Bibaleze.si

prizadetost

Družina in odnosi
23. 12. 2024 05.00

Stari starši, tega ne počnite

Stari starši igrajo pomembno vlogo v življenju svojih vnukov, vendar se morajo nekaterim stvarem izogibati, da bi ohranili pozitiven odnos in podprli starševski pristop k vzgoji otroka.

Vzgoja in vrtec
14. 11. 2024 05.00

Otroci pogosto prekinejo odnos s starši, ki imajo te tri lastnosti

Prekinitev odnosa s starši je zelo kompleksen pojav. Ko se otroci odločijo oddaljiti od svojih staršev, to pogosto vključuje intenziven razmislek, težka čustva in vrsto dejavnikov, ki k temu prispevajo. Strokovnjaki trdijo, da obstajajo tri lastnosti staršev, zaradi katerih se otroci pogostokrat odločijo za prekinitev stikov.

Trači
18. 07. 2024 05.00

Jennifer Aniston: 'Poskušala sem zanositi, potem pa ...'

Slavna igralka je trenutno v svojem šestem desetletju, že vse življenje pa se spoprijema s kritikami, ker nikoli ni postala mati.

Nosečnost
17. 10. 2022 08.39

Ta okužba je zelo nevarna v nosečnosti

Verjetno ste slišali veliko nasvetov, ki so namenjeni nosečnicam in med njimi so zagotovo pomembnejši naslednji: Izogibajte se surovemu ali ne dovolj pečenemu mesu, pred zaužitjem vedno temeljito operite sadje in zelenjavo, vrtnarite z rokavicami in previdno z mačjimi iztrebki oziroma mačkami, za katere sumite, da bi lahko imele zajedalsko bolezen. Že veste, o kateri okužbi govorimo?

Nosečnost
28. 06. 2022 08.05

To so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma

Uživanje alkohola med nosečnostjo nosi številna tveganja, med katerimi velja še posebej izpostaviti spekter fetalnih alkoholnih motenj. Gre za krovni izraz več vrst motenj, ki so lahko blage ali hude, kažejo pa se v različnih prirojenih telesnih in duševnih okvarah pri novorojenem otroku. Motnje fetalnega alkoholnega spektra obsegajo: fetalni alkoholni sindrom, delni fetalni alkoholni sindrom, prirojene okvare, motnje nevrološkega razvoja ter vedenjske motnje, povezane z izpostavljenostjo alkoholu pred rojstvom.

Nosečnost
20. 04. 2022 05.00

Toksoplazmoza in tveganje za okužbo v nosečnosti

V Sloveniji se izvaja obvezni program presejanja oziroma iskanja nosečnic na okužbo s toksoplazmo. Prvi test se opravi pri prvem pregledu pri vsaki nosečnici. Okužba na splošno ni nevarna, je pa nevarna za plod. Če se nosečnica okuži, lahko pride do spontanega splava ali zaostajanja rasti v maternici.

Zdrav otrok
27. 02. 2022 05.00

Ali je vročina morda koristna in kdaj lahko postane nevarna?

Nedavno opravljena anketa je pokazala, da so slovenski starši pretirano zaskrbljeni, kadar se pri otroku pojavi vročina, da imajo premalo znanja o pomenu, vzrokih in posledicah vročine ter vročične otroke obravnavajo neprimerno, zato je prim. Rasta Rakar Radešček, dr. Med., spec. Pediatrije pripravila knjižico z naslovom Moj otrok ima vročino, v kateri je bolj podrobno opisala težave s povišano telesno temperaturo pri otrocih.

Zdrav otrok
02. 02. 2021 08.06

Otroci in covid-19: kaj je doslej znano?

Otroci praviloma redkeje obolevajo v primerjavi z odraslimi, če pa že, je pri njih običajno blažji potek koronavirusne bolezni. Vseeno pa so pri sicer v osnovi zdravih otrocih že zabeležili zdravstvene posledice po preboleli okužbi.

