Bibaleze.si

prizadeti

Zdrava nosečnica
19. 03. 2025 05.00

Najpogostejše kožne spremembe v času nosečnosti

Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska mnogokrat sliši: O, kako lepo siješ! ali Saj kar žariš! Ne gre za mit, temveč za dejansko stanje nosečnice, pri kateri je zaradi vpliva nosečniških hormonov koža dodatno prekrvavljena, izločevanje maščobe pa se poveča.

Vzgoja in vrtec
12. 02. 2025 05.00

Kaj lahko storite, če vaš otrok ukrade denar in laže o tem?

Najverjetneje nikoli ne bi pomislili na to, da bi vam otrok lahko iz denarnice odtujil denar. A vendar se lahko zgodi. Kako ravnati v tem primeru? Na kakšen način se pogovoriti z njim? Preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Družina in odnosi
16. 12. 2024 04.55

Ali prijateljici, ki ima težave z zanositvijo, sporočiti veselo novico?

Razkrivanje nosečnosti je radosten dogodek, ki ga marsikdo priredi v sklopu družine in prijateljev. Veliko težje pa je takšno novico sporočiti prijateljici, ki se že dalj časa trudi zanositi. V takšnih trenutkih se pojavi dilema, kdaj povedati in predvsem kako, da bi bilo zanjo to čim manj boleče. Ker gre za zelo občutljivo področje, ki je v veliko primerih povezano s stisko, moramo biti kljub zanosu in vznemirjenju zaradi prihajajočega člana družine zelo previdni.

Družina in odnosi
13. 12. 2024 09.01

To je lahko za otroka usodno

Ste že slišali za sindrom babičine torbice? Pediatrinja opozarja, da gre za zelo resno tveganje, ki je pogosto spregledano.

Vzgoja in vrtec
07. 07. 2024 05.00

Pomemben stavek, ki se otrokom pomaga soočiti z jezo

Mama je delila pomembno besedno zvezo, ki lahko otrokom pomaga predelati jezo. Njen nasvet je postal viralen, ker je to orodje lahko enako koristno za odrasle kot za otroke.

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Vzgoja in vrtec
18. 06. 2024 04.45

Znaki in lastnosti narcističnih otrok

O narcisizmu pri otrocih se dokaj malo govori, saj ga je zaradi intenzivnega razvoja otroka zelo težko opredeliti. Otroci gredo namreč skozi različne razvojne faze, ki na nekaterih mestih spominjajo tudi na narcistične lastnosti. Kljub temu pa je dobro vedeti, da otrok lahko izraža povečano narcistično vedenje. Kaj je zanj značilno, kakšni so sploh možni vzroki za razvoj narcisizma in kako ukrepati, preverite v spodnjem prispevku.

Malček
31. 03. 2024 03.30

Starši ovna potrebujete dodatno dozo energije

Mali ovni ne sledijo, temveč vodijo. So pogumni in polni energije, so strastni, neustrašni in ustvarjalni. In kot verjetno že veste - kot njihovi starši potrebujete dodaten odmerek energije ali kave.

Vzgoja in vrtec
25. 03. 2024 05.00

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?

"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Razvoj in odnosi
28. 01. 2024 04.15

Kako skozi turbulentno obdobje (pred)pubertete?

Obdobje (pred)pubertete lahko za starše predstavlja velik čustveni napor. Nekateri otroci začnejo odraščati in dozorevati prej kot drugi. Pri približno 12 letih pa se lahko zgodi, da popolnoma spremenijo svoje vedenjske vzorce in se začnejo izogibati staršem. Kako ukrepati?

Trači
15. 12. 2023 05.00

Zvezdnik priznal, da nima pojma, kako pravilno vzgojiti hčerko

Channing Tatum je delil svoje iskrene misli o očetovstvu in pomenu postavljanja meja svoji 10-letni hčerki Everly.

Zdrav otrok
20. 07. 2023 05.00

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo

Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Novice
01. 03. 2023 05.00

V otroštvu je mislil, da prihaja z drugega planeta

Kljub temu da Nicolas Cage prihaja iz slavne filmske družine, je bilo njegovo otroštvo precej težko. Njegova mama se je v času njegovega odraščanja borila z vrsto duševnih bolezni, oče pa ga je nehote prepričal, da je v resnici vesoljec, ki prihaja z drugega planeta.

Zdrav otrok
13. 01. 2023 05.00

Trihotilomanija: Zakaj si moj otrok puli lase?

Trihotilomanijo imenujemo tudi motnja puljenja las in pri otrocih vključuje ponavljajočo se in neustavljivo potrebo po vlečenju in puljenju las, obrvi in trepalnic. Če traja dlje časa, se na lasišču sčasoma pojavi neenakomerna plešavost. Trihotilomania se lahko pojavi v katerem koli starostnem obdobju, prizadene lahko tudi dojenčke, majhne otroke ali šolarje, najstnike ter odrasle.

Razvoj in odnosi
17. 11. 2022 05.00

Kako najstniku povedati za ločitev?

Obdobje najstništva je naporno tako za razvijajočega se pubertetnika kot starše. Čeprav v tem obdobju otrok hrepeni po neodvisnosti in išče svoje mesto v svetu, je še vedno odvisen od svojih staršev in si želi stabilnosti ter varnosti, ki jo nudi družina. A ko stabilnost v domu zamaje bližajoča se ločitev, se lahko najstniku svet hitro obrne na glavo in prebudi občutke zmede, nevrednosti, nevarnosti in včasih celo krivde, da je sam odgovoren za ločitev staršev. Zelo pomembno je, da se v tem ranljivem obdobju pogovorimo o ločitvi, saj s tem vplivamo na to, kako bo najstnik sprejel in čustveno predelal to obdobje.

