Bibaleze.si

pridobitev

Nosečnost
25. 03. 2025 11.38

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati

Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2025 05.00

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva

V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Intervju
19. 12. 2024 05.00

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester

Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Novice
13. 12. 2024 05.00

14. decembra je dan prihodnosti za čebele

V soboto bomo v Sloveniji slavili dan prihodnosti. Ta spodbuja k odgovornemu ravnanju danes, da bo naš jutri lepši. Ustrezno se znova začenja družbeno odgovorna pobuda PRVA čebela, v kateri se povezujeta Čebelarska zveza Slovenije in PRVA. Namen je spodbujati znanje o čebelah med mladimi in ohranjati slovensko čebelarsko tradicijo. Odpira se nov javni razpis za čebelarska društva, ki s čebelarskim krožkom delujejo na osnovni ali srednji šoli. Do 20. maja prihodnje leto, ko slavimo svetovni dan čebel, bodo tri društva prejela učni čebelnjak, tri pa čebelarsko opremo za krožkarje.

Razvoj
03. 12. 2024 05.00

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost

Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2024 05.00

Televizija v otroški sobi – da ali ne?

Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Zdrava nosečnica
22. 09. 2024 05.00

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda

Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Problematični najstnik
17. 07. 2024 05.00

Lahko slovenska dijakinja hodi v šolo, a ni ocenjena?

Hči želi obiskovati srednjo šolo, a hkrati ne želi prejemati ocen po klasični poti. Na koncu tudi ne bi pridobila formalne izobrazbe, saj je ne potrebuje, je pojasnila mamica. Preverite, kaj pravijo na ministrstvu za izobraževanje!

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč

V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Zanositev
28. 04. 2024 04.15

Endometrioza: Tihi ubijalec materinstva

Čeprav naj bi z njo živela kar vsaka deseta ženska, je endometrioza mnogokrat spregledana. Kaže se lahko z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko. Več o endometriozi je tokrat zapisala Maja Henigman, IVF koordinatorka klinike Unica in mama dveh sinov, ki vso svojo energijo usmerja v to, da izobražuje ljudi na področju težav z neplodnostjo, med katere spada tudi soočanje z endometriozo. Več pa v spodnjih vrsticah.

Dojenček
29. 02. 2024 04.15

Pranje otroškega perila z detergentom in mehčalcem – da ali ne?

Ko se pripravljamo na pridobitev novega člana v družini, se hkrati soočamo z mnogimi napotki, nasveti in informacijami, na katere prej morda nismo niti pomislili. Ena pogostejših je ta, da se je pri pranju otroških oblačil dobro izogibati navadnim detergentom in mehčalcem. Pa to res drži?

Novice
06. 12. 2023 05.00

Priljubljena pevka pri 53 letih četrtič noseča

Priljubljena švedska pevka je želela imeti veliko družino – in postati pevka: "Morala sem se precej boriti, da bi uresničila svoje sanje," je priznala.

Zanositev
25. 11. 2023 05.00

Ginekolog razkriva: "36-letnice mislijo, da je plodno obdobje čas, ko imajo menstruacijo"

Zdravniki vse pogosteje svarijo ženske pred nezadostnimi informacijami in nevednostjo glede plodnosti in zanositve, predvsem pa pred nevarnostjo daljšega odlašanja nosečnosti.

Problematični najstnik
09. 09. 2023 05.00

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?

Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

Nosečnost
18. 05. 2023 05.00

Ali shraniti matične celice in zakaj?

V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Nega in zdravje
04. 04. 2023 05.00

Kakšna je razlika med fizioterapevtom in fiziatrom?

Star pregovor pravi, da nesreča nikoli ne počiva. In res se s takšnimi ali drugačnimi poškodbami prej ali slej sreča vsakdo med nami.

Novice
20. 02. 2023 15.29

Slovenske porodnišnice obdarili z grelnimi gnezdeci in posteljicami

Na svetu se vsako leto prezgodaj rodi 15 milijonov otrok, v Evropi 500.000, v Sloveniji 1.400 (več kot 7%). Ti otroci na začetku svojega življenja potrebujejo veliko pomoči, razumevanja in topline. Slednjo jim nudijo tudi grelna gnezdeca, ki jim omogočajo, da gredo lahko hitreje v sobe k svojim mamicam.

