premagali

10 načinov, kako lahko pomagate sramežljivemu otroku
Čeprav se to mnogim zdi naravno, sposobnost, da otrok odkrito govori in se postavi zase, včasih zahteva več truda in vaje.

Kako krepiti samopodobo najstnika?
Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Zato moramo najstnikom dovoliti, da se spopadajo z razočaranjem
Ko opazujemo, kako se naši otroci trudijo, a jim vseeno ne uspe, je lahko srce parajoče. Vendar je soočanje z razočaranjem del odraščanja. Ko se najstnik sooča z razočaranjem, odkrije svojo notranjo moč, gradi odpornost in prevzema odgovornost za svoja dejanja.

Otroci z OŠ Glazija: junaki, ki so premagali ovire in navdihnili skupnost
December je mesec topline, povezovanja in dobrih del. Prav poseben del tega prazničnega duha so otroci z Osnovne šole Glazija iz Celja, ki s svojo ustvarjalnostjo in srčnostjo spodbujajo dobrodelnost ter opozarjajo na nujnost vključevanja otrok s posebnimi potrebami v družbo.

Psihoterapevt: otroci potrebujejo ljubezen, a tudi disciplino
Ljubezen in pohvala sta nujni, potrebno pa je tudi, da se otroci naučijo pomena besed "ne" in "moraš", to so namreč konfliktne situacije, iz katerih se človek uči. Kot pravi psihoterapevt, na to sodobni starši prevečkrat pozabljamo.

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Kako otroka pripraviti na vstop v šolo
Vstop v šolo predstavlja veliko življenjsko prelomnico tako za otroka kot starša. Potrebno se je namreč naučiti preživljati več časa narazen in se navaditi na novo socialno okolje, prav tako na formalni način učenja. Kljub morebitnemu stresu pa lahko nov začetek predstavlja nekaj vznemirljivega, če se ga le lotimo na pravi način. Preverite 6 nasvetov, kako lažje prestati tako spremembo.

Poletna letovanja, okolje, kjer otrok lahko zasije
Letovanja in tabori vnašajo otrokom različne pomembne dejavnike za njihov psihosocialni razvoj. V novem okolju imajo zagotovljeno pridobivanje novih izkušenj. Pogosto otroci, ki se vključujejo iz socialno ranljivejših ozadij, nimajo priložnosti izbirati v paleti ponudnikov obšolskih dejavnosti. Tabori in letovanja so tako priložnost, da izkusijo različne dejavnosti: športne (namizni tenis, ročni nogomet, lokostrelstvo, supanje ...), kulturne (nastopi, improvizacija, priprava prireditve ...), glasbene (različni instrumenti, petje, ples) in socialne (reševanje problemov, iskanje rešitev, sodelovanje s skupino, skrb zase in druge).

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve
Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Kako pripraviti otroka na prihod dojenčka?
Prihod dojenčka v družino prinaša številne spremembe. A ni treba, da vas je strah, kako bodo otroci sprejeli novega člana družine. Za vas smo pripravili 7 bistvenih in uporabnih nasvetov, s katerimi boste lahko pripravili svojega otroka na prihod novorojenčka.

Kako pomagati otroku, ki ga je strah kahlice?
Prehod s pleničk na kahlico ali na stranišče je ogromna prelomnica v otrokovem življenju. Ob tem se lahko pojavijo strahovi, stres, tesnoba, zaprtje, jok. S kakšnimi zadržki se najpogosteje soočajo otroci pri odvajanju od pleničk in kako jim pomagati, je razložila Mojca Vrbnjak, mamica dveh otrok, vzgojiteljica in avtorica programa Zgodnje izločanje izven plenic.

Takšni so bili superfinalisti Kmetije v otroških letih
Nocoj v Kmetiji končno prihaja čas za sklepno dejanje: veliki superfinale, v katerem se bodo za naziv zmagovalca in 50.000 evrov borili Nina Radi, Karin Lipovnik in Tilen Brglez. Še preden bodo vstopili v areno, kjer se bodo še zadnjič udarili, jih bo voditeljica Natalija Bratkovič nepričakovano presenetila: pripravila jim bo namreč otroške fotografije in jih povprašala, kaj bi otroku na fotografiji sporočili danes.

"A-V-I-O-N ... Avjon! Avjon! Avjon!" ali Matic se uči brati
Matevž zmagoslavno prikoraka iz sobe, obelodani, da je že prebral celo knjigo, se postavi dva milimetra stran od Matičeve leve rame ter mu diha za ovratnik. "Matevž! Preblizu si! Ne morem tako brati! Nehaj, preveč naglas dihaš!"

12 stvari, ki jih mentalno močni starši ne počnejo
Rešujete domače naloge namesto svojih otrok? Se udeležujete prepirov z njihovimi vrstniki? Potem je skrajni čas, da prenehate s takšnim početjem, kajti le mentalno močni starši lahko vzgojijo mentalno močne posameznike. In zavoljo njihove boljše prihodnosti opustite tovrstne vzorce vzgoje.

'Za milijone otrok po vsem svetu ‘normalno’ nikoli ni bilo dovolj dobro'
"Pri obnovi sveta ne gre za vrnitev v prejšnje normalno stanje. Za milijone otrok po vsem svetu ‘normalno’ nikoli ni bilo dovolj dobro," v odprtem pismu javnosti opozarja Henrietta Fore, izvršna direktorica UNICEF-a.

15. februar – mednarodni dan boja proti otroškemu raku
Mednarodni dan boja proti otroškemu raku je svetovno znana kampanja ozaveščanja o raku v otroštvu in mladosti, ki je bila ustanovljena leta 2002. Društvo Junaki 3. nadstropja bodo v ta namen imeli danes v Ljubljani postavljeno informacijsko stojnico društva, kjer boste lahko izvedeli vse o društvu, dnevu boja proti otroškemu raku in malih junakih.

