presnova

Presnovne bolezni: s presejalnimi testi rešujejo življenja
Presnovne bolezni so genetska stanja, zaradi katerih telo ne morejo učinkovito pretvarjati zaužitih hranil v energijo. Motnje so lahko precej resne in lahko privedejo do različnih zdravstvenih izzivov, včasih celo ogrozijo življenje. A zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje običajno omogočata uspešno obvladovanje simptomov, izogibanje zapletom in kakovostno življenje.

10 vitaminov in mineralov, ki jih vaše telo potrebuje v nosečnosti
Pravilna prehrana v nosečnosti je zelo pomembna in je pogoj za dobro počutje vse od načrtovanja nosečnosti do poroda. Nosečnice, potrudite se za zdrav in pester jedilnik!

Koliko otrok ima v Sloveniji FAS?
9. septembra ob 9:09 obeležujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma. Nacionalni inštitut za javno zdravje navaja, da te številke simbolično označujejo devet mesecev nosečnosti, ko je fetus lahko ogrožen zaradi maminega pitja alkoholnih pijač.

Preprečimo debelost pri mladih
Slovenija je med redkimi evropskimi državami z organiziranim sistemom šolske prehrane. Čeprav šole pripravljajo obroke hrane na osnovi strokovnih priporočil, ugotavljajo, da imajo otroci slabe prehranjevalne navade. Kot odgovor temu je nastal projekt Uživajmo v zdravju, ki uvaja različne inovativne modele in pristope za zmanjšanje debelosti.

Preveliko znižanje telesne temperature
Čeprav vsi vemo, kakšni so simptomi povišane telesne temperature, so manj znani tisti, ki se pojavijo ob znižanju telesne temperature pod normalno. Temu so v mrzlem in vlažnem vremenu izpostavljeni predvsem mlajši otroci in starejši.

Prehranski dodatki, brez katerih v nosečnosti ne gre!
Zdrava, raznolika in uravnotežena prehrana je vse, kar vi in vaš otrok potrebujeta v času nosečnosti. Ker s tem zadovoljte vse prehranske potrebe, se v večini primerov ni potrebno zatekati k farmacevtskim pripravkom. A v času nosečnosti žensko telo običajno potrebuje več določenih vitaminov in mineralov, ki jih samo s hrano ne morete zagotoviti in takrat je čas, da pravočasno ukrepate!

Kaj razkriva DNK?
Ob besedi genetska analiza mnogi najprej pomislijo na svoje prednike. A vendar zajema veliko več kot to. Nova veda, imenuje se nutrigenomika, se ukvarja s tem, kako določena hrana vpliva na posameznika. Zelo zanimiv pogovor je stekel z nutricionistko Mojco Cepuš.

Zakaj je vitamin D tako zelo pomemben?
Ko je sonce planetu Zemlja prvič vdahnilo in omogočilo življenje, je nastala tudi molekulska snov, ki ji danes pravimo vitamin D. Ravno z njim narava nas ljudi in vsa ostala živa bitja obvladuje, saj ga lahko v največji meri dobimo le s svetlobo.

Trik, ki prežene slabo voljo
Ste se že kdaj vprašali, zakaj ste tako slabe volje? Morda vam primanjkuje vitaminov, čeprav na to najkasneje pomislimo. Pomanjkanje folne kisline je eden od najpogostejših razlogov za slabo voljo, saj je nadvse pomembna za izgradnjo hormonov sreče.

Kako se za vedno znebiti dveh do treh kilogramov?!
Najtežje se je rešiti dveh ali treh kilogramov, ki jih štejete za odvečne. Da vam bo to uspelo, usvojite posebne prehrambene navade.

Razkrivamo napitek, s katerim hujšajo zvezdnice!
Se sprašujete, kako so lahko nekatere zvezdnice že nekaj mesecev po porodu tako vitke? Mnoge trdijo, da je to zaradi dojenja, diet, intenzivne vadbe …

Kakšne so možnosti za preživetje cistične fibroze?
Cistična fibroza je najpogostejša genetska bolezen. Nekateri bolniki s cistično fibrozo umrejo že v otroštvu, drugi pa živijo kar dolgo v odrasla leta.

Sedemletnica, ki lahko je le sadje in zelenjavo
Sedemletna Borsi Batki iz Coventrya ne sme jesti skoraj ničesar. Če bi zaužila grižljaj jedi, ki vsebuje beljakovine, bi lahko dobila hude možganske okvare.

Kako zadovoljno hujšati?
Sladkih praznikov je konec, čas je, da pričnemo uresničevati novoletne zaobljube. Mnoge mamice smo na svoj spisek prav gotovo uvrstile tudi hujšanje. Pa ne samo letos - vsako leto!

Hoja med porodom z EPA
Hoja med porodom je različica epiduralne porodne analgezije, pri kateri ženska med porodom hodi. Zaradi uporabe nizkih odstotkov anestetika porodnica nima občutka omrtvičenosti nog oziroma lahko nadzoruje normalno hojo.

Dojenčki spijo drugače
Nekateri dojenčki spijo nagonsko in zelo mirno, spet drugi pa se zelo težko umirijo. Čeprav je slišati nenavadno, so za to pogosto krivi starši! Dojenčki namreč jasno in glasno pokažejo, da so utrujeni in pripravljeni za odhod v posteljo.