prepirajo

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Preprosti nasveti za izboljšanje otrokovega obnašanja
Vsak starš si želi, da bi se njegovi otroci obnašali lepo, vendar tega včasih ni enostavno doseči. Za vas smo nanizali nekaj preprostih in učinkovitih nasvetov, ki vam lahko pomagajo izboljšati otrokovo vedenje in ustvariti bolj harmonično družinsko okolje.

Tako Jelena Đoković rešuje prepire med otroki
Starši, ki imajo več kot enega otroka, dobro vedo, koliko ljubezni je med brati in sestrami, vendar tudi vedo, da so prepiri neizogibni. Čeprav so del odraščanja, je povsem naravno, da starši nočejo poslušati, kako se otroci prepirajo ali se celo žalijo. Jelena Đoković je v pogovoru razkrila, kako ona rešuje te situacije.

Življenje brez bratov in sester: Kako edinci oblikujejo svojo prihodnost
Edinci pogosto uživajo v pozornosti staršev, vendar se včasih počutijo osamljene. So bolj zreli, preobčutljivi in navajeni na skrbnost. Prijatelje obravnavajo kot družino, želijo imeti več otrok, da preprečijo osamljenost, in so ponosni na svojo samostojnost ter umetniške sposobnosti. Preberite si še ostale stvari.

Skrivnost nordijske vzgoje: Učite otroke, kako razmišljati, ne kaj misliti
Nordijski pristop k vzgoji otrok je znan po poudarku na neodvisnosti, čustvenem dobrem počutju in tesni povezanosti z naravo. Nordijsko starševstvo, ki temelji na kulturnih vrednotah držav, kot so Švedska, Norveška, Danska, Finska in Islandija, pa je zaradi naprednega pristopa, osredotočenega na otroka, postalo zanimivo po vsem svetu.

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?
Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Kaj storiti, ko pride do ljubosumja na brata ali sestro?
Čeprav je normalno, da so otroci nekoliko ljubosumni drug na drugega, obstaja nekaj trikov, s katerimi lahko to situacijo med svojimi malimi uporniki obvladate.

Specialna pedagoginja svetuje, kaj storiti, ko se vaši otroci kregajo
Dr. Siggie Cohen, učiteljica, specialna pedagoginja in mati treh sinov, predlaga tri trike, ki bodo pomagali staršem prebroditi konfliktne situacije med sorojenci.

Trihotilomanija: Zakaj si moj otrok puli lase?
Trihotilomanijo imenujemo tudi motnja puljenja las in pri otrocih vključuje ponavljajočo se in neustavljivo potrebo po vlečenju in puljenju las, obrvi in trepalnic. Če traja dlje časa, se na lasišču sčasoma pojavi neenakomerna plešavost. Trihotilomania se lahko pojavi v katerem koli starostnem obdobju, prizadene lahko tudi dojenčke, majhne otroke ali šolarje, najstnike ter odrasle.

Je za otroke škodljivo, če se starši prepirajo vpričo njih?
Odnos med starši igra veliko vlogo pri otrokovem počutju, vpliva pa lahko tudi na vse drugo, od duševnega zdravja do akademskega uspeha in prihodnjih odnosov otroka.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Od malčka do najstnika: Kaj je običajno in kaj ni?
Strokovnjaki so mnenja, da je določeno obdobje v otroštvu namenjeno ‘kršenju’ pravil pri obnašanju, saj se na ta način učijo o sebi in svetu. Poleg tega pa se s posledicami, ki sledijo, učijo pomembnih življenjskih lekcij. Otrok postopoma dobiva odgovore, kaj počne prav in kaj je nedopustno. Vsako razvojno obdobje ima svoje značilnosti in če smo z njimi seznanjeni, lažje prepoznamo, kdaj je vedenje otroka še običajno in kdaj zahteva posvet pri strokovnjaku.

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

V kakšno osebo se bo otrok razvil, je odvisno od staršev
Velikokrat slišimo trditev, da je otrok kot goba, ki srka vse, kar se dogaja okoli njega – pozitvne in negativne stvari. Prav zato moramo biti v najranljivejših letih (pa tudi pozneje) še kako pozorni, kakšna sporočila mu posredujemo s svojim razmišljanjenm, vedenjem, čustvovanjem, odnosom do partnerja in sveta.

Izpoved mame: 'Hčeri sem rekla, da je nimam rada'
»Svoji štiriletnici sem po burnem prepiru rekla, da je nimam rada. In zato še nisem slaba mama,« iskreno pripoveduje neprijeten dogodek ena izmed mater. Splet preplavljajo fotografije popolnih staršev s popolnimi družinskimi citati. Le malokdo pa spregovori o spodrsljajih.

