Bibaleze.si

pri čem lahko pomaga otrok

Svet slavnih
29. 01. 2025 05.00

8 zvezdniških mamic, ki so se spopadle s poporodno depresijo

Nekatere zvezdniške mamice so se opogumile in javno spregovorile o svojem boju s poporodno depresijo, ki je še vedno tabu tema, in tako postale vzor številnim mamicam z isto težavo.

Zdrav otrok
17. 09. 2024 03.30

8 ključnih razlogov, zakaj so otroci pogosto bolni

Vse več otrok ima oslabljen imunski sistem. Obstajajo namreč določene navade, ki jih lahko vaš otrok razvije med odraščanjem in lahko negativno vplivajo na njegovo zdravje. Preverite, za katere navade gre.

Problematični najstnik
15. 08. 2024 05.00

Kako reagirati na otrokovo 'žuranje'?

Povsem normalno je, da želi v najstniških letih otrok več časa preživeti skupaj s svojimi prijatelji na različnih zabavah. Prav je, da mu poveste, do katere ure je lahko zunaj. Kaj pa, če se ne drži dogovora s starši? Je takrat ustrezno kaznovanje? To temo nam je s koristnimi nasveti pomagal predstaviti zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Za mami
10. 07. 2024 05.00

'Bila sem tik pred izgorelostjo ...'

"Bila sem tik pred izgorelostjo in na srečo sem se ustavila v zadnjem hipu. Lani mi je po hudi, kruti in dolgotrajni bolezni umrla mama, za katero sem aktivno skrbela ob treh majhnih otrocih. Šele pred pol leta sem se znova začela sestavljati. Načrtno delam na sebi, si vzamem čas zase. Iščem staro mene," priznava mamica treh.

Vzgoja in vrtec
20. 04. 2024 04.15

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka

Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.

Razvoj in odnosi
16. 02. 2024 03.30

Razbijamo tabuje: kaj bi morali starši vedeti o samozadovoljevanju svojih najstnikov

Že samo izraz samozadovoljevanje marsikateremu staršu prebudi občutke sramu, ko gre za njihove najstnike, pa poleg slednjega morda tudi nelagodje, negotovost in številna vprašanja. Se z najstnikom o tem sploh pogovarjati ali biti raje tiho? Kaj storiti, če najstnika pri tem zalotimo? Kdaj gre za odklone? O tem in še čem, si preberite v tokratnem članku.

Družina in odnosi
15. 01. 2024 04.30

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?

Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Partnerski odnosi
10. 09. 2023 05.00

Kako izboljšati partnerski odnos?

So metuljčki izginili in je vaš odnos s partnerjem postal ena sama rutina? Preverite, kaj svetujejo strokovnjaki za izboljšanje odnosa.

Vzgoja in vrtec
17. 04. 2023 05.00

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?

Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

Vzgoja in vrtec
13. 04. 2023 05.00

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru

Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

Družina in odnosi
28. 03. 2023 05.00

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja

Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Nosečnost
11. 12. 2022 05.00

Pomembni nasveti za bodoče mame

Nosečnost je prav posebno obdobje v našem življenju. Čas pričakovanja in veselja, včasih tudi strahov. Da bi bilo neprijetnih občutkov v tem edinstvenem obdobju manj, smo za vas pripravili nekaj nasvetov.

Zdrav otrok
03. 10. 2022 04.15

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'

Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Vzgoja in vrtec
20. 04. 2022 05.00

Pogosti otroški strahovi in rešitve zanje

Strah je temeljno čustvo, ki ga doživljamo vse od rojstva dalje. Strah ni le slab. Lahko je tudi dober, saj nas opozarja na možnost nevarnosti in nam lahko tudi reši življenje. Kadar pa je strah tako velik, da nas popolnoma ohromi, pa postane škodljiv in v tem primeru ga je potrebno čim prej razrešiti. Na kakšen način? Preverite.

Vzgoja in vrtec
18. 02. 2022 13.30

Teh življenjskih veščin se otroci naučijo s hišnimi opravili

Otroke je treba vključevati v hišna opravila že od majhnega. Lep zgled smo jim starši, ki sodelujemo pri skrbi za dom in drug drugega. Z opravljanjem hišnih opravil pa se bodo otroci naučili marsikatere življenjske veščine.

Šola in splet
26. 01. 2022 07.48

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?

V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

5KA
15. 11. 2021 04.45

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke

Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

Razvoj otroka
02. 11. 2021 10.27

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?