Ali lahko ženska z motnjo hranjenja zanosi?
Ženska, ki ima motnjo hranjenja, lahko zanosi, toda najprej mora poskrbeti za zdrav način prehranjevanja. Zavedati se mora, da ji materinstvo ne bo prineslo samo lepih trenutkov. S stresnimi situacijami se bo morala znati soočiti tako, da se ne bo tolažila s prenajedanjem ali zavračanjem hrane.

To se skriva za videzom jeklenega moškega
Ker moški ponavadi dajejo vtis, da so trdni kakor skala, v resnici pa jih ravno tako prevevajo različna čustva in skrbi ob dejstvu, da bodo postali očetje, smo za vas zapisali nekaj sprememb, ki jih doživljajo v tem obdobju. Morda jih boste potem lažje razumele.

Kdaj otrok ne sodi več v voziček?
Ko otrok začne hoditi, se staršem poraja vprašanje, ali je čas, da pospravijo voziček in začnejo z njim premagovati razdalje peš. Po navadi se to konča s tarnanjem, da ga bolijo noge, in mamica ali očka ga nosita. Preberite si, kaj v začetnem obdobju 'korakanja' svetuje Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojnonevrološke obravnave.

Koronavirus: nekaj otrok zbolelo za redko vnetno boleznijo
Potem ko je med pandemijo za skrivnostno boleznijo zbolelo nekaj otrok v Evropi in ZDA, pri Svetovni zdravstveni organizaciji preučujejo morebitno povezavo med boleznijo, ki jo povzroča novi koronavirus, in boleznijo s podobnimi simptomi kot pri Kawasakijevemu sindromu.

K-pop osvaja svet!
Poznate BTS, Blackpink, GFriend? Najbrž ne, skoraj zagotovo pa jih poznajo vaši najstniški otroci. Gre namreč za korejske najstniške pop skupine, ki v zadnjih letih vse bolj prodirajo na zahodne trge in navdušujejo množice mladih po vsem svetu. V čem je skrivnost njihovega izjemnega globalnega uspeha? Zakaj jih obožuje toliko najstnikov po vsem svetu, kljub dejstvu, da pojejo v korejščini? In zakaj morda niso najboljši zgled za otroke?

Več kot en mesec v porodnišnici Trbovlje
Za prvega sina sva se kar nekaj časa trudila. Po vseh pregledih so ugotovili, da imam pregrado, ki bi jo bilo dobro odstraniti. Naročena sem bila čez par mesecev, pa sem vmes zanosila.

Mali borci se borijo. Zdaj, ko to berete. Najmanjši med njimi tehta ...
Na intenzivnem oddelku ljubljanske porodnišnice trenutno skrbijo za 30 nedonošenčkov. Najmanjši je deček, ki je bil rojen po 23. tednu nosečnosti. Pri njih se je rodila tudi najmanjša slovenska nedonošenka.

Najbolj znane palačinke v Sloveniji navdušujejo vse
V včerajšnji oddaji ’Štartaj, Slovenija!’ smo spoznali zgodbo Aljaža Deua, ki se je v življenju poskusil že v marsičem. Čeprav so številni v njegovem življenju to videli kot korak nazaj, se je nekega dne odločil, da bo na ulici pekel palačinke.

Dobrodelni tek na grad
Tekaški zanesenjaki ter zaposleni na Pediatrični kliniki Ljubljana bodo danes izvedli drugi dobrodelni tek Hop na Grad v korist otrok, ki se zdravijo na kliniki. Denar od štartnin in donacij pa bodo letos namenili za nakup naprave Nutrilab, ki jo na pediatrični kliniki potrebujejo za zdravljenje ter obravnavo otrok s kronično ledvično boleznijo.

Čustvene in vedenjske težave otrok vedno bolj zgodaj
Na Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Maribor, ki letos obeležuje 65-letnico delovanja, opažajo večjo in zgodnejšo pojavnost težav na čustvenem in vedenjskem področju. Te se pojavljajo že ob vstopu v šolo, zato želijo z letošnjim posvetom med drugim opozoriti na ključno vlogo vzgojiteljev pri zaznavanju teh težav.

Potrjeno: že 8 junija dobil dvojčka
Nogometni superzvezdnik Cristiano Ronaldo nogometni reprezentanci Portugalske ne bo pomagal v boju za bron na nogometnem pokalu konfederacij v Rusiji. Napadalec madridskega Reala je tekmo odpovedal, ker bi rad čim prej spoznal dvojčka. Kot je sporočil prek družbenih omrežij, bo odpotoval domov, kjer bo končno lahko videl novorojena dojenčka.

Z babičinimi recepti v boj proti prehladu
Babice imajo vedno rešitev za naše težave in tokrat navajamo štiri fantastične, s katerimi boste premagali prehlad.

Dvojezičnost pri otrocih – prednost ali prekletstvo?
Mnenja o dvojezičnosti pri otrocih so pri straših pogosto deljena. Nemalokrat se ustrašijo stavkov, v katerih otroci spregovorijo v dveh jezikih naenkrat in menijo, da nikoli ne bodo znali dobro govoriti maternega, kaj šele tujega jezika. Vendar strah je odveč pritrjujejo strokovnjaki.

Nosečnice, pripravljajte si hrano same!
Sara Golob že nekaj let prisega na zdrav način prehranjevanja. Za Bibaleze.si je spregovorila o svojih nosečniških tegobah in kako jih je uspešno premagala z izbranimi živili. Izpostavili smo tudi, česa ne sme manjkati na nosečniškem krožniku, da se bo otrok zdravo razvijal in rasel.