Bibaleze.si

prolaktin

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Dojenje
12. 10. 2024 02.00

Je dojenje res učinkovita kontracepcija?

V Sloveniji kar dva odstotka žensk zanosita v šestih mesecih po predhodnem rojstvu. Mnogi pari pa se ob tem še vedno sprašujejo, ali je dojenje učinkovita kontracepcija in kako deluje na ovulacijo.

Po porodu
16. 09. 2024 03.30

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu

Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Nosečnost
20. 08. 2024 04.28

7 mitov o nosečnosti, porodu in materinstvu

Obstajajo številni miti o materinstvu, porodu in nosečnosti. Mi vam tokrat predstavljamo sedem najbolj pogostih.

Družina in odnosi
30. 07. 2024 05.00

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu

Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Spanje in dojenje
12. 10. 2023 05.00

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?

Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Dojenje
13. 03. 2023 08.02

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?

Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.

Spanje in dojenje
14. 10. 2022 14.24

Zanimiva dejstva o dojenju

Kakšen čudež narave je to, da mama s svojim telesom ustvarja popolno hrano za svojega otroka. Mleko, ki je bogato z vsemi hranili in zaščitnimi snovmi, pa nima le funkcije hrane, pač pa se prek dojenja ustvarja tudi globok občutek varnosti, pripadnosti, povezanosti, ki so temeljni faktorji za razvoj zdravega otroka.

Nosečnost
03. 11. 2021 07.59

Ste že slišale za orgazmični porod? Je sploh mogoč?

Običajne asociacije na porod so: napor, bolečina, trpljenje in strah, zato se pojem orgazmični porod morda zdi bolj mit kot resnica. A po mnenju nekaterih strokovnjakov je povezava med spolnim užitkom in rojstvom otroka še kako resnična. Zakaj? Ker plod potuje po porodnem kanalu, ki je del telesa, povezan s spolnostjo.

Dojenje
22. 03. 2021 08.12

Kaj se dogaja z materinima dojkama po rojstvu otroka?

Že v drugem trimesečju nosečnosti se določene spremembe, ki se dogajajo v ženskih dojkah, da bi se pripravile na izločanje mleka, končajo in dojke so pripravljene na dojenje. Visoka raven progesterona v krvi preprečuje nastajanje mleka, toda nosečnica lahko opazi, da iz dojk že priteče kakšna kaplja kolostruma, ki je tekoč in prozoren, včasih tudi gost in bel.

Spanje in dojenje
02. 10. 2017 08.09

Kriza v nastajanju mleka - kako pomagati?

Ko je začetno dojenje uspešno steklo, vas čaka nova težava. Zdi se vam, da je otrok izpraznil že vse vaše zaloge, a še vedno neutrudno joka. Se vam zdi, da imate premalo mleka, ali pa otrok tako intenzivno raste. Obstajajo tri rešitve.

Spanje in dojenje
17. 08. 2015 06.24

Kako se prsi med nosečnostjo pripravljajo na dojenje?

Poleg vseh ostalih fizičnih in čustvenih sprememb začne nosečnica že v prvih tednih zaznavati, da se spreminjajo tudi njene dojke. Ob koncu drugega trimesečja je telo pripravljeno na proizvajanje mleka.

Malček
07. 03. 2012 07.02

Ustrezen način, kako prenehati dojiti

Nekatere mamice prenehajo dojiti svojega otroka, ko zaključijo z dopustom za nego in varstvo otroka in se vrnejo v službo. Sprašujejo se, ali je primerno takoj prekiniti z dojenjem ali postopoma že prej navaditi otročka le na jutranje in večerno. Kljub temu da ne bodo otroka pristavljale k prsim, pa bo še vedno nekaj časa prisotna laktogeneza.

Dojenček
19. 05. 2008 11.01

Dobrodejno dojenje

Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863