Razvoj in odnosi
25. 10. 2022 05.00

Najpogostejše najstniške tegobe

Najstniško obdobje prinaša veliko izzivov tako za otroka kot tudi za starše. Če v tem obdobju nikakor ne morete pristopiti k otroku in ne veste, kaj se dogaja z njim, ukrepajte. Znakov, ki nakazujejo resne tegobe, nikakor ne podcenjujte. Poiščite vzroke za mladostnikovo vedenje, ugotovite, kakšne težave ga pestijo, in mu pravočasno pomagajte.

Malček
11. 09. 2022 10.41

"Otroku s tišino sporočamo 'tebe zame ni'"

Nagnjenost k samomoru lahko spodbudimože zgodaj v otroštvu, opozarja psihiater Željko Čurić. Poudarja, da je najhujša ignoranca. "Tiha maša", h kateri se v Sloveniji žal mnogi (pre)večkrat zatekajo.

Dojenček
08. 06. 2022 08.36

Zakaj dojenček vleče nogice proti prsnemu košu?

Ali vaš malček neprestano dviguje noge? Preberite več o tem, zakaj dojenčki vlečejo noge proti prsnemu košu in kako jim olajšati nelagodje.

Razvoj in odnosi
31. 05. 2022 08.05

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku

Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Nosečnost
20. 04. 2022 05.00

Toksoplazmoza in tveganje za okužbo v nosečnosti

V Sloveniji se izvaja obvezni program presejanja oziroma iskanja nosečnic na okužbo s toksoplazmo. Prvi test se opravi pri prvem pregledu pri vsaki nosečnici. Okužba na splošno ni nevarna, je pa nevarna za plod. Če se nosečnica okuži, lahko pride do spontanega splava ali zaostajanja rasti v maternici.

Zdrav otrok
22. 03. 2022 04.00

Vse nevarnosti herpesa pri otrocih

Novorojenčkov ne smemo poljubljati na usta, saj se lahko herpes prenaša tudi takrat, ko ni viden. Kako nevaren je za otroke, kakšne posledice lahko povzroči ter kateri so bolj ranljivi za okužbo in najhujše posledice? Vse o herpesu pri otrocih je razložila specialistka dermatovenerologije in vodja otroške ambulante Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, Olga Točkova, dr. med.

Problematični najstnik
26. 01. 2022 07.51

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?

Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Nosečnost
19. 01. 2022 06.00

Kako lahko različne vrste zlorab vplivajo na nosečnost?

Medtem ko nosečnost marsikateremu paru odpre čisto nov prostor intime in nežnosti, pa so na drugi strani tudi primeri nasilja in zlorab v tem zelo ranljivem obdobju. Nasilje v družini, znano tudi kot nasilje v odnosu ali med štirimi stenami, je pogostejše, kot si lahko mislimo – sploh če upoštevamo, da je nasilje lahko psihično, telesno in spolno. Kljub temu da je vsakršno nasilje nedopustno, je v obdobju nosečnosti še toliko težje, saj ima lahko v najhujših primerih nepopravljive posledice za mater in še nerojenega otroka.

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Družina in odnosi
25. 11. 2021 06.00

To Slovenci govorijo svojim otrokom

"Rada te imam. Nikomur te ne dam, ker rada te imam!" Mamica treh vsak dan vsakemu otroku posebej izreče navedeno pred odhodom v šolo in vrtec. "To je meni govorila moja mama in njej mogoče njena. Verjetno bodo to govorili moji otroci svojim," pravi. Preverite, katere pozitivne stvari bi morali vsak dan povedati svojim otrokom!

Novice
18. 11. 2021 06.00

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!

Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

Razvoj in odnosi
15. 10. 2021 14.20

Takšne okoliščine so za starše zelo boleče

Na tisoče staršev se v obdobju, ko njihovi otroci postajajo najstniki, počutijo zaskrbljene, vznemirjene in predvsem osamljene. Kako ohraniti stik z otrokom, kako preprečiti, da bi zašel s poti in na kakšen način vzgojiti uspešnega in samostojnega posameznika?

Družina in odnosi
15. 10. 2021 08.42

Kako govoriti z otrokom o smrti nerojenega bratca ali sestrice?

Ko umre bratec ali sestrica, ne vemo najbolje, kako naj otroku predstavimo situacijo: naj mu to sploh povemo, kako začeti, ali je bolje, da molčimo, ga »izpustimo« iz procesa žalovanja, ga prikrajšamo za trpljenje … Poraja se kup vprašanj in le malo odgovorov. V nas ostaja zmeda. Dvom. Že sami smo polni bolečine in v procesu žalovanja. Kako naj o tej strašni novici govorim z otrokom?

Novice
20. 09. 2021 08.05

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'

»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Družina in odnosi
13. 08. 2021 07.47

Vse kar morate vedeti ob ločitvi

»Kdo je kriv? Kaj je šlo narobe in zakaj?« Vsaka ločitev za seboj pušča tisoč odprtih in nerazrešenih vprašanj, na katere ni vedno pravega odgovora. V nekaterih primerih pa se zdijo odgovori povsem jasni in vzbujajo najrazličnejša čustva, od žalosti, jeze, strahu in podobno. Pomembno je poudariti, da je treba iti naprej, ne glede na to, kako težko je, sploh če so vpleteni tudi otroci, ampak kako? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863