pripovedovanje

Za očka: Kako se povezati z dojenčkom?
Kljub temu da sta si starša enakovredna, je mama tista, ki se prej začne povezovati z otrokom, saj je ta že od samega začetka v njenem telesu in na ta način mati čuti njegove gibe, premike in brce ter se že zaveda njegovega obstoja. Medtem pa očetje po navadi še povsem ne dojamejo, da se jim bo pridružilo malo bitjece, vse dokler ga prvič ne zagledajo in prejmejo v naročje. In od tistega trenutka naprej steče povezovanje med očetom in otrokom. Na kakšne načine ga lahko okrepite? Preverite.

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?
Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka
Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk
Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Zakaj po porodu pride do nenadzorovanega drhtenja celega telesa?
Ne bodite presenečeni, če se boste po porodu začeli tresti. Večina žensk doživi po porodu močno tresenje celega telesa, predvsem pa v predelu stegen in nog. Zakaj do tega pride in na kakšen način lahko umirite telo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Stvari, za katere se moramo zahvaliti staršem, dokler se še lahko
Starševstvo je čudovito, a lahko predstavlja tudi precejšen izziv. Je zelo odgovorno, zahteva veliko prilagajanja in odrekanja. Verjamemo, da je večina staršev najbolj srečnih, ko vidijo, da je njihov otrok zrasel v dobrega človeka. Drage mamice in očki vseh starosti, to je za vas ...

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'
S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost
Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?
Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Zato je pomembno, da je otrok radoveden
Letošnji Teden otroka je namenjen otroški radovednosti. Poteka od 2. do 8. oktobra in nosi naslov "Zakaji in zatoji radovednosti". Zakaj je dobro spodbujati radovednost otroka in krepiti njegovo željo po znanju in raziskovanju, pa si preberite v tokratnem prispevku.

Odkrit pogovor o poplavah zdravi pretresenega otroškega duha
Živimo, udobno v svojem svetu, prepričani, da nas nič ne more presenetiti in pretresti našega malega sveta. In potem pride veter, odkriva strehe, podira drevesa, rastlinjake in smetnjake. Nato pride dež, ogromno njega in skupaj z njim poplave ter zemeljski plazovi. In kar naenkrat ugotoviš, da nisi vsemogočen, varen v svoji trdnjavi, ki si si jo zgradil na tem svetu. Ampak, da si še kako ranljiv. V trenutku ti lahko narava izbriše vse, kar si do sedaj zgradil in ustvaril. Pet minut in vse je izbrisano ali zapacano. Ostanejo le ruševine.

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?
Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!

Največja napaka, ki jo dela marsikateri starš
Vsak starš se v določenem obdobju sreča z vprašanjem, kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen. A univerzalnega odgovora in posploševanja v tem primeru ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Zagotovo pa je v tem obdobju pomembno eno, in to je, da smo maksimalno potrpežljivi in da ne prehitevamo.

Znani slovenski igralec razkril življenjski nasvet za mlade očete
Aleš Valič je mož in oče hčerki ter sinu, na poklicnem področju pa ga poznamo kot igralca, režiserja in profesorja, gledali smo ga lahko tudi v priljubljenih slovenskih nanizankah. Povprašali smo ga, v kateri vlogi najbolj uživa, zaupal pa nam je tudi življenjski nasvet za vse mlade očete.

Top ideja za tematsko rojstnodnevno zabavo
Rojstnodnevna zabava za malčke je ponavadi polna veselja in čustev. To je trenutek, ko starši s ponosom občudujejo svojega otroka, kako je zrasel in v kaj se je razvil. In hkrati je to tudi starševski projekt, kako organizirati zabavo in kaj pripraviti, da bo otrok na njegov poseben dan v letu najbolj užival. Nika Dolenc, mama dveh čudovitih fantov, ki ima veliko smisla za ustvarjanje in DIY otroške igre, se priprave na zabave loti z veliko kreativnostjo. Povprašali smo jo, kje dobi ideje in kako lahko vsak od nas pripravi posebno tematsko otroško zabavo.

To naj bo del večerne rutine z otroki
Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Ideje za ustvarjanje med počitnicami: Pošastkoti
Med poletnimi počitnicami imajo otroci časa na pretek. V tem obdobju naj bodo čim bolj dejavni, ustvarjalni in aktivni. To je čas, ki ga lahko preživijo na igrišču, v gozdu ali pa za ustvarjalno mizico. Tudi ustvarjanje je izjemno pozitivno za razvoj otroka, vpliva namreč na razvoj njegove domišljije, kognitivnih in motoričnih sposobnosti. Tokrat smo za vas pripravili krasno ustvarjalno idejo za šivanje.

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?
Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

7 razlogov, zakaj tete zasedajo posebno mesto v srcu otrok
Starši vzgajajo in negujejo svoje otroke, babice in dedki jih razvajajo, tete pa skrbijo za vse to hkrati. In posledično igrajo pomembno vlogo v življenju vsakega malčka.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Kaj vpliva na razvoj otrokovega govora?
Prepevanje pesmic, ki jih spremljajo ploskanje, tleskanje in poplesavanje, oponašanje živalskih glasov, pripovedovanje zgodb z glasovnim igranjem dialogov in ponavljanje vedno istih vzorcev vplivajo na razvoj otrokovega govora.

Fantastična prednovoletna zabava z otrokom
Če nimate varstva za otroka, če bodo na zabavi tudi drugi otroci, vzemite še vi svojega s sabo in se vsi skupaj poveselite v prednovoletnem času s prijatelji, sodelavci ali sorodniki. Da pa vam otrok ne bo ves čas govoril, da mu je dolgčas, je pomembno, da se na praznovanje pripravite vnaprej. Naredite takšen načrt, da se boste vsi imeli res fantastično. Urška Studen, magistrica zakonskih in družinskih študijev, vam polaga na srce, da ne pričakujte, da bo otrok ves čas pri miru, raje poskrbite za animacijo. Preberite si njene nasvete in uživajte na zabavi prav vsi družinski člani ne glede na starost.

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?
Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

Šolski urnik princa Georgea bo zahteven
5. septembra bo šestletni princ George začel obiskovati drugi razred zasebne šole Thomas's Battersea. Kaj ga čaka?

Kaj lahko pričakujete od otroka prva tri leta?
Razvoj otrokovega govora je izjemno pomemben, saj vpliva na otrokovo osebnost, samopodobo, delovno uspešnost in tudi na stike z vrstniki pri igri. Kako lahko tudi sami spodbudite njegov razvoj, pa si preberite v nadaljevanju.

Strahovi in težave s spanjem
Pozdravljeni, sem mamica 5,5 letne hčerke ki po določenem dogodku čuti določene strahove. Začelo se je, ko je bila v dnevnem varstvu pri babici (slučajno, načeloma je vedno v vrtcu) in so jo med span...

Jože Potrebuješ uslišal babico umrlega vnučka
"(Žal) niso vsi nastopi samo žur" je naslov videa, ki so ga Čuki objavili na Facebookovem profilu. V njem Jože Potrebuješ razkriva srce parajočo resnično zgodbo.

Ana Šega: Če se pozabimo igrati, pozabimo živeti
Ana Šega je oseba, ki ji največ na svetu pomeni veselje otrok. Prisotna je v organizacijski ekipi Mednarodnega festivala Igraj se z mano, ki letos doživlja že dvanajsto izvedbo. Sprva je bila Ana prostovoljka in animatorka, letos pa se ukvarja predvsem z marketingom ter odnosi z javnostmi.