Pregledi med nosečnostjo
05. 09. 2020 08.00

Okužba s sifilisom v času nosečnosti

Sifilis je spolno prenosljiva okužba z bakterijo Treponema pallidum, ki lahko, če ni pravilno zdravljena, povzroči dolgotrajne zaplete in celo smrt. Okužena nosečnica pa lahko okužbo prenese na nerojenega otroka.

Novice
27. 05. 2020 08.00

Koronavirus: nekaj otrok zbolelo za redko vnetno boleznijo

Potem ko je med pandemijo za skrivnostno boleznijo zbolelo nekaj otrok v Evropi in ZDA, pri Svetovni zdravstveni organizaciji preučujejo morebitno povezavo med boleznijo, ki jo povzroča novi koronavirus, in boleznijo s podobnimi simptomi kot pri Kawasakijevemu sindromu.

Recepti za malčke
20. 05. 2020 16.30

Ali lahko otrok uživa čemaž?

Pomladno nabiranje čemaža zahteva potrebno znanje, saj obstaja nevarnost zamenjave z njemu podobnimi strupenimi rastlinami, opozarjajo na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. V primeru prebavnih težav moramo čim prej obiskati urgentno ambulanto in s seboj prinesti zaužito rastlino, saj se na podlagi tega določi tudi zdravljenje.

Zdrav otrok
28. 04. 2020 07.06

Vnetje dlesni vodi k hujši okužbi

Dlesni se lahko pri otrocih vnamejo zaradi pregrobega ščetkanja, pogosto pa tudi zaradi neustrezne higiene. Afte in razjede v ustih so lahko posledica pomanjkanja železa ali vitamina B12.

Resnične zgodbe
26. 11. 2019 11.42

Izpoved: Imela sem operacijo dojk in svojega otroka hranim po steklenički

Holly Leppard je žena in mama, ki se je na Motherly razpisala o svojem psihičnem stanju, dojenju in hranjenju dojenčka po steklenički. Izpostavila je, zakaj je pomembno, da ne obsojate mamic, ki ne dojijo.

Zdrav otrok
29. 10. 2019 08.03

Obolenje, ki se lahko pojavi kadar koli v življenju

"Skušala sem ga prepričati, naj obleče dolge rokave in hlače, saj sem ga želela obvarovati. Nisem vedela, kakšen bo odziv ljudi. Vendar se je uprl, rekoč, da bo nosil majico s kratkimi rokavi, kratke hlače in sandale," se mamica spominja dneva, ko je sina prvič pospremila v vrtec. S čim se soočajo starši, otroci in vsi bolniki z luskavico, je razložila Nina Jugovar, dr. med., specialistka dermatovenerologije.

Zdrav otrok
13. 09. 2019 08.20

'Pri petih letih ima tri centimetre debelo zdravstveno kartoteko, kar govori samo zase.'

Kako pomagati otroku, da bo lahko vsaj tri ure v kosu spal, da ga bo nehalo srbeti, da ne bo cele noči jokal? Kaj skuhati? S čim mazati? Vprašanja, ki si jih postavljajo starši otrok z atopijskim dermatitisom. In čisto vsak ima svojo edinstveno zgodbo.

Zdrava nosečnica
09. 09. 2019 07.24

Ali lahko med nosečnostjo spijem kozarček vina?

Danes obeležujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so ob tem izpostavili, da na zdravje otroka ne vpliva samo materino pitje alkohola pred otrokovim rojstvom, temveč tudi očetovo. Pitje alkohola med nosečnostjo povzroča motnje v razvoju otroka pred in po njegovem rojstvu, so zapisali.

Pregledi med nosečnostjo
24. 07. 2019 08.02

Obvezna preiskava na povzročitelja toksoplazmoze

Zagotovo ste že slišali za toksoplazmozo. Da vas okužbe ne bo strah, navajamo nekaj preverjenih dejstev. In tudi preiskava, s katero preverijo, ali ste okuženi z zajedavcem Toxoplasma gondi, vas čaka že na začetku nosečnosti.

Bibini svetovalci
01. 09. 2009 11.10

Bolečine v levi roki

Pozdravljeni! Star sem 47 let. Pred 6 meseci sem naredil dekompresijo desnega n. medianusa v zapestju. Sedaj imam bolečine vzdolž desne zg. okončine ter bolečine v petah in podplatih, izraziteje desno...

