prilagojeni programi

Ali veste, kaj je hiperleksija – 'motnja pametnega otroka'?
Hiperleksija je motnja, ki označuje sposobnost branja in neverjetno sposobnost pomnjenja že pri zelo majhnih otrocih. Poznana je tudi pod imenom "motnja pametnega otroka".

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?
Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Otroci z učnimi težavami
Ob vstopu v šolo se vse več otrok srečuje z učnimi težavami. Le - te običajno niso prirojene, težko pa je tudi reči, da so pridobljene v okolju. Za nekatere se ve da so deloma dedne, nekatere pa nastanejo že v času nosečnosti zaradi različnih poškodb.

Ste za družinsko odkrivanje zgodovine med Krompirjevimi počitnicami?
Veliko ljudi si predstavlja, da so Muzeji namenjeni samo obiskovalcem, ki jih zanima slovenska kulturna dediščina in da zase v muzeju ne bi našli ničesar, kar bi jih zanimalo. Pa vendar temu danes ni več tako.

'Naloga učiteljev ni, da učijo, ampak da navdušujejo za učenje.'
Strokovnjaki s področja nevroznanosti so prepričani, da so spoznanja o možganih in njihovo upoštevanje pri vzgoji in izobraževanju ključni za razvoj mladih. Zato je ta spoznanja treba vnesti v šole, so izpostavili na 3. posvetu Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju - Razvoj in skrb za možgane, ki je potekal na Brdu pri Kranju.

Otroci na letovanju razvijajo svoje talente
Počitnice so že tu in otroci odhajajo na organizirane počitnice. Starši pa se sprašujejo, le kaj bodo počeli poleg plavanja, kdo bo za njih skrbel, kaj se bodo novega naučili …

FOTO: Deset let Dnevnega centra Fužine
Dnevni center Fužine zagotavlja kakovostno in moderno obliko skrbi, vzgoje in izobraževanja za otroke, mladostnike in odrasle s težjimi in težkimi motnjami v duševnem razvoju ter dodatnimi motnjami z zahtevnejšo zdravstveno oskrbo.