horionskih resic, ali je nevarna za plod in nosečnico ter kaj se ugotovi z njo, si preberite v spodnjih vrsticah.

Vse o porodu v času covida-19
Ker želimo vsem, ki ste v veselem pričakovanju, zagotoviti, da boste na porod odšle mirne in pripravljene, smo v slovenskih porodnišnicah in na NIJZ poiskali odgovore na vaša najpogostejša vprašanja.

Porod v porodnišnici Murska Sobota v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri predstojniku ginekološko-porodniškega oddelka SB Murska Sobota, dr. Petru Janku, dr. med., spec. gin. in porod.

Porod v porodnišnici Celje v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri mag. Jakobu Korenu, dr. med., specialistu ginekologije in porodništva, predstojniku Ginekološko-porodniškega oddelka bolnišnice Celje.

Porod v porodnišnici Maribor v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri predstojniku Oddelka za perinatologijo UKC Maribor, izr. prof. dr. Farisu Mujezinoviću, dr. med.

Število otrok s to boleznijo v Sloveniji raste
Zaradi uspešnega boja proti debelosti in telesni nedejavnosti se pri otrocih zadnja leta ne pojavlja več sladkorna bolezen tipa 2. Zato pa narašča pogostost sladkorne bolezni tipa 1, še posebej pri predšolskih otrocih. Kljub obilici raziskav za ta tip sladkorne bolezni vzroka še ne poznamo, razlaga prof. dr. Tadej Battelino, dr. med. Zato tudi ne vemo, zakaj se pogostost povečuje. Je bil pa v zadnjih letih narejen ogromen napredek, kako dobro znamo to bolezen voditi. S tem je mogoče preprečiti vse zaplete in živeti dolgo in kakovostno.

Zajtrk, ki je zaznamoval mladost
Pri nas doma nikoli nisi odšel v vrtec, šolo, službo, ne da bi zajtrkoval. Starši so vztrajali pri tem, da z bratom tudi v najstniških letih, ko sva vstajala zadnjo minuto pred šolo, pojeva vsaj nekaj, kar nama bo dalo moč in energijo. In sva ubogala ... tudi v študentskih letih. Danes imava oba družino in sva ohranila tradicijo zajtrkovanja, ne glede, kako zgodaj zjutraj je.

Epiziotomija oz. prerez presredka v porodnišnici Trbovlje
Do epiziotomije, prereza presredka, kože med nožnico in zadnjično odprtino, pride v zadnji fazi druge porodne dobe. ''Statistika glede števila prerezov presredka niha.''

Epiziotomija oz. prerez presredka v porodnišnici Celje
Do epiziotomije, prereza presredka, kože med nožnico in zadnjično odprtino, pride v zadnji fazi druge porodne dobe. V porodnišnici Celje se za to odločijo pri 15 odstotkov porodov.

Po novem bodo novorojenčke testirali na 20 presnovnih prirojenih bolezni
UKC Ljubljana je danes v uporabo prejel aparat, s katerim bo omogočena diagnostika 20 presnovnih bolezni pri novorojenčkih. Na presnovne prirojene bolezni bodo testirali vse novorojenčke po državi, na leto bodo predvidoma odkrili 10 otrok s takimi boleznimi, ki jih bodo lahko zdravili, še preden bodo imeli težave oz. bodo zboleli.

V porodnišnici zavračajo obtožbe o zamenjavi otroka
Potem ko je Melita Osojnik na Facebooku objavila, da zaradi obdukcijskega lista sumi na zamenjavo otroka po rojstvu leta 1980, so iz kranjske porodnišnice sporočili, da izključujejo možnost zamenjave. Medtem naj bi se Osojnikovi javili še dve mamici.

Test DNK potrdil materinstvo. A Osojnikova pravi, da ima več razlogov za sum
Melita Osojnik je na Facebooku objavila, da išče svojega otroka, saj sumi, da je bil njen otrok zamenjan v porodnišnici. V želji pomagati je objavo delilo skoraj 18.000 ljudi. Na inštitutu za sodno medicino pravijo, da je test DNK potrdil materinstvo, v porodnišnici zavračajo možnost o zamenjavi.

Mladi uživajo v prazniku
Valentinovo je po krščanskem koledarju god sv. Valentina, ki po slovenskem izročilu prinese ključe od korenin in napoveduje pomlad. A njegova sodobna podoba kot praznika zaljubljencev, ki se kaže v potrošniški obliki, izraža negotovost, ki jo občutimo do ljubezni, je za STA dejal Mirt Komel z ljubljanske fakultete za družbene vede.

Starši se ne zavedajo nevarnosti uporabe pirotehničnih sredstev
Medtem ko je v vrtcih in šolah v zadnjih letih, ko redno izvajajo preventivne aktivnosti, manj primerov uporabe pirotehničnih sredstev, bi bilo po ocenah strokovnjakov treba okrepiti tudi osveščanje staršev. Opozorila na nevarnost uporabe takšnih sredstev ne bi smela biti le v decembru, saj opažajo porast njihove uporabe tudi ob drugih praznikih.

Pride lahko do epidemije nalezljivih bolezni, ki so bile že izkoreninjene
V Slovenski medicinski akademiji pozivajo starše, naj poskrbijo za ustrezno precepljenost otrok, še posebej pred vstopom v programe skupinskega varstva in šolo, kjer se bolezni med vrstniki hitro širijo. Pri preprečevanju in obvladovanju nekaterih nalezljivih bolezni je namreč zelo pomembno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok.

Z novim zdravilom do uspešnejšega zdravljenja otrok s spinalno mišično atrofijo
Na kliničnem oddelku za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo ljubljanske pediatrične klinike so začeli zdraviti prvega otroka s spinalno mišično atrofijo z novim zdravilom, ki bo tem otrokom omogočilo veliko boljše preživetje in večjo kakovost življenja.

Pozor: v Sloveniji velika verjetnost okužbe!
Strokovnjaki opozarjajo na previdnostne ukrepe, saj se s toplejšim vremenom začne tudi dejavnost klopov. V Sloveniji je namreč visoka verjetnost okužbe s povzročitelji klopnih bolezni. Pri nas je najpogostejša lymska borelioza, sledi ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se je mogoče učinkovito zaščititi s cepljenjem.

Smrt dvojčkov: Tudi ginekologinja zaupala v presojo trboveljskih porodničarjev
Teden dni po tem, ko je Kristina Grebenc v porodnišnici Trbovlje rodila mrtva dvojčka, še vedno ostaja odprto vprašanje, zakaj je niso prej poslali rodit. Sama pravi, da je verjela zdravnikom, njihovih odločitev pa zdaj, ko je izgubila otroka, ne razume. Spregovorila je tudi njena ginekologinja.

Zbolela 102 Slovenca, zato ukrepajte pravočasno!
Za klopnim meningoencefalitisom sta lani v Sloveniji zbolela 102 človeka, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Vseeno pa predstavniki UKC Ljubljana in Nacionalnega inštituta za javno zdravje pozivajo k cepljenju proti tej bolezni, saj so lahko posledice zelo hude. Približno odstotek obolelih umre, pet odstotkov pa jih ostane invalidov.