priprava. šola

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin
Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo
Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Kako spet vzpostaviti rutino učenja?
Šolski pouk se je začel in sedaj bodo otroci znova morali vzpostaviti rutino učenja. Da ne bo preveč stresno, ima Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja, svetovalka in mentorica za uspešno učenje, za njih odličen nasvet. Pa tudi za njihove starše, ki jim morajo biti v oporo.

Šola za starše: "Ustvarili smo, česar sami nismo našli - učinkovit tečaj za porod in starševstvo"
Danaja Oblak je serijska podjetnica, ki ima za seboj pri svojih 40 letih 7 uspešnih poslovnih zgodb. Danaja je utelešenje tega, kako se združi materinstvo in poslovno življenje v uspešno poslovno zgodbo. S svojim delom je posredno in neposredno na svet pomagala uspešno spraviti približno 160.000 slovenskih otrok v zadnjih 10 letih preko izobraževanja nosečnic in mladih staršev.

Challe Salle: Smisel življenja je to, da imaš svoje otroke in svojo družino
Challe Salle je eden naših najbolj priljubljenih glasbenikov, ki je nanizal že vrsto uspehov, med drugim je nedolgo nazaj razprodal svoj veliki koncert ob 12. obletnici glasbene kariere, na katerem pa je bila tudi njegova ljubljena zaročenka Yvonne z nosečniškim trebuščkom. Ni več skrivnost, da se bo kmalu preizkusil tudi v povsem novi vlogi, prvič bo namreč postal očka.

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok
Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Izbira ljubljenčka naj bo prilagojena načinu življenja družine
Smo v času, ko otroci v družbi staršev dedku Mrazu in Božičku odpošiljajo najrazličnejše želje. Med njimi se znajde tudi želja po hišnem ljubljenčku, bodisi malem kosmatinčku, čudaškem kuščarju ali govoreči papigi. Starši se tako znajdejo v precepu, ali otroku žival omogočiti ali ga razočarati z neuslišano željo. Katero žival izbrati, predvsem pa o odgovornosti do nje, smo se pogovarjali z Elen Pejič, dr. vet. med.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Tako sta slovenski učiteljici razveselili bodoče prvošolčke
To sta med drugim zapisali: "Torbico gotovo že imaš pripravljeno, sobico lepo pospravljeno, samo še copatke si sezuješ in lepe čeveljce obuješ, primeš očka, mamico pod roko in stopiš na novo pot široko."

Kako pomagati otroku pri poklicnem usmerjanju?
Otrok v času svojega odraščanja doživi dva prehoda, ki zahtevata pomembno odločitev o nadaljevanju šolanja. Prvi se zgodi na prehodu iz osnovne v srednjo šolo, drugi pa se zgodi v času mladostništva, pri izbiri študija. Čeprav pomoč staršev in vodenje v večji meri potrebujejo prvi, je pomembno, da starši stojijo ob strani tudi mladostniku, ki se odloča o svoji poklicni poti.

Triki, s katerimi otrok ne bo več izpuščal obrokov
Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, prazna vreča ne stoji pokonci in zjutraj jej kot kralj, zvečer pa kot berač ... To so reki, ki so jih tudi nam govorile že babice, a vemo, da na otroke večkrat nimajo učinka. Prav zdrav in uravnotežen zajtrk pa je res pomemben za zdravega in srečnega otroka. Če vašemu jutranja poslastica ne diši, ga boste morebiti prav s temi triki prepričali, da zajtrka ne bo več izpuščal. Čeprav se morda sprva tako ne zdi, ima lahko prav čas, ki ga otrok preživi ob zajtrku, številne pozitivne lastnosti, ki mu bodo sledile tudi v nadaljnjem življenju.