Bibini svetovalci
28. 05. 2009 18.10

Leberjeva hereditarna optična nevropatija

Spoštovani! 19.letnemu sinu se je pred letom in pol v treh tednih vid zelo poslabšal. Danes je slep z ostankom vida. Diagnoza z ? je LHON. Na Ljubljanski očesni kliniki je opravil veliko preiskav p...

Bibini svetovalci
15. 01. 2003 13.29

Keratokonus

Sin je star 14 let in ima ugotovljen KC. Ali obstaja kakšna preventiva za upočasnitev stanja? Ali obstaja društvo ali elektronsko dopisovanje obolelih za to boleznijo. Ali se da dobiti statistične pod...

Bibini svetovalci
02. 11. 2002 13.40

Bolečine v petah

Ko zjutraj vstanem me bolijo pete na levi in desni nogi. Ko pa začnem hodit to mine vendar se po dalšem počitku ali sedenju in ko ponovno začnem gibat spet pojavi bolečina. Bolečina se pojavi tudi pri...

Bibini svetovalci
01. 11. 2002 16.09

Obraba sklepnega hrustanca obeh kolen

Stara sem 52 let. Pri obremenitvah (posebno pri hoji po stopnicah) me bolita ob obeh straneh oba kolena. Sta rahlo otekla, v mirujočem stanju koleni ne bolita. Koleni ni mogoče skrčiti (ne morem počep...

Malček
13. 07. 2017 09.55

Joj, moj malček brca in grize! Kaj naj storim?

Ali vaš malček na vse pretege brca, grize in tepe? Se sprašujete zakaj in kako ga umiriti?

Novice
03. 07. 2017 06.30

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Novice
12. 06. 2017 06.30

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Zdrav otrok
09. 09. 2016 08.12

Koliko otrok ima v Sloveniji FAS?

9. septembra ob 9:09 obeležujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma. Nacionalni inštitut za javno zdravje navaja, da te številke simbolično označujejo devet mesecev nosečnosti, ko je fetus lahko ogrožen zaradi maminega pitja alkoholnih pijač.

Nosečnost
09. 09. 2015 12.28

Alkohol med nosečnostjo ali dojenjem: DA ali NE?

Letošnji mednarodni dan osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je namenjena predvsem mladim oziroma bodočim staršem o tveganjih zaradi pitja alkohola v nosečnosti. S kampanjo Za najboljši začetek - ne pijem za dva strokovnjaki opozarjajo, da je vsakršno pitje alkohola med nosečnostjo in dojenjem nevarno za otroka.

Dobro je vedeti
09. 09. 2014 11.06

Nosečnice, pozor!

Ob mednarodnem dnevu osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je stekla kampanja osveščanja o tveganjih zaradi pitja alkohola med nosečnostjo. Kampanji Premlad, da bi pil alkohol se je pridružilo več kot 40 organizacij iz več kot 20 držav, tudi Slovenije. V njej opozarjajo, da je vsak alkohol med nosečnostjo nevaren za otroka.

Novice
27. 05. 2014 08.37

Pogosteje zbolijo ženske

Zadnjo sredo v mesecu obeležujemo svetovni dan multiple skleroze. Gre za vnetno bolezen, kjer pride do poškodb mielinske ovojnice nevronov in do motenj prevajanja živčnih impulzov. Letos je v ospredju prizadevanje, da bi bolnike ozavestili o možnostih izbire pri zdravljenju te bolezni ter tudi o učinkovitosti terapije drugega reda.

Zdrav otrok
26. 03. 2014 14.51

Slovenija: Število obolelih naraslo

Slovenija sodi med države, kjer je visoka verjetnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Lani je število obolelih za lymsko boreliozo, ki je najpogostejša bolezen, ki jo prenaša klop, in klopnim meningoencefalitisom občutno poraslo. Strokovnjaki zato opozarjajo na preventivo, saj se s toplejšimi meseci prične tudi aktivnost klopov.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863