Bibaleze.si

prehoda

Očkov kotiček
10. 03. 2025 05.00

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka

Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Partnerski odnosi
27. 10. 2024 02.00

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze

Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Malček
02. 07. 2024 09.23

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk

Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Očkov kotiček
28. 05. 2024 03.45

Couvadov sindrom: ko moški izraža znake nosečnosti

Ste vedeli, da nekateri moški v času partneričine nosečnosti tudi sami razvijejo simptome, kot so slabost, bolečine v hrbtu, hrepenenje po določeni vrsti hrane in povečanje telesne teže? Ta zanimiv pojav imenujemo Couvadov sindrom, o njem pa krožijo številne teorije, med katerimi nam je še najbližje ta, da gre pri tem za sočutno nosečnost zaradi močne čustvene povezanosti s partnerico.

Spanje in dojenje
01. 02. 2024 02.30

Kaj morate vedeti, če dojite v nosečnosti ali tandemu?

Dojenje zahteva veliko pozornosti in energije s strani mame. Še posebej pa, če še vedno dojimo prvega otroka, medtem ko smo noseči, ali pa če dojimo v tandemu, torej dva otroka istočasno. Več o teh dveh načinih dojenja pa bomo povedali v tokratnem članku.

Trači
22. 09. 2023 05.00

Sin je umiral od smeha, ko mu je povedal o svojem prvem ...

Matthew McConaughey je v podkastu razkril, da je svojim otrokom brez cenzure zaupal vse podrobnosti o prvem poljubu, razkril pa tudi, kako in zakaj si vedno bolj želi, da bi vlogo očeta v življenju njegovih otrok podkrepil z vlogo prijatelja.

Nosečnost
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Malček
12. 09. 2023 05.00

8 nasvetov, kako otrokom s posebnimi potrebami olajšati vrnitev v šolo

Po dolgih, brezskrbnih poletnih dnevih je čas vrnitve otroka v šolo ali vrtec mejnik, na katerega se je dobro pripraviti. Za vse starše je to stresni čas, za starše otrok z dodatnimi izzivi pa je še dodatno kompleksen, saj ima vsak otrok svoje specifične zahteve in izzive, ki jih je treba pravilno nasloviti in jih upoštevati.

Partnerski odnosi
04. 07. 2023 05.00

Spoštljiva komunikacija je ključ do uspešnega starševstva

Starševstvo je odgovorna naloga, ki zahteva vključenost obeh staršev. Ustvarjanje harmoničnega in uspešnega partnerskega odnosa je ključnega pomena za dobro počutje in razvoj vaših otrok. Eden temeljnih stebrov uspešnega partnerstva pa je učinkovita komunikacija. A kako do nje?

Vzgoja in vrtec
10. 05. 2023 07.40

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?

Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Šola in splet
03. 03. 2023 05.00

Vse več staršev zahteva odlog šolanja. Pa je res dobro za otroke?

Z leti narašča število otrok, ki v prvi razred osnovne šole vstopijo leto pozneje kot njihovi vrstniki. Preverite, katere razloge ob prošnjah za odložen vpis navajajo starši in kakšen je nasvet Marka Juhanta.

Po porodu
16. 02. 2023 05.00

Ste pogosto utrujeni in imate občutek teže na prsih?

Poporodna tesnobna motnja ni baby blues in ni poporodna depresija. Gre za čisto posebno motnjo, za katero so značilne skrbi, strahovi, dvomi in neprijetni telesni občutki, ki počutje le še poslabšajo. Preverite ključne značilnosti, vzroke in načine zdravljenja.

Ustvarjamo
18. 10. 2022 05.00

Ustvarjalne ideje za noč čarovnic

Jesen nas s svojo pestro paleto barv vabi k najrazličnejšemu ustvarjanju z naravnimi materiali, med njimi pa so oktobra najbolj popularne buče, ki jih nekateri domiselno postavijo pred prag svoje hiše, drugi pa iz njih delajo okraske in skulpture. Kakšno pa bo pri vas praznovanje na noč čarovnic?

