Bibaleze.si

presejalni test

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Za mami
03. 06. 2024 05.00

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti

Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Nosečnost
23. 05. 2024 04.30

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti

Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Pregledi med nosečnostjo
22. 05. 2024 05.00

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?

Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Zdrav otrok
19. 02. 2024 05.00

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha

Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Pregledi med nosečnostjo
15. 10. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o testu NIPT

NIPT je predrojstni presejalni test, pri katerem z analizo zunajcelične DNK ploda v materini krvi z visoko natančnostjo ugotavljamo, ali obstaja tveganje za različne kromosomske napake pri še nerojenemu otroku.

Nosečnost
24. 07. 2023 05.00

Nosečnostno sladkorno bolezen ima kar ena od sedmih nosečnic

V obdobju nosečnosti se lahko pojavi nosečnostna sladkorna bolezen, ki ima negativen vpliv na še nerojenega otroka, zato je pomembno, da vemo kaj več o tej pogosti bolezni, ki jo lahko ugotovimo šele z določitvijo koncentracije glukoze v krvi.

Pregledi med nosečnostjo
18. 05. 2022 08.01

Katere preiskave v nosečnosti poznamo?

V okviru osnovnega zdravstvenega zavarovanja je zdravi nosečnici omogočenih deset sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Redni pregledi in preiskave v nosečnosti so pomembni za ohranjanje in krepitev zdravja nosečnice, ploda in kasneje otroka ter pravočasno prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav, ki jih lahko posledično ustrezno obravnavajo in po potrebi tudi zdravijo.

Porodne zgodbe
15. 12. 2021 08.14

'Potiskala sem z vso močjo, ki sem jo imela, ampak vseeno ni bilo dovolj ...'

Moja nosečnost je bila čisto nenačrtovana ... Prvi znaki so se kazali kot zelo boleče prsi ... Niti pomislila nisem, da sem noseča, potem pa je fant le omenil, da naj si kupim test nosečnosti. In, seveda, naslednje jutro se je pokazal plusek. Šok, da je bilo 100-odstotno. Še isti dan sem šla do ginekologinje, ki je nosečnost potrdila.

Zdrav otrok
31. 07. 2020 12.48

Zaradi pogostih vnetij ušesa sta se mu poslabšala sluh in govor

V prvih letih otrokovega življenja je sluh izjemno pomemben za otrokov družabni, čustveni in kognitivni razvoj. Tudi najmanjša izguba sluha lahko vpliva na razvoj govora in izgovorjave.

Pregledi med nosečnostjo
19. 06. 2020 07.30

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''

Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

Pregledi med nosečnostjo
26. 07. 2019 07.55

Če ste noseči, se tem preiskavam ne morete izogniti

Noseči ste, zato vas že na prvem pregledu čakajo laboratorijske preiskave.

Porodne zgodbe
21. 01. 2019 06.50

Rezultat nuhalne svetline je bil slab ...

Vse je potekalo brez težav. Do pregleda nuhalne svetline.

Dojenček
07. 09. 2018 14.34

Po novem bodo novorojenčke testirali na 20 presnovnih prirojenih bolezni

UKC Ljubljana je danes v uporabo prejel aparat, s katerim bo omogočena diagnostika 20 presnovnih bolezni pri novorojenčkih. Na presnovne prirojene bolezni bodo testirali vse novorojenčke po državi, na leto bodo predvidoma odkrili 10 otrok s takimi boleznimi, ki jih bodo lahko zdravili, še preden bodo imeli težave oz. bodo zboleli.

Nosečnost
14. 11. 2017 08.22

Tina je 24 tednov noseča. Kaj to pomeni?

Nekdanja izvrstna slovenska alpska smučarka Tina Maze je na družbenem omrežju Twitter potrdila, da skupaj s partnerjem Andreo Massijem pričakujeta naraščaj. "Ta zima bo zelo posebna ... Pričakujeva novo poezijo - novo življenje!!! Ni besed, s katerimi bi opisala veselje in hvaležnost, ko postajava starša," je tvitnila 24 tednov noseča Mazejeva. Preverili smo, kaj zanjo pomeni 24. teden nosečnosti.

Novice
16. 08. 2017 08.04

Kromosomske nepravilnosti ploda je mogoče ugotoviti že v 10.tednu nosečnosti

Vse več bodočih staršev se v zgodnji nosečnosti odloči za neinvazivno predrojstveno - NIPT testiranje, ki je pri nas na voljo že od leta 2012. Nekaj vodilnih svetovnih laboratorijev na svetu je uspelo odkritje profesorja Denisa Loa, ki je dokazal, da v krvi nosečnice krožijo majhni fragmenti plodove proste DNK, takrat preseliti v klinično prakso.

