pristan

Otrok ne potrebuje popolne mame, temveč pomirjeno mamo
Vse mame stremimo k popolnosti, a ta vendar ne obstaja. Zbujamo se z željo, da bi otroku omogočile in dale vse, kar je v naši moči in še več, zaspimo s slabo vestjo, ker nam to marsikdaj ne uspe. Ker vmes izgubimo živce, zakričimo, prepovemo, se zlomimo ... A otrok ne potrebuje popolne mame, potrebuje le pomirjeno.

Strupeni družinski odnosi: Kdaj je čas, da rečemo 'dovolj'?
Družina naj bi bila naš varni pristan, prostor, kjer čutimo ljubezen, sprejetost in podporo. Vendar pa včasih, kljub temu, da so družinski člani pomemben del našega življenja, odnosi postanejo strupeni in škodljivi za naše duševno zdravje. Takšni odnosi lahko povzročijo dolgotrajen stres, anksioznost in celo depresijo.

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze
Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

5 stvari, ki se v zakonu spremenijo po štiridesetem
Po štiridesetem letu se partnerski odnosi nekoliko spremenijo. Marsikaj ste že doživeli, izkusili in ustvarili. Zato zakonski stan pri teh letih prinaša popolnoma drugačne prioritete in poglede.

Znane so nagrajenke kviza 'Super mami'!
Pred nedavnim smo na Bibaleze.si mamicam pripravili edinstven kviz, v katerem ste na podlagi vaših odgovorov o potencialnih prigodah iz resničnega življenja lahko ugotovile, kateri tip super mame ste. No, sedaj pa je žreb med njimi izbral še 10 super mamic, ki poleg odkritja svojega novega naziva prejmejo tudi darilni bon v vrednosti 200 evrov!

Kaj je starševski stil 'snežni plug'?
To asociacijo je pop psihologija uporabila za starševski stil, za katerega je značilno, da starš umika, odstranjuje vse ovire na poti svojega otroka, še preden ta oviro sploh doseže. Čeprav starš meni, da s tem pomaga otroku pri soočanju s frustracijami, nelagodjem in bolečino, s tem v resnici otroku odvzame priložnost za pridobivanje neprecenljivih veščin obvladovanja in reševanja izzivov.

'Družina pomeni občutek varnosti'
Kakšna je bila vaša izvirna družina? Ste v njej kaj pogrešali ali imate na otroštvo najlepše spomine? Družina je najosnovnejša celica, ki predstavlja temelj za vse, kar sledi v življenju. Predstavlja varno bazo, odskočno desko in vir ljubezni. Je najpomembnejši in najbolj dragocen dar. Ne pozabimo, da smo mi tisti, ki otroku gradimo temelje za njegovo prihodnost.

'Skupaj ostajava samo zaradi otrok'
''Skupaj ostajava zaradi otrok,'' mi včasih povedo nekateri starši, ko pripovedujejo o svojem hladnem partnerskem odnosu, ki pogosto spominja na eno samo pogorišče. Skoraj nič več ju ne druži in povezuje. O svojih čustvih (z izjemo jeze) sta se že zdavnaj prenehala pogovarjati in njun partnerski odnos vedno bolj spominja na odnos med dvema sostanovalcema, ki si delita življenjske stroške ter otroke.

Vaja, s katero lahko pomagate otroku obvladati tesnobo
V zadnjih petih letih strokovnjaki opažajo dramatično povečanje števila otrok, ki imajo težave s tesnobo in anksioznostjo. To naj bi sovpadalo s povečanjem števila staršev, ki se soočajo z enakimi težavami. Anksioznost je tako postala del naše kulture. Ti nasveti pa so pri težavah z anksioznostjo lahko resnično koristni.

Izpoved mame: 'Ko te fizično boli, ker ti je tako hudo'
Tako se je naše skupno popotovanje zares začelo. Namesto po treh dneh smo prišli iz bolnice po dobrem mesecu, ampak važno, da smo prišli. Še nekaj časa smo ostali pri moji mami, ker sem se predvsem jaz tako počutila bolj varno. Z možem sva bila oba tako mlada, tako neizkušena, vse je bilo tako novo, nepoznano, razburljivo in strašno hkrati, da je bil vonj domačnosti varen pristan, ki me je tolažil, da bo vse v redu. Nemir v meni je rastel in prav tako v možu.