Prehrana
14. 10. 2022 05.00

Tako boste otroke navadili na zdrave prehranjevalne navade

S prvo hrano damo dojenčku osnovo za celo življenje. V prvih mesecih življenja je zanj najbolj primerna in zdrava oblika hrane materino mleko, nadaljujemo z zdravimi mlečnimi, nato zelenjavnimi in potem zelenjavnomesnimi kašicami, ki so prva stopnja prehoda otroka na čvrsto hrano. Od tega, kako bomo otroku predstavili hrano v ranem otroštvu, so odvisni temelji njegovih zdravih prehranjevalnih navad, na katerih bo gradil tudi v svojem odraslem življenju.

Očkov kotiček
13. 05. 2022 04.15

Največji strahovi sodobnih očetov

Pričakovanje prihoda novega člana družine je vedno povezano z vznemirjenjem, veseljem, neučakanostjo, nemalokrat pa tudi z dvomi, skrbmi in tesnobnimi občutji. Pomisleki glede svoje nove vloge se pogosto pojavljajo tudi pri bodočih ali novopečenih očetih, ki se soočajo z vprašanji: »Bom sploh kos svoji novi vlogi? Sem pripravljen na to? Je sploh prav, da sva se odločila za otroka? Bom znal biti dober oče svojemu otroku?« Brez skrbi, vse to je normalen del prehoda v novo obdobje življenja, ki odpre čisto novo dimenzijo odnosov in poleg številnih izzivov prinese tudi ogromno sreče in veselja.

Partnerski odnosi
30. 07. 2021 14.19

'Jaz si želim otroka, on pa ne ...'

Teme o večjih življenjskih prelomnicah so v partnerstvu pomembne. Odločitev za poroko in ustvarjanje družine sta zagotovo dva večja življenjska prehoda, ki zahtevata pogovor in strinjanje obeh. A če se pri odločitvi za zakonsko življenje kompromisi še nekako sklepajo, je tema o naraščaju veliko težja. Včasih jo spremljajo konflikti, nestrinjanje in neskončna vprašanja: "Kdaj boš pripravljen/a na otroka?"

Šola in splet
14. 05. 2021 07.37

Kako pomagati otroku pri poklicnem usmerjanju?

Otrok v času svojega odraščanja doživi dva prehoda, ki zahtevata pomembno odločitev o nadaljevanju šolanja. Prvi se zgodi na prehodu iz osnovne v srednjo šolo, drugi pa se zgodi v času mladostništva, pri izbiri študija. Čeprav pomoč staršev in vodenje v večji meri potrebujejo prvi, je pomembno, da starši stojijo ob strani tudi mladostniku, ki se odloča o svoji poklicni poti.

Prehrana v nosečnosti
10. 02. 2021 07.55

Pomembnost vnosa vlaknin med nosečnostjo

Uživanje vlaknin v obdobju nosečnosti je izrednega pomena. Katera hrana in kakšna količina zadostujeta dnevni potrebi po vlakninah? Preverite v spodnjih vrsticah.

Po porodu
25. 08. 2020 07.59

Kaj se dogaja po porodu?

Po porodu vas bosta najprej pregledala babica in ginekolog. Pregledala bosta maternični vrat, nožnico in zunanje spolovilo ter oskrbela morebitne poškodbe, ki so nastale med porodom. Skozi trebušno steno bosta tudi preverila, če se maternica dobro krči.

Zanositev
22. 03. 2020 18.41

Kaj pomeni zavestno spočetje?

Ko se odločite postati starši, ni dovolj, da spremenite samo prehranjevalne navade, se odrečete slabim razvadam in imate spolne odnose brez zaščite. Strokovnjakinja Ana Drevenšek je z nami spregovorila o zavestnem spočetju, procesu osebne rasti, procesu 'starševanja'.

