premislek

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo
21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Stvari, ki se jih otrok lahko nauči od psa
Odraščati ob hišnem ljubljenčku ima lahko veliko prednosti za otroka. Ne le, da lahko s pomočjo vzgojenega psa otrok usvoji številne veščine skozi prijateljstvo s psom lahko tudi zviša samopodobo, občutek za empatijo ter pridobi številne druge koristi. Preverite.

Izbira popolnega vozička za mesto in raziskovanje na prostem
V urbanem vrvežu mestnih ulic in na prostranih poteh naravnih parkov, mlade družine pogosto iščejo popoln voziček, ki bo zadovoljil potrebe njihovega hitrega življenjskega sloga in hkrati omogočal udobno raziskovanje narave. Izbira pravega vozička je ključna odločitev, ki vpliva ne le na vsakodnevno udobje otroka in staršev, ampak tudi na praktičnost in učinkovitost njihove mobilnosti.

Več deset tisoč staršev na FB obžaluje, da imajo otroke
Postati mama ni lahko, priznanje, da se v tej vlogi ne počutite najbolje, pa je še težje.

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti
Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Otroci hrepenijo po tem, da jih starši slišijo, vidijo in upoštevajo
Otroci v obdobju mladostništva odkrivajo sebe in svoje mesto v družini in nasploh v družbi. Pri tem je pomembno dejstvo, da prav veliko izkušenj nimajo, tveganj pa ne dojemajo kot nevarnosti, ravno zaradi neusklajenosti med deli v možganih.

Ali je tek med nosečnostjo varen?
Tek med nosečnostjo je lahko varen in zdrav način za ohranjanje kondicije in dobrega počutja, vendar zahteva skrben premislek, prilagodljivost in velik poudarek na osebnem zdravju in udobju. Ženske, ki razmišljajo o teku med nosečnostjo, se morajo vedno posvetovati s svojim zdravnikom ter prisluhniti svojemu telesu. Vsaka nosečnost je edinstvena, prednostna naloga pa mora biti ohranjanje zdrave in udobne nosečnosti ob primerni telesni dejavnosti.

4 napake, ki jih delamo pri razvijanju otroške kreativnosti
Številne raziskave so pokazale, da v zadnjih tridesetih letih kreativne sposobnosti otrok precej upadajo. Na to naj bi vplivalo več različnih dejavnikov, pa tudi napake, ki jih pri vzgoji in usmerjanju otroka delamo starši. Več v spodnjih vrsticah.

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice
"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru
Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

To morate vedeti, če si zaželite tetovaže v obdobju nosečnosti
Čeprav posegi v telo v obdobju nosečnosti niso nekaj vsakdanjega, pa si nekatere ženske zaželijo tetovaže, ki bi jo opominjala na ta poseben čas, ko se v njenem telesu razvija novo bitje. Ob tem se seveda marsikomu poraja vprašanje – je to res varno in potrebno? Ni morda bolje počakati na čas, ko se otrok rodi? Obeležitev obdobja nosečnosti s trajno simboliko na koži je odločitev, ki zahteva skrben premislek. V nadaljevanju preverite, kakšna so potencialna tveganja in na kaj vse je treba biti pozoren.

Kako urediti delovni prostor za otroka?
Šola je že v polnem zagonu in naši mali šolarji potrebujejo prostor za opravljanje šolskega dela, pa tudi za ustvarjanje. Zelo pomembno je, da temu prostoru namenimo poseben premislek, saj se mora otrok v njem počutiti sproščeno, hkrati pa mora prostor spodbujati delovno vzdušje.

Vrste kontracepcij, ki so na voljo v Sloveniji
Približno polovica Slovenk v rodni dobi uporablja eno od vrst kontracepcij, pri čemer je najbolj razširjena uporaba tabletk, ki jim sledijo kondomi in maternični vložek.

Spet v šolo
Okoli 250.000 učencev in dijakov se bo danes po božično-novoletnih praznikih znova vrnilo v šolske klopi. Tokrat so šolarji na počitnicah uživali kar deset dni, ki so jih preživeli vsak po svoje.

Zakaj ni dobro, da objavljate otrokove fotografije?
Varnost otroka vam mora biti na prvem mestu, zato dobro premislite, kaj boste objavili na družbenem omrežju.