Katja Gaspari Leben iskreno: Posvojitev iz Afrike ni lahka
Diagnoza – neplodnost in neizmerna žalost, ko nas preplavijo misli, da ne bomo nikoli v naročju držali svojega otroka, ki bi mu lahko dali ljubezen, ga crkljali in bili tam zanj kot njegovi starši. In tudi če hočemo, ne moremo kar tako pozabiti na svoje sanje o družini, ki je vključevala razposajen otroški smeh, medtem ko na vsakem koraku lahko vidimo nasmejane mamice, ki pred seboj potiskajo otroške vozičke, mini oblačila v izložbah trgovin in navihane poglede najmlajših, ko veselo stegujejo svoje male rokice proti sladkim pregreham na polici. Toda ni se nam treba sprijazniti s tem, da nikoli ne bomo starši, saj smo še vedno lahko. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

7 znakov, da ste dobra mama
Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Spoštljiva komunikacija je ključ do uspešnega starševstva
Starševstvo je odgovorna naloga, ki zahteva vključenost obeh staršev. Ustvarjanje harmoničnega in uspešnega partnerskega odnosa je ključnega pomena za dobro počutje in razvoj vaših otrok. Eden temeljnih stebrov uspešnega partnerstva pa je učinkovita komunikacija. A kako do nje?

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Kako v otroško sobo vključiti stenske tapete?
Prav gotovo ima večina od nas spomine na stanovanja naših prababic, ki so jih krasile tapete z drobnimi rožicami. Že od nekdaj so ljudje radi dodali stenam nekaj več in jih okrasili s tekstilnimi tapetami v različnih vzorcih ali teksturah v različnih stilih.

Spolno nasilje v življenju doživi kar vsaka tretja ženska
Nasilje vseh vrst je v naši družbi prisotno, odkar obstaja človek. Tako kot vsako nasilje tudi spolno nasilje lahko posameznik ali (pogosteje) posameznica doživi kadar koli, bodisi v družini, družbi, šoli ali drugih ustanovah in situacijah. Kot vsaka travmatična izkušnja ima tudi spolno nasilje posledice, ki se kažejo tudi v odrasli dobi in posledično vplivajo tudi na vse odnose, ki jih imamo v tem času. Žrtve spolnega nasilja so v večini ženske; po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je spolno nasilje v času svojega življenja doživela kar vsaka tretja ženska.

6 organizacijskih nasvetov za zaposlene mame
V preteklosti so ženske povečini skrbele le za otroke in dom, vse drugo je bila domena moških. A že dolgo ni več tako. Sodobne ženske so prave umetnice v organizaciji časa, žongliranju med domom in službo, skrbjo zase in vsem drugim, kar prinese življenje. Tako kot pri vseh drugih vlogah je tudi starševstvo manj naporno, če smo organizirani in se stvari lotevamo z veliko mero pozitivne naravnanosti. Zbrali smo 6 vedno aktualnih tem, ki se tičejo vzgoje otroka, uspešnega partnerstva in časa zase.

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'
Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate
"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'
Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

Pomembni nasveti za starše prvošolcev
Prvošolci so otroci, ki jim še vedno pripada igrivo otroštvo. Vendar pa kljub temu ob vstopu v popolnoma novo obdobje življenja potrebujejo vašo oporo, nasvete in vodenje. Predstavljamo vam nekaj nasvetov za uspešen začetek šolanja.

'Ne spravljaj se na mojo mamo'
Pismo, ki govori o brezpogojni ljubezni do matere, je postalo viralni hit. Napisala ga je Jelena Milenković in v njemu razdala svoja čustva, kadar je govora o njeni materi.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Vse oči so bile uprte vanjo ...
Lansko poletje je igralka Kate Hudson že drugič postala mamica, marca pa, kot pravijo, se je skrivaj poročila z Matthewom Bellamyjem. Svetlolasa igralka trenutno počitnikuje na jahti, katere pristan je v slavnem Saint Tropezu.

ZGODBA: Ko je otrok med dvema ognjema
Prejeli smo pismo očeta, ki se po razvezi spopada z muhami hčerkine mamice. "Vedno prebiram, kako smo moški neodgovrna in grozna bitja, a ni tako, vsaj jaz nisem takšen. Rad bi vam povedal svojo zgodbo …"

Kako se je znašel v vlogi očeta?
Ste se kdaj vprašali, ali Damjan Murko kaže svoj pravi obraz ali morebiti le skuša pritegnil čim več pozornosti? Njegova soproga nam je zaupala, da za domačimi vrati odvrže masko in postane topel družinski človek, izvedeli pa smo tudi, kako se znajde v vlogi očeta.

SAŠA LENDERO: Hvaležna za čudež
Mala Aria, hčerka Saše Lendero in Miha Hercoga, je junija praznovala prvi rojstni dan. Nas je zanimalo, kakšno je življenje mlade družine po dobrem letu dni, Saša pa nas je razveselila z iskrenimi odgovori na vprašanja ...

Vrtec Ivana Glinška, enota Pristan
Usnjarska ulica 11<br>2000, Maribor<br>TEL: 02 234 74 43<br>

J-Lo in Marc Anthony našla srečo?
Mar ni pot do sreče pravzaprav zelo preprosta, a si jo sami tako radi zapletamo? Poglejmo si, kako svojo srečo ohranjata živo superzvezdnica J-Lo in njen Marc Anthony.