Pozitivna moč tibetanskih vaj tudi za naše šolarje
Različni načini sprostitve so za naše šolarje več kot dobrodošli ne le pred koncem šolskega leta, temveč pri vseh šolskih urah, vsak dan ali pa vsaj nekaj minut pred začetkom pouka. Pa je to sploh mogoče? Šolska svetovalna delavka, univerzitetna diplomirana pedagoginja z Osnovne šole Otočec Melita Bevc Novak nam je pojasnila, kako so preproste vaje, natančneje tibetanske, koristne tako za um kot tudi telo naših otrok ter kako se sploh organizirati, da se pri tem ne izgubijo dragocene minute za utrjevanje učne snovi.

To naj bo v torbi za porodnišnico. Seznam!
Čas poroda se nezadržno približuje in priporočljivo je, da si skrbno pripravite vse potrebno za v porodnišnico. Poskrbite, da bosta z dojenčkom imela vse, kar potrebujeta. Tako bo tudi odhod na dan poroda manj stresen.

To so našli pri naših otrocih v šoli v naravi!
Center za šolske in obšolske dejavnosti Rak iz Cerknice je staršem postregel s prav posebno objavo na Facebooku. Pokazal je namreč, kaj so našli pri otrocih, ki so bili pri njih v šoli v naravi.

Poskrbite, da bo vaš dom varen
Meseci čakanja na prihod novega družinskega člana se počasi iztekajo, čustveni vrtiljak pa se še vedno vrti. Veselje, pričakovanje in tudi strah pred novo izkušnjo, ki nam bo obrnila življenje na glavo ... pa tudi stanovanje. Ob prihodu otroka moramo namreč naš dom prilagoditi in ustrezno zaščititi, da ne bi prišlo do neljubih pripetljajev.

Porodnišnica Kranj: lahko rodite pod hipnozo
V kranjski porodnišnici imajo možnost poroda pod hipnozo. Kmalu se bodo selili v nove prostore.

Tega o hranjenju po steklenički niste vedeli
Michele Zipp, mama dvojčkov, je spregovorila o hranjenju dojenčka po steklenički. Obstajajo tako pozitivne kot negativne lastnosti o nadomestnem mleku, čeprav se o tem pogosto ne govori.

Pripravite otroka na življenje
S pisanjem domačih nalog se otrok uči odgovornosti, obenem pa je ponosen sam nase, ko mu jo uspe narediti. Prav tako že v osnovni šoli razvije učne navade, ki mu v srednji šoli in na fakulteti pridejo zelo prav. Tudi tako se nenehno pripravlja na življenje, ki je še pred njim …

Kdaj lulanje ni normalno in je potrebna zdravniška pomoč?
V Sloveniji ima težave z lulanjem, ki zahtevajo zdravniški nadzor, deset otrok letno. V Centru za zdravljenje bolezni otrok smo se o teh težavah pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Zdenko Koporec.

Zakaj vpisati otroka v šolo smučanja?
Šola smučanja za otroke je skupinska oblika osvajanja osnovnih smučarskih elementov. O tem, zakaj je dobro otroke vpisati v šolo smučanja, smo se pogovarjali z inštuktorjem in predsednikom Zveze učiteljev in trenerjev smučanja doc. dr. Blažem Lešnikom.

Slovo od vrtca in priprava na šolo
Vsako leto se veliko število otrok poslovi od vrtca in se pripravlja na odhod v šolo. Nekateri jim pravijo kar mali maturantje. Za otroka je ta sprememba velika življenjska prelomnica.

VIDEO & FOTO: Mala šola rezljanja buč
Okrogle, oranžne odganjalke čarovnic in zlih duhov se bodo v naslednjih dneh bohotile v marsikateri hiši. Rezljanje buč je lahko tudi skupno ustvarjanje vse družine.

Vrtec koristi otrokom in staršem
Niste prepričani, ali bi otroka dali v vrtec? Čez lužo so naredili raziskavi, ki vam lahko pomagata pri odločitvi. Ugotovili so, da je vrtec dober tako za starše kot otroke.