Kako najti skupno besedo brez kričanja?
Najstniki pogosto preizkušajo meje, ob tem četudi hočejo starši ostati mirni, včasih začnejo vpiti. Toda, ali je to prava pot? Nas bodo pubertetniki le tako slišali? Na kaj se je treba osredotočiti, pri čem je treba biti dosleden in kaj ni življenjsko pomembno, nam je pojasnil zakonski in družinski terapevt Janez Logar, ki ima dolgoletne izkušnje in je tudi sam oče petih otrok.

Tega nikakor ne skrivajte pred otroki
Seveda vsega ne smete početi pred očmi malčkov, toda nekaj je tudi takšnih, ki jih ne smete skrivati. Ker le tako si bodo lahko otroci ustvarili realno sliko o življenju.

Kakšen značaj imajo otroci, rojeni pozimi?
Kakšen značaj bo imel otrok in kakšna usoda je v zvezdah, zapisana zanj, je odvisno tudi od letnega časa, v katerem je rojen. Kakšni so otroci, rojeni pozimi?

Boj med taščo in snaho
Mit o tem, da se tašče in snahe ne razumejo, je resničen. Dokazano je, da se ves čas prepirajo zaradi vzgoje otrok, da so tašče zaščitniške do svojih sinov in kritizirajo snahino kuhanje.

Se prepirate pred otrokom?!
Vsi vemo, da je treba nesoglasja reševati daleč stran od otroških oči in ušes, toda včasih to ni mogoče. Kaj storiti, če otrok prisostvuje prepiru med partnerjema?

Zakaj se prepiramo s tistimi, ki jih imamo najraje?
Večina jih trdi, da se najpogosteje prepirajo z ljudmi, ki so jim blizu: prijatelji, partnerji ali sorodniki. Zakaj je tako?

Mit je resničen
Mit o tem, da se tašče in snahe ne razumejo, je resničen. Dokazano je, da se ves čas prepirajo zaradi vzgoje otrok, da so tašče zaščitniške do svojih sinov in kritizirajo snahino kuhanje.

10 pravil, ki jih poročeni ne smete upoštevati!
Psihoterapevtka Barbara Bartlein trdi, da morate nekaj pravil, ki so vam jih v glavo vcepile mama in babica definitivno kršiti, predvsem tista, ki se nanašajo na zakonsko življenje. Učili so vas, da se nikoli ne smete uleči skregani. Pa je dobro razpredati o težavah , ko ste razjarjeni? Mogoče boste vse skupaj zjutraj videli v povsem drugi luči … Preberite si, kaj vse lahko kršite brez slabe vesti, pa to ne bo vodilo k ločitvi.

Justin Bieber z izjavo šokiral tako oboževalce kot novinarja
Med tem ko 19-letniki razmišljajo le o zabavah, dekletih, šolskih obveznostih, športnih aktivnostih … se prepirajo s starši, je Justin Bieber, slavni pevec, poskrbel za nov šok. Meni, da je dovolj zrel, da postane mož in oče. Seveda pa bo za to moral prej najti resno dekle …

Največja napaka staršev!
Starši morajo vedeti, da prepiranje pred otroci nima pozitivnega vpliva na njih, predvsem jih to lahko čustveno prizadene. Prav tako se bodo kasneje v življenju težje odločali in soočali s težavami.

Ne oči, mami bo!
Eno zahtevnejših obdobij v otrokovem razvoju, ki od staršev zahteva predvsem veliko potrpljenja, se imenuje "Ne, oči, mami bo". Če je otrok sam z enim od staršev, potem sploh ni težav, če pa sta starša skupaj, potem zna stvar odlično opraviti samo mama.

Tipi reševanja sporov - kam sodite vi?
Kako s partnerjem rešujeta konflikte? Se prepirata kot pes in mačka ali razumno rešujeta nesporazume? Preverite, kateri tip reševanja sporov je značilen za vašo partnersko zvezo.

Devet nasvetov za zabavno vožnjo
Vremenska napoved nas skoraj vsak dan razveselili s smejočimi se sončki in ni malo družin, ki vsaj konec tedna pobegnejo v naravo, hribe, morje ali obisk k daljnim sorodnikom. Da bi bila tudi sama vožnja zabavna, se vnaprej pripravite.

RESNIČNA ZGODBA: Moje življenje je kaos
Nadya Suleman je postala svetovno znana, ko je pred dvema letoma rodila osmerčke. Nekateri so se zgražali, drugi so jo podpirali, sama pa sedaj prizna, da ne bi ravnala enako, če bi vedela, kako bo.

Kako pogosto se prepirajo zakonski pari?
Vas zanima kako pogosto se prepirajo zakonski pari in kaj je običajno jabolko spora? Potem preverite, kaj so ugotovili britanski strokovnjaki, ki so izvedli raziskavo med 3000 kandidati, in kaj nam je o slovenskih zakoncih povedala družinska terapevtka Sonja Beznik.