prilagojeni

Je panda starševstvo recept za uspeh?
Panda starši postavljajo otrokom trdne meje ter jim hkrati pustijo svobodo in dovolijo hoditi po lastni poti. Baje je opisano recept, kako vzgojiti uspešne posameznike.

Smučanje z otroki brez stresa: nasveti za varen in zabaven smučarski dan
Smučanje je odlična zimska aktivnost za otroke, ki prinaša gibanje na svežem zraku, veselje in dragocene družinske spomine. Da bo dan na snegu res brezskrben in zabaven, sta ključni ustrezna oprema in dobra organizacija. Kako se nanj najbolje pripraviti, svetuje učiteljica smučanja Lea Nežmah.

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?
Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Ali veste, kaj je hiperleksija – 'motnja pametnega otroka'?
Hiperleksija je motnja, ki označuje sposobnost branja in neverjetno sposobnost pomnjenja že pri zelo majhnih otrocih. Poznana je tudi pod imenom "motnja pametnega otroka".

Ta metoda ima ključno vlogo pri ugotavljanju vzrokov neplodnosti
Neplodnost je izjemno težko stanje, ki prizadene številne pare po vsem svetu in ovira njihove sanje o starševstvu. V prizadevanju za diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti je napredek v medicini privedel do uporabe laparoskopije, minimalno invazivne kirurške tehnike, ki ponuja celovit pogled na reproduktivne organe.

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater
Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate
Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

5 čudovitih destinacij, ki so kot nalašč za družine
Že misel na počitnice nam nariše nasmeh na obraz, istočasno pa nas lahko mučijo številni pomisleki, skrbi ali dvomi, še posebej, če načrtujemo sproščen oddih z otroki. Eden najboljših nasvetov je zagotovo, da ne kompliciramo preveč, kar pa ne pomeni, da lahko popolnoma pozabimo na svojo odgovornost. Vsekakor je priporočljivo, da se kar vnaprej pozanimamo o samem letovišču in damo prednost predvsem tistim, ki so varna, imajo dobra priporočila in nasploh veljajo za družini prijazna.

Katera temperatura vode je primerna za kopanje otrok?
Kopanje z dojenčkom ali majhnim otrokom je lahko čudovita izkušnja, vendar je za njihovo dobro počutje ključnega pomena zagotoviti, da ima voda varno in udobno temperaturo. Kakšna je primerna temperatura vode za kopanje otrok?

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?
Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Moja pot do nove zaposlitve med porodniško
Letošnje leto je bilo za mene polno izzivov in sprememb. Medtem ko sem bila na porodniškem dopustu, so obsežne poplave prizadele tudi podjetje, kjer sem bila zaposlena. Zaradi velike škode, ki jo je povzročila naravna nesreča, je podjetje moralo zmanjšati število zaposlenih, kar je pomenilo tudi konec moje zaposlitve.

Najpogostejša napaka, zaradi katere so otroci pogosto bolni
Prihaja jesen in z njo lahko tudi lepi sončni dnevi, ki bodo kot nalašč namenjeni izletom in novim družinskim dogodivščinam. A žal ta letni čas prinese tudi številne bolezni, med katerimi so najpogostejši prehladi. Otroci hitro zbolijo, saj se v vrtcih in šolah v stiku s sovrstniki kaj hitro česa nalezejo. Naj vam nenehni prehladi in druge bolezni ne preprečijo jesenskega družinskega izleta, zato poskrbite za preventivo in že zdaj začnite krepiti imunski sistem otroka.

Rolerji za otroke – kako jih izbrati in na kaj biti pozoren?
Rolerji – eden izmed prvih pripomočkov do otroške zabave na kolesih. Kaj ni vedno razburljivo, ko vaš otrok izrazi željo po novem hobiju, še posebej, če gre za nekaj tako energičnega, kot je rolanje? Predstavljajte si njegov nasmejani obraz, ko s svojimi novimi rolerji navdušeno naredi svoje prve zavoje!

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Spomladanska opravila in vrtnarjenje z otroki
Spomladanski dnevi so kot nalašč za preživljanje prostega časa v naravi skupaj z otroki. Zakaj ne bi združili prijetnega s koristnim in otrokom predstavili vrtnarjenje in spomladanska opravila? Tako boste ne le uživali na prostem in v druženju s svojimi malčki, temveč jim boste pomagali tudi usvojiti ključne veščine za življenje in pomagali pri razvoju njihovih motoričnih, pa tudi kreativnih sposobnosti.

