pridelana hrana

Zdrav zajtrk, ki vas bo popeljal nazaj v otroštvo
Slovenija je dežela z bogato tradicijo, tudi na področju prehrane. Vsako leto v novembru praznujemo Teden slovenske hrane, pobudo, ki spodbuja uživanje domačih, lokalnih živil. Osrednji dogodek tega tedna je že nekaj let Tradicionalni slovenski zajtrk, ki nas povezuje z našimi koreninami in bogatim kulinaričnim izročilom. Zajtrk, ki ga bodo letos v slovenskih vrtcih, šolah in drugih izobraževalnih zavodih pripravili 15. novembra, pa ne sme manjkati niti na mizi vaših malčkov.

V šolah bodo po novem jedli bolj zdravo
Z novim šolskim letom prihajajo tudi nove prehranske smernice, ki spodbujajo zdravju in okolju prijazno prehranjevanje oz. čim bolj lokalno, sezonsko, naravno pridelano in minimalno predelano hrano za šolarje.

To je najljubša hrana dojenčkov
Ko dojenček dopolni šest mesecev, začne izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust in takrat je pravi čas, da ga začnete navajati na prve žličke goste hrane. Sprva lahko pričakujete, da bo otrok novo hrano zavračal, zato je pri uvajanju potrebna velika mera potrpežljivosti in razumevanja. Prvi stiki z gosto hrano so namenjeni predvsem učenju in raziskovanju novih okusov in tekstur ter ne toliko zagotavljanju vseh potrebnih hranil. Zato je pomembno, da k uvajanju goste hrane pristopite počasi in ste hkrati pozorni na stvari, o katerih pišemo v nadaljevanju članka.

Največja napaka, ki jo delajo starši, zaradi katere otroci zbolijo
Ko smo že mislili, da v našo deželo vstopa poletje, se je vreme čez noč poslabšalo do te mere, da ponovno bolj diši po zimi. Temperature so padle tudi za več kot 20 stopinj Celzija in zelo verjetno je, da bodo v prihodnjih tednih ponovno na pohodu virusi. Najbolj jim bodo zaradi nepopolno razvitega imunskega sistema in manjše pozornosti do higiene izpostavljeni otroci. Res je, da naših malčkov v celoti ne moremo zaščititi pred virusnimi okužbami, z nekaterimi preventivnimi ukrepi pa lahko pomembno zmanjšamo verjetnost bolezni.

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka
Nosečnost je eno najlepših obdobij življenja, posvečeno pripravam na prihod dojenčka. V tem času bodoče mamice zavzeto gnezdijo in se založijo s tisoč dodatki, ki jih bo otrok morda potreboval, precej manj pozornosti pa namenjajo pravilni prehrani. Večina sicer upošteva smernice priporočenih ter odsvetovanih živil v nosečnosti, ne pa tudi njihove kakovosti. A prav ta bi morala biti glavno vodilo nosečniške prehrane, saj ima dolgoročni vpliv tako na mamico kot na otroka. A kje jo iskati? In kako vedeti, da gre res za kakovostna živila?

Toliko kilogramov bi smela pridobiti nosečnica v idealnem primeru
Nosečnico stehtajo na vsakem pregledu pri ginekologu. Ob tem pa se poraja vprašanje, koliko kilogramov bi smela pridobiti.

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?
Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

Napaka, ki jo starši pogosto delamo
Starši se najbrž lahko strinjamo, da se je naša prehrana s prihodom otroka precej spremenila. Trudimo se prehranjevati redno, naši jedilniki pa temeljijo na kombinaciji raznovrstne, uravnotežene in zdrave hrane. Vse za to, da otroku zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje za zdravo odraščanje. Žal pa pri tem pozabljamo na še eno, izjemno pomembno komponento zdravega prehranjevanja: preverite, katero!

Slovenski zajtrk naj bo doma. In otrokom povejte, da brez čebel ni življenja
Iz naše šole je na začetku tedna po elektronski pošti prišlo vabilo, naj si doma privoščimo zajtrk s tradicionalno slovensko hrano. Še pred letom dni so v našem vrtcu na zajtrk povabili tudi starše, postregli pa so nam ga otroci, oblečeni v čebelice. Boljšega zajtrka še nisem jedla. Letos to žal ni mogoče.

Odličen obrok tudi za najbolj izbirčne otroke
Starši pogosto čutijo odgovornost, da so v skrbi za svojo družino popolni. Tudi mamice se verjetno pogosto sprašujete, kako biti v svoji vlogi še boljše? V nadaljevanju si preberite nekaj nasvetov, ki so namenjeni prav vam.

Resnica o sezonski in lokalni hrani pozimi
"Opazil sem, da trgovci tudi v zimskem času na veliko oglašujejo ponudbo sezonske in lokalno pridelane zelenjave in sadja. Sprašujem se, kaj je v tem času zares lokalno in sezonsko. Rad bi izvedel kaj več kot le o kislem zelju in repi …"

Nova linija Hoferjevih izdelkov: NATUR AKTIV BABY
Linija Natur aktiv Baby dokazuje prednost lastnih blagovnih znamk, s katerimi lahko v Hoferju dosegajo in vzpostavljajo višje standarde na področju prehrane - tokrat na področju otroške prehrane.

OTROŠKA HRANA IZ SESTAVIN BIODINAMIČNE IN / ALI EKOLOŠKE PRIDELAVE
Za novo linijo bio otroške hrane lastne blagovne znamke Natur aktiv Baby so uporabljene sestavine, ki izvirajo iz biodinamične in / ali ekološke pridelave. Kmetije se ravnajo po strogih smernicah pri pridelavi in predelavi za pridobitev in uporabo blagovne znamke Demeter.

