Bibaleze.si

primerjanje

Vzgoja in vrtec
02. 04. 2025 05.00

Ste tudi vi storili to napako? Največja napaka staršev

Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Najstniki
04. 03. 2025 05.00

Kako krepiti samopodobo najstnika?

Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Malček
05. 02. 2025 05.00

Nevarnosti, pasti in posledice pretirane uporabe zaslona pri otrocih

Če ste starš malce večjim otrokom, potem ste zelo verjetno odraščali še v času analogne dobe ali že v zametkih digitalnega sveta. Danes pa je vse drugače – priča smo neverjetno hitremu razvoju elektronskih naprav, aplikacij, spletnih mest in vsega, kar prinaša sodobni svet. Nič čudnega torej ni, da otroci preživijo veliko več časa pred zasloni kot nekoč, kar pa ima lahko številne negativne vplive.

Družina in odnosi
20. 12. 2024 05.00

Zakaj je za mnoge matere december eden najbolj stresnih mesecev leta?

Zadnji mesec v letu si pogosto predstavljamo kot čas veselja, druženja in številnih praznovanj. Pa vendar lahko nekaterim materam ta čas predstavlja tudi izjemen stres, saj poleg spretnega žongliranja med skrbjo za družino in obveznostmi na delu načrtujejo še družinska srečanja, nakupujejo darila ter postorijo še vse tisto nepredvideno, kar prinese vsakdan. A kdo pravi, da bi moralo biti vedno tako? S poglobljenim razumevanjem korenin tega stresa in usvajanjem učinkovitih strategij obvladovanja lahko ta čas preživite nekoliko lažje in bolj sproščeno.

Partnerski odnosi
11. 12. 2024 04.09

Rebekin sindrom – patološko ljubosumje na nekdanje partnerke svojega partnerja

Ljubosumje je čustvo, ki se običajno pojavi kot odziv na občutek strahu, da nekaj, kar pripada nam, uhaja drugam. V partnerskih odnosih so to čustven stik, pozornost, nežnost, telesni dotiki, prosti čas, ki jih partner lahko namenja drugi osebi. Ko pa ljubosumje postane burno, neracionalno, pretirano, se lahko razvije v patološko obliko, ki ima izrazito razdiralen vpliv na odnos. Retroaktivno ljubosumje ali Rebekin sindrom je izraz, ki ga uporabljamo za opis obsesivnega in prekomernega ljubosumja na nekdanje partnerke sedanjega partnerja.

Blog
13. 11. 2024 04.00

Sem mama in sem 'boomerka'

Še niste slišali za ta izraz? Mlajše generacije s tem izrazom poimenujejo osebe, ki imajo zastarelo, konzervativno ali neprilagodljivo razmišljanje in do mlajših premorejo zgolj pokroviteljski odnos. Ko sem slišala to oznako, sem sprva zapihala od jeze, ker se imam za osebo odprtega uma in srca, a sem nato kaj hitro spoznala, da je med nami tako velika generacijska vrzel, da sem s svojimi izjavami in razmišljanjem kdaj tudi 'boomerka'.

Novice
27. 09. 2024 01.00

Več kot 70 odstotkov mam se primerja z vplivnicami

Platforme, kot so Instagram, YouTube in TikTok, so polne vplivnežev, ki prikazujejo idealizirano različico materinstva. Te vplivne mame delijo čudovito urejene fotografije, zgodbe iz svojega vsakdanjega življenja in nasvete o starševstvu, modi, dobrem počutju in celo skrbi zase. Čeprav te objave lahko marsikoga navdihnejo, pa prispevajo tudi k naraščajočemu problemu: matere se vse bolj primerjajo z nerealnimi podobami in življenji vplivnic.

Vzgoja in vrtec
10. 08. 2024 05.00

Kdo so otroci generacije alfa?

Otroke, rojene med letoma 2010 in 2024, uvrščamo med generacijo alfa, ki bo kmalu začela prevzemati svet. Katere so njene značilnosti in kakšna prihodnost se nam obeta z njo?

