Bibaleze.si

prekomerno

Nega in zdravje
27. 03. 2025 05.00

Enajst težav dojenčkove kože

Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Nosečnost
25. 03. 2025 11.38

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati

Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Novice
20. 03. 2025 05.00

Tako so danes videti slavni osmerčki

Pred 16 leti je svet osupnil ob novici, da je Američanka Natalie "Nadya" Suleman, ki je bila že mati šestih otrok, rodila osmerčke. Zdravniki so bili presenečeni, saj so pričakovali, da bo rodila sedmerčke, a se je izkazalo, da se je v njenem trebuhu 'skrival' še en dojenček.

Družina in odnosi
07. 03. 2025 05.00

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj

Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Nosečnost
04. 03. 2025 05.00

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno

Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Zdrav otrok
26. 02. 2025 05.00

Znaki, da vaš otrok potrebuje pomoč

Odločitev, da se za pomoč poišče terapevta, ni enostavna, vendar je včasih v veliko pomoč. Obstajajo različni znaki, ki lahko nakazujejo, da otrok potrebuje strokovno pomoč pri spopadanju z anksioznostjo, depresijo ali drugimi čustvenimi težavami.

Zdrava nosečnica
23. 02. 2025 05.00

Nasveti za zdravo in uravnoteženo prehrano v času nosečnosti

Zdrava in uravnotežena prehrana je zelo pomembna za vsakega posameznika, v času nosečnosti pa še toliko bolj, saj vse, kar zaužijete, v določenem deležu dobi tudi vaš plod. Naše babice so rade govorile, da mora nosečnica jesti za dva, no, to vsekakor ne drži. Pomembno je predvsem to, da je na vašem jedilniku raznolika in uravnotežena prehrana, ki je bogata z vitamini, minerali in beljakovinam. Da vam bo lažje, so v porodnišnici Postojna pripravili nekaj nasvetov in priporočil, s katerimi si lahko pomagate, če ste v veselem pričakovanju.

Svet slavnih
17. 02. 2025 10.52

Tehnološki velikani in njihova stroga pravila pri vzgoji

V današnjem svetu, kjer so zasloni postali nepogrešljiv del vsakdanjega življenja, mnogi tehnološki velikani, ki so odgovorni za ustvarjanje novih tehnologij, ki nas priklepajo na ekrane, omejujejo čas, ki ga njihovi otroci preživijo pred zasloni.

Novice
11. 02. 2025 13.47

Starši pozor, na družbenem omrežju vse bolj priljubljeni 'paracetamol izziv'

Izziv spodbuja prekomerno rabo zdravil s paracetamolom, kar lahko privede do resnih zdravstvenih zapletov.

Dojenček
22. 01. 2025 05.00

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'

Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Zdrav otrok
15. 01. 2025 05.00

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?

Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

Zdrav otrok
13. 01. 2025 05.00

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom

Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Družina in odnosi
09. 01. 2025 05.00

Kako se ob prihodu dojenčka upreti tašči?

Odnos tašče in snahe velja za enega najbolj kompleksnih. Zadeve pa se zagotovo še nekoliko bolj zakomplicirajo, ko v družino prispe nov član. Takrat si vsaka od njiju želi uveljaviti svoja pravila in vrednote, ki pa se marsikdaj ne skladajo. Kako ravnati?

Zdrav otrok
03. 01. 2025 05.00

Ko zboli otrok: Kaj storiti, ko se pojavita driska in bruhanje

Ko otrok zboli, so starši pogosto zaskrbljeni, sploh če se pojavijo simptomi, kot sta driska in bruhanje. Te težave so lahko zelo neprijetne in včasih precej zastrašujoče, vendar je ključno, da starši vedo, kako ravnati, da zagotovijo pravilno oskrbo in pomagajo otroku, da se čim hitreje okrepi.

Nosečnost
30. 12. 2024 05.00

Prelomna študija: Nov način zdravljenja preeklampsije

Preeklampsija je nosečniško stanje, ki se kaže z visokim krvnim tlakom in lahko ogrozi zdravje matere in otroka. Nova študija tega stanja pa ima potencial, da revolucionira zdravljenje preeklampsije, in sicer s predstavitvijo novega pristopa zdravljenja, ki bi lahko spremenil način obravnave te nosečniške bolezni.

Zdrav otrok
14. 12. 2024 04.51

3 stvari, ki jih otroci podedujejo izključno od matere

Očetovi geni v tej situaciji naj ne bi igrali pomembne vloge v pri otroku.

Nega in zdravje
10. 12. 2024 04.20

Kako prepoznati atopijski dermatitis?

Atopijske bolezni združuje to, da pri njih nastane vnetno dogajanje na mestu, kjer pride do stika alergena z imunskim sistemom osebe in posledično do imunskega odgovora telesa, ki se kaže v obliki alergijskih bolezni. Atopijski dermatitis je kronična srbeča vnetna kožna bolezen, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih, pri dojenčkih, majhnih otrocih, mladostnikih in tudi odraslih. Ima jo od 15 do 20 odstotkov ljudi v razvitem svetu.