Tea Malnar Turnšek, dr. dent. med.
Bibina svetovalka, ki svetuje na področju ustne higiene in zdravja ust ter zob malčkov in mladostnikov, je tudi zobozdravnica in strokovnjakinja Tea Malnar Turnšek, dr. dent. med., ki trenutno deluje v zasebni ordinaciji v Novem mestu. Z veseljem dela tako z otroki kot tudi z odraslimi in svetuje o zobni negi, zdravju in ustni higieni. Pomembno se ji zdi, da že od samega začetka spodbujamo zdrave navade in dobro ustno higieno otrok, zato bo z nami delila nasvete in informacije, ki bodo poglobili vaše znanje o ustni higieni in pomagali ohranjati zdravje zob vaših malčkov, šolarjev in najstnikov. Več o Tei Malnar Turnšek si lahko preberete v spodnjem opisu.

Otroci težko pridejo do obravnav pri logopedu
Veliko otrok nima možnosti (rednih) logopedskih obravnav, saj logopedov primanjkuje. Predvsem otroci s težkimi motnjami težko pridejo do obravnav, ki so dovolj pogoste. Za otroke in njihove starše je to zelo pomembno, da lahko napredujejo, usvajajo nove veščine, dosežejo pomembne mejnike.

Čudovito oblečene tudi med nosečnostjo
V veselem pričakovanju, končno! Vsekakor je to zelo lepo obdobje, morda vas ujame nepripravljene. Zato smo še posebej za bodoče mamice prvega otroka zbrali nekaj uporabnih nasvetov, kako boste vse od prvega pa do zadnjega meseca izgledale lepe in urejene.

10 najslabših komentarjev, ki jih dobijo starši, ki imajo samo enega otroka
Čeprav edinci odraščajo drugače, so enako fenomenalni kot otroci, ki imajo sorojence. A kljub temu so deležni stereotipov.

Vse, kar morate vedeti, če je alergičen na mleko
Alergija na mleko in mlečne izdelke je ena pogostejših alergij pri otrocih. In ker lahko že najmanjša količina alergena sproži hudo reakcijo, se je treba pri dokazani alergiji držati diete. S čim torej zamenjati mleko in mlečne izdelke in kaj ponuditi otroku?

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Kaj se dogaja z žensko v obdobju ovulacije?
Kaj se z žensko dogaja v obdobju ovulacije in kako povečamo možnost zanositve s spremljanjem ovulacije, nam je razložila ginekologinja dr. Jasna Kuhelj Recer.

Strokovnjakinja o tem, kako preprečiti izpade ljubosumja ob prihodu novega družinskega člana
''Pozdravljeni! Kmalu dobimo novega družinskega člana. Kako naj sina pripravim na to, da ne bo več edinec? Navajen je, da se mu ves čas posvečava, da se igrava z njim. Lahko pričakujem, da bodo na začetku izpadi ljubosumja? Ne bom mogla več toliko časa biti z njim. To me zelo skrbi. Ne želim, da se bo počutil odrinjenega. Kako lahko prve dni postopam? Hvala vam za nasvet. Lep dan vam želim!'' nam je pisala zvesta bralka Bibaleze.si. Pismo smo posredovali Saši Golob, zakonski in družinski terapevtki.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Refleksoterapija je primerna tudi za dojenčke
Refleksoterapevtka Simi Koželj nam je pojasnila, kaj pravzaprav je refleksoterapija in kakšne so njene prednosti. Seveda je primerna tudi za dojenčke, če je izvajana pravilno in če z njo ne pretiravamo.

Kako z otroki govoriti o 'novi realnosti'
Medtem ko nas mediji neprestano obveščajo o dogajanju po Sloveniji in svetu ter skrbijo, da smo obveščeni, otroci ne vedo, kaj se dogaja. Njim se zdi, da se je nenadoma vse spremenilo, da kar naenkrat ne vidijo svojih sošolcev, prijateljev, da ne smejo na igrišče. Otrok ne zavijajte v vato, pogovorite se z njimi, svetuje ameriška psihologinja.

Porod v porodnišnici Novo mesto v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Novem mestu.

Iris Mulej razkrila, kako skrbi za dobro odpornost svojih otrok
V tem času je ogromno otrok, ki kašljajo, imajo zamašen nos in podobno. "Nekateri otroci pa so bolj odporni," pove Damir Dabranin, dr. med., specialist pediater. Več o tem, kako lahko tudi sami izboljšate otrokovo odpornost, pa v nadaljevanju.

O žitih ...
Že od otroštva imajo žita pomembno vlogo v prehrani človeka in vedno bolj postajajo prva izbira pri uvajanju novih živil v otrokovo prehrano.

Moj otrok se 'puklasto drži'. Kako mu lahko pomagam?
Veliko otrokom lahko pripišemo nepravilno držo, vzroki za to pa so različni. Sključenost pa lahko po mnenju diplomirane fizioterapevtke Petre Šterlek tudi koregiramo s treningom, ki je prilagojen posameznemu otroku. Preberite si intervju s strokovnjakinjo, ki pojasni tudi, na kakšne znake morajo biti pozorni starši in kaj pripomore k ohranjanju pokončne drže naših šolarjev, ki na ramenih nosijo težke torbe.