Zanositev
01. 08. 2024 05.00

Tega nikoli ne recite osebi, ki se bori z neplodnostjo

Težave z zanositvijo so lahko zelo boleče in čustveno naporne. Kljub dobrim namenom lahko napačni nasveti ali nepremišljene pripombe še dodatno povečajo breme osebe, ki se bori z neplodnostjo. Pomembno je razumeti, katere izjave lahko povzročijo bolečino in kako se ustrezno odzvati, da bi ponudili pravo podporo.

Družina in odnosi
16. 07. 2024 05.00

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Prosti čas
07. 05. 2024 05.00

Teh življenjskih veščin se otrok nauči z ekipnim športom

Sodelovanje v ekipnih športih ne pomeni samo užitka ob gibanju in zmagoslavja ob doseganju uspehov, temveč je tudi močno orodje za razvoj telesnih, duševnih in socialnih spretnosti pri otrocih. Življenjske veščine, kot so denimo vodenje, disciplina, sodelovanje, empatija, potrpežljivost in vztrajnost, ki se jih otroci naučijo zlasti skozi ekipne športe, se z igrišča prenesejo tudi na vsa druga področja življenja. Biti del nečesa večjega od sebe je za otroka zelo dragocena izkušnja.

Za mami
11. 03. 2024 05.00

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!

O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Razvoj in odnosi
22. 01. 2024 01.15

Zato otrok nikoli ne bi smeli primerjati z drugimi

Nekateri starši zavedno ali ne, primerjajo svoje otroke z drugimi – bodisi njihovimi sovrstniki, bodisi s svojimi dosežki. Poglej, kako Tomaž obvlada matematiko, potrudi se, da ga boš premagal. Sosedova Tina pa zna odlično govoriti angleško, ti pa le par besed. Tvoj oče je bil v tvojih letih odličnjak, ti zdeluješ pa le dobro oceno. Tudi ti bi moral biti takšen kot oče. Če otroka primerjamo z namenom vzpodbude, pogostokrat dosežemo prav nasprotno.

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2023 05.00

Ne ponavljajte ene izmed teh 10 napak pri vzgoji otroka

Če ste preizkusili vse klasične strategije in vzgojne metode, z namenom, da bi vas otrok ubogal, pa nikakor ne opazite napredka, morda ponavljate eno izmed pogostih desetih napak.

Družina in odnosi
16. 10. 2023 05.00

Kako podpreti sorojenca otroka s posebnimi potrebami?

Pravijo, da ima zdrav človek tisoč želja, bolan pa le eno, in sicer da bi bil zdrav. In res je tako. Starši otrok, ki imajo neozdravljive bolezni, si želimo le, da bi bilo moč to spremeniti. Pa žal ni tako. Stanje lahko mnogokrat izboljšamo, a bolezen oziroma stanje ostaja. Počasi to sprejmeš in vtkeš v svoje življenje, v družinsko življenje.

Zdrav otrok
15. 09. 2023 05.00

Ti simptomi kažejo, da je vaš otrok pod stresom

Spremembe in prelomnice v življenju so lahko vznemirljive in pozitivne, hkrati pa vodijo tudi do povečanega stresa, slabega zdravja in občutkov tesnobe. Stres je pravzaprav fizični, duševni in čustveni odziv na zahtevne dogodke. Gre za normalen del življenja vseh, tudi otrok, a včasih starši ne znajo prepoznati, da je njihov otrok pod stresom. Kakšni so torej znaki, ki nakazujejo na to?

Fit in zdravje
13. 09. 2023 05.00

To so največje spremembe telesa, ki jih lahko pričakujete po porodu

Osebna trenerka in strokovnjakinja za treniranje žensk, Nuša Gnezda, se že vrsto let trudi osveščati ženske o težavah, ki jih lahko po porodu povzroči neprimerna vadba. Mi pa smo tokrat z njo spregovorili o največjih telesnih spremembah, ki jih lahko pričakuje ženska po porodu, o pravilni prehrani med športno aktivnostjo in motivaciji, ki je ponavadi ves čas primanjkuje.