V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

5KA
11. 10. 2021 07.54

Učiteljica Nina: 'Včasih se učitelji ne zavedamo, koliko je v naših rokah'

Tokrat smo se pogovarjali z Nino Oblak, ki je že kot majhna deklica vedela, da bo nekoč opravljala poklic učiteljice. Med največje in najlepše nagrade v svojem poklicu šteje nasmehe in objeme otrok. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru.

Šola in splet
08. 09. 2021 08.03

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet

Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Intervju
26. 07. 2021 08.00

Moderna babi: 'Biti babica, je zame največji blagoslov življenja'

Mojca Cimerman je po poklicu profesorica razrednega pouka in že vrsto let zaposlena kot učiteljica na osnovni šoli, hkrati pa je priljubljena slovenska vplivnica in sodobna ženska, ki rada potuje, kuha, uživa v življenju in povezuje starejše in mlajše ženske generacije. Pravi, da so starši za vzgajanje, stari starši pa za razvajanje. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru z Moderno babi.

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Družina in odnosi
29. 06. 2020 08.08

Kako so lahko starši kos stresu?

Starši morajo biti vsak dan kos številnim izzivom, ki jim jih na pladnju postreže življenje. Ničkolikokrat se morajo spoprijeti s stresnimi okoliščinami, v katerih težko ohranijo mirno kri. Obveznosti je veliko, zato so ob koncu dneva precej utrujeni. Kako biti kos stresu, kako se odzvati, ko ti zavre kri, kako biti v stiku s samim sabo, nam je pojasnila Tina Jereb, svetovalka za vzgojo predšolskih otrok in specializantka integrativne psihoterapije.

Vzgoja in vrtec
19. 05. 2020 09.00

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''

Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Novice
01. 08. 2019 08.09

Kam s tujkami in otroki, ki jih je za seboj pustila Islamska država?

Zaveznikom je že pred meseci uspelo dokončno poraziti samooklicano Islamsko državo in razglasiti njen neslavni konec. A za bojevniki, ki so izgubili življenje ali pristali v ujetništvu, so ostale njihove žene in otroci, ki zdaj životarijo v begunskih centrih. Mnoge so zaradi sumov sodelovanja pri umorih celo zaprte, njihova sojenja pa so po navedbah človekoljubnih organizacij prave farse: sodniki potrebujejo le nekaj minut za izrek smrtne kazni. za njimi pa ostajajo otroci, ki niso nič krivi in katerih usoda ostaja negotova.

Vzgoja in vrtec
21. 06. 2019 08.12

Otrok joka in hoče igračo? Izrecite ustrezne besede

"Veliko odraslih je še danes prepričanih, da dojenčki in malčki manipulirajo z jokom. Zato jih pogosto puščajo jokati ali jih tudi kaznujejo. A joka v resnici ni treba ustavljati. Jok je naravni mehanizem za odlaganje težkih čustev. Odrasli ga ne zmoremo poslušati, ker mi nismo smeli jokati, ko smo bili majhni. Nekatere mamice se celo bojijo, da so slabe mame, če otrok joka," opaža Dejana Dejanović.

Bibini svetovalci
19. 11. 2014 13.49

Moteče vedenje

Pozdravljeni! Imam sina, ki bo decembra dopolnil 5 let. Težave so se pričele pojavljati septembra, ko je ponovno začel obiskovati vrtec. Vzgojiteljica pravi, da je zelo nepredvidljiv. Ostale otroke gr...

Malček
15. 02. 2017 11.22

Ko starši postanejo nočna mora na tribunah

Starši, ki med tekmo na tribunah na glas štejejo napake hčerinih soigralk. Desetletnih deklic. Oče, ki se hudo razjezi na osemletnika, ker je na igrišču spotaknil njegovega sina. Pa starši, ki ne govorijo z otrokom, ker ni zmagal. Vse to so žalostne podobe otroškega športa. Kaj storiti, ko odraslim popustijo zavore?

Resnične zgodbe
14. 10. 2016 07.31

Še ne veste?! To je trenutno najboljša igrača!

Maria Magdalena Szmatula Černe je mamica deklice Kaline, ki je zaslužna za to, da se danes številni otroci ‘cartajo’ z Mimicami, junaki, ki prinašajo dobre vrednote. Mimice znajo prisluhniti vsem težavam, znajo potolažiti in hkrati razveseliti. Mimica postane otrokov najboljši prijatelj.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863