Novice
02. 08. 2017 08.11

NIFTY TEST

''Ko sva si z možem pri mojih 36-ih letih znova želela otroka, enostavno nisem razumela dejstva, da se po štirih mesecih še vedno ni zgodilo nič. Ker sva dobila občutek, da se nama izteka čas, sva se po pol leta odločila za dodatne preglede, kjer so naju razveselili z novico, da sva oba povsem zdrava in pripravljena na zanositev. Še nekaj časa sva se trudila zaman in ko so minili še dodatni trije meseci, sem se že skoraj sprijaznila s tem, da nama je očitno usojeno imeti le eno deklico. A stvari se zmeraj obrnejo, ko najmanj pričakuješ.

Novice
03. 07. 2017 06.30

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Novice
12. 06. 2017 06.30

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Nosečnost
21. 10. 2016 08.17

Slovenija: zelo pomembna pregleda za nosečnico!

Mineva 35 let od začetka izvajanja amniocenteze in 20 let od začetka preiskav nuhalne svetline pri nas. Gre za preiskavi, s katerima pri plodu odkrivajo morebitne nepravilnosti. Pregleda nuhalne svetline se danes udeleži približno 80 odstotkov nosečnic, od začetka izvajanja teh testov pa se je pomembno zmanjšalo število otrok z Downovim sindromom.

Resnične zgodbe
08. 08. 2016 11.56

Downov sindrom

Mama deklice z Downovim sindromom je zaupala, kaj se je zgodilo, ko je bila z njo v lokalu. Vsi so buljili v njo, dokler …

Resnične zgodbe
30. 05. 2016 08.09

Vse o nosečniški sladkorni

19-letna Indijka Nandini je verjetno mama najtežje deklice, ki je bila kadar koli rojena. Ponavadi novorojenčki tehtajo okrog 3 kilograme, toda njena hčerka je imela skoraj 7 kilogramov.

Nosečnost
14. 03. 2016 08.09

Sladkorna bolezen v nosečnosti

Nosečniška sladkorna bolezen se pojavi samo v nosečnosti in po porodu izzveni. Če je ne zdravijo, lahko negativno vpliva na njenega še nerojenega otroka.

Novice
04. 03. 2016 08.09

Obeležili bodo dan Downovega sindroma

Z razstavo fotografij mladih ljudi z Downovim sindromom želijo v društvu Downov sindrom Slovenija javnosti prikazati njihove dejavnosti, hkrati pa bodo z razstavo obeležili dan Downovega sindroma, ki ga je za 21. marec razglasila Organizacija Združenih narodov. Razstavo bo danes odprl ljubljanski župan Zoran Janković, odprta pa bo do 26. marca.

Zdrav otrok
24. 09. 2015 08.09

Uspešna presejalna genetska diagnostika povišanega holesterola za otroke

Raziskovalci medicinske fakultete ljubljanske univerze in Pediatrične klinike UKC Ljubljana so prvi dokazali učinkovitost programa populacijskega presejanja otrok za povišan holesterol pri odkrivanju bolnikov, ki imajo povišan holesterol v družini. Ugotovili so, da je pri dveh tretjinah pregledanih petletnikov povišan holesterol genetskega izvora.

Novice
26. 01. 2015 07.48

Pojavnost raka na materničnem vratu

Začenja se evropski teden boja proti raku na materničnem vratu. V nasprotju z drugimi raki se lahko rak na materničnem vratu skoraj v celoti prepreči z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusom HPV, ki to vrsto raka povzročajo. V 10 letih se je pojavnost raka na materničnem vratu pri nas zmanjšala skoraj za polovico.

Potek nosečnosti
14. 10. 2010 15.26

POTEK NOSEČNOSTI: 24. teden

LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Nosečnost
24. 04. 2013 12.46

VIDEO: Nuhalna svetlina

Nuhalna svetlina je tekočina, ki zastaja v podkožju vratu ploda v prvem trimesečju. Meritev se opravlja s pomočjo ultrazvočne preiskave, s katero lahko napovejo možnost kromosomskih in drugih nepravilnosti zarodka.

Zdrav otrok
16. 01. 2013 07.06

Kaj je Downov sindrom?

Sekcija za Downov sindrom združuje starše, ki imajo otroke z Downovim sindromom, ljudi s tem sindromom, prostovoljce in strokovnjake iz vse Slovenije. Skupaj želijo vsem, ki imajo Downov sindrom, omogočiti kakovostno zdravstveno in socialno oskrbo.

Družina in odnosi
28. 05. 2012 08.48

11 priporočil, kako preprečiti raka!

Že danes recite slabim razvadam stop in podajte roko zdravemu načinu življenja. Nikoli ni prepozno, da zavestno stopite v boj proti rakavim obolenjem in odidete na preventivni presejalni pregled. Bodite dober zgled svojim otrokom, uživajte le zdravo prehrano, se veliko gibajte, izogibajte se močnim sončnim žarkom …

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863