Bibaleze.si

prirojena

Nega in zdravje
27. 03. 2025 05.00

Enajst težav dojenčkove kože

Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Resnične zgodbe
28. 02. 2025 11.04

Je mogoče? Najstnica zanosila po oralnem zadovoljevanju

Zdravniki so zabeležili edinstven primer najstnice, ki je zaradi nenavadnega niza dogodkov zanosila zaradi oralnega seksa.

Prehrana
31. 12. 2024 05.00

Je vaš otrok izbirčen? Krivite lahko ...

Verjetno vas izbirčnost vašega otroka spravlja ob pamet. Izbirčni otroci znajo jesti zgolj eno in isto stvar, vse drugo pa zavračajo. Ne glede na to, ali so lačni ali ne, preprosto ne bodo poskusili nečesa novega. Kaj pa vi? Prav tako veljate za izbirčnega jedca?

Družinsko življenje
14. 12. 2024 04.50

Si vaš otrok želi psa? Katere pasme so najbolj primerne za družine z otroki?

Odraščati s hišnim ljubljenčkom, kot je pes, prinaša marsikatero prednost za otrokov duševni in fizični razvoj. Ob skrbi za hišnega ljubljenčka se namreč tudi otrok več giba, na ta način se razvija tudi njegova motorika, hkrati razvija svoj čut za empatijo, sodelovanje, skrb in odgovornost do drugih bitij.

Otroška imena
25. 11. 2024 01.00

Tako poimenovane deklice bodo večno mlade

To naravnost čudovito dekliško zaradi svojega pomena zagotavlja večno mladost.

Prehrana za dojenčke
07. 10. 2024 01.30

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?

Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Intervju
23. 09. 2024 03.30

'Strašljiva je misel, da se bom znašel v stiski in odvisen od ljudi, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči'

"Zame je mnogo bolj strašljiva misel, da se bom nekoč ob vsem znanju prve pomoči, ki ga imam, znašel v stiski, odvisen od ljudi okrog mene, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči," opozarja Rok Janežič, član strokovnega centra za prvo pomoč in licenciran predavatelj prve pomoči Rdečega križa Slovenije, ki zagovarja stališče, da je prvo pomoč otrokom dobro predstaviti čimprej. Kako in na katere načine, si preberite v spodnjem intervjuju.

Družina in odnosi
04. 07. 2024 05.00

To povejte otroku, kadar ne veste odgovora na njegovo vprašanje

Majhni otroci radi postavljajo vprašanja: Zakaj je nebo modro? Kam gre sonce ponoči? Prirojena radovednost jim pomaga izvedeti več o svetu in je ključna za njihov razvoj. Tudi kasneje med odraščanjem je pomembna spodbuda, da še naprej postavljajo vprašanja in da jih predvsem učimo pravih vrst vprašanj. Temu pravimo veščina kritičnega razmišljanja, ki otrokom pomaga, da postanejo pronicljivi odrasli, ki so sposobni sprejemati premišljene odločitve.

Za mami
23. 03. 2024 04.15

Zakaj je mamina ljubezen tako pomembna?

Mamina ljubezen je ljubezen, ki ima moč zaščititi, ljubezen, ki ve, kdaj objeti, in je ljubezen, ki zna odpuščati.

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Zdrav otrok
13. 10. 2023 05.00

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni

Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Zdrav otrok
26. 12. 2022 05.00

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!

Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Blog
05. 09. 2022 08.53

Jelena Đoković: 'Moj otrok ni prišel na ta svet, da bi bil v vlogi moje lastnine'

Jelena Đoković, soustanoviteljica in mednarodna direktorica Fundacije Novaka Đokovića ter dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, nam je v ekskluzivni kolumni predstavila svoj pogled na ozaveščeno starševstvo.

Družina in odnosi
25. 11. 2021 06.00

To Slovenci govorijo svojim otrokom

"Rada te imam. Nikomur te ne dam, ker rada te imam!" Mamica treh vsak dan vsakemu otroku posebej izreče navedeno pred odhodom v šolo in vrtec. "To je meni govorila moja mama in njej mogoče njena. Verjetno bodo to govorili moji otroci svojim," pravi. Preverite, katere pozitivne stvari bi morali vsak dan povedati svojim otrokom!

Razvoj otroka
02. 11. 2021 10.27

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?

V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Intervju
02. 11. 2021 08.01

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"

Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Za mami
17. 08. 2021 05.00

Ne pozabite: zadnji rok za prijavo je 28. avgust

Marsikatera ženska si po porodu ne more zamisliti, da bi poleg skrbi za dojenčka našla čas za gibanje, kar hitro vodi v nalaganje maščobnih oblog na kritična mesta in slabo počutje v lastnem telesu. V prvem letu materinstva 'izziv' pri številnih rešuje 'vozičkanje', ko otrok enkrat shodi, pa količina in intenziteta rekreacije močno nazadujeta, zato je pametno, da si takrat omislimo drugačen pristop: idealna rešitev je tek, saj gre za prostorsko in časovno neomejeno obliko vadbe, ki jo lahko povsem prilagodimo svoji fizični pripravljenosti. To pa še ni vse ...