Šola in splet
05. 12. 2024 04.39

Komentirati najstniku objave na spletu ali raje ne?

Ko smo bili sami otroci, tovrstnih težav nismo imeli, kajne? S prihodom digitalne dobe pa so se postopoma pojavile številne težave, dileme, ki se odražajo tudi v medosebnih odnosih. Ena sodobnejših so zagotovo družbena omrežja, ki jim danes ne gre ubežati, in prav v zvezi s tem se marsikateri starš sprašuje, kako ravnati. Slediti svojemu najstniku ali ne? Mu komentirati objave ali biti raje modro tiho? Morda celo slediti njegovim prijateljem? Dilem je veliko, zato smo se odločili, da odpremo še eno zanimivo temo, o kateri se premalo govori.

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2024 05.00

Televizija v otroški sobi – da ali ne?

Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Po porodu
01. 12. 2024 04.00

Telesne in duševne spremembe, ki lahko sledijo po porodu

Vsaka posameznica drugače doživlja izkušnjo nosečnosti in poroda. Pri prav vsaki izmed njih pa se odvijajo določeni procesi in spremembe, ki so lahko tako fizične kot duševne narave. Preverite, za katere spremembe gre.

Vzgoja in vrtec
30. 11. 2024 04.00

Kdo so visokoobčutljivi otroci?

Vsake toliko lahko še vedno zasledimo nerazumevanje globoko čutečih otrok, ki se zavedajo že najmanjših sprememb v svojem okolju in so zlahka prekomerno stimulirani. Ne gre za razvajenost, kot radi etiketiramo takšno vedenje, temveč za otroke, ki bolj zaznavajo, več razmišljajo in globlje čutijo. Govor je o visokoobčutljivih otrocih, ki jim je v zadnjem času namenjene vse več pozornosti.

Šola in splet
15. 11. 2024 02.00

Video igre za najstnike: katere so primerne?

Ali bi nas moralo skrbeti nasilje v video igrah? So video igre sploh zdrava izbira za najstnike? Kako veste, katere video igre so najboljše? Da bi lažje odgovorili na ta vprašanja, se zanašamo na strokovne smernice Ameriškega združenja pediatrov (AAP) in Odbora za ocenjevanje industrije programske opreme za zabavo (ESRB).

Nosečnost
13. 11. 2024 01.00

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?

Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Vzgoja in vrtec
27. 05. 2022 04.15

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?

Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

Šola in splet
09. 11. 2024 04.00

To so znaki, da otrok postaja zasvojen s telefonom

Tehnologija, predvsem pa mobilni telefoni, je zdaj že sestavni del odraščanja otrok. Pri tem je treba biti pozoren na morebitne znake zasvojenosti, omejeno uporabo in kritično presojanje spletnih vsebin.

Nosečnost
18. 10. 2024 05.00

Spremembe, ki jih ženska doživlja med nosečnostjo

Nosečnost je poseben čas, ki ni primerljiv z nobenim drugim telesnim ali čustvenim stanjem. Mati narava je namreč poskrbela, da preide ženska v obdobje, ko se v njej zvrstijo zares neverjetne spremembe, ki vključujejo prilagoditev in pripravo telesa na porod. Prilagoditve pa ne vključujejo samo telesa, pač pa se v nosečnici zgodi pravi vrtiljak čustev, ki je včasih popolnoma neobvladljiv. Nekatere bi objele svet od veselja, druge besnijo za prazen nič, tretje ne občutijo ničesar drastičnega. A devet mesecev ni tako kratko obdobje, zato mora biti ženska pripravljena na številne čustvene spremembe.

Prehrana za dojenčke
07. 10. 2024 01.30

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?

Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Partnerski odnosi
05. 10. 2024 02.30

'Starši mojega partnerja so nemogoči. Se bomo sploh kdaj razumeli?'

Prihod otroka obrne življenje na glavo. Prioritete se spremenijo, pojavijo se nove, drugačne skrbi, morda vzniknejo tudi partnerski konflikti. Vse našteto dobi še nekoliko večje razsežnosti, če se otrok rodi mlademu paru, ki je šele za začetku svoje poti in o naraščaju niti približno še ni razmišljal.

Najstniki
26. 09. 2024 05.00

Kako najstnikom omejiti čas pred zasloni?

Današnji najstniki preživijo velik del svojega časa pred zasloni – bodisi s pisanjem sporočil na pametnih telefonih, gledanjem videov na računalnikih ali igranjem igric. Povprečno pred njimi preživijo kar devet ur na dan. Kako to vpliva na njihovo telesno in duševno zdravje?

Prehrana
25. 09. 2024 05.00

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate

Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863