prisila

Nutricionistka svetuje: Pritisk pri obroku ni rešitev za izbirčne otroke
Starši se pogosto znajdejo v težavah, ko njihov otrok zavrne zdrav obrok, ki so ga z ljubeznijo pripravili zanj. V mnogih primerih začnejo uporabljati različne taktike, da bi otroka prepričali, da poje vse, kar je na krožniku. Pa je to dobra praksa?

Dr. Rajović: "Nobena tablica ali telefon ne moreta zamenjati starša!''
Dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije, je prepričan, da za agresijo in razvajenostjo otroka stojijo starši, ki so mu omogočili vse, na drugi strani pa svojo ljubezen izkazovali s prekomerno zaščito.

Kako otroka naučiti igrati šah?
Kratek vodič učenja šaha glede na starostno obdobje otroka.

Spodbujanje otroka k objemanju sorodnikov: telesni stik ne sme biti prisila
Objemi dedka, drugače bo žalosten. Daj babici poljubčka, te je čakala ves dan. Otrok jasno odklanja stik in starš še kaj vztraja. Drugič ne boš dobil čokolade, poglej kako so žalostni, ker jih ne maraš. Verjetno vsi poznamo tovrstno spodbujanje k izražanju naklonjenosti in morda smo podobno doživeli v otroštvu tudi sami. A pomembno je poudariti, da s takšnim siljenjem otroka učimo, da njegove potrebe niso pomembne in da drugi lahko kršijo njegove telesne meje.

Kako izboljšati partnerski odnos?
So metuljčki izginili in je vaš odnos s partnerjem postal ena sama rutina? Preverite, kaj svetujejo strokovnjaki za izboljšanje odnosa.

Izbirčen otrok ali starš, ki prehitro obupa?
Vsak starš se je že kdaj soočal s tem, da otrok ni želel jesti določene hrane in jo je vztrajno zavračal. Morda je še prejšnji teden užival v brokoliju, sedaj pa ga spet noče poskusiti.

Pri spolnem nasilju gre za veliko več kot le prisiljene spolne odnose
Vsaka ženska ima pravico živeti polno in izpolnjujoče življenje, v katerem uresničuje svoje cilje in uživa podporo najbližjih. A resnica je žal drugačna. Veliko žensk za štirimi stenami trpi za nasiljem, pa naj bo to spolno, čustveno ali fizično. Nasilja je veliko in morali bi se zavedati, da postaja vedno večji problem družbe. Ne smemo si zatiskati oči, saj vsakršno nasilje povzroča dolgotrajne fizične in čustvene posledice.

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku
Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

Kako lahko različne vrste zlorab vplivajo na nosečnost?
Medtem ko nosečnost marsikateremu paru odpre čisto nov prostor intime in nežnosti, pa so na drugi strani tudi primeri nasilja in zlorab v tem zelo ranljivem obdobju. Nasilje v družini, znano tudi kot nasilje v odnosu ali med štirimi stenami, je pogostejše, kot si lahko mislimo – sploh če upoštevamo, da je nasilje lahko psihično, telesno in spolno. Kljub temu da je vsakršno nasilje nedopustno, je v obdobju nosečnosti še toliko težje, saj ima lahko v najhujših primerih nepopravljive posledice za mater in še nerojenega otroka.

Sramežljivost ali selektivni mutizem?
Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.

Obvezno cepljenje in vpis v vrtec - to morate vedeti
Bližajo se vpisi v novo vrtčevsko leto in po sprejemu novele Zakona o nalezljivih boleznih, po kateri morajo javni vrtci in javno sofinancirani programi zasebnih vrtcev zavrniti vpis necepljenih otrok, se pojavljajo določena vprašanja. Med drugim starše zanima, katera zdravniška potrdila bo potrebno predložiti ob vpisu, ali lahko vrtec še naprej obiskuje otrok, ki je sicer že vpisan, a ni bil cepljen, in ali se lahko vpiše otrok, ki je v postopku pridobitve odločbe o opustitvi cepljenja. Odgovore in pojasnila so podali na ministrstvu za zdravje.

Željko Ćurić: 'Lahko je biti dober v dobrem'
Katera populacija v trenutni situaciji najbolj trpi? Mladi, ki bi se radi družili? Starša v partnerskem odnosu? Ali stari starši, ki ne vidijo svojih otrok in vnukov? O tem smo se se pogovarjali z dr. Željkom Ćurićem, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Vas je strah poroda? Niste edine!
V poplavi informacij se nosečnica pripravlja na najlepši dan, ko bo v svoje naročje stisnila otročka. Kako lahko doseže, da bo njena porodna izkušnja nabita s pozitivnimi čustvi in bo premagala strah? Ob finalnem dogodku pa mogoče potrebuje le partnerjev objem …

Opozarjanje na ustrezen položaj deklic
Danes obeležujemo peti mednarodni dan deklic, ki je letos posvečen doseganju ciljev trajnostnega razvoja, iz katerih izhaja zavezanost k enakosti spolov. Deklice po vsem svetu so vsakodnevno diskriminirane in v slabšem položaju kot dečki - izključno zaradi dejstva, ker so otroci in ker so ženske, so sporočili z zunanjega ministrstva.

5 napak, ki jih počnete pri hujšanju
Odločili ste se, da je skrajni čas, da izgubite med nosečnostjo pridobljene kilograme. Preberite si, kakšnih napak ne smete delati.

10 pravil, ki jih poročeni ne smete upoštevati!
Psihoterapevtka Barbara Bartlein trdi, da morate nekaj pravil, ki so vam jih v glavo vcepile mama in babica definitivno kršiti, predvsem tista, ki se nanašajo na zakonsko življenje. Učili so vas, da se nikoli ne smete uleči skregani. Pa je dobro razpredati o težavah , ko ste razjarjeni? Mogoče boste vse skupaj zjutraj videli v povsem drugi luči … Preberite si, kaj vse lahko kršite brez slabe vesti, pa to ne bo vodilo k ločitvi.

Dvojezičnost – prednost ali slabost?
Starši z različnima maternima jezikoma z otrokom govorita vsak v svojem. Pri Sandri Sešek Brajko, ki ima bogate dolgoletne izkušnje glede dvojezičnosti otrok, smo se pozanimali, ali je to prednost ali slabost za njihov razvoj.

Končno razkrit najbolj grozljiv zločin!
Petletno deklico sta mama in očim prisila, da je v hlevu živela s kravami, edina igračka so ji bili cigaretni ogorki. Ob strani ji ni stal niti biološki oče.

Sporne fotografije sprožile burne reakcije!
Iz Italije prihaja novica, ki je dvignila veliko prahu. Manuela Montemezzani je namreč v izložbo svoje trgovine postavila hčerke. V tem ne vidi nič spornega, saj se deklice tam ves čas igrajo.

Nezaslišano, to pa je kaplja čez rob!
Je to kaplja čez rob ali bi bil izdelek res učinkovit za otroke, ki jih starši za nekaj minut pošljejo na ''ohladitev''?

Ustvarjalna vzgoja - vzgoja brez prisile
Vzgoja se začne v družini. Družina pa je povsod. Doma, v vrtcu, šoli, na univerzi, delovnem mestu, v bolnici, zaporu - povsod, kjer ljudje čustveno vplivajo drug na drugega.

Vzgoja brez prisile
Ustvarjalna vzgoja je oblika čustvenega zdravljenja, pri katerem otroka vzgajajo brez vsake prisile. Kar pa seveda ne pomeni, da ima otrok kontrolo nad starši.