Vzgoja in vrtec
16. 08. 2023 05.00

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka

Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

Očkov kotiček
15. 07. 2022 10.20

Kako moški prebolevajo izgubo otroka?

Izguba nerojenega otroka spada med ene težjih življenjskih (pre)izkušenj za oba starša. Čeprav tovrstne težke teme pogosteje postavljajo v ospredje žensko, morajo izgubo otroka izžalovati tudi moški – le da to običajno počnejo na drugačen način. Globoka žalost je pri njih pogosto skrita za navidezno neomajnostjo in trdnostjo in mnoge ženske začnejo z očitki v stilu: Te je izguba sploh prizadela? Nisi videti žalosten! Kako si lahko tako miren po vsem tem?! A to, kar moški čuti, je pogosto daleč od tega, kako to kaže navzven.

Za mami
07. 05. 2022 05.00

Zapis, ki odmeva: Ne pritožuj se ...'

Primerjanje z drugimi je nekaj naravnega. In kadar se primerjamo z drugimi s ciljem, da izboljšamo kakovost svojega življenja, je to za nas koristno. Kadar pa se primerjamo z drugimi in to na nas ne deluje pozitivno, to pomeni, da se moramo naučiti pravilno oceniti svoje življenje in izhajati iz tiste točke spoznanja. O tem govori zapis Jovane Kešanski, ki si ga lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Razvoj in odnosi
02. 04. 2021 14.26

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?

Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

Problematični najstnik
28. 07. 2020 08.16

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik

Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Malček
09. 08. 2018 08.14

Nadzorujete otroke pri igri na otroškem igrišču?

Igranje zunaj otrokom zagotavlja zabavo, svež zrak in razgibavanje. Toda tudi na igrišču je treba poskrbeti za njihovo varnost in preprečiti morebitne poškodbe.

Vzgoja in vrtec
20. 12. 2017 08.18

Vzgoja do tretjega leta je ključna!

Strokovnjaki so ugotovili, da se otrokovi možgani intenzivno razvijajo do tretjega leta, zato je takrat zelo pomembna starševska vloga. Čeprav ste vpeti v temo življenja, službene obveznosti, si vsak dan vzemite čas za otroke, saj boste tako dobro vplivali na njihov razvoj.

Vzgoja in vrtec
18. 09. 2017 08.36

10 napak, ki jih starši počnejo pri vzgoji

Preverite, ali počnete katero izmed spodaj naštetih napak.

Resnične zgodbe
06. 07. 2016 08.13

Ko je otrok v bolnišnici ...

Chase je bil star komaj dve leti, ko so ugotovili, da ima tumor na možganih. Zaradi bolezni bo moral ponavljati prvi razred, ampak je odločen, da ga bo uspešno zaključil. To izkušnjo so mu želeli zaposleni v trgovini olajšati.

Najstniki
16. 09. 2015 06.48

Kaj storiti, če otrok krade?

Otroci kradejo zaradi različnih vzrokov, predvsem pa zato, ker se ne znajo kontrolirati, ker želijo izpolniti svoje potrebe ali pritegniti pozornost staršev, ker nimajo kontrole nad življenjem. Kako morate kot starši ukrepati dovolj zgodaj, da majhne kraje ne prerastejo v velike?

Družina in odnosi
22. 06. 2015 08.16

'Ali ste pri vas doma bogati?'

Ali imajo otroci danes res vsega preveč? Je to le posploševanje in pametovanje nas staršev, ki pojma nimamo kako je odraščati v današnjih časih?

Družina in odnosi
27. 09. 2013 07.53

Napake, ki jih delajo skoraj vse mame

Nobena mama ni popolna, prav vse delajo napake. Navajamo nekaj najpogostejših …

Novice
20. 08. 2012 15.46

Rezultat je fantastičen!

Po porodu ženske potrebujejo 409 dni, da se spet počutijo zapeljivo in da se vrnejo k vsem svojim aktivnostim. To so namreč ugotovili raziskovalci britanskega portala Mojomums, ki je vse to preverilo pri 100 ženskah, novopečenih mamicah.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863