privolitve

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Razkrita še ena laž princa Harryja in Meghan Markle
Tri leta naj bi Meghan Markle in princ Harry lagala vsem, zdaj je resnica prišla na dan.

Odprti pogovori brez obsojanja so za najstnike nujni
Odprti pogovori brez obsojanja na temo spolnosti, pubertete, teles in medsebojnih odnosov bodo vašim najstnikom pomagali, da bodo imeli kar se da dobre vire informacij, s katerimi bodo vstopali v zdrave in varne odnose. Ni vam treba biti strokovnjak, le pripravljeni morate biti na pogovor, predvsem pa na to, da otroku prisluhnete.

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice
"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Ali shraniti matične celice in zakaj?
V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Razbijamo mite: Ali 'možev šiv' res obstaja?
Ste že slišali za možev šiv? Izraz se nanaša na dodaten šiv, ki naj bi ga nekatere ženske dobile pri šivanju prerezanega presredka po vaginalnem porodu. Zanimivost tega malega vozlička pa je seveda ta, da presega to, čemur je namenjen. Domnevno naj bi bil namenjen možu, saj naj bi omogočil zožitev nožnice in s tem večji užitek v spolnosti. Čeprav gre za precej mejno teorijo, je treba poudariti, da možev šiv ni niti sprejeta praksa niti potrjen medicinski postopek. Raziskovalci so večino dokazov o njem zbrali iz pričevanja porodnic in zdravstvenih delavcev. Gre torej za mit, neslano šalo ali urbano legendo?

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Ločujeta se. Pri kom bo otrok?
Ob razvezi staršev se poraja vprašanje, pri kom bodo živeli otroci. Bodo pri mami ali pri očetu? Kdo bo o tem odločil? Kakšen je postopek, da bodo vsi srečno in zadovoljno živeli naprej, pa čeprav ne več skupaj pod isto streho? O zaupanju otroka v varstvo in vzgojo staršu odloča sodišče, CSD pomaga staršem, da sklenejo o tem sporazum. Toda obstaja model sostarševstvo, ki ponuja drugačno rešitev – da bi imel otrok dva doma.

K-pop osvaja svet!
Poznate BTS, Blackpink, GFriend? Najbrž ne, skoraj zagotovo pa jih poznajo vaši najstniški otroci. Gre namreč za korejske najstniške pop skupine, ki v zadnjih letih vse bolj prodirajo na zahodne trge in navdušujejo množice mladih po vsem svetu. V čem je skrivnost njihovega izjemnega globalnega uspeha? Zakaj jih obožuje toliko najstnikov po vsem svetu, kljub dejstvu, da pojejo v korejščini? In zakaj morda niso najboljši zgled za otroke?

Če ste doma v občini Dolenjske Toplice, lahko pričakujete takšno pomoč
Boste kmalu rodili, pa ne veste, kako uveljavljati pravico do enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka? Predlagamo vam, da izpolnite vlogo in si tako zagotovite 150 evrov, če bivate v občini Dolenjske Toplice.

Opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in odvisnosti od računalnika
Pri Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si so ob začetku šolskega leta za učence in dijake ter starše pripravili nekaj nasvetov o varni rabi interneta, mobilnih telefonov in tablic. Med drugim opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in posegov v zasebnost, pa tudi njihove prekomerne uporabe.

Pozor: pametne igrače – nova past za otroke
Spletne storitve so postale del našega vsakdana, vstopajo tudi na področje igrač. Punčka My Friend Cayla in robot i-Que, ki so ju pod drobnogled vzeli naši norveški kolegi, (zaenkrat) sicer še nista naprodaj v Sloveniji, je pa pomembno, da v obdobju obdarovanja opozorimo na sporne značilnosti tovrstnih, pametnih igrač, ki bodo v prihodnosti skoraj gotovo postale zanimive in uporabne tudi za slovenske otroke.

Kaj nosečnice obžalujejo, da niso storile v porodni sobi?
Ko ste prvič noseči, imate velika pričakovanja, kaj vse se bo zgodilo v porodni sobi. Pričakujete veličasten trenutek, toda zelo hitro se vse lahko spremeni. Mogoče ne bo šlo vse po načrtih, tako kot ste si vi zamislili. Mogoče boste med drugim, tretjim rojevanjem storili nekaj povsem drugačnega. Preberite si, kaj vse obžalujejo porodnice.

Dekle je dalo hčerko v posvojitev, ne da bi on to vedel
Američan Colby Nielson je zbral vse možne papirje, da bi dobil nazaj hčerkico Kaylee. Zanjo se je pripravljen boriti tudi na sodišču, po 18 dneh pa jo je tudi končno lahko objel. Toda zgodba še nima srečnega konca.

Novosti na Facebooku
Facebook je malce pozornosti posvetil tudi bodočim staršem. Slednji lahko odslej v posebni kategoriji objavijo novico o veselem pričakovanju. Medtem ko si pri Facebooku obetajo velik odziv, pa nas zanima, kakšno mnenje imajo o tem slovenski starši.

Iz bolnišnice izginili mati in novorojenka ...
John je pred tremi leti postal očka, vendar svoje hčere razen na fotografiji ni videl še nikoli. Čeprav v to ni privolil, jo je mama namreč dala v posvojitev …

Posvojila devet zlorabljenih otrok
Kot delaven partner v enem vodilnih računovodskih podjetij Jim Clifford zasluži šestmestno plačo. Namesto da bi si z denarjem kupoval hiše in avtomobile, pa ga raje zapravi za svoje posvojence …

Brez mamine privolitve obrezali novorojenčka
Američanka toži miamijsko bolnišnico, saj so brez njene privolitve obrezali njenega novorojenčka. Mama je osebju večkrat rekla, da tega ne želi.