Alkohol prizadene kar 100.000 družin v Sloveniji
Slovenska karitas skupaj s partnerskimi organizacijami začenja s tradicionalno preventivno akcijo 40 dni brez alkohola, ki poteka pod geslom Vsak dan je nov začetek. Kot poudarjajo, alkohol prinaša eno izmed največjih težav v naši družbi, alkohol namreč tako ali drugače prizadene kar 100.000 družin v Sloveniji.

Vračanje na delovno mesto po porodniškem dopustu
V anketi, ki smo jo na portalu izvedle v mesecu novembru, ste nam mlade mamice zaupale, da vas vrnitev na delovno mesto po končanem porodniškem dopustu zelo skrbi. Poleg skrbi, ali boste zmogle v polni meri opravljati svoje delo in hkrati še skrbeti za družino, vas skrbi tudi, kako bo poskrbljeno za vašega otroka med tem, ko boste ve delale. Pripravili smo vam nekaj odgovorov na vaše skrbi in predlogov za lažje usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja.

Osvojite fantastično nagrado!
Otroška soba je za otroka kraljestvo, v katerem se počuti svobodno in varno. Je njegov svet v malem, ki mu nudi vzpodbudno okolje za igro, učenje, vsakodnevne naloge in udobno zatočišče za počitek in spanje. Dobro je, da prostor, kjer otrok odrašča in se razvija, uresničuje otroške želje po barvitosti in pestrosti, hkrati pa zadosti tudi zahtevam po kakovosti, trajnosti in uporabnosti. Je mogoče združiti vse te kriterije in ustvariti prekrasen kotiček za najmlajšega družinskega člana?

Reševanje prostorske stiske v otroški sobici
Vsak starš si želi, da bi imel njegov otrok takšno sobico, kot si jo je sam vedno želel imeti. A žal je prostorska stiska v mnogo primerih tisti razlog, iz katerega je premislek o razporeditvi pohištva še kako nujen. S podobno težavo se srečujejo tudi starši, ki imajo več otrok. V galeriji vam predstavljamo nekaj idej, kako lahko uredite otroško sobico in še vedno ohranite nekaj igralnega prostora.

RESNIČNA ZGODBA: Študentka in samohranilka
Tadeja je pri devetnajst letih zanosila. S fantom sta bila takrat skupaj tri leta. Najprej se ji nosečnost ni zdela nič strašnega; ni pa vedela, da jo bo fant zapustil in bo ostala sama z otrokom ...

Je točka G resnična?
Mnogi si že desetletja prizadevajo odkriti, kje točno je slovita točka G. Najti jo poskušajo zaljubljenci, mladoporočenci in zakonci, ki so svojo srečo že okronali z otroki, iščejo jo tudi znanstveniki. Prav zadnji pravijo, da je niti po 60 letih iskanja še niso našli …

Porod vračamo ženskam!
Združenje Naravni začetki vabi k strpni in argumentirani razpravi, da bi skupaj sooblikovali sodoben način rojevanja, ki temelji na širšem dojemanju poroda.

INTERVJU: S trdno voljo do svojih treh otrok!
Kristina je 33-letna mamica treh malih sončkov. Pravi, da je šla skozi postopke, za katere pred leti niti v sanjah ni pričakovala, da se bodo zgodili. Njena pot do otrok je bila strma in dolgotrajna.

Čudežne homeopatske kroglice
Veliko je staršev, ki pomoč za bolnega otroka poiščejo pri homeopatu. Nekateri še oklevajo, drugi pa niti ne vedo, kakšno je homeopatsko zdravljenje. Dr. Živan Krevel, ki je pri nas eden izmed najbolj iskanih homeopatov in ima veliko izkušenj z zdravljenjem otrok, je za naše bralce pojasnil osnove homeopatije.

Doula – spremljevalka pri porodu
Doule ženskam v nosečnosti, med porodom in po njem nudijo telesno in čustveno oporo. Pri nas jih nimamo, na zahodu pa so že ustaljena praksa. Urša Savodnik se za to delo izobražuje v avstrijskem Grazu.

Nenavadna imena na pohodu
Statistike kažejo, da ima več kot tri četrtine otrok, rojenih v zadnjih letih, neobičajna imena.