NOVA LINIJA HOFERJEVIH IZDELKOV: NATUR AKTIV BABY
Linija Natur aktiv Baby dokazuje prednost lastnih blagovnih znamk, s katerimi lahko dosegamo in vzpostavljamo višje standarde na področju prehrane - tokrat na področju otroške prehrane.

Hofer predstavil novo linijo izdelkov za najmlajše Natur aktiv baby
V Minicity-ju v ljubljanskem BTC je Hofer v sodelovanju s kulinarično blogerko Ano Žontar Kristanc in Združenjem Demeter Slovenija predstavil novo linijo bio izdelkov lastne blagovne znamke Natur aktiv Baby. Linija bo zadovoljila tako starše z najvišjimi merili pri izbiri kakovostne hrane za njihove malčke kot ponudila cenovno dostopno alternativo bio izdelkov za otroke.

Podatki so zaskrbljujoči
Danes obeležujemo svetovni dan zdravja. V Sloveniji, podobno kot v razvitih državah, narašča število ljudi s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi. So na prvem mestu po smrtnosti, povezane pa so z neustrezno prehrano in telesno nedejavnostjo. Kot opozarjajo na ministrstvu za zdravje, se te bolezni pojavljajo že celo pri otrocih.

Tradicionalni slovenski zajtrk je ...
Glavni dogodek tretjega dneva slovenske hrane je tudi letos tradicionalni slovenski zajtrk, ki opozarja predvsem na pomen zdravih prehranjevalnih navad. Zajtrk bo sestavljen iz kruha, mleka, masla, medu in jabolka. Prebivalec Slovenije glede na povprečje prebivalca EU sicer poje več jabolk in medu ter manj mlečnih in žitnih izdelkov.

Sveža zelenjava iz slovenskih kmetij v Zeleni točki
Prihajajoča jesen nam ponuja pisano košarico sveže zelenjave iz integrirane pridelave iz slovenskih kmetij, ki jo najdete v novi trgovini Zelena točka v Cityparku v Ljubljani. Privoščite sebi le najboljše – sveže, okolju in vam prijazno pridelano zelenjavo, ki ni pripotovalo tisoče kilometrov.

Na kmetiji je zabavno!
V Poljanski dolini sta doma Žiža in Milan Brence, ki se že od leta 1988 trudita za obstoj kmetije Pustotnik, na kateri se skriva pravo bogastvo najkakovostnejših sirov. Pred nekaj dnevi sta odprla vrata vsem obiskovalcem in jim pokazala, kako se pridelujejo in predelujejo mleko ter mlečni izdelki. Tudi sami lahko pokukate na kmetije in poskusite domačo hrano: www.lokalna-kakovost.si.

Vabljeni na dneve odprtih vrat pridelovalcev, predelovalcev in zadrug
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje nadaljuje s svojo akcijo, s katero vabi mame, očete, babice, dedke, tete, strice, otroke … da se na kmetije in v zadruge pridejo seznaniti o prednostih lokalno pridelane in predelane hrane. Pred nekaj dnevi sta tako svoja vrata odprli kmetija Arbiter v Šmartnem pri Slovenj Gradcu in podjetje Evrosad v Krškem. Če ste zamudili, nič hudega, še imate priložnost (www.lokalna-kakovost.si)!

Kaj je najboljše za vašega otroka?
Starši se vse bolj zavedajo, kako pomembno je, kaj jedo njihovi otroci. Vse več jih prisega na lokalno pridelano in predelano hrano, ki je dandanes zaradi visoke zavesti proizvajalcev in nenehnega preverjanja kakovostna. Če se želite prepričati na lastne oči, kaj vse so jedle naše babice in dedki in kaj lahko tudi danes postrežete vsem družinskim članom, obiščite eno izmed kmetij v Sloveniji, ki do konca oktobra odpirajo svoja vrata. Več informacij o odprtih dnevih najdete na www.lokalna-kakovost.si.

Živila, ki nam dajo tako psihično kot fizično moč
Se počutite nejevoljno in utrujeno? Nutricistka Karla Klander svetuje, naj energijo črpamo iz lahke hrane, svežega sadja in zelenjave, kalčkov, semen ter oreščkov. Otrokom že zjutraj pripravimo sadno-zelenjavni sok, bogat z mnogimi vitamini, koristnimi za zdravje.

Kaša, radost naša
Ko vaš dojenček dopolni šest mesecev, za rast in razvoj potrebuje več hranilnih snovi. Kaše predstavljajo neprecenljiv vir ogljikovih hidratov, beljakovin rastlinskega izvora, vitaminov in mineralov.

RAZVOJ OTROKA: 2. mesec / 2. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Vse več alergičnih otrok
Alergija je normalen odziv telesnega obrambnega (imunskega) sistema, ki se kaže kot preobčutljivost na različne snovi iz okolja. V zadnjih dveh desetletjih se je število otrok z alergijskimi obolenji povečalo za dva do trikrat.

Tihi ubijalci
Vsi starši si želimo zdrave in nasmejane otroke. Da bi se dobro razvijali, jim želimo ponuditi najboljše. Toda, ali je hrana, ki jo dajemo našim dojenčkom in otrokom, res neoporečna in zdrava?

Okolju prijazni malčki
Tudi naši potomci si bodo želeli živeti v čistem okolju. Zato ni nikoli prezgodaj, da začnete svojega otroka usmerjati k zdravim, okolju prijaznim življenjskim odločitvam.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.