Novice
05. 03. 2020 08.55

To bi morale nosečnice vedeti o koronavirusu

V Angliji je bil novorojenček pozitiven na koronavirus. Zdaj preverjajo, kdaj in kako se je okužil, sicer pa ni dokaza o prenosu virusa na plod. Nosečnice naj tudi ne bi bile nič bolj dovzetne za okužbo z novim koronavirusom, prav tako bolezen pri njih povečini poteka v blagi obliki. Vseeno je posebna pozornost potrebna pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi.

Problematični najstnik
04. 10. 2019 07.59

Imate študenta? Ste študent? Potem vam bo ta informacija koristila!

Oktober je tu in študenti so se vrnili na fakultete. Za nekatere je to prvo leto in sami se bodo morali znajti v različnih vlogah, prav tako v drugem kraju, stran od staršev. Da bodo na študiju uspešni, da bodo zadovoljni in srečni, smo za nasvet povprašali Romano Čolič, zakonsko in družinsko terapevtko, ki ima dolgoletne izkušnje z mladimi. Želimo vam čudovito šolsko leto 2019/2020. In preberite članek do konca, kajti čaka vas namig, kako ob učenju poskrbeti tudi za duševno zdravje.

Družina in odnosi
30. 08. 2019 12.46

To morajo znati vsi šolarji!

Prvi šolski dan je pomembna prelomnica v otrokovem življenju in priprave so že v polnem teku. Šolska torba, nov delovni kotiček, zvezki, učbeniki, ampak ali ste res pomislili na vse? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je zdaj zelo dobrodošel.

Porodnišnice
05. 05. 2019 07.59

Kaj se dogaja v porodnišnici Novo mesto, lahko izveste že danes

Letošnji mednarodni dan babic, ki ga obeležujemo 5. maja, poteka pod geslom Babice, zagovornice pravic žensk. S tem želijo izpostaviti potrebo po spoštovanju pravic žensk tudi preko avtonomnega delovanja babiške stroke, so zapisali v Splošni bolnišnici Novo mesto. Kaj se dogaja tam in kako je videti prostor, lahko izveste že jutri.

Bibini svetovalci
10. 05. 2010 08.54

Kratkovidnost

Pozdravljeni! Zelo zaskrbljena sem zaradi sinove kratkovidnosti. Star je 10 let, dioptrija je trenutno okoli - 7, z dodatkom cilindra. Očala je dobil pri 5. letih, dioptrija se mu vsako leto poveča za...

Bibini svetovalci
16. 05. 2004 19.47

Bolečine v hrbtenici in kolkih

Sem ze nekaj let invalid 3 kategorije z dvigovanjem bremen do 10 kg.invalid sem-zaradi nesteto ginekoloških operacij in zelo astenične postave.ker imam ze skoraj eno leto hude bolečine v hrbtenici naj...

Problematični najstnik
01. 02. 2019 09.35

Zato gre vse več otrok v šolo leto pozneje

Potekajo vpisi v osnovne šole in prihodnje šolsko leto bo predvidoma manj prvošolčkov. Medtem je vse več prošenj za odlog šolanja in po podatkih šolskega ministrstva se starši za tak vpis odločajo, da bi otroku omogočili še eno leto brezskrbnega otroštva.

Malček
13. 08. 2018 10.40

Ugrabitev otroka pred očmi staršev

Na posnetku lahko vidite, kako zaskrbljujoč je pojav ugrabitve otrok. Čeprav imate otroka ves čas na očeh, vam ga lahko en dva tri iztrgajo iz naročja.

Problematični najstnik
10. 05. 2018 13.30

Povečano število otrok, ki prestavijo vpis v prvi razred

Število otrok, ki so v osnovno šolo prvič vpisani eno leto pozneje, kot je zakonska obveza, se v zadnjih letih povečuje. V šolskem letu 2010/2011 je bilo na tak način vpisanih 809 otrok, v šolskem letu 2014/2015 1287, v lanskem šolskem letu pa že 1846. Število vpisani leto prej, kot je zakonska obveza, ni veliko in se tudi sicer ne povečuje.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863