Zdrav otrok
21. 05. 2021 11.28

Ima vaš otrok težave z vidom?

Če se slabovidnosti ne opazi pravočasno in se je ne zdravi do 8. leta starosti, se je kasneje ne more popraviti z nobeno metodo. Oseba, ki ima izraženo slabovidnost, nima občutka globine prostora, kar lahko povzroči motnje v vsakdanjem življenju. Kako prepoznati simptome, ki kažejo, da vaš otrok ne vidi dobro?

Novice
02. 04. 2021 08.00

Širitev presejanja v Sloveniji: rešili bodo še več otrok

Čudovita novica: zaradi širitve presejanja novorojenčkov v Sloveniji bo imelo še več otrok, kljub prirojenim redkim boleznim, možnost praktično normalnega življenja ali pa bo potek njihove bolezni bistveno omiljen. "To je neprecenljivo," se zavedata Gregor in Nina Bezenšek, starša preminulega Viljema Julijana in ustanovitelja Društva Viljem Julijan.

Resnične zgodbe
01. 02. 2021 08.01

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan

Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Zdrav otrok
08. 12. 2020 07.17

Mamica Sonja: "Če bi nas opazovali površno, ne bi opazili, da je sin naglušen"

"Naglušnost ni tako strašna, kot se mnogim zdi. Midva svojega fantka ne želiva opredeljevati kot drugačnega. Tako ali tako je vsak otrok drugačen, poseben, edinstven. Najin ima neizmerno količino energije, je glasen in izjemno srčen in to je tisto, kar ga definira," so besede Sonje, mamice skoraj petletnega Lenarta, ki se je rodil z okvaro sluha.

Nega in zdravje
31. 07. 2020 12.55

Vse, česar niste vedeli o škiljenju

Kaj pravzaprav je škiljenje? Je motnja, okvara ali bolezen oči? Mnoge starše tudi zanima, ali je to prirojeno, dedno ter ali je povezano s kratkovidnostjo in daljnovidnostjo. Odgovore nam je podal oftalmolog Dušan Pušnik, Bibin svetovalec.

Partnerski odnosi
28. 07. 2020 07.56

Navada, ki je ključna za uspešen in srečen zakon

Je vsaka nesrečna družina nesrečna na svoj način? Kaj je ugotovil pri opazovanju odnosov John Gottam in ali imajo vsi slabi zakoni na koncu le nekaj skupnega? Preverite v spodnjem zapisu.

Zdrav otrok
14. 02. 2020 09.05

Današnji dan je posvečen ozaveščanju o prirojenih srčnih napakah

V Sloveniji se letos prvič pridružujemo mednarodni pobudi ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah, ki – ne po naključju – sovpada z valentinovim, praznikom ljubezni, katerega simbol je srce. Letos tako z vsakim narisanim srcem ozaveščamo - ne le o ljubezni, pač pa tudi o prirojenih srčnih napakah.

Razvoj
02. 04. 2025 14.03

Kaj je hipotonija in kako ukrepati?

Hipotonija pravzaprav pomeni nižji mišični tonus oz. slabšo mišično aktivnost pri dojenčku oz. otroku. Posledica je slabša stabilnost, kar vpliva na držo in gibanje.

Pregledi med nosečnostjo
24. 07. 2019 08.02

Obvezna preiskava na povzročitelja toksoplazmoze

Zagotovo ste že slišali za toksoplazmozo. Da vas okužbe ne bo strah, navajamo nekaj preverjenih dejstev. In tudi preiskava, s katero preverijo, ali ste okuženi z zajedavcem Toxoplasma gondi, vas čaka že na začetku nosečnosti.

Zdrav otrok
24. 06. 2019 08.02

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK

Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Resnične zgodbe
29. 03. 2019 08.23

To je Vid! Izredno nasmejan otrok

Manja Gašpar je mamica 22 mesecev staremu Vidu, ki so ga že takoj po rojstvu oživljali. Posledica zapletov pri porodu je poškodba možganov in danes deček mora obiskovati številne terapije, s katerimi mu pomagajo osvajati znanje, kot je držanje glavice pokonci, obračanje, plazenje, sedenje, hoja ... sam ne zmore jesti. Mamica pravi: ''Njegov napredek je res počasen, vendar se premikamo naprej, naprej in samo naprej.'' Nihče pa ne more spregledati njegovega nasmeška, ki te v trenutku osvoji, ter neizmerne volje za življenje. Zato je prav, da mu vsi pomagamo pri tem napredku in zanj zbiramo star papir.

Bibini svetovalci
12. 02. 2018 06.02

Nistagmus

Ali je vzrok horizontalnega nistagmusa, ki ga ima moj sin sedaj star 6.let od rojstva. lahko izredno poveč mandelj. Omenim naj, da je imel tudi priraščen jeziček.

Bibini svetovalci
21. 05. 2012 13.00

Policistično obolenje ledvic pri otroku

Pozdravljeni Pišem Vam mamica 8 tednov stare deklice, ki ima postavljeno diagnozo; policistična bolezen ledvic ter prirojena hidronefroza desno. Tri dni stara je bila premeščena na KO za neonat. Ped...

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863