Po porodu
01. 01. 2023 05.00

Kako sprejeti svoje telo po porodu?

Nosečnost in porod na telesu ženske puščata sledi. Morda se sprašujete, koliko časa boste potrebovali, da bo vaše telo znova takšno, kot je bilo pred porodom. Morda se sprašujete, če vam bo sploh uspelo vzljubiti svoje telo po porodu. Da bi se pripravili na realnost telesa po rojstvu otroka, si preberite naslednjih nekaj dejstev.

Očkov kotiček
21. 11. 2022 05.00

Tako prihod otroka spremeni življenje moškega

Prihod novorojenčka v trenutku spremeni način življenja novopečeni mamici in očku. Kar naenkrat poleg službe obveznost postane še skrb za družino. Kljub temu pa starša ne smeta pozabiti nase, na svoje potrebe, želje in aktivnosti, ki ju izpopolnjujejo in ju napolnijo z energijo ter zadovoljstvom. Tako tudi nič ni narobe, če si očka vzame čas zase in brez slabe vesti pogleda razburljivo nogometno tekmo. Zbrali smo nekaj razlogov, zakaj očki ne smete imeti slabe vesti, če si vzamete čas zase.

Novice
15. 11. 2022 05.00

Takšni so pogoji koriščenja izredne denarne pomoči

Enkratna ali izredna denarna socialna pomoč je namenjena za kritje izrednih stroškov, ki so vezani na preživljanje in jih z lastnim dohodkom ali lastnim dohodkom družine ni mogoče pokriti. Kdo vse je upravičen do te vrste denarne pomoči in kakšni so pogoji za uveljavljanje? Preverite v tokratnem prispevku.

Novice
07. 07. 2022 04.15

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'

Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

Za mami
21. 03. 2022 08.38

Kdaj ste nazadnje svojemu domu privoščili majhno popestritev?

Da se boste v svojem domu počutili prerojeno, je pravzaprav potrebno manj, kot si mislite.

Razvoj in odnosi
11. 03. 2022 09.07

Kakšne so lahko posledice prezgodnje pubertete?

Obdobje pubertete je lahko izjemno težko in stresno, še posebej, če se začne odvijati zgodaj, ko otrok še ni čustveno zrel za spremembe, ki jih to turbulentno obdobje prinaša s seboj. Takrat moramo biti starši izjemno previdni in potrpežljivi.

Prosti čas
24. 02. 2022 07.30

V teh slovenskih krajih je pustno dogajanje najbolj pestro

Oče nosi šelmo, kovinsko glavo, in purgergarda čuva povorko prezidija Prforcenhausa. Kurentom pomagajo zimo in zlo preganjati kurike in piceki, slamnata nevesta, nagajivi medved, ploharji in pokači, poberini medse ne sprejemajo žensk, laufarji tekajo gor in dol, Butalci pa so pač glupi in so si omislili PCT – Pust cel teden.

Šola in splet
26. 01. 2022 07.48

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?

V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

Novice
14. 12. 2021 10.35

12-letni deklici iščejo rejniško družino

Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Novice
05. 10. 2021 11.30

Tako je ime drugorojenki Gregorja Trebušaka

Slovenski televizijski voditelj Gregor Trebušak in njegova Urša sta se razveselila drugorojenke. Deklica se je pridružila svoji dveletni sestrici Liliji.

Šola in splet
15. 09. 2021 07.54

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?

Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Lepota in moda
13. 05. 2021 07.52

Strije: Kako jih odpraviti z naravnimi olji?

Žensko telo v obdobju nosečnosti prehaja skozi različne fizične spremembe. Med vsemi so najpogostejše skrbi nosečniške strije, ki nastanejo kot posledica naglega raztezanja kože. Preverite, s katerimi naravnimi olji lahko ublažite nastanek nosečniških strij.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863